Junior Cyklus 2013 nr. 4 i Chess House lørdag den 14. december 2013

Afslutningen på årets juniorcyklus blev meget spændende, ikke mindst i toppen hvor hovedpræmien skulle på plads.

I Gruppe 1 førte Toby Dreisler med et point foran Jens før runden, men Toby havde en dårlig dag, og Jens Ramsdal snuppede derfor toppræmien. Toby blev nummer 2, mens Buster Westh på 3. pladsen nappede præmien for bedstplacerede under 1800. De sidste præmier gik til Mathias Simonsen og Freja Vangsgaard.

Også i Gruppe 2 blev der byttet om på rækkefølgen på dagen: Samuel PH May scorede maksimum og nappede førstepræmien foran Mikkel Ramsdal og Johan Hardlei, sidstnævnte tog præmien for bedstplacerede under 1400. På de sidste præmiepladser kom Lasse Ramsdal og Jonas Bjerre.

Og endelig måtte Bjørn Hebsgaard i Gruppe 3 se førstepladsen blive snuppet af Joshua Kehlet. Bjørn blev nr 2 foran Tiziano Wul og Jacob Clausen. Præmien til bedstplacerede under 1100 blev desværre udbetalt fejlagtigt pga sammentællingsfejl, det blvier naturligvis rettet, og Marcus Holm får sin fortjente præmie!

c
finaleparti gruppe1 gruppe2
finaleparti Gruppe 1 Gruppe 2
gruppe3 gruppe4 top3_toby_jens_buster
Gruppe 3 Gruppe 4 toby jens buster


Gruppe 1Rating pr. 1/3-13 GP1 GP2GP3GP4Total
Jens Ramsdal19874,53,02,55,015,01
Toby Dreisler18863,53,54,02,013,02
Buster Westh16122,04,53,09,5Bedste u/1800
Mathias Kejlstrup Simonsen16323,53,06,53
Freja Vangsg†rd17782,52,55,04
Benjamin Christensen19463,53,5
Rasmus Th›gersen21683,03,0
Filip Boe Olsen16842,52,5
Bjarke Vangsg†rd17141,01,52,5
Viktor Haarmark Nielsen18732,02,0
Arunn Ananthan16190,50,5
Thea Nicolajsen18090,00,0
Tor Joensen17000,0
Sophus M›ller17540,0
Morten Swayne Storgaard21010,0
Kristian Siegler17070,0
Anders Gad Lauridsen16610,0
Gruppe 2
Samuel Ph May15992,54,02,05,013,51
Mikkel Hannibal Ramsdal13933,53,03,52,512,52
Johan Hardlei12902,02,04,51,510,0Bedst u/1400
Lasse Ramsdal15082,53,00,01,57,03-4
Jonas Bjerre14904,52,57,03-4
Albert Lyng Petersen12742,04,06,0
Nicolai Kistrup14163,02,05,0
Filip Holm12682,01,01,04,0
Kasper Skaarup14293,03,0
Johan M›ller Ochsner15412,02,0
Jacob Kryger Dyekj‘r13102,02,0
Mads H. Hasager14801,01,0
Simon Hansen12260,50,5
Jacob Foged Christensen14010,0
Ertugrul Ayhan12920,0
Khang Nguyen12200,0
Gruppe 3
Joshua Kehlet Hansen11544,01,55,03,013,51
Bj›rn Hebsgaard Nielsen11433,54,04,01,513,02
Tiziano Wul Micalizio10610,04,04,04,512,53
Jacob Clausen11772,05,02,02,011,04
Marcus Holm04,05,01,510,5Bedst u/1100
Alfred Hedelykke10325,01,52,01,09,5
Signe Sofie S›rensen04,03,02,59,5
Svante Juul10004,05,09,0
Anna Hedelykke10472,03,02,51,08,5
Birgitte Jacobsen03,03,02,08,0
Marie Hebsgaard Nielsen03,01,02,01,07,0
Jonas Odgaard-Jans03,00,01,03,07,0
Sverre Padkj‘r Gejl10000,53,03,06,5
Valdemar Mandrup04,02,56,5
Caterina Wul Micalizio10642,03,01,06,0
Henrik Ammitzb›ll Madsen02,01,03,06,0
Marius B›ss S›rensen10003,02,55,5
Jonathan Schwalbe Krogsgaard04,04,0
Bror Padkj‘r Gejl10002,02,00,04,0
William Guss10004,04,0
Jacob Qazizada10724,04,0
Oskar Mathiasen10972,51,03,5
Asbj›rn Schack 11713,03,0
Philip S›ndergaard03,03,0
Eskild Hebsgaard Nielsen10001,02,03,0
Simon Ehrenreich10002,52,5
Frederik Buttensch›n02,52,5
Anton Jensen02,02,0
Aymen Berrahou10002,02,0
Frederik Korsholm10002,02,0
Erik Dalsgaard11991,51,5
Anders Qazizada10001,51,5
Anders Sanggaard01,01,0
Jakob S Svenningsen10001,01,0
Ethan Ara11970,0
Tommy Nguyen11500,0
Phong Van Nguyen11150,0
Kasper Nissen11000,0
Elisabeth M›ller10000,0
August Alb‘k Esbensen00,0
Helene Skaarup00,0
Jonathan Dreisler00,0
Kasper Timmermann00,0
Laurits Neuhaus Vimtrup00,0



