Junior Master Class

Junior Master Class 2016 #4 i Chess House

Lørdag den 10. december 2016
deltagerbillede
Her er 27 af de 30 deltagere.

JMC 2016 er slut, et nyt år kan begynde...
Lørdag d. 10. december afholdt Chess House det sidste af ialt fire JMC arrangementer for juniorer.
  Dagen blev et festfyrværkeri af glade børn, smilende trænere, friske forældre og energiske frivillige, der alle bidrog til, at det blev en rigtig god afslutning på første år med JMC.
  Gennem året har vi fået mange gode tilbagemeldinger, ros & ris og positive klap på skuldrene. Det har altsammen givet os ekstra energi og en lyst til at få dette spændende projekt til at lykkes.
  Opbakningen fra forældre og især børnene har været enestående, og det giver virkelig mod på at fortsætte med arbejdet med JMC og om muligt gøre det endnu bedre i det kommende år.
  Vores fire faste "hustrænere", Mads, Igor, Peter og Thomas, har formået at gøre træningen både underholdende og lærerig, hvilket har fastholdt børnenes interesse for skak på et højere niveau gennem hele 2016. Resultatet udmønter sig nu i diplomer til alle, der opfylder kravene og bestiller på vores hjemmeside. Diplomerne bliver overrakt til første træningssamling i 2017. En stor tak til trænerne.
  I Chess House fastholder vi målsætningen om, at kvaliteten af det, vi laver for børnene, skal være i top, og at prisen samtidig skal være så lav, at alle kan være med. Vi håber, at der kommer endnu flere med til JMC-arrangementerne i det nye år, både begyndere og mere erfarne juniorer. Hos JMC har vi plads til alle og tilbud, der passer til alle.
  Der skal lyde en stor tak til alle, der har hjulpet til undervejs: Poul Erik, der har styret turneringerne med hård og retfærdig hånd - Gert & Asbjørn for billeder, video, hjemmeside, slikindkøb etc. - det hårdt belastede rengøringspersonale i Chess House og Jørgen Overgaard fra Laser Time for sponsorat af de flotte pokaler og nøgleringe. Sidst, men ikke mindst, en tak til 6. Hovedkreds i Dansk Skak Union, som gav et økonomisk bidrag, der ikke var så ringe endda.
  2016 har været en bragende succes med en deltagelse, der gennemsnitlig har været mere end dobbelt så stor som i 2015. Det har kun været muligt, fordi alle børnene og alle forældrene har prioriteret JMC højt og vist os tillid ved at bruge jeres tid på at være sammen med os i Chess House. Vi håber og tror, at vi kan fortsætte med at være jeres tillid værdige i 2017.

Nyd billederne, gem minderne og læs stemningsrapporten herunder, skrevet af turneringslederen himself.

Vi ses i 2017
Lars & Sven
Junior ansvarlige
JMC - Chess House

Her er deltagerne fra de fire grupper, som undervisningen foregik i:

igor
Igor med ...
gruppe A
... gruppe A
gruppe B
Mads' gruppe B
igor
Thomas med ...
gruppe A
... gruppe C
gruppe B
Peter med gruppe D

MATTE EFTER FORMIDDAGENS UNDERVISNING!!
Efter formiddagens undervisning var deltagerne MEGET TRÆTTE!

Der var naturligvis stor spænding omkring sidste etape i Chess House JuniorMasterClass 2016, hvor ialt 30 spillere var mødt op! Ikke kun var der dagens præmier at spille om, men også den samlede stilling i årets 4 turneringer!

I dagens øverste Gruppe A var Filip Holm (ny i år) dukket op, han startede med at tabe, men vandt så de sidste 4! Det kunne kun Christian Frambøl følge med til, han sluttede ligeledes på 4, så de to delte.
Christians sejr betød samtidig, at han vandt Gruppe 1 i årscyklussen med 13 points! Her blev Frederik Buttenschøn nr 2.

I Gruppe B var de tre toppende spillere i årscyklus Gruppe 2 med, de lå næsten side om side. William Østergaard var desværre småsyg og hans delte andenplads i dag betød, at han gled ud af præmierækken i årscyklussen. Alfred Hedelykke tog førstepladsen i dag med 4, fulgt af William og John Christensen med 3.
Det var akkurat ikke nok til førstepladsen for Alfred i årscyklus Gruppe 2, den nappede John med 14, et halvt mere end Alfred og et helt mere end William. Mere spændende kunne det ikke have været!

