Resultater - afsluttede turneringer år
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2005

Chess House Nytår 2005 EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 28/12, 29/12 og 30/12: kl. 18.30

Nr. Navn

Rating

Fv. 1 2 3 I alt Pl.
1 Jens Ove Fries N, Jetsmark 2344/2381 Turneringen er desværre aflyst pga. sygdom.
2 Jesper Lauridsen, Helsinge 2225/2250
3 Martin Matthiesen, Sk1968 2361/2344
4 Klaus Berg, Helsinge 2404/2402
 1. Præmie: kr. 250. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort).

 

Chess House Nytår 2005 EMT
klasse: Mester gruppe: 2

Spilletidspunkter: 27/12, 28/12: 18.30, 29/12:12.30 + 18.30 og 30/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Per Rasmussen, SK1968 2064 3,00 1 6 1 2 3 ½ 1 4 5 ½ 4 1
2 Bjarne Pedersen, SK1968 1991/2061 2,40 ½ 5 1 0 ½ 6 1 3 4 ½  
3 Kristoffer Dyrgård, Frem 2058/2128 2,90 1 4 5 ½ ½ 1 2 0 ½ 6  
4 Niels Bøye, SK1968 2064 3,00 3 0 6 0 0 5 1 0 ½ 2 ½  
5 Hans Tanggard, Randers 1942/2071 1,95 2 ½ ½ 3 4 1 0 ½ 1  
6 Jens Olaf Fogh, Viby 1921/2002 1,80 1 0 1 4 2 ½ 1 5 3 ½ 3 2
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

Chess House Nytår 2005 EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Spilletidspunkter: 27/12, 28/12: 18.30, 29/12:12.30 + 18.30 og 30/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren Hørning, Århus 1313 1,55/5 0 6 - 2 3 ½ ½ 4 5 0 1  
2 Claus Andersen, Rokaden 1670 1,65/2 ½*5 1 ½* Ø 6 Ø 3 4 Ø -  
3 Søren Bennedsen, SK1968 1283 1,25/4 0 4 5 0 ½ 1 2 - 0 6 ½  
4 Hasse Hjortsberg, SK1968 1659 3,45/4 3 1 6 0 0 5 1 ½ - 2  
5 Ole L Sørensen, SK1968 1456 2,55/5 2 - 1 3 4 1 1 1 1 4 1
6 Asbjørn Christensen, EM 1325 1,50/4 1 1 1 4 2 - 0 5 3 1 3 r
 1. Præmie: kr. 350. Bedst under 1500: kr. 250 (gavekort).
*
Claus Andersen har trukket sig pga. sygdom. Spillede partier rates, men tæller ikke med
i stillingen.
 

Chess House November/december 2005 EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 2/11, 9/11, 16/11, 23/11, 30/11, 7/12: kl. 18.30

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 I alt Pl.
1 Oluf Øe, Randers 1966 3,65 0 4 0 2 3 1 4 1

2 0

1 3

3 2
2 Peter Grove, Viby 1886 2,80 0 3 1 1 0 4

3 0

1 1

4 ½

 
3 Jørn Bach Sørensen, Randers 1807 1,95

2 1

4 0

0 1 1 2

½ 4

1 0

 
4 Mads Borup, Nordre 1962 3,60

1 1

1 3

2 1

0 1

3 ½

½ 2

4 1
 1. Præmie: kr. 250. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort).
 

Chess House November/december 2005 EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 2/11, 9/11, 16/11, 23/11, 30/11, 7/12, 14/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 I alt Pl.
1 Philip Møller, Nordre 1611 3,10 - 8 1 2 3½ ½4 5 0 0 6 7 0 2  
2 Hasse Hjortsberg, SK1968 1653 3,50 1 7 1 0 - 8 1 3 4½ 0 5 6 1  
3 Leo Christiansen, Skødstrup 1622 3,25 0 6 7 1 ½1 2 0 - 8 0 4 5 1  
4 Carl Evald Nielsen, Randers 1590 2,90 ½5 6 1 ½7 1½ ½2 3 1 - 8 4 1-2
5 Torben Hansen, Vejlby-Risskov 1568 2,70 4½ 8 - 0 6 7½ 1 1 2 1 0 3 3  
6 Johnny Jensen, SK1968 1685 3,80 3 1 0 4 5 1 8 - 1 7 1 1 0 2 4 1-2
7 Nis Svenstrup Pedersen, EM 1458 1,70 2 0 0 3 4 ½ ½5 6 0 8 - 1 1 2  
8  

 

  1 - - 5 2 - - 6 3 - - 7 4 -    
 1. Præmie: kr. 450. 2. Præmie: kr. 250 (gavekort).
 
