Resultater - afsluttede turneringer år
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2002

Chess House Nytår 2002 EMT
klasse: Mester gruppe: 1

D. 27/12 kl. 13.00, d. 28/12 kl. 19.00, d. 29/12 kl. 13.00 og kl. 19.00 samt mandag kl. 11.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Andreasen, SK1968

2138

 

2 0

0 6

1 7

4 0

1 5

2  
2 Bjarne Pedersen, SK1968 2079   1 1

3 0

½ 6

8 ½

1 4

3  
3 Bjarne Hansen, SK1968 2139  

4 1

1 2

5 ½

6 0

1 7

2.
4 Thomas Klitgård, Viborg 1960  

0 3

7 0

½ 8

1 1

2 0

 
5 Henrik Svane, Evans 2082   ½

1 8

½ 3

7 0

1 0

2  
6 Martin Matthiesen, SK1968 2279  

½ 5

1 1

2 ½ 1 3

8 1

4 1.
7 Janus Christensen, Skolerne 1979   8 0

1 4

1 0

1 5

3 0

2  
8 Henrik Dahl-Andersen, SK1968 1822  

1 7

5 0

4 ½

½ 2

0 6

2 R.
 1. Præmie: kr. 750,-. 2. Præmie: kr. 350,- (gavekort).
Rtingpræmie til bedst under 2000 kr. 200,- (gavekort).
(kun én præmie - placeringspræmier fordeles først)

 

Chess House Nytår 2002 EMT
klasse: Basis gruppe: 1

D. 27/12 kl. 13.00, d. 28/12 kl. 19.00, d. 29/12 kl. 13.00 og kl. 19.00 samt mandag kl. 11.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ali Ghani, Tåstrup

1621

 

2 ½

1 8

½ 5

3 1

6 1

4 1./2.
2 Jakob Sandholm, Skødstrup 1526    ½ 1

4 ½

6 1

0 7

5 0 2  
3 Søren Bennedsen, SK1968 1411  

4 1

5 0

0 8

0 1

1 7

2 R.
4 Peter Grove, Viby Skakklub 1315  

0 3

½ 2

7 0

0 6

8 Ø

½  
5 Berno Hansen, Viby Skakklub 1423   1

1 3

1 ½

8 ½

1 2

4 1./2.
6 Arnbjørn O. Dalsgård 1466  

0 5

7 1

0 2

4 1

0 1

2  
7 Michael Gejel, Nordre 1413   8 0 0 6

1 4

2 1

3 0 2  
8 Lars Wisler Pedersen, Grindsted 1632  

1 7

1 0

3 1

½ 5

 1 4

 
 1. Præmie: kr. 750,-. 2. Præmie: kr. 275,- (gavekort).
 Ratingpræmie til bedst under 1500 kr. 275,- (gavekort).
(kun én præmie - placeringspræmier fordeles først)

 

Chess House November/December 2002 EMT
klasse: Mester gruppe: 1

Onsdagene: 13/11, 20/11, 27/11, 4/12, og 11/12. Rundestart kl. 18.30. 

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 Po. Pl.
1 Christian Leimand, SK1968 2116 1,95 1  4 ½ 2 3 ½ 2 1. 
2 Jacob Buris, Skolerne 1881 0,75 0  3 1 ½ ½ 4 1  
3 Peter Leimand, Ribe 1990 1,30

2 1 

4 0 ½ 1  
4 Claus Rossen, Tjele 2134 2,05

1 0

3

½

 
 1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 100 (gavekort).

 

Chess House November/December 2002 EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Onsdagene: 13/11, 20/11, 27/11, 4/12, og 11/12. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jesper G Christensen, Tjele 1000   2 0 

