Resultater - afsluttede turneringer r
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2000

Chess House November/december EMT 2000

Mester 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Christian Leimand, rhus 2091 6 2 3  4 5  4 1
2 Gorm Strmberg, rhus 1975  5 1 0  6  3 4 1 2 3
3 Per Hansen, Nordre 1978 4 5   1 2  6 3 2
4 Frode Sby, Nordre 2110

3 0

6 1 5 1 0 2 2 4-5
5 Brian Lundgaard, SK1968 1877 2 

 3

4 0

6   1 2 4-5
6 Peter Berg, Horsens 1922 1 0 0 4 2 

 5

3 0

1 6

 

Chess House November/december EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Thomas C. Thomsen 1638  6 2 3 1  4 5 1 3 2
2 Kaspar Dreiberg, rhus 1666  5 1 1  6 3 4 1 4 1
3 Mikkel Hansen, Nordre 1574 4 5  1 2 0  6 1 6
4 Morten Rasmussen, Skanderborg 1703

3 1

6 0  5 1  2 2 5
5 Johannes Pilgaard, SK1968 1695 2 

 3

4 

6 1 1 2 3-4
6 Leo Christiansen, Skdstrup 1594 1  4 2 

5

3 

2 3-4

 

Chess House November/december EMT 2000

Basis 2

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Christensen, SK1968 1284  6 2 3 1 4 5  3 1
2 Brian Kristensen, Viby 1200  5 1  1  6 3 4 0 2 6
3 Henrik Thomsen 1180 4 5  1 2 1 6 2 2-5
4 Sren Bennedsen, rhus 1299

3 0

6  5 1 0 2 2 2-5
5 Kurt F. N. Aalbk, rhus 1229 2 

 3

4 0

6 1  1 2 2-5
6 Kjeld Ehlers Nielsen, rhus 1564 1   4 2 

 5

3 1

2 2

 

K41 - Chess House

1. e4 c6 2. d4 d5 3. exd5 cxd5 4. c4 Sf6 5. Sc3 e6 6. Sf3 Lb4 7. cxd5 Sxd5 8. Ld2 Sc6 9. Ld3 Le7 10. O-O O-O 11. Te1 Sf6 12. Lg5 b6 13. a3 Lb7 14. Lb1 Overraskende. Mere naturligt er 14.Tc1 
14... Te8 15. Dd3 g6 16. La2 Sd5 17. Lh6 Sxc3 18. bxc3 Lf6 19. Tad1 Dd6! Partiets svreste beslutning. Heldigvis kom Peter Heine ind af dren og kunne bekrfte varianterne. 
20. d5 exd5 21. Lxd5 Txe1+ 22. Txe1 Se5 23.  Sxe5 Dxd5 24. Dxd5 Lxd5 25. f4 Tc8 26. c4 Le6 27. Tc1 Le7
Hvid opgav med kommentaren, at livet er for kort til tabte slutspil. Sort henter minimum c4-bonden, til en start. 0-1

Chess House - K41

1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Lc4 Sf6 4. Sg5 d5 5. exd5 Sa5 6. Lb5+ c6 7. dxc6 bxc6 8. Le2 h6 9. Sh3 En mindre kendt variant som dog har vret spillet af Steinitz, Fischer og Short. Meget mere vidste vi dog ikke om varianten! 
9... Lc5 10. d3 O-O 11. Sc3 Lb6 12. O-O Sd5 13. Lf3 f5 14. Ld2 Sb7 15. Sa4 Lc7 16. c4 Se7 17. Lb4 Tf6 18. Kh1 g5 19. Sg1 g4 20. Le2 Sg6 21. Dd2 Sf4 22. f3 g3 23. h3 Tg6 24. Tfe1 a5 25. Lc3 c5 26. Lf1 Te6 27. Txe5!!
Vender billedet afgrende. Den sorte stilling falder sammen. 
27... Lxe5 28. Lxe5 Txe5 29. Dxf4 Te7 30. Dxh6 Th7 31. Df4 Tg7 32. Se2 Dxd3 33. Sb6! Ta6 34. Sxc8 Dd7 35. Sxg3 Dxc8 36. Sxf5 Dc7 37. Sh6+ Kh8 38. Df8+ Kh7 39. Sg4
Det er slut! 
39... Dd6 40. Df5+ Kh8 41. Te1 Dg6 42. Dc8+ Kh7 43. Te8 Db1 44. Th8+ Kg6 45. Th6+ Kg5 46. Txa6 Dxf1+ 47. Kh2 Dxc4 48. Tf6 Sd6 49. h4+ Kxh4 50. Dh8+ Kg5 51. Dxg7+
Eller 51.Dh6 mat! Sort opgav. 1-0