 

Chess House November/december 2005 EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

Spilletidspunkter: 2/11, 9/11, 16/11, 23/11, 30/11, 7/12, 14/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 I alt Pl.
1 Esben Nicolajsen, Nordre 1338 3,70 1 8 0 2 3 0 0 4 5 1 0 6 7 1 3  
2 Kurt F N Aalbæk, Viby 1322 3,50 1 7 1 1 1 8 0 3 4 0 0 5 6½  
3 Anton David, Nordre 1321 3,50 ½6 7 1 1 1 2 1 ½8 1 4 5 0 5  
4 Asbjørn Christensen, EM 1372 4,05 0 5 6 0 1 7 1 1 1 2 3 0 0 8 3  
5 Ole Lynge Sørensen, SK1968 1406 4,40 4 1 8 1 ½6 7 1 0 1 2 1 1 3 1-2
6 Bjørn Møller Ochsner, Skolerne 1383 4,15 3½ 1 4 5½ 8 1 1 7 1 1 ½2 1-2
7 Torben Vandahl Jensen, Århus 1029 0,90 2 0 0 3 4 0 0 5 6 0 8 0 0 1 0  
8 Kjeld Ehlers, Århus 1351 3,80 1 0 0 5 2 0 0 6 3½ 1 7 4 1  
 1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
 

Fredagslyn
Grand Prix efterår 2005

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt *

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
A Lars Andersen 17 17     14   14       62
A Jacob Bjerre Jensen 14 14       17   12     57
A Poul Erik Nielsen     17   17       14   48
A Martin Matthiesen           17 14 17   48
A Tom Petri       14 12     17     43
A Stefan Gudmundsson     14   10           24
A Heinrick Almind   10             11   21
A Arne Matthiesen       17             17
                         
B Hans Tanggard 11?       9 11 12 11 12   66?
B Steen Christensen     10 12 11 12 11 10 9   66
B Anders Nielsen 9 12 9 9 8 14   6     61
B Mads Borup 10     10 6     7 10   43
B Jens Martin Hansen 11?     11             22?
B Johnny Jensen   9           9     18
B Henrik Christensen     12               12
B Jacob Buris     11               11
B Morten Bjørn             10       10
B Henning Reiths             8       8
B Hans Rasmussen               8     8
B Gert Medom Madsen   7?                 7?
B Christian Korsgaard             5       5
                         
C Asbjørn Christensen 7 6 6   5 10 9 4 8   46
C Anton David 8 7? 8   7 9 7 3 6   46?
C Ole Lynge Sørensen 5? 5 5   4           19?
C Benny Weibel   11     3     5     19
C Thomas Hansen     7               7
C Steen Quorning                 7   7
C Kim Nissen             6       6
C William 5?                   5?
                         

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op.
* Kun de 6 bedste resultater regnes med i stillingen

 

Chess House Oktober 2005 Weekend EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 28/10 kl. 18.30 og 29/10 + 30/10: Kl. 10.00 og 16.00.

Nr Navn Rating

Fv.

1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ole Lynge Sørensen, SK1968 1406  

2 0

1 6

3 1

 0 8

7 ½ 1/1500
2 Asbjørn Christensen, EM 1309   1 1

4 0

5 0

1 7

½ 8

1/1500
3 Kurt F N Aalbæk, Viby 1385  

4 0

7 ½

0 1

0 6

0 5

½  
4 Gert Medom Madsen, SK1968 1652   1 3

1 2

8 0

5 ½

6 1

 
5 Johnny Jensen, SK1968 1692   6 ½

½ 8

1 2

½ 4

3 1

 
6 Anton David, Nordre 1319  

½ 5

1 0

7 0

3 1

0 4  
7 Sebastian Matz Nielsen, Skød. 1377   8 0

½ 3

1 6

2 0

½ 1

2  
8 Henrik Petersen, EM 1673  

1 7

5 ½

1 4

1 1

2 ½

4 1
 1. Præmie: kr. 400. Bedst under 1500: kr. 400

 