0 8

110

4 0

150 

1  
2 Ehsan Sarhaddi, Viby 1204   1 1

9 1

110

 014

016

2  
3 Allan Schou Pedersen, Tjele 1000   ½

 116

014

Ø12

130 

1. u. 1100 
4 Kenneth Thorhauge, Tjele 1251   ½ 3

5 0

6 0

1 1

101

 
5 Ib Damgaard, Hørning 1437   ½

1 4

7 ½

½11

0 9

 
6 Berno Hansen, Viby 1461   ½ 5

7 0

1 4

130

8 1 

 
7 Mark Pedersen, Tjele 1096   ½

1 6

½ 5

9 ½

 111

 3½ 3.
8 Kjeld Ehlers, Århus 1402   ½ 7

1 1

9 0

160

0  6

 
9 Kenneth Olesen, Tjele 1353   101

0 2

1 8

½ 7

5 1

 
10 Torben Jensen, Tjele 1000    0 9

120

1 0

½15

0 4

½  
11 Mauro Marigo, EM 1283  

121

½14

1 2

5 ½

7 0

3 2. u. 1300 
12 Ole Weiglin, Skolerne 1407   011

 110

151

3 1

140 

3  
13 Kurt F N Aalbæk 1411  

140

151

½16

1 6

1 3

2.
14 Jacob Andersen, Jetsmark 1198   113

11½

3 1

2 1

 112

1.
15 Anton David, EM 1084  

160

013

012

10½

1 1

 
16 Kristoffer Munkholm, Tjele 1198   115

3 0

13½

1 8

2 1

1. u. 1300

Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort). 3. Præmie: kr. 250 (gavekort)
Bedst under 1300: kr. 250 (gavekort), næste bedst: kr. 150 (gavekort).
Bedst under 1100: kr. 250 (gavekort).
Præmierne fordeles efter korrektion. Placeringspræmier går forud for ratingpræmier.

 

Chess House November 2002 Weekend EMT
klasse: Mester gruppe: 1

Fredag kl. 18.30, lørdag og søndag kl. 10.00 og 15.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Dahl-Andersen, SK1968

1840

2,10 0 6 1 2 3 0 4 5 ½  
2 Peder Ottosen, SK1968 1900 2,60 1 5 0 ½ 6 0 3 4 0  
3 Thomas Søndergård, Ålborg 1822 1,95 0 4 5 1 1 2 1 6 3  
4 Janus Christensen, Skolerne 1859 2,25 1 6 1 5 1 1 2 5 1
5 Lars Andersen, Kjellerup 2038 3,65 2 0 0 3 4 0 6 0 ½ 1 ½  
6 Thomas Klitgård, Viborg 1880 2,45 1 1 0 4 2 ½ 5 3 1 2
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House November 2002 Weekend EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Fredag kl. 18.30, lørdag og søndag kl. "Aftal selv"

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 Po. Pl.
1 Ib Damgaard, Hørning 1437 2,15 4 2 3 1 2 2
2 Mike Griebel, EM 1127 1,10 1 3 1 0 ½ 4  
3 Anton David, EM 1084 1,05

2 0 

4 0 0 1 0  
4 Tommy Hansen, 1200 1,75

1 1

3

½

1
 1. Præmie: kr. 250. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort).

 

Chess House September/Oktober/November 2002 EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

Onsdagene: 25/9, 2/10, 9/10, 16/10, 23/10, 30/10 og 6/11. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Kurt F N Aalbæk, Århus 1454 5.00 1

1 4

6 ½

3 1

9 ½

011

010

4  
2 Christoffer Munkholm, Tjele 1000 1.25 0 1

116

15½

13 1

121 

1 4

011

3.
3 Ehsan Sarhaddi, Viby 1154 2.20 0

5 1

1 14

01 

011

7 1

½ 8

 
4 Peter Grove, Viby 1353 3.90 1 3

1 0

1 8

151

1 6

2 0

9 0

4  
5 Mark Pedersen, Tjele 1088 2.25 0

0 3

7 0

014

016

½12

151

R2
6 Berno Hansen, Viby 1488 4.80 1 5

8 1

½ 1

11½

 40

9 1

 ½13

2.
7 Jesper G Christensen, Tjele 1000 1.75 0

014

1 5

100 

013 

0 3

160

1  
8 Søren Bennedsen, Sk68 1487 5.35 1 7

0 6

4 0

16½

141

115

3 ½

4  
9 Kenneth Olesen, Tjele 1344 3.65 10½

113

11½

12½

½1 

0 6

1 4

4  
10 Tue R Bach, Tjele 1086 2.25 ½ 9

110

16 1

1 7

½15

13½

1 1

R1
11 Ib Damgaard, Hørning 1399 4.55

12½

110

½ 9

½6

 3 1

1 1

2 1 

1.
12 Kenneth Thorhauge, Tjele 1332 4.40 ½11

15½

13½

½ 9

02 

5 ½

014 

 
13 Jakob Andersen, Tjele 1175 3.00

141

9 0

½12

0 2

7 1

½10

6 ½  
14 Christian Murmann, Randers 1431 5.35 013

7 1

3 0

5 1

0 8

116

121 4  
15 Anton David, EM 1152 3.00

160

½12

½ 2

0 4

10½ 8 0

0 5

 
16 Max Jansen Lange, Viby  1151 3.35 115

2 0

0 10

½ 8

5 1 140

1 7

 

Præmie: kr. 550. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort). 3. Præmie: kr. 250 (gavekort)
Bedst under 1300: kr. 250 (gavekort).
Bedst under 1100: kr. 250 (gavekort).
Præmierne fordeles efter korrektion. Placeringspræmier går forud for ratingpræmier.