 

Chess House November weekend EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Dennis Hemdorf, Viby 1705  6 2 3  4 5 0 2 3
2 Thomas C. Thomsen 1634 5 1 1 6 3 4 1 4 2
3 Rasmus L. Nielsen, Hornslet 1705  4 5 0  1 2 0  6 1 4-5
4 Leo Christiansen, Skdstrup 1630

3 

6  5 1 0 2 1 6
5 Artur-Stanley Mashir, AS04 1899/2045 2 1

3

4 1

6 1 1 5 1
6 Morten Rasmussen, Skanderborg 1699 1  4 2 0

5

3 

1 4-5

 

Chess House November weekend EMT 2000

Basis 2

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Dahl Andersen, SK1968 1496 6 1  2 3 0 4 5  2 2-3
2 Kurt F. N. Allbk, rhus 1261 5 1 0 -  6 3 4 0 1 4-5
3 Peter Wheaton, Skanderborg 1462 4 5 0 1 2 0 6 1 4-5
4 Ulrik Petersen, SK1968 1500

3  1

 -  5 1 0 2 2 2-3
5 Finn Andersen, Nord Thy 1629 2 1

3

4 

6 -  1 3 1
6     1      4 2  

  5

3  

   

 

Chess House September/Oktober EMT 2000

Mester 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Poul Rewitz, Skolerne 2320 0 4  2 3 0

4 

2   3 2 4
2 Nicolai V Pedersen, Nordre 2350  3 1   4

3 1

 1

4 

3 1-2
3 Jens Ove Fries Nielsen, Jetsmark 2392

2 

4  1

2

 4

1 

3 3
4 Klaus Berg, Nordre 2417

1 1

 3

2 

 1

3 

2

3 1-2

 

Chess House September/Oktober EMT 2000

Mester 2

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Peter Berg, Horsens 1915 4 2 3 1

4 0

2  3 2 3
2 Bjarne Pedersen, SK1968 2101  3 1 1  4

3 1

 1

4 

4 2
3 Torben Rosholm, Herning 1978

2 

4 0 1

2

4

1 1

1 4
4 Christian Leimand, rhus 2114

1 

3

2 

1

3 1

  2

4 1

 

Chess House September/Oktober EMT 2000

Basis 2

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Kjeld Ehlers Nielsen, rhus 1457 1 8 2 3 0  4 5 1 6 7  3 7
2 Thomas C Thomsen 1623 7 1 1 8 3 4 1 5 6 0 3 3-6
3 Morten Rasmussen, Skanderborg 1703 6 7  1 2 1 8 4 5 1 4 2
4 Mikkel Nrgaard, Nordre 1680 0 5 6 0 7 1  2 3 1 8 3 3-6
5 Kim Hardlei, Nordre 1755 4 1 8   6 7  1 2 1 3 3 3-6
6 Mads Borup, Nordre 1821 3 4 5  8 1  7 1 1 2 5 1
7 Leo Christiansen 1602 2    3 4 0  5 6  8 1   1 3 3-6
8 Ib Damgaard, Hrning 1477 1 0  5 2 0 6 3 1 7 4 0 1 8

 