I Gruppe C udnyttede Nikolaj Lauritzen, at den førende Elias Kabell ikke var med; Nikolaj vandt dagens gruppe med 4 points foran Kristoffer Juul (ny!) og Richardt Riis (ny!), begge med 3. Dermed blev Nikolaj også vinder i årscyklus Gruppe 3 med 14 points foran Elias med 11.

Der var hele 9 spillere med i dagens Gruppe D, heraf 5 var med for første gang! På førstepladsen kom dog en garvet spiller, nemlig Valdemar Østergaard med 4, Niels Sørensen (ny!) blev 2'er med 4 points, på 3. pladsen kom Jonathan Thomsen med 3, og endelig blev Benjamin Løndal (ny!) nr 4 med 3 points.
Ingen af disse spillere kunne dog klare sig i toppen af årscyklus Gruppe 3.

Der var store pokaler til de tre vindere i årscyklussen: Nikolaj, John og Christian!

pokalvinderne

Christian Emil Frambøl blev samlet vinder af JMC 2016 og dermed den første til at få sit navn indgravet i vandrepokalen, der er skænket af firmaet Laser Time Lasergravering, der også sponserer pokalerne, der udleveres til varigt eje i de tre grupper.

Samlet vinder af JMC 2016
STILLINGEN I JUNIOR MASTER CLASS 2016
NavnRating       
   GP1GP2GP3GP4I altPlacering
Gruppe 1 (Rating > 1400)        
Christian Emil Frambøl1747 3,03,53,04,013,51
Frederik Buttenschøn1406 2,02,53,02,09,52
Simon Ehrenreich1414 3,52,52,0 8,03
Anna Hedelykke1631  4,02,0 6,04
Joshua Kehlet1474 2,5 2,01,05,55
Filip Holm1639    4,04,06
Marius Bøss Sørensen1589 1,5   1,57
         
Gruppe 2 (Rating 1001-1400)        
John C C Christensen1100 2,54,54,53,014,51
Alfred Hedelykke1317 5,01,53,04,514,02
William Østergaard-Nielsen1215 4,04,02,53,013,53
Svante Juul Ellemand1390 4,01,03,02,510,54
Kristoffer Emil Kortsen1064 2,02,01,53,59,05
Noa Sinding1003   3,51,04,56
Henrik Amnitzbøll Madsen1167 1,52,5  4,07-8
Valdemar Mandrup1396 2,5  1,54,07-8
Kristoffer E Juul K.1050    3,53,59-10
Richardt Riis1050    3,53,59-10
Asger Haardgaard1100    2,02,011
Signe Bøss Sørensen1392 1,5   1,512-13
Jonas Odgaard1087   1,50,01,512-13
Magnus Mols Kabell1085 0,50,0  0,514
         
Gruppe 3 (Rating = 1000)        
Nikolaj Aggerbeck Lauritzen1000 3,04,03,04,014,01
Elias Mols Kabell1000 4,02,05,0 11,02
Victor Amnitzbøll Madsen1000 5,04,0  9,03-4
Benjamin Dalsgaard1000 5,04,0  9,03-4
Jonatan R Thomsen1000   4,03,57,55-6
Valdemar Østergaard-Nielsen1000  1,02,04,57,55-6
Nanna Ehrenreich1000 3,02,01,5 6,57-8
Matthias Walin1000   5,01,56,57-8
Philip Uhre Knudsen1000   4,01,55,59-10
Robert Pavia1000 1,0 2,02,55,59-10
Lukas Dalsgaard1000 2,03,0  5,011
Frida P Jensen1000   4,0 4,012-13
Niels Sørensen1000    4,04,012-13
Liv Frølund1000 1,5 2,0 3,514
Matthias Wann Jensen1000  3,0  3,015-17
Philip Løvbjerg1000 0,0 1,02,03,015-17
Benjamin Løndal1000    3,03,015-17
Oliver O Hoffmann1000  2,0  2,018-25
Artem Reyzvith1000  2,0  2,018-25
William Bay Aagaard1000 2,0   2,018-25
Marcus Jørgensen1000 2,0   2,018-25
David Løvbjerg1000 0,0 0,02,02,018-25
Christian Brang C1000    2,02,018-25
Viktor Linaa Madsen1000    2,02,018-25
Louise Sørensen1000    2,02,018-25
Rune Sostack1000  0,0  0,026-27
Harpa Sigguros1000   0,0 0,026-27
10/12: I gruppe 4 er resultatet fra 1. og 3. runde fratrukket 1 point, da de spillede 7 partier mod alle andres 5 partier (dog er maksimum 5 og minimum 0 overført).        