Junior Cyklus 2013 nr. 3 i Chess House lørdag den 7. november 2013

Igen ny record i deltagerantal, denne gang nåede vi op på 39 deltagere - fordelt i fem 6-mands grupper og nederst en Monradgruppe med 9!

Den øverste gruppe blev afgjort i sidste runde, hvor Johan Hardlei fortjent tog stikket hjem imod Toby Dreisler. I Gruppe II var Jacob Kryger suveræn med 4½ af 5! Gruppe III blev delt mellem Jacob Qazizada og Bjørn Hebsgaard, begge 3 pts. Gruppe IV blev vundet af Joshua Kehlet med masksimum foran Tiziano Wul. Grguppe V blev delt mellem Valdemar Mandrup og Svante Juul, og endelig blev Monradgruppe VI vundet af Marcus Holm med maksimum, men han var pressert i flere partier! William Guss blev to'er, mens Marius Sørensen og Birgittte Jacobsen delte 3. pladsen.

Det skulle give denne stilling i cyklus'en:

Gruppe I (over 1600): Toby fører med 11 foran Jens Ramsdahl med 10, i Gruppe II (1200-1599) fører Mikkel Ramsdahl med 10 foran Johan Hardlei 8,5, og i Gruppe III (under 1200) står Bjørn Hebsgaard og Joshus Kehlet lige med 10.5!

Ud over 4 præmier i hver gruppe er der også præmier til bedste under 1800 i Gruppe I, bedste under 1400 i Gruppe II og bedste under 1100 i Gruppe III.

Det bliver en spændende afslutning lørdag den 14. december!
Se billederne herunder fra arrangementet.
koncentration marcus_vinder_det_afgørende_over_birgitte toby_ordner_jens
koncentration marcus vinder det afgørende over birgitte toby ordner jens