Chess House September/Oktober EMT 2000

Basis 2

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Knud Horsbl, Brabrand 1048 0 8 2 3 0 4 5 0  6 7 0 8
2 Kurt F N Aalbk, rhus 1193 7 1 1 8 3 4  5 6  4 3-4
3 Brian Kristensen, Viby 1200 6 7  1 2 1 8 4 5 1 5 1
4 Janus Rasmussen, SK1968 1118 0 5 6 0 7 1 1  2 3 1   8 3 6-7
5 Henrik Christensen, SK1968 1284 4 1 8 1 6 7 1 1 2 0 3 4 3-4
6 Sren Bennedsen, rhus 1330 3 0 4 5 1 8  7 1    2 4 2
7 Eshan Sarhaddi, rhus 1195 2 0  3 4 1 5 6 0 8  1 3 6-7
8 Jonas Callesen, AS04 1102 1 1 5 2 1  6 3 0  7 4  3 5


Chess House Oktober Weekend EMT 2000

Mester 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Christian K. Pedersen, Ribe 2129 6 2 3   4 5 1 4 1
2 Lars Andersen, Kjellerup 2003  5 1 0 6 3 4  1 5-6
3 Martin Bkgaard, Skolerne 2200  4 5 1  1 2 1  6 3 2-3
4 John Filip Rendboe, Frem 2204

3 

0  5 1   2 2 4
5 Henrik Svane, Horsens 2099 2 

3

4 

6 0 1 1 5-6
6 Martin Matthiesen, SK1968 2249 1 0 1 4 2 1

5

3 

3 2-3

 

Chess House Oktober Weekend EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Mike Griebel, Nordre 1213

2 0

  0 3 101

9

0 7

1 9
2 Leo Christiansen, 1594

1

6 1

8 1

3 0

  5

3 1
3 Brian Nielsen, Viby 1792

4 

1 1

6

2

8

3 4
4 Rasmus L. Nielsen, Hornslet 1724

 3

5 0

7 

110

 1 9

3 5
5 Jan Petersen, SK1946 1650 6 0

1 4

1 9

8

2

3 3
6 Kaspar Dreiberg, Brnderslev 1666

5

0 2

3

7 1

101

3 2
7 Mikkel Hansen, Nordre 1574 8 0

101 

  4

6

1 1

2 6-7
8 Thomas C. Thomsen, 1638

7

9 1

0 2

5 0

3 2 6-7
9 Kurt F. N. Aalbk, rhus SK 1229 101

8

5 0

1 1

4 0

2 8-rp
10      

0 9

0 7

0 1

4 0

 0 6

   

 

Chess House September Weekend EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ib Damgaard, Hrning 1477

0

4 8(1) 7

 3

2 5-6
2 Mikkel Hansen, Nordre 1565 1 1 3 0 7 1 6 8(1) 3 3
3 Leo Christiansen 1602

1

2

6 0

0 5

1 

2 4
4 Henrik Dahl Andersen, SK1968 1523 0 3 1 1 5 0

(1)8

6 2 5-6
5 Thomas C Thomsen 1623 0

(1)8

4 1

7 1

4 2
6 Peder Ottesen, SK1968 1691

5

7 1

3 2 

4 1

4 1
7 Kurt F N Aalbk, rhus 1193 8 1 6 2

1 

0 5 

1 7
8 Sren Bennedsen, rhus 1330

1

5 U

D G E T

 

August Weekend EMT 2000

Mester 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Sren Sgaard, Ringkbing 2162 6 2 3 0  4 5  2 5
2 Simon Saito Nielsen, Evans 2088 5 1 0  6  3 4  2 3-4
3 Poul Rewitz, Skolerne 2326  4 5 1 1 2  6 4 1
4 Allan Stig Rasmussen, Jetsmark 2232

3 

1 5 1   2 3 2
5 Michael Jakobsen, SK1968 2078 2 0

3

4 0

6 0  1 6
6 Christian Leimand, rhus 2105 1 1 4 2 

5

3 0

2 3-4

 