 

Chess House Efterår 2002 EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Dagene: 12/10, 13/10, 14/10, 17/10 og 18/10. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Christensen, SK1968

1759

3,45 0  6 ½ 2 3 ½  4 5 3 2/3
2 Gert Madsen, Tårnby 1644 2,55 1  5 ½ 6 ½ 3 4 ½ 1
3 Jesper Riis Larsen, Skolerne 1704 3,00 1  4 5 0 ½ 1 2 ½ 6 3 2/3
4 Kurt F N Aalbæk, Århus 1382 0,75 0 6 ½ 5 1 ½ 2 2  
5 Henning Reiths, Nordre 1709 3,05 0 3 4 0 6 0 1 2  
6 Henning Staugaard, Gudenådalen 1584 2,10 1 1 ½ 4 2 0 5 3 0  
1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House September/Oktober/November 2002 EMT
klasse: Mester gruppe: 1

Onsdagene: 25/9, 2/10, 9/10, 16/10 og 23/10. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Oluf Øe, Randers

2068

  0 6 0 2 3 0 ½ 4 5 1  
2 Johnni Veng, Kjellerup 2025   1 5 1 6 ½ 3 4 1 1
3 Peter Leimand, Tjele 1970   0 4 5 0 1 2 ½ 6  
4 Claus Rossen, Tjele 2129   1 6 1 5 1 ½ 2 2
5 Per Hansen, Nordre 2097   0 3 4 0 6 1 1 2  
6 Torill Hagesæther, Århus 1916   1 4 2 0 5 3 0 1  
1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House September/Oktober/November 2002 EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Onsdagene: 25/9, 2/10, 9/10, 16/10, 23/10 og 30/10. Rundestart kl. 18.30. 

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Leo Christiansen, Skødstrup 1694   1 4 0 2 3 ½

1

2 ½ 1 3 4 2
2 Mikkel Nørgaard, Nordre 1856   ½ 3 1 1 1 4

1

½ 1

½

4½  1
3 Birger Møller, Århus 1770  

2 ½

4 1 ½ 1

 0 2

½ 4

0

 
4 Henning Reiths 1656  

1 0

0 3

0

 0 1

½

½ 2

1  
 1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 100 (gavekort).

 

Chess House September 2002 Weekend EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Dagene: 20/9, 21/9, 22/9 rundestart fredag kl. 18.30, lørdag og søndag kl. 10.00 og 15.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jesper Riis Larsen,

1734

2,00 0 6 0 2 3 ½ ½ 4 5 0 1  
2 Henning Reiths 1656 1,45 ½ 5 1 ½ 6 ½ 3 4 0  
3 Morten Rasmussen 1781 2,40 0 4 5 ½ ½ 1 2 ½ ½ 6 2  
4 Henrik Dahl-Andersen 1813 2,65 1 6 ½ ½ 5 1 ½ 2 1-2
5 Thomas Klitgård 1905 3,40 ½ ½ 3 4 ½ 6 0 1  
6 Jacob Buris 1869 3,10 1 1 ½ 4 2 ½ 5 3 ½ 1-2
1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House September 2002 Weekend EMT
klasse: Basis gruppe: 2

Dagene: 20/9, 21/9, 22/9 rundestart fredag kl. 18.30, lørdag og søndag kl. 10.00 og 15.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ib Damgaard

1399

3,05 - 6 1 2 3 ½ ½ 4 5 1 3 1
2 Max Jansen-Lange 1151 1,50 1 5 0 6 1 3 4 0 2 1/1200
3 Peter Grove 1353 2,80 1 4 5 0 ½ 1 2 0 - 6  
4 Anton David 1088 1,15 0 6 - 5 1 ½ 2 2
5 Mike L Griebel 1149 1,50 0 3 4 0 6 - 1 1  
6       1 - 4 2 - 5 3 - 0  
1. Præmie: kr. 250. 2. Præmie: kr. 125 (gavekort). Bedst under 1200: kr. 125,-

 

Chess House Sommeraften 2002 EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Dagene: 24/6, 25/6, 26/6, 27/6, 28/6, og 29/6, rundestart kl. 18.30.

