Resultater - afsluttede turneringer r
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2003

Chess House Nytrs EMT 2003
klasse: Basis gruppe: 1

Spilles: D. 27/12 kl. 18:30, d. 28/12 kl. 10:00 og 16:00, d. 29. og 30/12 kl. 18:30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po.  
1 Benjamin Hjvang Jacobsen 

1808

 2.25 1 6 0 2 3 1   4 5 3  
2 Lars Wisler Pedersen   1672 1.25 1 5 1  6   3 4 0 3 2.
3 Jacob Buris Andersen 1931 3.25  4 5 0 1 2   6 2  
4 Mikkel Nrgaard 1832 2.45 6 0 5 1  2 2  
5 Henrik Dahl-Andersen 1862 2.70 0 3 4 1 6 1  1 3 1.
6 Lars Andersen  1917 3.15 1 0 4 2  5 3   2  

 1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).
 A = Afbud (- = modstander har meldt afbud)

 

Chess House Nytrs EMT 2003
klasse: Basis  gruppe: 2

Spilles: D. 27/12 kl. 18:30, d. 28/12 kl. 10:00 og 16:00, d. 29. og 30/12 kl. 18:30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Jamil Nielsen  1000  

2 0

0 4

6 1

0 7

0 8

    1  
2 Sren Bennedsen 1237   1 1 3 0

7 1

1 5

1 6

    4 2.
3 Peter Grove 1531  

4 1

1 2

5 1

1 8

7 1

    5 1.
4 Jonathan Fredgaard 1161   0 3 1 1

0 8

6 1

5 0

    2  
5 Marco Bella 1200   1 7 1

0 3

2 0

1 4     3 3.
6 Sren Vestergaard 1062  

0 5

-

1

4

-

       
7 Sren Karlberg 1259   1 0 5

0 2

1 1

3

    2  
8 Claus Hvidtfeldt 1205  

0 7

1 6

4 1

3 0

1 1     3  

 Sren Vestergaard er udget pga. sygdom
  1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 250 (gavekort). 3. Prmie: kr. 150 (gavekort).
 A = Afbud (- = modstander har meldt afbud)

 

Chess House nov./dec. 2003 Onsdags EMT 
klasse: Mester  gruppe: 1

Onsdagene: 5/11, 12/11, 19/11, 26/11, 3/12, 10/12 og 17/12. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Johnni Veng, Kjellerup 2130 3.90  8 1 2 3 1 4 1 6 5 2.
2 Martin Lind Mortens, Skolerne 2089 3.50  7 0 1 8 0 3 1 1 5 4  
3 Martin Matthiesen, Sk 1968 2258 5.15 1 6 1  1 1 1 8 1 4 6 1.
4 Henrik Christensen, Sk 1968 1845 1.20 0 5 0 1 7 0 0 2 0 1 8 2  
5 Nina Hiberg, Nordre 2200 4.60 1 1 6  1 0  3 4  
6 Thomas Klitgrd, Skolerne 2017 2.75 0 1 4 0 1 0 7 0  2 2  
7 Bjarne Pedersen, Sk 1968 2099 3.60 0 3 0  5 1  1 3  
8 Oluf e, Randers 2064 3.25  5 0 0 6 0  7 4 0 1  
  1. Prmie: kr. 500. 2. Prmie: kr. 300 (gavekort).
 A = Afbud (- = modstander har meldt afbud)

 

Chess House nov./dec. 2003 Onsdags EMT 
klasse: Basis  gruppe: 1

Onsdagene: 5/11, 12/11, 19/11, 26/11, 3/12, 10/12 og 17/12. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Henning Reiths, Nordre 1695 3.25 1 8  2 0   1 4 0 0 6 7 1  3  
2 Sren G. Christensen,Skdstrup 1826 4.65 1 7 0 8 1 3  5 1 4 2.
3 Peter Wheadon, Skanderborg 1607 2.35 1 6 1 1 1 0 0 8 1 4 4 2.
4 Morten Rasmussen, Skanderborg 1761 3.95 5 0 0 7 0  2 0  8 1  
5 Mikkel Nrgaard, Nordre 1824 4.65 1  6 1 1 1  3 5 1. 
6 Gert Medom Madsen, Sk1968  1755 3.90 0 1 4 1  7 1 0 2 4  
7 Hans Jrgen MikkelsenHinnerup 1613 2.40 0 0 3 1 0 5 1 0 1 2  
8 Leo Christiansen, Skdstrup 1655 2.85 0 0 5 1 0 6 1 0 7 4 2  
  1. Prmie: kr. 500. 2. Prmie: kr. 300 (gavekort).
 A = Afbud (- = modstander har meldt afbud)