August Weekend EMT 2000

Mester 2

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jacob Mikkelsen, Sydstfyn 1873  6 2 3 0 4 5 1 2 4
2 Morten Rasmussen, Skanderborg 1800  5 1 0 6 3 4 0 6
3 Henning Lau Rasmussen, Jetsmark 1990 4 5 0 1 2 1 6 3 2-3
4 Thomas Hauge Vestergrd, SK1968 1978

3 0

0 5 1 1 2 3 2-3
5 Helge Petersen, rhus 1738 2 

 1 3

4 0

6  1 2 5
6 Artur-Stanley Mashiri, AS04 1867 1  1 4 2 1

 5

3 1

4 1

 

August Weekend EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Kjeld Ehlers Nielsen, rhus 1365

2 0

  010 6 1

0 8

4

2 5-6
2 Jonas Callesen 1100

1

4 0

010 0 3

7 0

1 8-10
3 Henrik Dahl Andersen, SK1968 1437

4 0

6

1 8 2 1 10 3 4
4 Henrik Christensen, SK1968 1248

3

2

5 0

9 0

1 0

2 5-6
5 Thomas C Thomsen, EM 1607 6 1 7 1

1 4

10

0 9

3 3
6 Henrik Thomsen, Hadsund og Omegn 1191

5

3 0

0 1

0 7

8 1

1 8-10
7 Ulrik Pedersen, SK1968 1231 8 

0 5

 0 9

1

1 2

2 7
8 Sren Bennedsen, rhus 1354

 7

9 

3 0

1 0

0 6 1 8-10
9 Ib Damgaard, Hrning 1409 10

 8

7 1

1 4

5 1

4 1
10 Karsten Jakobsen, Esbjerg  1625

9

1 1

2 1

 5

3  

3 2

 

Spil nr du kan !

Hans-Henrik Grand M 107
Heinrick Almind M 105
Tom Petri  E 103
Jacob Buris B2 101
Mads Borup B1 100
Steen F. Christensen B2 100
Ehsan Sarhaddi B2 99
Thomas C Thomsen B2 95

 

Chess House Sommer EMT 2000

Mester 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Jan Magnus Lindfeldt, SK1968 2336/2326 0 4 2 3 0

4 0

2 1 3 2 3-4
2 Bjarne Pedersen, SK1968 2093/2141 3 1 0  4

0 1

4 0

2 3-4
3 Poul Erik Nielsen, Nordre 2270/2219

2 0

4 0 1

 2

 4

1 1

3 2
4 Jens Ove Fries Nielsen, Jetsmark 2382/2413

1 1

3

2 

1

1  2

 5 1

 

Chess House Sommer EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ulrik Pedersen, SK68 1188 6 2 3 1 4 5  3 1
2 Nicolaj Callesen, SK68 1100 5 1 1 6 3 4 0 1 6
3 Knud Horsbl, Brabrand 1339 4 5 0 1 2 1 6 2 5
4 Brian Kristensen, Viby 1211

3 1

6 0  5 1 0 2 2 4
5 Henrik Thomsen, Hadsund og Om. 1164 2 1

3

4 

6 0   1 3 2-3
6 Kurt F. N. Aalbk, rhus 1419 1 0 4 2 1

5

3 0

3 2-3

 

Juni EMT 2000

Mester 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Svane, Horsens SK 2097 - 6 1 2 0 4 5  2 3
2 Heinrick Almind, Kjellerup SK 1975 0 5 0 6  3 4 0 5
3 Lars Andersen, Kjellerup SK 1999 4 0  1 2  6 1 4
4 Erik Sbjerg, SK68 2280

-  5 1 1 2 3 1-2
5 Sren Sgaard, Ringkbing SK 2148 2 1

1 3

4 

6 -  1 3 1-2
6     1    4 2 

  5

3 

   

 