Gruppe 1 Rating pr 1/3-13 GP1 GP2 GP3 GP4 Total
Toby Dreisler 1886 3,5 3,5 4 11
Jens Ramsdal 1987 4,5 3 2,5 10
Mathias Kejlstrup Simonsen 1632 3,5 3 6,5
Buster Westh 1612 2 4,5 6,5
Freja Vangsgård 1778 2,5 2,5 5
Benjamin Christensen 1946 3,5 3,5
Filip Boe Olsen 1684 2,5 2,5
Bjarke Vangsgård 1714 1 1,5 2,5
Viktor Haarmark Nielsen 1873 2 2
Arunn Ananthan 1619 0,5 0,5
Thea Nicolajsen 1809 0 0
Tor Joensen 1700 0
Sophus Møller 1754 0
Morten Swayne Storgaard 2101 0
Kristian Siegler 1707 0
Anders Gad Lauridsen 1661 0
Gruppe 2   0
Mikkel Hannibal Ramsdal 1393 3,5 3 3,5 10
Samuel Ph May 1599 2,5 4 2 8,5
Johan Hardlei 1290 2 2 4,5 8,5
Albert Lyng Petersen 1274 2 4 6
Lasse Ramsdal 1508 2,5 3 0 5,5
Nicolai Kistrup 1416 3 2 5
Jonas Bjerre 1490 4,5 4,5
Filip Holm 1268 2 1 1 4
Kasper Skaarup 1429 3 3
Johan Møller Ochsner 1541 2 2
Jacob Kryger Dyekjær 1310 2 2
Mads H. Hasager 1480 1 1
Simon Hansen 1226 0,5 0,5
Jacob Foged Christensen 1401 0
Ertugrul Ayhan 1292 0
Khang Nguyen 1220 0
Gruppe 3   0
Bjørn Hebsgaard Nielsen 1143 3,5 4 4 11,5
Joshua Kehlet Hansen 1154 4 1,5 5 10,5
Jacob Clausen 1177 2 5 2 9
Marcus Holm 0 4 5 9
Alfred Hedelykke 1032 5 1,5 2 8,5
Tiziano Wul Micalizio 1061 0 4 4 8
Anna Hedelykke 1047 2 3 2,5 7,5
Signe Sofie Sørensen 0 4 3 7
Sverre Padkjær Gejl 1000 0,5 3 3 6,5
Caterina Wul Micalizio 1064 2 3 1 6
Marie Hebsgaard Nielsen 0 3 1 2 6
Birgitte Jacobsen 0 3 3 6
Jonathan Schwalbe Krogsgaard 0 4 4
Bror Padkjær Gejl 1000 2 2 0 4
Jonas Odgaard-Jans 0 3 0 1 4
Valdemar Mandrup 0 4 4
Svante Juul 1000 4 4
William Guss 1000 4 4
Jacob Qazizada 1072 4 4
Oskar Mathiasen 1097 2,5 1 3,5
Asbjørn Schack 1171 3 3
Philip Søndergaard 0 3 3
Henrik Ammitzbøll Madsen 0 2 1 3
Eskild Hebsgaard Nielsen 1000 1 2 3
Marius Bøss Sørensen 1000 3 3
Simon Ehrenreich 1000 2,5 2,5
Anton Jensen 0 2 2
Aymen Berrahou 1000 2 2
Frederik Korsholm 1000 2 2
Erik Dalsgaard 1199 1,5 1,5
Anders Qazizada 1000 1,5 1,5
Anders Sanggaard 0 1 1
Ethan Ara 1197 0
Tommy Nguyen 1150 0
Phong Van Nguyen 1115 0
Kasper Nissen 1100 0
Elisabeth Møller 1000 0
August Albæk Esbensen 0 0
Helene Skaarup 0 0
Jonathan Dreisler 0 0
Kasper Timmermann 0 0
Laurits Neuhaus Vimtrup 0 0
Tobias Buttenschøn 0 0



Junior Cyklus 2013 nr. 2 i Chess House lørdag den 1. juni 2013
Igen ny record i deltagerantal, denne gang nåede vi op på 34 deltagere - fordelt i fire 6- mands grupper og nederst en Monradgruppe med 10!
I den øverste gruppe var Toby Dreisler stærkest, men samlet fører Jens Ramsdal dog med et halvt point mere end Toby og et mere end Mathias Simonsen, det tegner meget spændende! Gruppe 2 blev vundet af Samuel May, der således i den samlede stilling nu er lige med Mikkel Ramsdal.
Gruppe 3 blev vundet på deling af Albert Lyng Petersen, Bjørn Hebsgaard og Tiziano Wul. Hermed har Bjørn bragt sig i spidsen i Cyklus gruppe 3.
I Gruppe 4 var Jacob Clausen suveræn med 5 af 5! Dermed er han nu kun ½ efter Bjørn i cyklusgruppe 3, det bliver spændende!
Gruppe 5 havde længe pige-dominans, men Markus Holm kom godt igen og nåede op på en delt førsteplads sammen med Signe Sofie Sørensen.
Præmieoverrækkelsen blev i det gode vejr afholdt udenfor, dejligt at det også kan lade sig gøre i skak!
Se billederne herunder fra arrangementet.
Klik på dem for at se dem i fuld størrelse.
gruppe 1 præmieoverrækkelse gruppe5
Gruppe 1 præmieoverrækkelse Gruppe 5