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Martin S Jacobsen, Læsef. 2033 2,85 u 4 d 2 3 g

å

2 e t 3    
2 Thomas Vestergård, SK1968 1967 2,10 0 3 1 - 0 4

0

- 1

½

½  
3 Bjarne Pedersen, SK1968 2104 3,65

2 1

4 0 - 1

1 2

½ 4

-

2
4 Henrik Svane, Horsens 2076 3,30

1 -

3

1

1

½

½ 2

3 1
 1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 100 (gavekort).

 

Chess House Sommeraften 2002 EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Dagene: 24/6, 25/6, 26/6, 27/6 og 28/6, rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Gert M Madsen, Tårnby

1613

2,85 0 6 1 2 3 ½ ½ 4 5 ½ 2½   
2 Kurt F N Aalbæk, Århus 1431 1,50 ½ 5 0 6 1 3 4 ½ 2  
3 Berno Hansen, Viby 1477 1,85 ½ 4 5 ½ ½ 1 2 0 6 1/1500
4 Jens M Hansen, SK1968 1757 3,85 ½ 6 0 5 1 ½ ½ 2  
5 Henrik Dahl-Andersen, Sk1968 1729 3,65 ½ ½ 3 4 1 6 1 ½ 1 4 1
6 Henning Staugaard, Gudenå 1403 1,35 1 1 4 2 1 5 3 0 3 2
1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort). Bedst u/1500: kr. 150 (gavekort)
Man kan kun vinde én pæmie!

 

Chess House Sommeraften 2002 EMT
klasse: Basis gruppe: 2

Dagene: 24/6, 25/6, 26/6, 27/6 og 28/6, rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Mike Griebel, EM

1205

2,40 - 6 1 2 3 0 4 5 1 3 2
2 Allan Madsen, Viby 1100 1,65 1 5 0 6 0 3 4     
3 Asbjørn Korsholm, Viby 1138 1,90 1 4 5 1 1 2 1 6 4 1
4 Michael Madsen, Viby 1100 1,65 0 6 - ½ 5 1 0  2    
5 Anton Davidsen, EM 1200 2,35 0  0 3 4 ½ 6 - 1    
6        4 2   5 3     
1. Præmie: kr. 350. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort).

 

Chess House Maj/Juni 2002 Onsdags EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Onsdagene: 8/5, 15/5, 22/5, 29/5, 5/6, og 12/6, rundestart kl. 18.30.

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Bjarne Hansen, SK1968 2169   ½ 4 1 2 3 ½

0

2 0 0 3 2  
2 Bjarne Pedersen, SK1968 2084   ½ 3 1 0 ½ 4

½

1 1

1

2
3 Andreas Hagen, Skolerne 2194  

2 ½

4 1 ½ 1

½ 2

½ 4

1

4 1
4 Oluf Øe, Randers 2059  

1 ½

0 3

½

1 1

½

0 2

 
 1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 100 (gavekort).

 

Chess House Maj/Juni 2002 Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Onsdagene: 8/5, 15/5, 22/5, 29/5, og 5/6, rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Berno Hansen, Viby

1504

1 6 0 2 3 0 4 5 0 1  
2 Simon Thougaard, Viborg 1641 1 5 1 6 1 3 4 ½ 1
3 Leo Christiansen, Skødstrup 1646 ½ 4 5 ½ 1 2 0 ½ 6  
4 Johnny Jensen, SK1968 1602 ½ 6 0  0 5 1 1 ½ 2 2  
5 Henrik Christensen, SK1968 1607 2 0  ½ 3 4 1 6 ½ 1 3 2-3
6 Thomas C Thomsen, EM 1707 1 0 4 2 1 ½ 5 3 ½ 3 2-3
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House Maj/Juni 2002 Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 2

Onsdagene: 8/5, 15/5, 22/5, 29/5, og 5/6, rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Nikolaj Callesen, SK1968

1060

0 6 1 2 3 0 4 5 0 1  
2 Ehsan Sarhaddi, Viby 1277 0 5 0 6 1 3 4 0 1  
3 Kurt F N Aalbæk, Århus 1381 1 4 5 1 1 2 0 6 4 1
4 Asbjørn Korsholm, Viby 1100 0 6 0 ½ 5 1 1 2  
5 Kristian Bruun, Viby 1100 2 1 3 4 ½ 6 ½ 1 3 1/u
6 Mauro Marigoma, EM 1414 1 1 1 4 2 1 ½ 5 3 0 2
1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort). Bedst u/1200: kr. 150 (gavekort)
Man kan kun vinde én pæmie!