Juni EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ulrik Pedersen, SK68 1102 1 6  2 3  4 5 0 3 3
2 Janus Rasmussen, SK68 1145 5 1  6 3 4  1 5-6
3 Thomas Blum, rhus SK 1339 1 4 5 1  1 2 1  6 4 1
4 Jan Blom Christensen 1208

3 0

0 5 1 0  2 1 5-6
5 Kurt F. N. Aalbk, rhus SK 1475 2 1

3

4 0

6 0 1 1 2 4
6 Henrik Dahl Andersen, SK68 1349 1 0 1 4 2 1

5

3 

3 2

 

ChessHouse April Grand Prix

Stillingen efter 7. og sidste runde, d. 9. juni 2000

                 plac.                                     points 
                 1.( 1) Martin Matthiesen                  86   (+ 9  )
                 1.( 2) Poul-Erik Nielsen                  86   (+19  )
                 3.( 4) Nicolai V. Pedersen                61   (+11  )
                 4.( 3) Heinrick Almind                    56   (  0  )
                 5.( 6) Arne Matthiesen                    46,5 (+10  )
                 6.( 5) Gorm Strmberg                     42   (  0  )
                 7.( 8) Hans-Henrik Grand                  38   (+ 7  )
                 8.( 7) Mads Borup                         34   (  0  )
                 9.(12) Lars Andersen                      30,5 (+ 8  )
                10.( 9) Morten Bjrn                       28,5 (  0  )
                11.(10) Peter Berg                         27   (  0  )
                12.(11) Daniel V. Pedersen                 26,5 (  0  )
                13.(14) Thomas Thomsen                     26   (+ 6  )
                14.(13) Bjarne Pedersen                    22   (  0  )
                15.(15) Rasmus Skytte                      18   (  0  )
                16.(16) Lars Rasmussen                     15   (  0  )
                17.(17) Tom Petri                          13   (  0  )
                18.(18) Mads Boe                           12   (  0  )
                19.(19) Charlotte V. Pedersen              10,5 (  0  )
                19.(19) Johnni Veng                        10,5 (  0  )
                21.(21) Steen F. Christensen                9   (  0  )
                22.(22) Michael Olesen                      8   (  0  )
                22.(22) Heine Nielsen                       8   (  0  )
                24.(24) Berno Hansen                        6,5 (  0  )
                24.(24) Henning Reiths                      6,5 (  0  )
                26.(26) Lars Amber                          6   (  0  )
 

Stillingen i ratinggrupperne

Ratinggruppen 2000-2200

                 1.( 1) Heinrick Almind                    56   (  0  )
                 2.( 2) Lars Andersen                      30,5 (+ 8  )
                 3.( 3) Tom Petri                          13   (  0  )

Ratinggruppen 1600-2000

                 1.( 1) Gorm Strmberg                     42   (  0  )
                 2.( 3) Hans-Henrik Grand                  38   (+ 7  )
                 3.( 2) Mads Borup                         34   (  0  )
                 4.( 4) Morten Bjrn                       28,5 (  0  )
                 5.( 5) Peter Berg                         27   (  0  )
                 6.( 6) Thomas Thomsen                     26   (+ 6  )
                 7.( 7) Lars Rasmussen                     15   (  0  )
                 8.( 8) Charlotte V. Pedersen              10,5 (  0  )
                 8.( 8) Johnni Veng                        10,5 (  0  )
                10.(10) Steen F. Christensen                9   (  0  )
                11.(11) Michael Olesen                      8   (  0  )
                11.(11) Heine Nielsen                       8   (  0  )
                13.(13) Berno Hansen                        6,5 (  0  )

Ratinggruppen 1000-1600

            
                 1.( 1) Henning Reiths                      6,5 (  0  )
                 2.( 2) Lars Amber                          6   (  0  )
                 

Grand Prix turneringen blev opdateret af Martin Matthiesen. email

Martin Matthiesens skakside

 

 