Junior Master Class 2016 #3 i Chess House

Lørdag den 5. november 2016
Her underviser Igor i matsætning med springer og løber.

teorien
Først gennemgås teorien...
på vej
... så på jagt efter kongen ...
MAT!!
... og nu er der MAT!!

Der var 25 til start i årets 3. og næstsidste Junior Master Class.
Den øverste gruppe (A) var utrolig snakkesalig og jævnbyrdig, hvilket i særdeleshed fremgår af slutstillingen: Tre på 3 points og 3 på 2 points! Vinderne med de 3 points var Christian Frambøl, Frederik Buttenschøn og Svante Juul Ellemand.
I Gruppe B var John Christensen suveræn med 4, nr 2 blev Alfred Hedelykke med 3.
I Gruppe C havde vi en endnu sikrere vinder i Elias Mols Kabell, der scorede 5 af 5! Her blev Noa Sinding toer med 3.
Der var 7 deltagere i den nederste gruppe (D) med mulighed for at score 7 points (derfor justeres de overførte points til cyklusregnskabet), og det opnåede en suveræn Matthias Walin! Andenpladsen blev delt mellem tre spillere: Philip Uhre, Jonathan Thomsen og Frida Jensen, alle med 5.

I det samlede cyklusregnskab føres der i alle tre grupper kun med ganske lidt, så alt kan ske den 10. december:
Christian Frambøl fører fortsat i Gruppe 1 (>1400), John Christensen er gået i front i Gruppe 2 (1001-1400), mens Elias Mols Kabell fører Gruppe 3 (=1000)

?? ?? ??
STILLINGEN I JUNIOR MASTER CLASS 2016
NavnRating       
   GP1GP2GP3GP4I altPlacering
Gruppe 1 (Rating > 1400)        
Christian Emil Frambøl1747 3,03,53,0 9,51
Simon Ehrenreich1414 3,52,52,0 8,02
Frederik Buttenschøn1406 2,02,53,0 7,53
Anna Hedelykke1631  4,02,0 6,04
Joshua Kehlet1474 2,5 2,0 4,55
Marius Bøss Sørensen1589 1,5   1,56
         
Gruppe 2 (Rating 1001-1400)        
John C C Christensen1100 2,54,54,5 11,51
William østergaard-Nielsen1215 4,04,02,5 10,52
Alfred Hedelykke1317 5,01,53,0 9,53
Svante Juul Ellemand1390 4,01,03,0 8,04
Kristoffer Emil Kortsen1064 2,02,01,5 5,55
Henrik Amnitzbøll Madsen1167 1,52,5  4,06
Noa Sinding1003   3,5 3,57
Valdemar Mandrup1396 2,5   2,58
Signe Bøss Sørensen1392 1,5   1,59-10
Jonas Odgaard1087   1,5 1,59-10
Magnus Mols Kabell1085 0,50,0  0,511
         
Gruppe 3 (Rating = 1000)        
Elias Mols Kabell1000 4,02,05,0 11,01
Nikolaj Aggerbeck Lauritzen1000 3,04,03,0 10,02
Victor Amnitzbøll Madsen1000 5,04,0  9,03-4
Benjamin Dalsgaard1000 5,04,0  9,03-4
Nanna Ehrenreich1000 3,02,01,5 6,55
Matthias Walin1000   5,0 5,06-7
Lukas Dalsgaard1000 2,03,0  5,06-7
Philip Uhre Knudsen1000   4,0 4,08-10
Jonatan R Thomsen1000   4,0 4,08-10
Frida P Jensen1000   4,0 4,08-10
Liv Frølund1000 1,5 2,0 3,511
Matthias Wann Jensen1000  3,0  3,012-14
Robert Pavia1000 1,0 2,0 3,012-14
Valdemar østergaard-Nielsen1000  1,02,0 3,012-14
Oliver O Hoffmann1000  2,0  2,015-18
Artem Reyzvith1000  2,0  2,015-18
William Bay Aagaard1000 2,0   2,015-18
Marcus Jørgensen1000 2,0   2,015-18
Philip Løvbjerg1000 0,0 1,0 1,019
David Løvbjerg1000 0,0 0,0 0,020-22
Rune Sostack1000  0,0  0,020-22
Harpa Sigguros1000   0,0 0,020-22
5/11: I gruppe 4 er resultatet fra 1. og 3. runde fratrukket 1 point, da de spillede 7 partier mod alle andres 5 partier (dog er maksimum 5 og minimum 0 overført).        