 

Chess House nov./dec. 2003 Onsdags EMT 
klasse: Basis  gruppe: 2

Onsdagene: 5/11, 12/11, 19/11, 26/11, 3/12, 10/12 og 17/12. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Henning Kragelund, Nordre 1402 3.10 0 8 0 2 1 0 4 0 6 1 2  
2 Torben Hansen, VRS 1591 5.05 1 7 1 1 8 1 3 1 5 1 6 1. 
3 Johnny Jensen, Sk 1968 1347 2.50 0 6 0 0 1 0 0 8 1 4 5 0  1  
4 Erik Hjorth, Viborg 1399 3.05 0 5 0 0 7 1  2 0 1 8 2  
5 Mauro Marigo, EM 1507 4.20 1  6 1  1 0 1 3 4  
6 Berno Hansen, Viby 1554 4.70 1 1 4 1 1 7 1 0 2 5 2. 
7 Kurt F. N. Aalbk, Viby 1390 2.95 0 1 3 1 0 5 0 0 1 2  
8 Ole Bro Pedersen, Nordre 1351 2.55 1  5 0 0 6 1  7 4 0  3  
  1. Prmie: kr. 500. 2. Prmie: kr. 300 (gavekort).
 A = Afbud (- = modstander har meldt afbud)

 

Chess House nov./dec. 2003 Onsdags EMT 
klasse: Basis  gruppe: 3

Onsdagene: 5/11, 12/11, 19/11, 26/11, 3/12, 10/12 og 17/12. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Anton David, Nordre 1225 4.20 1 8  2 1   0 4 0 1 6 7 0 3  
2 Sren Bennedsen, Sk1968 1241 4.35 1 7 1 8  3 1 0 5 4 2.
3 Bjrn Mller Ochsner 1000 1.95 0 6 0 0 1 1 8 0 4 0 1  
4 Kjeld Ehlers Nielsen, rhus 1249 4.45 0 5 0 1 7 1 0 2 1 1 8 4  
5 Philip Mller, rhus 1106 2.95 1 1 6 0 1 1 1 1 3 5 1. 
6 Thomas O. Kristensen, Nordre 1139 3.30 1 1 4 0 1 1 7 0  2 4 2.
7 Sren Karlberg, Skolerne 1299 4.90 0 1 3 0 1 5 0 1 1 1 4  
8 Jesper Mouridsen, Skolerne 1000 1.95 0  5 0 0 6 0 0 7 4 0   
  1. Prmie: kr. 500. 2. Prmie: kr. 300 (gavekort).

 

Chess House sep./okt. 2003 Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Spilles: 24/9, 1/10, 8/10, 22/10 og 29/10: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Ny
1 Carsten Brlling, SK1968

1764

 2.50 0 6  2 3   4 5 0 1 1734
2 Henrik Christensen, SK1968  1833 3.10 1 5 1 6 0 3 4 3 1845
3 Peder Ottosen, SK1968 1849 3.20 0 4 5 1  1 2 1  6 3 1834
4 Kaspar Jon Dreiberg, rhus 1767 2.55 1 6  1 5 1  2 3 1781
5 Leo Christiansen, Skdstrup 1686 1.90 2 0  3 4 0 6 1 1 2 1689
6 Henning Reiths, Nordre  1674 1.80 1 1  4 2 0 5 3  2 1680

 1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).
 A = Afbud (- = modstander har meldt afbud)

 

Chess House sep./okt. 2003 Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 2

Spilles: 24/9, 1/10, 8/10, 22/10 og 29/10: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Ny
1 Kurt Frede Nissen Aalbk, Viby

1367

1.85  0 6 0 2 3 0 4 5 1 1 1329 
2 Izzat Abussini, Hrning  1550 3.30  0 5 1 1 6 1 3 4 0 3 1537 
3 Berno Hansen, EM 1574 3.45  0 4 5 1 1 2 0 6 3 1554 
4 Mauro Marigo , EM 1412 2.20 3 1 6 0 1 5 1 1 2 4 1507 
5 Georg Leth, VRS 1469 2.65 2 1 3 4 0 6 0 1 1 1395
6 Henning Kragelund, Nordre 1339 1,60 1 1 1 4 2 0 5 3 0 3 1402

