Junior Cyklus 2015 nr. 3 i Chess House lørdag den 12. december 2015

Der var kun mødt 13 til årets sidste cyklus-turnering, julen må ha trængt sig på!? Til gengæld var der fuld koncentration og rigtig seriøs og god skak!

I Gruppe I var Jonas Bjerre som ventet suveræn, og han hentede da også 5 af 5 i en klasse, der havde to deltagere fra hver af de tre cykluspræmiegrupper! Christian Emil Frambøl fik med det yderste af neglene hevet 2. pladsen hjem foran Alfred Hedelykke.
I Gruppe II blev Henrik A Madsen en suveræn vinder med 4 foran Anders Schmidt, der deltog for første gang, han lavede 3.

Det gav så følgende præmier i hele cyklusen:

Cyklusgruppe 1: Jonas var suveræn med serien 4, 4 og 5 points, ialt 14 points! Andenpladsen blev delt mellem Christian og Filip Boe, der var på vej til holdkamp i Tyskland begge med 5.

Cyklusgruppe 2: Placeringerne blev afgjort i dag, hvor Alfred fik en hel mere end Valdemar Mandrup, hvorved de kom til at stå lige. Præmierne deles dermed mellem de to, der begge fik 9 og havde god luft til nr 3.

Cyklusgruppe 3: Gruppen blev vundet af Frederik Buttenschøn med 7 points, men det var tæt på, at Henrik A havde indhentet ham! Henrik må dog nøjes med 2. pladsen med 6.

Billederne herunder er fra arrangementet. (Klik på dem for at se dem i fuld størrelse)

gruppe 1 gruppe 2
Gruppe 1 Gruppe 2
SLUTSTILLINGEN I JUNIOR CYKLUS 2015       
NavnRating      
   GP1GP2GP3I altPlacering
Gruppe 1       
Jonas Bjerre2145 4,54,55,014,01
Christian Emil Frambøl1682 2,5 3,05,52-3
Filip Boe Olsen2009 4,01,5 5,52-3
Mikkel M Jacobsen2215  4,0 4,04
Rasmus Thøgersen2152  3,5 3,55
Viktor Nielsen2071  2,5 2,56
Johan Hardlei1884  1,0 1,07-8
Sophus Møller2094  1,0 1,07-8
        
Gruppe 2       
Valdemar Mandrup1200 5,03,01,59,51-2
Alfred Hedelykke1282 3,53,52,59,51-2
Anna Hedelykke1230 3,03,5 6,53
Svante Juul Ellemand1255  4,0 4,04
Jacob Clausen1331 2,5  2,55
Joshua Kehlet1348 1,00,0 1,06
Signe Bøss Sørensen1230  1,0 1,07
Tiziano Wul1400 0,5  0,58
        
Gruppe 3       
Frederik Buttenschøn1120 3,53,5 7,01
Henrik A. Madsen1100 1,50,54,56,52
Marcus Holm1142 2,53,5 6,03-6
Simon Ehrenreich1062  4,02,06,03-6
Ture Jungberg Nielsen 1023  6,0 6,03-6
William Østergaard-Nielsen900  3,03,06,03-6
John C C Christensen1000  2,03,05,07-8
William Guss900 2,03,0 5,07-8
Aymen Berrahou900 4,0  4,09-11
Magnus Mols Kabell900  4,0 4,09-11
Victor A. Madsen900 3,0 1,04,09-11
Anders Schmidt1000   3,53,512
Gabriel Larsen1000  1,02,03,013-14
Morten Iversen1026   3,03,013-14
Marius Bøss Sørensen1080  2,5 2,515
Gustav Christiansen900 2,0  2,016-18
Niels Elias Kabell900  2,0 2,016-18
Oliver Toudahl Nielsen900 2,0  2,016-18
Freja Jungberg Nielsen 1153  1,0 1,019-22
Jonas Odgaard-Jans1090 1,0  1,019-22
Skjold Hedelykke900 1,0  1,019-22
Victor Kvist Loft1000   1,01,019-22



Junior Cyklus 2015 nr. 2 i Chess House lørdag den 30. maj 2015

Stævnet blev afholdt dagen før opgøret juniorer imod seniorer, som i øvrigt blev vundet snævert af seniorerne med 33-30. Det betød, at Mads havde samlet stærke juniorer allerede om lørdagen, så Gruppe I var us dvanlig stærk! I to af grupperne (gruppe I og IV) blev spillet 7 runder, spillernes overførte cykluspoints er derfor korrigeret med 1.

Gruppe I blev i et tÆt opløb vundet af Jonas med 5 af 7, et halvt mere end Mikkel og et helt mere end Rasmus.
I Gruppe II var Svante klar bedst og han kunne tillade sig at abe sidste runde og så alligevel vinde med 4 af 5. Anna og Alfred fik begge 3.
I Gruppe III vandt Simon med 4 af 5, tæt fulgt af Marcus og Frederik med 3.
I Gruppe IV havde vi dagens mest suverænt vindende i Ture, der gjorde rent bord med 7 af 7! Magnus blev nr 2 med 5 og 2 gange William delte 3. pladsen med 4.