NavnRating pr 1/3-13Junior Cyklus resultater

Gruppe 1GP1GP2GP3GP4Total

Jens Ramsdal19874.537.5

Toby Dreisler18863.53.57

Mathias Kejlstrup Simonsen16323.536.5

Benjamin Christensen19463.53.5

Freja Vangsgård17782.52.5

Filip Boe Olsen16842.52.5

Buster Westh161222

Viktor Haarmark Nielsen187322

Bjarke Vangsgård171411

Arunn Ananthan16190.50.5

Thea Nicolajsen180900

Tor Joensen17000

Sophus Møller17540

Morten Swayne Storgaard21010

Kristian Siegler17070

Anders Gad Lauridsen16610

Gruppe 2

Mikkel Hannibal Ramsdal13933.536.5

Samuel Ph May15992.546.5

Albert Lyng Petersen1274246

Lasse Ramsdal15082.535.5

Nicolai Kistrup1416325

Jonas Bjerre14904.54.5

Johan Hardlei1290224

Filip Holm1268213

Kasper Skaarup142933

Mads H. Hasager148011

Simon Hansen12260.50.5

Johan Møller Ochsner15410

Jacob Foged Christensen14010

Jacob Kryger Dyekjær13100

Ertugrul Ayhan12920

Khang Nguyen12200

Gruppe 3

Bjørn Hebsgaard Nielsen11433.547.5

Jacob Clausen1177257

Alfred Hedelykke103251.56.5

Joshua Kehlet Hansen115441.55.5

Caterina Wul Micalizio1064235

Anna Hedelykke1047235

Jonathan Schwalbe Krogsgaard044

Marie Hebsgaard Nielsen0314

Bror Padkjær Gejl1000224

Tiziano Wul Micalizio1061044

Marcus Holm044

Signe Sofie Sørensen044

Sverre Padkjær Gejl10000.533.5

Asbjørn Schack 117133

Jonas Odgaard-Jans0303

Birgitte Jacobsen033

Philip Søndergaard033

Oskar Mathiasen10972.52.5

Henrik Ammitzbøll Madsen022

Anton Jensen022

Anders Sanggaard011

Eskild Hebsgaard Nielsen100011

Ethan Ara11970

Tommy Nguyen11500

Phong Van Nguyen11150

Kasper Nissen11000

Jacob Qazizada10720

Elisabeth Møller10000

August Albæk Esbensen00

Helene Skaarup00

Jonathan Dreisler00

Kasper Timmermann00

Laurits Neuhaus Vimtrup00

Tobias Buttenschøn00

Valdemar Mandrup00

NavnRating pr 1/3-13Rating pr 2/4-2013

Morten Swayne Storgaard21012083

Jens Ramsdal19872017

Toby Dreisler18861952

Benjamin Christensen19461915

Bjarke Hautop Kristensen18561856

Thea Nicolajsen18091796

Sophus Møller17541769

Kristian Siegler17071764

Filip Boe Olsen16841751

Freja Vangsgård17781743

Bjarke Vangsgård17141702

Anders Gad Lauridsen16611699

Mathias Kejlstrup Simonsen16321697

Arunn Ananthan16191682

Tor Joensen17001678

Buster Westh16121578

Lasse Ramsdal15081571

Johan Møller Ochsner15411550

Samuel Ph May15991541

Johan Hardlei12901515

Jonas Bjerre14901488

Nicolai Kistrup14161488

Mads H. Hasager14801485

Kasper Skaarup14291461

Jacob Foged Christensen14011435

Mikkel Hannibal Ramsdal13931384

Khang Nguyen12201337

Ertugrul Ayhan12921330

Jacob Kryger Dyekjær13101310

Filip Holm12681302

Albert Lyng Petersen12741294

Simon Hansen12461246

Ethan Ara11971233

Tiziano Wul Micalizio10611214

Asbjørn Schack11711185

Bjørn Hebsgaard Nielsen11431177

Jacob Clausen11771164

Sverre Padkjær Gejl11571164

Phong Van Nguyen11151156

Tommy Nguyen11501152

Kasper Timmermann01149

Kasper Nissen11001132

Joshua Kehlet Hansen11541123

Jacob Qazizada10721117

Oskar Mathiasen10971097

Anna Hedelykke10471047

Jonathan Schwalbe Krogsgaard01023

Alfred Hedelykke10321010

Caterina Wul Micalizio10641000

Elisabeth Møller10001000

Eskild Hebsgaard Nielsen10001000