 1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).
 A = Afbud (- = modstander har meldt afbud)

 

Chess House sep./okt. 2003 Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 3

Spilles: 24/9, 1/10, 8/10, 22/10 og 29/10: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Ny
1 Thomas Overgaard, Nordre

1209

2.55  0 6 1 2 3 0 4 5 1 1139 
2 Sren Bennedsen, SK1968 1286 3.20 0 5 0 0 6 1 3 4 1 2 1232 
3 Anton David, Nordre 1238 2.80  0 4 5  1 2 0 6 2 1225 
4 Jacob Johnsen, 1131 1.90 1 6 0 5 1 1 2 2 1136 
5 Jesper Poulsen, 1244 2.85 2 1  3 4 1 6 1 1 4 1325
6 Philip Mller, rhus 1095 1.65 1 1 1 4 2 1 5 3 0 3 1156

 1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).
 A = Afbud (- = modstander har meldt afbud)

 

Chess House sidste Onsdags EMT p Silkeborgvej
klasse: Basis gruppe: 1

Onsdagene: 28/5, 4/6, 11/6, 18/6 og  25/6. Rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl. Ny
1 Jesper Riis Larsen, Skolerne 1768 2.65 

2

3 

010

0 9

8

1   1734
2 Henrik Christensen, SK68 1799 2.90  1 5 1 6

101

0 7

3   1802
3 Mads Borup, Nordre 1825 3.25

4 0

  1

8 5 1

9 1

3   1818
4 Morten Rasmussen, Skanderborg 1741 2.25

1 3

6 0 0 7 8

5 0

1 R2 1719
5 Berno Hansen, EM 1572 1.20 6 0 0 2 9 0

0 3

1 4 1   1563
6 Carsten Brlling, SK68 1824 3.10

5

1 4 2

7

100 3   1821
7 Jacob Buris, Skolerne 1881 3.30 8 1 110 4 1   6 2 1 4 1. 1917
8 Birger Mller, rhus 1781 2.50

7

9 1

3   4 1 2   1781
9 Jan H. Petersen, 1946 Randers 1692 2.35 100 0 8

1 5

1 1

 0 3

2 R1 1682
10 Leif Nrholm, VRS 1643 1.50

 1 9

7 0

1 1  0 2

 1 6

3 2. 1688

Alle partier markeret med rates ikke!
1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 250 (gavekort). 
1. Ratingprmie til bedst under 1775 kr. 250,- (gavekort).
2. Ratingprmie til bedst under 1775 kr. 100,- (gavekort).
(kun n prmie - placeringsprmier fordeles frst)

 

Chess House sidste Onsdags EMT p Silkeborgvej
klasse: Basis gruppe: 2

Onsdagene: 28/5, 4/6, 11/6, 18/6 og  25/6. Rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl. Ny
1 Kurt F.N. Aalbk 1275 1.75/3

2 0

9 3 0

8 1

 4

1   1219
2 Philip Mller, rhus 1045 0.90/4 1 1 7 0  010

6 0

8 1

2   1050
3 Esben Mller, 1271 2.20/3

4 0

1 8

1 1

1 7

9 0

3   1307
4 Johnny Jensen, SK68 1499 3.20/4

3

5 0

9 0

10

1 1

2   1423
5 Anton David, EM 1204 1.80/5 6 1 1 4 7 1

9 0

010 3 R1 1258
6 Thomas O. Kristensen, Nordre 1159 1.70/4

5

100 

1 8

1 2 7 0 2 R2 1128
7 Sren Bennedsen 1389 3.10/4 8 1 1 2

0 5

3 0 

1 6

3   1340
8 Esben Nicolajsen, Nordre 1130 0.30/1

7

3 0

6 1

 2

0   1117
9 Mauro Marigo, EM 1308 2.60/5 101

1 

 1 4

1 5

1 3

4 1. 1412
10 Ole Bro Pedersen, Nordre 1230 2.45/5

 0 9

1 6 2 1 

4 

5 1 3 2. 1277

Alle partier markeret med rates ikke!
1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 250 (gavekort). 
1. Ratingprmie til bedst under 1250 kr. 250,- (gavekort).
2. Ratingprmie til bedst under 1250 kr. 100,- (gavekort).
(kun n prmie - placeringsprmier fordeles frst)

 

Chess House Nstsidste Onsdags EMT
 p Silkeborgvej 

klasse: Basis  gruppe: 1

Onsdagene: 23/4, ??/?, 30/4, 7/5, 14/5, og 21/5. Rundestart kl. 18.30. 

