Junior Cyklus 2014 nr. 3 i Chess House lørdag den 13. december 2014

Desværre måtte vi aflyse november-runden, men vi fik heldigvis alligevel placeret cykluspræmierne for de tre gennemførte turneringer. Maksimum ville derfor i år have været 15 points, men det var ingen i nærheden af!

Vinder af årets cyklus blev vinderen af lørdagens turnering, hvor vi fik en rigtig finale! Jens Ramsdal vandt det afgørende parti over
Filip Boe, og de blev derfor såvel på dagen som i cyklus’en nr 1 og 2.

Cyklus’ens Gruppe 2 blev vundet på deling af tre spillere, alle med “kun” 7½: Jacob Clausen, Samuel May og Tiziano Wul.
Og Cyklus’ens Gruppe 3 blev vundet af Frederik Buttenschøn, der også vandt dagens gruppe 3 sammen med Jonathan.
På 2. pladsen kom Jonas Odgaard-Jans, der har sin præmie til gode! På de næste pladser kom Henrik Madsen og Christian Frambøl.
Dagens Gruppe 2 blev vundet af Mikkel Ramsdal, mens Henrik Madsen vandt Gruppe 4.

Tak for i år!
Gruppe 1Rating 1/3-14 GP1GP2GP3 TotalPl.
Jens Ramsdal2054 4,5 5,0 9,51
Filip Boe Olsen1938  2,54,0 6,52
Johan Hardlei1793 2,53,0  5,53
Bjarke Vangsgård1771 0,05,0  5,04
Toby Dreisler1966 3,01,5  4,55
Johan Møller Ochsner1634 3,5   3,56-9
Jonas Bjerre2052  3,5  3,56-9
Bjarke Kristensen1933  3,5  3,56-9
Freja Vangsgård1746 2,01,5  3,56-9
Viktor Haarmark Nielsen2014 3,0   3,010-13
Jesper S. Thybo2198  3,0  3,010-13
Rasmus Thøgersen2111  3,0  3,010-13
Lasse Ramsdal1735 1,0 2,0 3,010-13
Sophus Møller1966  1,5  1,514
         
Gruppe 2        
Jacob Clausen1295 3,54,0  7,51-3
Samuel Ph May1589 3,52,02,0 7,51-3
Tiziano Wul Micalizio1227 1,53,03,0 7,51-3
Mikkel Hannibal Ramsdal1425 3,0 4,0 7,04
Jacob Qazizada1291 2,0 3,5 5,55
Bjørn Hebsgaard Nielsen1373 3,0 2,0 5,06
Oskar Press Mathiasen1210 2,5   2,57
Buster Westh1587 2,0   2,08
Joshua Kehlet Hansen1212 0,5   0,59
Asbjørn Schack1535  0,00,0 0,010
         
Gruppe 3        
Frederik Buttenschøn1055 3,03,53,5 10,01
Jonas Odgaard-Jans1000 5,03,0  8,02
Christian Frambøl1405  3,52,5 6,03-4
Henrik Madsen1000  1,05,0 6,03-4
Svante Ellemand1000 3,02,0  5,05-8
Marcus Holm1023 2,03,0  5,05-8
Alfred Hedelykke1139 4,0 1,0 5,05-8
Anna Hedelykke1171 4,0 1,0 5,05-8
Carl-Emil Wulff Guldin1000 4,0   4,09-12
Gustav Christiansen1000 2,02,0  4,09-12
Marie Hebsgaard Nielsen1000 2,0 2,0 4,09-12
William Guss1000   4,0 4,09-12
Jonathan T. Christensen1005   3,5 3,513
Valdemar Mandrup1000 3,0   3,014-17
Marius Rehoff1000 3,0   3,014-17
Lasse Borring Petersen1032   3,0 3,014-17
Viktor A. Madsen1000   3,0 3,014-17
Simon Ehrenreich1039   2,5 2,518-19
Skjold Hedelykke1000 2,0 0,5 2,518-19
Mads Anker Jakobsen1000 2,0   2,020-23
Aske Christiansen1000 2,0   2,020-23
Erik Dalsgaard Hoffmeyer1000 2,0   2,020-23
Gabriel Larsen1000   2,0 2,020-23
Sverre Padkjær Gejl1000 1,0   1,024
Aymen Berrahou1000   0,5 0,525-26
Anders Qazizada1000   0,5 0,525-26
Aske Christiansen1000  0,0  0,027