Junior Master Class 2016 #2 i Chess House

Lørdag den 18. juni 2016
I denne runde blev der undervist af ...

thomas
... Thomas ...
mads
... Mads ...
igor
... og Igor
der spilles
Efter træningen ...
der spilles
... blev der ...
der spilles
... spillet.
der tænkes
Tænke ...
og tænkes
... tænke ...
og tænkes.
... tænke.
pause
I pausen blev der spillet ...
pause
... og spist pølser ...
pause
... og slappet af.

22 var klar til 2. runde af årets Junior Master Class.
I Gruppe 1 viste det kvindelige islæt sig for stærk for drengene, Anna Hedelykke vandt med 4 af 5 uden tab, et halvt bedre end Christian Frambøl.
Gruppe 2 blev vundet af John C Christensen med 4, et halvt foran William Østergaard-Nielsen.
Gruppe 3 blev spillet som en 10-mands gruppe med Monradsystemet. Førstepladsen blev delt mellem Benjamin Dalsgaard, Victor Amnitzbøll og Nicolaj Lauritsen, alle scorede 4 af 5.

I den samlede stilling er situationen nu den, at den øverste gruppe føres af Christian Frambøl med 6, et halvt mere end Simon Ehrenreich.
I Gruppe 2 fører William Østergaard-Nielsen med 8, et point foran John C Christensen.
I den nederste gruppe er to mand i front med 9 points: 2Benjamin Dalsgaard og Victor Amnitzbøll.

Til efteråret kommer to runder mere, datoerne er ikke lagt fast endnu.

gruppe 3
Gruppe 3
gruppe 3
Gruppe 3
gruppe 2
Gruppe 2

vindere i gruppe 4
Vinderene i gruppe 4
STILLINGEN I JUNIOR MASTER CLASS 2016
NavnRating       
   GP1GP2GP3GP4I altPlacering
Gruppe 1 (Rating > 1400)        
Christian Emil Frambøl1747 3,03,5  6,51
Simon Ehrenreich1414 3,52,5  6,02
Frederik Buttenschøn1406 2,02,5  4,53
Anna Hedelykke1631  4,0  4,04
Joshua Kehlet1474 2,5   2,55
Marius Bøss Sørensen1589 1,5   1,56
         
Gruppe 2 (Rating 1001-1400)        
William Østergaard-Nielsen1215 4,04,0  8,01
John C C Christensen1100 2,54,5  7,02
Alfred Hedelykke1317 5,01,5  6,53
Svante Juul Ellemand1390 4,01,0  5,04
Kristoffer Emil Kortsen1064 2,02,0  4,05-6
Henrik Amnitzbøll Madsen1167 1,52,5  4,05-6
Valdemar Mandrup1396 2,5   2,57
Signe Bøss Sørensen1392 1,5   1,58
Magnus Mols Kabell1085 0,50,0  0,59
         
Gruppe 3 (Rating = 1000)        
Victor Amnitzbøll Madsen1000 5,04,0  9,01-2
Benjamin Dalsgaard1000 5,04,0  9,01-2
Nikolaj Aggerbeck Lauritzen1000 3,04,0  7,03
Elias Kabell1000 4,02,0  6,04
Nanna Ehrenreich1000 3,02,0  5,05-6
Lukas Dalsgaard1000 2,03,0  5,05-6
Matthias Wann Jensen1000  3,0  3,07
Oliver O Hoffmann1000  2,0  2,08-11
Artem Reyzvith1000  2,0  2,08-11
William Bay Aagaard1000 2,0   2,08-11
Marcus Jørgensen1000 2,0   2,08-11
Liv Frølund1000 1,5   1,512
Robert Pavia1000 1,0   1,013-14
Valdemar Østergaard-Nielsen1000  1,0  1,013-14
David Løvbjerg1000 0,0   0,015-17
Philip Løvbjerg1000 0,0   0,015-17
Rune Sostack1000  0,0  0,015-17
18/6: Da gruppe 4 spillede 7 runder mod de andres 5 runder, er resultaterne fra denne gruppe først mindsket med 1, og derefter blev resultater over 5 og under 0 ændret til 5 henholdsvis 0.        

Junior Master Class 2016 #1 i Chess House

Lørdag den 30. april 2016
Junior Master Class er kommet godt fra start!