Maj/juni Onsdags-EMT 2000

Mester 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Nicolai Lwenstein, rhus SK 2155  0 6 2   4 5  1 6
2 Martin Matthiesen, SK1968 2249   5 6 3 4  2 2-5
3 Klaus Berg, Nordre  2417   4 1 2 1  6 3 1
4 Rasmus Skytte, rhus SK 2302

 5 1   2 2 2-5
5 Arne Matthiesen, Tnder Skakklub 2279 2 

3

4 

6    1 2 2-5
6 Poul Rewitz, Skolerne 2332 1 1  4 2 0

 5

3 

2 2-5

 

Maj/juni Onsdags-EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Lau Bjerno, Nordre 1700  0 6 2 3  4 5 1 2 3-4
2 Berno Hansen, Viby 1724 5 1 1  6 3 4 0 3 1
3 Peder Ottosen, SK1968 1665  1 4 5 0  1 2 0 6 3-4
4 Flemming Pagh Iversen, SK1968 1737

3 0

1 5 1 0 2 3 2
5 Kurt F. N. Aalbk, rhus SK 1452 2 0

3

4 0

6 1 1 2 5
6 Thomas C. Thomsen, 1632 1 1 0 4 2 

5

3 0

1 6

 

Maj Weekend-EMT 2000

Mester 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Johnni Veng, Kjellerup 1957  4 2

4  0

3 2-3
2 Per Rasmussen, SK1968 1933 3 1  0  4

3 

  1

0

2 4
3 Heinrick Dalsgaard Almind, Kjellerup 1960

2 0

4  1  1

2

4

 3  1
4 Gorm Strmberg, rhus SK 1982

1 

 0 3

2 

1 1

 0

1 2

3 2-3

 

Maj Weekend-EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Dahl Andersen, SK1968 1322  6 2 1 4 0 3 2
2 Esben Gorm Dige, Hobro Skakklub 1540  5 0   6 3 4 1 3 3-4
3 Lars Vincent, Skolerne 1032 4  0 1 0 6 0 6
4 Ulrik Pedersen, SK1968 1100

3 1

  5  0 0 2 1 5
5 Leo Christiansen,  1421 2 

 1 3

4 1

6  1 1 4 1
6 Jan Blom Christensen, EM 1152 1  4 2

  5

3 1

3 3-4

 

Marts/April Onsdags-EMT 2000

Basis 1

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Berno Hansen, Viby 1709 0 8 2 3 1 0 4 5 1 6 7 1 4 4
2 Mikkel Nrgaard, Nordre 1795 7 1 0 8 1 3 4 1 5 6(1) 4 2-3
3 Ali Reza, rhus 1272 0 6 7 0 0 1 2 0 (0)8 1 4 5 0 8
4 Steen Johansen, Nordre 1818 1 5 6 1 0 7 1 1 0 2 3 0 0 8 5-7
5 Thomas C. Thomsen 1559 4 0 8 0 0 6 7 1 1 2 1 3 5-7
6 Heine Nielsen, SK 1946 1904 3 1 0 4 5 1 8 1 0 7 1 0 0 2 3 5-7
7 Mads Borup, Nordre 1781 2 1 3 4 1 0 5 6 1 8 1 0 1 2-3
8 Morten Rasmussen, Skanderborg 1718 1 1 1 5 2 1 0 6 3(1) 0 7 4 1 1

 

Marts/April Onsdags-EMT 2000

Basis 2

Nr. Navn Rating 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Stefan Hvam, SK1946 1000 8 0 2 3 0 4 - 0 6 7 6-7
2 Ehsan Sarhaddi, rhus 1116 1 7 1 1 1 8 1 3 4 1 5 6 1 1
3 Ivar Hvam, SK1946 1000 0 6 7 0 1 1 2 0 0 8 0 4 5  - 1 6-7
4 Marc Travis, Skolerne 1205 (0)5 6 0 1 7 1 0 2 3 1 0 8 4
5 Steen Hvam, SK1946 1000 4(1) 8 U D 6 7 G 1 2 E T 3 - -
6 Janus Rasmussen, SK1968 1100 3 1 1 4 - 8 0 1 7 1 1 0 2 4 3
7 Lars Vincent, Skolerne 1091 2 0 1 3 4 0 -  5 6 0 8 0  1 1 5
8 Henrik A. Mller, SK1946 1225 1 1 5 2 0 1 6 3 1 1 7 4 1 5 2

 

   Marts Weekend-EMT

 

Nr Navn Rating Forv.