Junior Cyklus 2014 nr. 2 i Chess House lørdag den 14. juni 2014

Junior cyklus 2 virkede i høj grad som opvarmning til stormatchen dagen efte mellem 8 stærke juniorer og 8 superstærke seniorer!
Derfor var Gruppe 1 usædvanlig stærk, og utrolig jævnbyrdig! Før sidste runde kunne således alle excl Toby vinde førstepladsen!
Førstepladsen gik til Jonas Bjerre med sejr over Sophus Møller og dermed 3½ af 5.
2. pladsen blev delt mellem Rasmus Thøgersen og Jesper Thybo, begge 3.
I Gruppe 2 var der derimod ingen spænding, Bjarke Vangsgaard havde en superdag og vandt med 5 af 5! Bjarke Kristensen blev toer med 3½. I Gruppe 3 var der også stor spænding, Marcus Holm førte med 3 af 3 men tabte de sidste to.
Førstepladsen gik så til Jacob Clausen med 4 foran Frederik Buttenschøn og Christian Frambøl, begge 3½.
Marcus delte 4. pladsen med Tiziano Wul og Jonas Odgaard, alle 3 points.
Gustav Christensen vandt specialpræmien til bedste fra nederste træningsgruppe, han fik 2. En god dag i Chess House, vi ses igen til juniorcyklus i efteråret!
Gruppe 1Rating 1/3-14 GP1GP2  TotalPl.
Johan Hardlei1793 2,53,0  5,51
Bjarke Vangsgård1771 0,05,0  5,02
Jens Ramsdal2054 4,5   4,53-4
Toby Dreisler1966 3,01,5  4,53-4
Johan Møller Ochsner1634 3,5   3,55-8
Jonas Bjerre2052  3,5  3,55-8
Bjarke Kristensen1933  3,5  3,55-8
Freja Vangsgård1746 2,01,5  3,55-8
Viktor Haarmark Nielsen2014 3,0   3,09-11
Jesper S. Thybo2198  3,0  3,09-11
Rasmus Thøgersen2111  3,0  3,09-11
Filip Boe Olsen1938  2,5  2,512
Sophus Møller1966  1,5  1,513
Lasse Ramsdal1735 1,0   1,014
         
Gruppe 2        
Jacob Clausen1295 3,54,0  7,51
Samuel Ph May1589 3,52,0  5,52
Tiziano Wul Micalizio1227 1,53,0  4,53
Mikkel Hannibal Ramsdal1425 3,0   3,04-5
Bjørn Hebsgaard Nielsen1373 3,0   3,04-5
Oskar Press Mathiasen1210 2,5   2,56
Jacob Quzizada1291 2,0   2,07-8
Buster Westh1587 2,0   2,07-8
Joshua Kehlet Hansen1212 0,5   0,59
Asbjørn Schack1535  0,0  0,010
         
Gruppe 3        
Jonas Odgaard-Jans1000 5,03,0  8,01
Frederik Buttenschøn1055 3,03,5  6,52
Svante Ellemand1000 3,02,0  5,03-4
Marcus Holm1023 2,03,0  5,03-4
Alfred Hedelykke1139 4,0   4,05-8
Anna Hedelykke1171 4,0   4,05-8
Carl-Emil Wulff Guldin1000 4,0   4,05-8
Gustav Christiansen1000 2,02,0  4,05-8
Christian Frambøl1405  3,5  3,59
Valdemar Mandrup1000 3,0   3,010-11
Marius Rehoff1000 3,0   3,010-11
Marie Hebsgaard Nielsen1000 2,0   2,012-16
Mads Anker Jakobsen1000 2,0   2,012-16
Skjold Hedelykke1000 2,0   2,012-16
Aske Christiansen1000 2,0   2,012-16
Erik Dalsgaard Hoffmeyer1000 2,0   2,012-16
Sverre Padkjær Gejl1000 1,0   1,017-18
Henrik Madsen1000  1,0  1,017-18
Aske Christiansen1000  0,0  0,019