 

Chess House Pinse 2002  EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Spilles: 17/5:18.30, 18/5 og 19/5:12.00 + 18.30 samt 20/5: 10.00 + 16.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Henrik Christensen, SK1968 1607 3,00 1 8 1 2 ½ ½ 4 1 1 6 1 6  
2 Leo Christiansen, Skødstrup 1646 3,45 0 7 0 0 8 1 3 1 1 5 1  
3 Berno Hansen, Viby 1504 2,00 0 6 1 ½ 1 0 0 8 0 4 ½  
4 Thomas Klitgård, Viborg 1851 5,45 1 5 1 1 7 ½ 0 2 1 0 8 4½   
5 Johnny Jensen, SK1968 1602 2,95 0 0 0 6 ½ 0 1 0 ½ 3  
6 Simun P Athoniussen, Esbjerg 1678 3,75 1 0 4 1 0 0 7 0 0 2 2  
7 Klaus Peter Brandt, EM 1723 4,25 1 0 3 0 ½ 5 1 0 0 1 2½   
8 Henrik DAhl-Andersen, Sk1968 1618 3,15 0 1 5 1 1 6 1 1 7 1  
  1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).

 

Chess House Pinse 2002  EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

Spilles: 17/5:18.30, 18/5 og 19/5:12.00 + 18.30 samt 20/5: 10.00 + 16.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Henning Staugaard, Gudenå 1317 3,00 1 8 1 2 ½ 1 4 1 0 6 7 1 5½  1.-2. 
2 Mike L Griebel, EM 1286 2,70 0 7 0 0 8 Ø 3 0 0 5 ½ ½   
3 Ib Damgaard, Hørning 1405 4,00 ½ 6 1 ½ 1 1 ½ 8 1 4 1 5½  1.-2.
4 Kurt F N Aalbæk, Århus 1381 3,75 1 5 ½ 1 7 0 1 2 0 1 8 4½   
5 Per Lykke Porsgaard, Kolding 1339 3,25 0 1 0 6 1 0 1 1 0 3  
6 Jan B Christensen, Gudenå 1383 3,75 ½ ½ 4 1 1 ½ 7 1 ½ 2  
7 Mauro Marigoma 1414 4,05 1 0 3 0 0 5 ½ 0 0 1 1½   
8 Torben W Petersen, Farum 1368 3,60 0 0 5 1 0 6 ½ 1 7 4 0  2½   
  1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).

 

Chess House Marts/Maj 2002 Onsdags EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Onsdagene: 13/3, 20/3, 3/4, 10/4, 17/4, og 24/4, rundestart kl. 18.30.

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Janus Christensen, Skolerne 1970 1,80 0 4 1 2 3 0

4 0

2 0 ½ 3 4
2 Henrik Svane, Horsens 2117 3,40 ½ 3 1 0 0 4

½

1 1

0

2 3
3 Bjarne Pedersen, SK1968 2084 3,00

2 ½

4 0 1 1

½ 2

½ 4

½

3 2
4 Andreas Hagen, Skolerne 2162 3,90

1 1

 1 3

1

1 1

½

1 2

1
 1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 100 (gavekort).

 

Chess House Marts/Maj 2002 Onsdags EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Onsdagene: 13/3, 20/3, 3/4, 10/4, 17/4, 24/4 og 1/5, rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Thomas Klitgård, Viborg 1794 3,20 - 8 0 22 0 0 4 1 1 6 0 2  
2 Mikkel Nørgaard, Nordre 1769 3,00 1 7 1 - 8 ½ 3 ½ 1 5 1 5 1-3
3 Mads Borup, Nordre 1805 3,35 1 6 1 1 1 ½ - 8 ½ 4 1 5 1-3
4 Peder Ottosen, SK1968 1824 3,55 1 5 1 1 7 1 ½ 2 ½ - 8 5 1-3
5 Simon Thougaard, Viborg 1630 1,65 0 - 1 6 1 0 1 0 0 3 2  
6 Thomas C Thomsen, EM 1765 2,95 0 0 4 0 - 1 7 0 0 2 1  
7 Henrik Dahl-Andersen, SK1968 1802 3,30 0 0 3 0 0 5 0 - 1 1 1  
8        5  6  7    
  1. Præmie: kr. 450. 2. Præmie: kr. 250 (gavekort).