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Peter Grnborg, SK1968 1496    4 2 3 1 4 0 2 0

0 3

3 2
2 Leif Nrholm, VRS 1611   3 1 0   4

3 1

1 1

4 1

4 1
3 Berno Hansen, EM 1581  

2 0

4  0 1 0 2 1 4

1 1

2  
4 Johnny Jensen, SK1968 1635  

1 0

  3

2  

1 1

3 0

0 2 2  
 1. Prmie: kr. 250. 2. Prmie: kr. 150 (gavekort).

 

Chess House Nstsidste Onsdags EMT p Silkeborgvej 
klasse: Basis  gruppe: 2

Onsdagene: 23/4, 30/4, 7/5, 14/5, og 21/5. Rundestart kl. 18.30. 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Sren Karlberg, Skolerne 1265  

2 0

1 4

6 1 1 5

3 0

3  
2 Ole Pedersen, Nordre 1212   1 1 3 0 7

8 1

6 1 3 3
3 Mauro Marigo, EM 1274  

4 1

1 2

5 0

7 1 1 1 4 1
4 Philip Mller, rhus 1060   0 3

1 0

1 8

1 6

7 0

2  
5 Thomas O Kristensen, Nordre 1148   6 1 7 0 1 3 1 0 1 8 3  
6 Esben Nicolaisen, Nordre 1130  

0 5

8 1

0 1

4 0

0 2

1  
7 Anton David, EM  1184   8 1 1 5 2 0 3

1 4

3 2
8      

0 7

 0 6 4 0 0 2 5 0 0  
1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).  3. Prmie: kr. 100 (gavekort)

 

Chess House Mske Sidste Onsdags EMT p Silkeborgvej 
klasse: Mester  gruppe: 1

Spilles: 26/2, 5/3, 12/3, 19/3 og 26/3: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Nina Hiberg, Nordre 2202  

2 0

1 6 1 1 3

5

3 3
2 Martin Matthiesen, SK1968 2282   1 1  3 0

1

5

1 4

3 2
3 Henrik Andreasen, Sk1968 2120  

4 1

1 2

0

1 0 0 7 2  
4 Oluf e, Randers 2050   0 3  7 1 0 6

  8

2 0

1  
5 Martin Bkgaard, Skolerne 2212   6

1 8

1 3 2

1

3 1
6 Johnni Veng, Kjellerup 2079  

5

1 0 

4 1

1 7

8 0

2

1/2200
7 Stefan Gudmundsson,  1980   8 0

0 4

0 1

0

3 1 1  
8 Christian Bhlke, Skolerne 2105  

1 7

 5 0

0 2

4

1 6

2 1/2200
1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort). 
Bedst under 2200: kr. 200 (gavekort)
(kun n prmie - placeringsprmier fordeles frst)

 

Chess House Mske Sidste Onsdags EMT p Silkeborgvej
klasse: Basis gruppe: 1

Spilles: 26/2, 5/3, 12/3, 19/3 og 26/3: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Leo Christiansen, Skdstrup

1831

  0 6  2 3 0 4 5 0 1  
2 Lars Christiansen, Nordre  1658    5 6 0 3 4  1  
3 Henrik Christensen, SK1968 1785   1 4 5  1 2 1 6 3  
4 Berno Hansen, Viby 1626   0 6 0  0 5 1 0  2  
5 Jesper Riis, Skolerne 1724   2  3 4 1 6 1 1 4 1-2
6 Simon Thougaard, Viborg  1665   1 1  1 4 2 1 5 3 1 4 1-2
  1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort). 