Se billederne herunder fra arrangementet. (Klik på dem for at se dem i fuld størrelse)

gruppe1 gruppe2 gruppe3
Gruppe 1 Gruppe 2 Gruppe 3
gruppe4
Gruppe 4
STILLINGEN I JUNIOR CYKLUS 2015        
NavnRating       
   GP1GP2GP3GP4I altPlacering
Gruppe 1        
Jonas Bjerre2145 4,54,5  9,01
Filip Boe Olsen2009 4,01,5  5,52
Mikkel M Jacobsen2215  4,0  4,03
Rasmus Thøgersen2152  3,5  3,54
Viktor Nielsen2071  2,5  2,55-6
Christian Emil Frambøl1682 2,5   2,55-6
Johan Hardlei1884  1,0  1,07-8
Sophus Møller2094  1,0  1,07-8
         
Gruppe 2        
Valdemar Mandrup1200 5,03,0  8,01
Alfred Hedelykke1282 3,53,5  7,02
Anna Hedelykke1230 3,03,5  6,53
Svante Juul Ellemand1255  4,0  4,04
Jacob Clausen1331 2,5   2,55
Joshua Kehlet1348 1,00,0  1,06
Signe Bøss Sørensen1230  1,0  1,07
Tiziano Wul1400 0,5   0,58
         
Gruppe 3        
Frederik Buttenschøn1120 3,53,5  7,01
Marcus Holm1142 2,53,5  6,02-3
Ture Jungberg Nielsen 1023  6,0  6,02-3
William Guss900 2,03,0  5,04
Aymen Berrahou900 4,0   4,05-7
Simon Ehrenreich1062  4,0  4,05-7
Magnus Mols Kabell900  4,0  4,05-7
Victor A. Madsen900 3,0   3,08-9
William Østergaard-Nielsen900  3,0  3,08-9
Marius Bøss Sørensen1080  2,5  2,510
Gustav Christiansen900 2,0   2,011-15
Oliver Toudahl Nielsen900 2,0   2,011-15
Henrik A. Madsen1100 1,50,5  2,011-15
Niels Elias Kabell900  2,0  2,011-15
John C C Christensen1000  2,0  2,011-15
Jonas Odgaard-Jans1090 1,0   1,016-19
Skjold Hedelykke900 1,0   1,016-19
Freja Jungberg Nielsen 1153  1,0  1,016-19
Gabriel Larsen1000  1,0  1,016-19



Junior Cyklus 2015 nr. 1 i Chess House lørdag den 28. februar 2015

Så kom vi i gang med JuniorCyklus 2015! Vi havde 19 deltagere i første afdeling,
noget under det antal, vi kørte med sidste sidste år forhåbentlig bliver det bedre senere,
næste gang er lørdag den 13. juni!

I Gruppe 1 var der topopgør i første runde, Jonas vandt over Filip og kørte sikkert i mål med 4.
Filip fik dog 4 og er ikke rystet af!
I Gruppe 2 var der stor spænding til det sidste i en meget jævnbyrdig klasse!
Vindere med blot 3 blev Frederik og Alfred.
I Gruppe 3 med 7 deltagere (og mig som oversidder ;)), og her var Valdemar suveræn med maksimum 5 af 5!
Aymen blev nr 2 med 4, og Victor nr 3 med 3.

Gruppe 1Rating 28/2-15 GP1GP2GP3GP4TotalPl.
Jonas Bjerre2145 4,5   4,51.
Filip Boe Olsen2009 4,0   4,02.
Christian Frambøl1682 2,5 2,53.
         
Gruppe 2        
Valdemar Mandrup1200 5,0   5,01.
Alfred Hedelykke1282 3,5   3,52.
Anna Hedelykke1230 3,0   3,03.
Jacob Clausen1331 2,5   2,54.
Joshua Kehlet1348 1,0   1,05.
Tiziano Wul1400 0,5   0,56.
Gruppe 2        
Aymen Berrahou900 4,0   4,01.
Frederik Buttenschøn1120 3,5   3,52.
Victor A. Madsen900 3,0   3,03.
Marcus Holm1142 2,5   2,54.
Gustav Christiansen900 2,0   2,05.-7.
William Guss900 2,0   2,05.-7.
Oliver Toudahl Nielsen900 2,0   2,05.-7.
Henrik A. Madsen1100 1,5   1,58.
Jonas Odgaard-Jans1090 1,0   1,09.-10.
Skjold Hedelykke900 1,0   1,09.-10.

Link til  2017+16   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   2006   2005   2004 

Opdateret d. 13.3.2017