Bror Padkjær Gejl10001000

Arosian Sivabalaa00

Alberte Løwenstein00

Ashvikan Sivabalaa00

Birgitte Jacobsen00

Henrik Ammitzbøll Madsen00

Svante Juul Ellemand00

Frederik Butterschøn00

Ida Mathiasen00

Anders Qazizada00

Anders Sanggaard00

August Albæk Esbensen00

Helene Skaarup00

Jonathan Dreisler00

Laurits Neuhaus Vimtrup00

Marie Hebsgaard Nielsen00

Tobias Buttenschøn00

Valdemar Mandrup00

Jonas Odgaard-Jans00

Signe Sofie Bøss Sørensen00



Junior Cyklus 2013 nr. 1 i Chess House lørdag den 23. marts 2013
Chess House's junior cyklus er i år slået sammen med juniortræningen og spilles om eftermiddagen oven på træning og frokost. Derfor havde vi også 31 deltagere til den første samling, klart ny rekord! Der bliver spillet i 6 mands grupper (nederste gruppe Monrad) med pæne præmier i dagens grupper: 100 kr til vinderen, 50 kr til nr 2 i hver gruppe, og i Gruppe 1 er præmierne doblet op!
Flotte præmier, og dem tog følgende spillere sig af de i 5 grupper: Gr 1 : Jens Ramsdal, Gr 2: Mathias Kejlstrup Simonsen, Gr 3: Jonas Bjerre, Gr 4: Joshua Kehlet Hansen og Gr 5: Alfred Hedelykke
Alle spillere tager dagens point med over i cyklusregnskabet, hvor spillerne er inddelt i tre cyklus præmiegrupper. Disse cyklusgrupper er uafhængige af den enkelte dags grupper! Der samles cykluspoint sammen i den allerede spillede turnering, turneringen den 1/6 samt to hen over efteråret. Var du ikke med første gang, så trop op lørdag den 1/6 og vær med, det kan sagtens nås endnu - præmierne er: Gruppe I (=>1600)
1. præmie: 1.000
2. præmie: 250
3. præmie: 200
4. præmie: 150
*) Bedst < 1800: 200

Gruppe II (1200-1599)
1. præmie: 750
2. præmie: 200
3. præmie: 150
4. præmie: 200
*) Bedst < 1400: 150

Gruppe II (1000-1199)
1. præmie: 500
2. præmie: 150
3. præmie: 100
4. præmie: 50
*) Bedst < 1100: 100

*) Bedst < 1x00: Bedstplacerede under ratinggrænse uden for præmier 1.-4-plads i gruppen.

Du kan løbende følge stillingen i cyklusgrupperne på: http://chesshouse.dk/ under Junior Cyklus (herunder).
Navn Rating pr 1/3-13
Gruppe 1 GP1
d. 23/3
GP2
d. 1/6
GP3 GP4 Total
Jens Ramsdal 1987 4,5 4,5
Toby Dreisler 1886 3,5 3,5
Mathias Kejlstrup Simonsen 1632 3,5 3,5
Benjamin Christensen 1946 3,5 3,5
Freja Vangsgård 1778 2,5 2,5
Filip Boe Olsen 1684 2,5 2,5
Buster Westh 1612 2 2
Bjarke Vangsgård 1714 1 1
Thea Nicolajsen 1809 0 0
Gruppe 2
Jonas Bjerre 1490 4,5 4,5
Mikkel Hannibal Ramsdal 1393 3,5 3,5
Nicolai Kistrup 1416 3 3
Samuel Ph May 1599 2,5 2,5
Lasse Ramsdal 1508 2,5 2,5
Johan Hardlei 1290 2 2
Albert Lyng Petersen 1274 2 2
Filip Holm 1268 2 2
Gruppe 3
Alfred Hedelykke 1032 5 5
Joshua Kehlet Hansen 1154 4 4
Jonathan Schwalbe Krogsgaard 0 4 4
Bjørn Hebsgaard Nielsen 1143 3,5 3,5
Marie Hebsgaard Nielsen 0 3 3
Asbjørn Schack 0 3 3
Jonas Odgaard-Jans 0 3 3
Jacob Clausen 1177 2 2
Caterina Wul Micalizio 1064 2 2
Anna Hedelykke 0 2 2
Bror Padkjær Gejl 0 2 2
Anders Sanggaard 0 1 1
Sverre Padkjær Gejl 0 0,5 0,5
Tiziano Wul Micalizio 1061 0 0
Junior Cyklus 2013 nr. 2 afholdes i Chess House lørdag den 1. juni 2013

Link til  2017+16  2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004

Opdateret d. 13.3.2017