 

Chess House Mske Sidste Onsdags EMT p Silkeborgvej
klasse: Basis  gruppe: 2

Spilles: 26/2, 5/3, 12/3, 19/3 og 26/3: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Sren Karlberg, Skolerne 1242   2 1

3 

1 8

10

7 0

3 1/1300
2 Mauro Marigo, EM 1400    1

4 0

12

6

1 9

2  
3 Michael Gejel, Nordre 1521   1

1

111

5 1

110

4 1
4 Jakob Johnsen 1000   0 3

1 2

7 0

9 1

111

3 1/1200
5 Esben Nicolaisen, Nordre 1101   1

1 8

100

0 3

120

2  
6 Thomas O Kristensen, Nordre 1200   0 5

7 0

9 0

2

8

1  
7 Peter Grnborg, SK1968 1496   0

1 6

1 4

12

1 1

3  
8 Kristian N Jacobsen, Skanderb 1293   1 7

5 0

1 0

011

6

1  
9 Philip Mller, rhus 1100   100

012

1 6

0 4

2 0

1  
10 Anton David, EM 1080     1 9

111

1  5

1

3 0

3 2
11 Ole Pedersen, Nordre 1223  

121

010

0 3

8 1

0 4

2  
12 Ib Damgaard, Hrning 1430   011

9 1

2

7

1 5

3  

Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 300 (gavekort). 
Bedst under 1300: kr. 250 (gavekort).
Bedst under 1200: kr. 250 (gavekort).
Prmierne fordeles efter korrektion. Placeringsprmier gr forud for ratingprmier.

 

Chess House Januar Februar Onsdags EMT
klasse: Mester gruppe: 1

Onsdagene: 8/1, 15/1, 22/1, 29/1 og  5/2. Rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Nina Hiberg, Nordre 2203 1.85 1 6 0 2 3 1 4 5 0 2  
2 Tom Petri, Nordre 2214 1.95  5 1 6 0 3 4  2  
3 Arne Matthiesen, Sk1968 2289 2.55 1 4 5 0 1 2 1  6 2  
4 Martin Matthiesen, Sk1968 2282 2.50 0 6 0 5 1 1  2 1  
5 Karsten Rasmussen, Skolerne 2412 3.55 2 3 4 1 6  1 4 1
6 Poul Erik Nielsen, Nordre 2285 2.55 0 1 4 2 1  5 3  3 2
 1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House Januar Februar Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Onsdagene: 8/1, 15/1, 22/1, 29/1 og  5/2. Rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Christensen, SK68 1746 1.90 0 6 1 2 3  4 5  3 2-4
2 Kasper Dreiberg, rhus 1691 1.50 0 5 0  6 0 3 4  1  
3 Mads Borup, Nordre 1807 2.40  4 5   1 2 1  6 3 2-4
4 Mikkel Nrgaard, Nordre 1849 2.70 6 0  5 1 0  2 1  
5 Jacob B. Andersen, Skolerne 1889 3.05 2 1   3 4  6 1  1 3 1
6 Thomas Klitgaard, Viborg 1944 3.45 1 1  1 4 2  5 3  3 2-4
 1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House Januar Februar Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 2

Onsdagene: 8/1, 15/1, 22/1, 29/1 og  5/2. Rundestart kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Berno Hansen Viby 1554  

2 1

3

1 8

1 5

9 1

4 1
2 Jakob Sandholm, Skdstrup 1486   0 1

9 0

1 4

7

110

2  
3 Michael Gejel, Nordre 1465  

4 1

1

7 1

1 9

5 1

4 2
4 Ole Pedersen, Nordre 1200  

0 3

6

2 0

110

8 0

1  
5 Kurt F.N. Aalbk, rhus 1398   6 1

1 8

9

1 0

0 3 2  
6 Ole Weiglin, Skolerne 1351  

0 5

4

101

8 1

7 3  
7 Esben Nocolajsen, Nordre 1101   8 0 110

0 3

2

 6

2  
8 Anton David, EM 1028  

1 7

5 0

1 0

0 6

1 4

2 1.r
9 Ib Damgaard, Hrning 1372   101

1 2

5

3 0

0 1

2  
10      

0 9

7 0

0 6

4 0

2 0  
1. Prmie: kr. 450. 2. Prmie: kr. 225 (gavekort). 
Ratingprmie til bedst under 1300 kr. 225,- (gavekort).
(kun n prmie - placeringsprmier fordeles frst)
Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486 CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Juniortræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften er tirsdage.
Tjek kalenderen for andre arrangementer, ændringer, ferie mm.