Den første Junior Master Class træningssamling blev afviklet lørdag d. 30/4 2016, og det var en stor succes.
Chess House levede til fulde op til målsætningen om at være skakcentret for alle, både store og små, idet 30 juniorer havde fundet vej til Chesshouse og fyldte hele huset med godt samvær og en forrygende spilleglæde.
På vegne af Chess House var det en fornøjelse at kunne byde så mange nye medlemmer velkomne som brugere af huset.

Formiddagen startede med dannelsen af fire undervisningsgrupper, hvorefter erfarne og garvede trænere - Peter Poulsen, Claus Andersen, Kristian Seegert, Igor Teplyi og Mads Boe - delte ud af deres viden om skak, hvilket gjorde træningen både udfordrende og interessant. Mange gode tips og råd blevet taget med hjem af de enkelte deltagere.

Klik på billederne for at se dem i fuld størrelse.

Peter Poulsen
Peter Poulsen
Claus Andersen
Claus Andersen
Mads Boe
Mads Boe


gruppe4
Gruppe 4

Til frokost var der sandwich ad libitum, hvilket betød, at både børn og voksne kunne spise lige så meget, som der kunne proppes ned ... og lidt til :-)

Efter frokostpausen og middagshygge startede skakturneringen, som rigtigt mange havde set frem til. Denne første etape af Chess House's Junior Master Class turneringen 2016 blev afviklet med 26 deltagere, og der blev spillet meget seriøst i alle klasser!

stillingsanalyse
Stillingsanalyse
hygge i baren
Hygge i baren
alfred har travlt med at sætte mat
Afred har travlt med at sætte mat

Resultatet i de første tre grupper, hvor man spillede 5 runder, blev følgende:
Gruppe 1 blev knebent vundet af Simon Ehrenreich med 3 af 5, et halvt bedre end Christian Frambøl.
Gruppe 2 vandt Alfred Hedelykke suverænt med maksimum 5 af 5, og Svante Ellemand blev 2'er med 4 pts.
Gruppe 3 var spændende og førstepladsen deltes mellem William Ø-Nielsen og Elias Kabell.
I den fjerde gruppe spilledes 7 runder, og
Gruppe 4's suveræne vinder blev Victor A Madsen med 7 af 7, tæt fulgt af Benjamin Dalsgaard med 6 pts.

Gruppe 1
Gruppe 1
Gruppe 2
Gruppe 2
Gruppe 3
Gruppe 3
Gruppe 4
Gruppe 4
STILLINGEN I JUNIOR MASTER CLASS 2016
NavnRating       
   GP1GP2GP3GP4I altPlacering
Gruppe 1 (Rating > 1400)        
Simon Ehrenreich1414 3,5   3,51
Christian Emil Frambøl1747 3,0   3,02
Joshua Kehlet1474 2,5   2,53
Frederik Buttenschøn1406 2,0   2,04
Marius Bøss Sørensen1589 1,5   1,55
         
Gruppe 2 (Rating 1001-1400)        
Alfred Hedelykke1317 5,0   5,01
Svante Juul Ellemand1390 4,0   4,02-3
William Østergaard-Nielsen1215 4,0   4,02-3
Valdemar Mandrup1396 2,5   2,54-5
John C C Christensen1100 2,5   2,54-5
Kristoffer Emil Kortsen1064 2,0   2,06
Signe Bøss Sørensen1392 1,5   1,57-8
Henrik Amnitzbøll Madsen1167 1,5   1,57-8
Magnus Mols Kabell1085 0,5   0,59
         
Gruppe 3 (Rating = 1000)        
Victor Amnitzbøll Madsen1000 5,0   5,01-2
Benjamin Dalsgaard1000 5,0   5,01-2
Elias Kabell1000 4,0   4,03
Nanna Ehrenreich1000 3,0   3,04-5
Nikolaj Aggerbeck Lauritzen1000 3,0   3,04-5
William Bay Aagaard1000 2,0   2,06-8
Lukas Dalsgaard1000 2,0   2,06-8
Marcus Jørgensen1000 2,0   2,06-8
Liv Frølund1000 1,5   1,59
Robert Pavia1000 1,0   1,010
David Løvbjerg1000 0,0   0,011-12
Philip Løvbjerg1000 0,0   0,011-12
30/4: Før indførelse i dette 3-delte skema blev undervisningsgruppe 4's resultater først mindsket med 1 point, og derefter blev eventuelle resultater over 5 og under 0 ændret til 5 henholdsvis 0.        
Link til 2018+17 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486 CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Juniortræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften er tirsdage.
Tjek kalenderen for andre arrangementer, ændringer, ferie mm.