 

Chess House Marts/Maj 2002 Onsdags EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

Onsdagene: 13/3, 20/3, 3/4, 10/4, 17/4, 24/4 og 1/5, rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Berno Hansen, Viby 1522 4,90 1 8 1 22 1 1 4 0 ½ 6 0 2
2 Kurt F N Aalbæk, Århus 1322 2,95 0 7 0 1 8 1 3 0 1 5 1 4 rp
3 Pedram H Javan 1587 5,45 0 6 0 0 1 0 1 8 1 4 ½  
4 Michael Gejel, Nordre 1397 3,70 0 5 1 0 7 0 1 2 0 1 8 3  
5 Mauro Marigo 1400 3,70 1 1 ½ 6 0 1 1 0 ½ 3 4  
6 Janus M Rasmussen, SK1968 1335 3,05 1 0 4 ½ 1 ½ 7 ½ 0 2  
7 Johnny Jensen, SK1968 1331 3,00 1 1 3 1 1 5 ½ 1 1 1 1
8 Werner Ring, Gelsted 1131 1,25 0 0 5 0 0 6 0 0 7 0 0  
  1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort), ratingpræmie under 1400: kr. 200 (gavekort). 

 

Fattigmandslyn
(Fredagslyn Grand Prix forår 2002)

  
Navn

Tildelte lodder

Lodder
i alt

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hans-Henrik Grand 1 - - - - - - - - - - - - -   1
Lars Andersen 1 - - - - - 1 - - - - - - -   2
Mikkel Nørgaard 1 - 1 - - - - 1 - - - - - 1   4
Christian Leimand 0 - - 0 0 - 0 0 - - 0 - 0 -   0

Bjarne Pedersen

1 - - 1 - 1 1 - 1 - - - 1 -   6
Anders M Nielsen 1 - - - - - - - - - - - - -   1
Anders Vælds 1 1 1 1 1 1 - - - 1 - - - 1 1 9
Tom Petri 1 - - - - - 1 1 1 - 1 - - 1   6
Poul Erik Nielsen 1 1 - 1 - 1 1 1 - 1 1 - - - 1 9
Arne Matthiesen 1 - 1 - 1 - - - - - - - - -   3
Martin Matthiesen - 1 1 - - - 1 - 1 1 - - 1 1 1 8
Jakob Vang Glud - 1 - - - - - - - - - - - -   1
Aage Olsen - 0 - - - - - - - - 0 - - - 0 0
Mads Borup - 0 - - - - - 0 - 0 - - - 0   0
Jesper Maul - - 1 - - - - - - - - - - -   1
Jens Over Fries Nielsen - - 1 1 - - 1 - - - - - - -   3
Henrik Christensen - - - 1 - - - - - - - - - -   1
Johnni Veng - - - - 1 - - - - 1 1 - - -   3
Thomas C Thomsen - - - - 1 - - - - - - - - -   1
Pelle Bank - - - - 1 - - - - - - - - -   1
Benny Weibel - - 1 - - 1 - 1 1 1 1 - 1 -   7
Thomas Christensen - - - - - - 1 - - - - - - - 1 2
Carsten Lindberg - - - - - - - 1 1 - - - - -   2
Dennis Hempdorff - - - - - - - - 1 - - - - -   1
Rasmus L Nielsen - - - - - - - - 1 - - - - -   1
Thomas Klitgård - - - - - - - - 1 - - - - -   1
Martin Frøkjær-Jensen - - - - - - - - - - 1 - - -   1
Torben Hansen - - - - - - - - - - 1 - - -   1
Poul Flemming Fries Nielsen - - - - - - - - - - - - 1 -   1
Jacob Bjerre - - - - - - - - - - - - - 1   1
Jesper Skjoldborg - - - - - - - - - - - - - 1   1
Allan Holst - - - - - - - - - - - - - 1   1
Erik Søbjerg - - - - - - - - - - - - - - 1 1
Henrik Dahl-Andersen - - - - - - - - - - - - - - 1 1
Henrik Svane - - - - - - - - - - - - - - 1 1
                                 
I alt 9 4 7 5 5 4 7 5 8 5 6 0 4 7 7 83
   

 

Chess House Marts 2002 Weekend EMT
klasse: Basis gruppe: 1

 

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 Po. Pl.
1 Søren Karlberg, Skolerne 1200 1,05  4 ½ 2 3 1 2
2 Christopher M Pedersen, Århus 1296 1,60 3 1 ½ 0 4 ½   
3 Johnny Jensen, SK1968 1380 2,00

2 1

4 0 0 1 1  
4 Kurt F N Aalbæk, Århus 1252 1,35

1 1

1 3

1

3 1
 1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 100 (gavekort).