Junior Cyklus 2014 nr. 1 i Chess House lørdag den 1. februar 2014

Så kom vi flot i gang med årets juniorcyklus med 33 deltagere! Og hvilken start, i samtlige grupper var der dyb koncentration, meget større end sidste år! Og flot skak blev der spillet, jeg vil specielt fremhæve Johan Hardleis dronningoffer mod Bjarke Vangsgaard i gruppe 1!

Ratingfavorit Jens Ramsdal levede op til værdigheden og vandt Gruppe 1 med 4½ af 5.
Gruppe 2 var mere jævnbyrdig og blev vundet på deling af Johan Ochsner og Samuel May, begge med 3½.
I Gruppe 3 vandt Anna Hedelykke med 4 points, et mulehår bedre end Jakob Clausen med 3½.

Gruppe 4 tog brormand Alfred Hedelykke sig af, ligeledes med 4 points, da han vandt finalepartiet mod Svante Ellemand.
Gruppe 5 var en Monradgruppe med 9 deltagere. Flere var nybegyndere, men alle kom flot på tavlen med points!
Suveræn vinder blev Jonas Odgaard-Jans med maksimum 5 points! Nr 2 blev Carl-Emil Wulff, mens 3-4. pladsen deltes mellem Valdemar Mandrup og Marius Rehoff.




Gruppe 1Rating 1/3-14 GP1Total    
Jens Ramsdal2054 4,5   4,51
Johan Møller Ochsner1634 3,5   3,52
Toby Dreisler1966 3,0   3,03-4
Viktor Haarmark Nielsen2014 3,0   3,03-4
Johan Hardlei1793 2,5   2,55
Freja Vangsgård1746 2,0   2,06
Lasse Ramsdal1735 1,0   1,07
Bjarke Vangsgård1771 0,0   0,08
         
Gruppe 2        
Samuel Ph May1589 3,5   3,51-2
Jacob Clausen1295 3,5   3,51-2
Mikkel Hannibal Ramsdal1425 3,0   3,03-4
Bjørn Hebsgaard Nielsen1373 3,0   3,03-4
Oskar Press Mathiasen1210 2,5   2,55
Jacob Quzizada1291 2,0   2,06-7
Buster Westh1587 2,0   2,06-7
Tiziano Wul Micalizio1227 1,5   1,58
Joshua Kehlet Hansen1212 0,5   0,59
         
Gruppe 3        
Jonas Odgaard-Jans1000 5,0   5,01
Alfred Hedelykke1139 4,0   4,02-4
Anna Hedelykke1171 4,0   4,02-4
Carl-Emil Wulff Guldin1000 4,0   4,02-4
Svante Ellemand1000 3,0   3,05-8
Valdemar Mandrup1000 3,0   3,05-8
Marius Rehoff1000 3,0   3,05-8
Frederik Buttenschøn1055 3,0   3,05-8
Marcus Holm1023 2,0   2,09-15
Marie Hebsgaard Nielsen1000 2,0   2,09-15
Mads Anker Jakobsen1000 2,0   2,09-15
Skjold Hedelykke1000 2,0   2,09-15
Gustav Christiansen1000 2,0   2,09-15
Aske Christiansen1000 2,0   2,09-15
Erik Dalsgaard Hoffmeyer1000 2,0   2,09-15
Sverre Padkjær Gejl1000 1,0   1,016

Link til  2018+17   2016  2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004

Opdateret d. 31.5.2018