1

2

3

4

5

Ialt Plac. Korr.
1 Heine Nielsen    

06

02

31

14

51

3 2  
2 Ole Ryvad    

05

11

6

03

4

2 4-6  
3 Jesper Maul    

14

50

01

21

6

2 3  
4 Peter Berg    

30

6

15

10

2

2 4-6  
5 Graham Tayler    

21

13

40

60

01

2 4-6  
6 Heinrich Almind    

11

4

2

15

3

3 1  

 Basis - Dobbeltrunde.

Nr Navn Rating Forv.

1

2

3

Ialt Plac. Korr.
1 Thomas C. Thomsen    

-4

2

32

2 2  
2 Berno Hansen    

13

11

-4

3 1  
3 Brian Mller Jacobsen    

2

4-

01

3  
4      

1-

-3

2-

   

 

Jan./Febr./Mar. Onsdags-EMT 7 runder !

Mester 1. Kandidatresultat: 4 point.

Nr Navn Rating Forv.

1

2

3

4

5

6

7

  Ialt  

Plac.

1

Poul Rewitz

8

02

3

14

51

6

70 3 4-5

2

Daniel V. Pedersen

7

11

08

3

41

15

6 4 1-2

3

Klaus Berg

6

7

1

2

18

14

5 4 1-2

4

Magnus Lindfeldt

15

6

17

10

02

30

18

3 4-5

5

Arne Matthiesen 40 8

6

71

01

20

3

2 7-8

6

Jens Ove Fries Nielsen 3 4 5 8

17

1

2

4 3

7

Nicolai V. Pedersen 2 3 40 05 60 81

11

3 6

8

Jan Christensen 1 5 21 6 30 07

40

2 7-8

 

Mester 2. Kandidatresultat: 7 point

Nr Navn Rating Forv.

1

2

3

4

5

6

7

  Ialt  

Plac.

1

Nicolaj Lwenstein    

18

12

30

4

5

16

71 5 3

2

Jakob Kjr Jensen    

07

10

18

03

4

05

60 1 7

3

Bjarne Hansen    

16

71

11

21

18

14

50 6 1

4

Aage Olsen    

5

6

17

1

2

30

18

4 4

5

Davor Palo     4 81

16

7

1

21

13

5 2

6

Lars Rasmussen     30 4 50 81

7

10

12

3 5

7

Torben Rosholm     21 03 40 5 6 80

01

2 6

8

Per Hansen     10 05 20 06 30 17

40

1 8

Basis

Nr Navn Rating Forv.

1

2

3

4

5

6

7

  Ialt  

Plac.

1

Mads Borup    

18

2

3

14

50

16

71 5 2-3

2

Mikkel Nrgrd    

17

1

18

13

41

15

61 6 1

3

Morten Rasmussen    

06

71

1

20

18

14

5 4 4-5

4

Thomas C. Thomsen    

05

60

17

10

02

30

08

1 7

5

Steen Johansen     41 81

6

71

11

20

3

5 2-3

6

Berno Hansen     31 14 5 8

17

10

02

4 4-5

7

Kjeld Ehlers     20 03 40 05 60 8

01

8

8

Ib Damgrd     10 05 20 6 30 7

41

2 6

 

 

Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486 CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Juniortræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften er tirsdage.
Tjek kalenderen for andre arrangementer, ændringer, ferie mm.