 

Chess House Januar/Februar 2002 EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Onsdagene: 9/1, 16/1, 23/1, 30/1, 6/2, 20/2 og 27/2, rundestart kl. 18.30.

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Aage Olsen, Århus 2069 2.60 1 4 ½ 2 3 1

4 1

2 ½ 0 3 4 1-2
2 Jens Chr. Leimand, SK1968 2132 3.30 ½ 3 1 ½ 1 4

3 0

½ 1

4 0

3
3 Henrik Andreasen, Føroyar 2123 3.25

2 ½

4 ½ 0 1

1 2

 1 4

1 1

4 1-2
4 Oluf Øe, Randers 2086 2.85

1 0

 ½ 3

2 0

0 1

3 0

1 2

4
 1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 100 (gavekort).
Afbud: Til  Morten Rasmussen på 86 18 45 36 eller 22 44 86 51. 

 

Chess House Januar/Februar 2002 EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Onsdagene: 9/1, 16/1, 23/1, 30/1, 6/2, 20/2 og 27/2, rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Martin B Nielsen, Nordre 1629 2.75 0 8 0 2 0 UD4 5 E6 T 0  
2 Leo Christiansen, Skødstrup 1695 3.45 0 7 1* 0 8 0 3 ½ 0 5 0  
3 Mikkel Nørgaard, Nordre 1739 3.90 1 6 ½ 1*1 1  ½ 8 1 4 0 5 1-3
4 Leif N Jensen, Vejlby-Risskov 1667 3.15 1 5 0 ½ 7 1* ½ 2 0 ½ 8  
5 Thomas K Andersen, Viborg 1842 5.00 0 ½ 0 6 1 1*1 1 1 3  
6 Thomas C Thomsen, EM 1693 3.45 0 1 4 1 ½ ½ 7 1* 1 2 5 1-3
7 Henrik Dahl-Andersen, SK1968 1650 2.95 1 ½ 3 ½ 0 5 ½ 0 1*1  
8 Kaspar J Dreiberg, Århus 1689 3.35 1* ½ 5 1 ½ 6 ½ 1 7 ½ 5 1-3
  1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Da Martin har spillet under halvdelen af partierne tæller han ikke med i stillingen, men spillede 
partier rates altid!

 

Chess House Januar/Februar 2002 EMT
klasse: Basis  gruppe: 2
Onsdagene: 9/1, 16/1, 23/1, 30/1, 6/2, 20/2 og 27/2, rundestart kl. 18.30.
Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Ib Damgaard, Hørning 1531 4.45 ½

½ 7

½12

9 0

½10

6 1* 4 ½ 4  
2 Søren Bennedsen, SK1968 1353 2.45 ½ 1 9 1 110 10½

½ 5

0 3

1* 6

 
3 Henrik Christensen, SK1968 1548 4.60 1

1* 6

7 ½

011

121

2 1

½ 5

5 2
4 Frank G Carstens, SK1946 1000 0.50 0 3

012

6 1*

0 5

8 0

7 0

½ 1

 
5 Janus M Rasmussen, SK1968 1267 2.50 0

 1 8

1 9

4 1

2 ½

011

3 ½

4 11300
6 Heine Nielsen, SK1946 1612 1.50 1 5 3 U

D 4

G 8

9 Å

E 1

2 T

-  
7 Berno Hansen, Viby 1560 4.85 1 1 ½

½ 3

12 ½

011

1 4

10½ 4  
8 Kurt F N Aalbæk, Århus 1292 2.90 0 7 5 0

010

6 1*

1 4

0 9

121 3  
9 Henrik Møller, SK1946 1300 2.30 10½

0 2

5 0

1 1

1* 6

8 1 110  
10 Kurt S Nielsen, SK1946 1313 2.45 ½ 9 110 8 1

½ 2

1 ½

112

½ 7

4 11400
11 Morten Rasmussen, Skanderborg 1610 5.40

120

110

1 2

3 1

7 1

5 1

1 9

6 1
12 Kjeld Ehlers Nielsen, Århus  1374 3.10 111 4 1 1 ½

½ 7

0 3

100

0 8

3  

Pga. snestorm er 6. rundet flyttet til d. 27/2 og 7. runde spilles dermed først d. 6/3!
Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort). Bedst under 1400: kr. 200 (gavekort). Bedst under 1300: kr. 200 (gavekort).
* Ikke spillede partier rates ikke.

 

Chess House Vinter 2002 EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

8/2, 9/2, 10/2, 13/2, 15/2, 16/2 og 17/2, rundestart fredag og onsdag kl. 18.30, weekend kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Thomas Klitgaard, Viborg 1818 4,20 0 8 0 2 1 0 4 1 1 6 1 4 2-5
2 Jesper Mygind, Skolerne 1853 4,60 0 7 1 ½ 8 0 3 1 1 5 ½ 4 2-5
3 Torill Hagesæther, Århus 1750 3,40 0 6 0 0 1 1 1 8 1 4 0 3 6
4 Søren G Christensen, Brabrand 1792 3,90 1 5 0 0 7 1 0 2 0 0 8 2 7
5 Mikkel Hansen, Nordre 1747 3,40 0 ½ 0 6 0 0 1 0 1 3 8
6 Henrik Dahl-Andersen, SK1968 1689 2,80 1 1 4 1 1 1 7 0 ½ 2 1
7 Thomas C Thomsen, EM 1690 2,80 1 1 3 1 1 5 0 0 0 1 4 2-5
8 Leo Christiansen, Skødstrup 1695 2,85 1 ½ 5 ½ 0 6 0 1 7 1 4 2-5
  1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Afbud: Til  Casper Rasmussen på 86 12 13 20. 

 

Chess House Vinter 2002 EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

8/2, 9/2, 10/2, 13/2, 15/2, 16/2 og 17/2, rundestart fredag og onsdag kl. 18.30, weekend kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Kjeld Ehlers, Århus 1374 3,00 - 8 ½ 2 0 0 4 0 0 6 ½ 1 6-7
2 Berno Hansen, Viby 1560 4,60 1 7 ½ - 8 1 3 1 0 5 1 1-2
3 Kurt F N Aalbæk, Århus 1292 2,25 0 6 0 1 1 0 - 8 0 4 1 2 5-6
4 Søren Bennedsen, SK1968 1353 2,80 1 5 0 ½ 7 1 0 2 1 - 8 3-4
5 Christopher M Pedersen, Århus 1318 2,50 0 - 0 6 0 1 1 1 0 3 2 5-6
6 Johnny Jensen, SK1968 1200 1,50 1 1 4 1 - ½ 7 1 0 2 1-2
7 Ib Damgaard, Hørning 1531 4,35 0 1 3 ½ 1 5 ½ - ½ 1 3-4
8        5  6  7    
  1. Præmie: kr. 450. 2. Præmie: kr. 250 (gavekort).
Afbud: Til  Casper Rasmussen på 86 12 13 20. 

 

Chess House Januar 2002 Weekend EMT
klasse: Mester  gruppe: 1
18/1 kl. 18.30, 19/1 og 20/1 kl. 10.00 og 16.00

Nr Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Martin Bækgaard, Skolerne

2179

0 6 0 2 3 1 4 5 1 3 2-3
2 Tom Petri, Nordre  2152 0 5 1 1 6 0 3 4 ½ 5
3 Arne Matthiesen, Tønder  2276 1 4 5 ½ 1 2 1 6 4
4 Poul Erik Nielsen, Nordre  2285 3 0 6 ½  0 5 1 0 ½ 2 1 6
5 Martin Matthiesen, SK1968  2276 2 1  ½ 3 4 1 6 ½ 1 3 2-3
6 Karsten Rasmussen, Århus  2402 1 1  ½ 4 2 1 ½ 5 3 1 4 1

 

Chess House Januar 2002 Weekend EMT
klasse: Basis  gruppe: 1
18/1 kl. 18.30, 19/1 og 20/1 kl. 10.00 og 16.00

Nr Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Thomas C. Thomsen, EM 1693  0 6 1  2 3 ½ 4 5 ½ 2 5
2 Anders Sønderby, Århus  1822   0 5 1 0 6 0 3 4 ½ 6
3 Jens Martin Hansen, SK1968  1742   ½ 4 5 0 ½ 1 2 1 6 3 1-3
4 Jesper Riis Larsen, Morsø  1710 3 ½ 6 0 5 1 1 ½ 2 3 1-3
5 Thomas Klitgaard, Viborg  1842 2 1 3 4 0 6 0 ½ 1 4
6 Henrik Dahl-Andersen, SK1968  1650 1 1 4 2 0 5 3 0 3 1-3

 

Tidligere afsluttede turneringer

Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486
CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Juniortræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften er tirsdage.
Tjek kalenderen for andre arrangementer, ændringer, ferie mm.