Chess House September/Oktober 2005 Onsdags EMT
klasse:
Mester gruppe: 1

Spilletidspunkter: 28/9, 5/10, 12/10, 19/10 og 26/10 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Hans Tanggard, Randers 1939 1,90 1 6 0 2 3 ½ 0 4 5 ½ 2  
2 Per Rasmussen, SK1968 2038 2,70 1 5 1 1 1 6 1 3  4 0 4 1-2
3 Mads Borup, Nordre 1986 2,30 ½ 4 5 0 ½ 1 2 0 ½ 6  
4 Johnni Veng, Nordre 2181 3,80 3 ½ 6 1 ½ 5 1 1 1 2 4 1-2
5 Bjarne Pedersen, SK1968 1985 2,30 2 0 1 3 4 ½ 6 ½   ½ 1  
6 Jens Olaf Fogh, Viby 1949 2,00 1 0 0 4 2 0 ½ 5 3 ½ 1  
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House September/Oktober 2005 Onsdags EMT
klasse:
Basis gruppe: 1

Spilletidspunkter: 28/9, 5/10, 12/10, 19/10 og 26/10 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jørgen B Sørensen, Randers 1882 2,80 0 6 0 2 3 0 ½ 4 5 ½ 1  
2 Anders Nielsen, Århus 1766 1,85 0 5 1 1 0 6 1 3 4 0 2  
3 Jan Rewitz, Nordre 1888 2,80 1 4 5 1 1 1 2 0 1 6 4 1
4 Mikkel Hansen, Nordre 1883 2,80 3 0 6 0 1 5 1 ½ 1 2  
5 Søren G Christensen, Nordre 1848 2,50 2 1 0 3 4 0 6 1 ½ 1  
6 Peter Grove, Viby 1827 2,30 1 1 1 4 2 1 0 5 3 1 3 2
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House September/Oktober 2005 Onsdags EMT
klasse:
Basis gruppe: 2

Spilletidspunkter: 28/9, 5/10, 12/10, 19/10 og 26/10 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Carl Evald Nielsen, Randers 1631 3,15 ½ 6 ½ 2 3 ½ ½ 4 5 0 2  
2 Lasse Friis, Nordre 1453 1,70 0 5 1 ½ 0 6 0 3 4 Ø ½  
3 Hasse Hjortsberg, SK1968 1608 3,00 1 4 5 1 ½ 1 2 1 1 6 1
4 Torben Hansen, VRS 1579 2,75 3 0 6 1 0 5 1 ½ 1 2  
5 Philip Møller, Nordre 1544 2,45 2 1 0 3 4 1 6 1 1 1 4 2
6 Nis Pedersen, EM 1476 1,90 1 ½ 0 4 2 1 0 5 3 0  
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House September/Oktober 2005 Onsdags EMT
klasse:
Basis gruppe: 3

Spilletidspunkter: 28/9, 5/10, 12/10, 19/10 og 26/10 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Kjeld Ehlers, Århus 1350 2,90 ½ 6 1 2 3 0 0 4 5 0  
2 Søren Bennedsen, SK1968 1373 3,05 0 5 1 0 ½ 6 0 3 4 0 ½  
3 Asbjørn Christensen, EM 1349 2,90 0 4 5 0 1 1 2 1 0 6 2  
4 Esben Nicolajsen, Nordre 1081 0,90 3 1 6 1 ½ 5 1 1 1 2 1-2
5 Ole Sørensen, SK1968 1271 2,25 2 1 1 3 4 ½ 6 1 1 1 1-2
6 Anton David, Nordre 1364 3,00 1 ½ 0 4 2 ½ 0 5 3 1 2  
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Fredagslyn
Grand Prix sensommer 2005

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt *

1 2 3 4 5 6 7 8 9
A Martin Matthiesen   14 12 17 12 17 17 17   94
A Johnni Veng     17 14 17 14   12   74
A Lars Andersen       9 11 10     14 44
A Arne Matthiesen     14   14         28
A Poul Erik Nielsen           12   14   26
A Bjarne Hansen 17                 17
A GM Kamil Miton   17               17
A Bjarne Pedersen                 17 17
A Stefan Freyr Gudmundsson             14     14
A Jacob Bjerre Jensen             12     12
A Casper Rasmussen           11       11
                       
B Mads Borup 12 12 11 11 9 8 10 11   67
B Hans Rasmussen   9 10 10 8 9 11 4   57
B Steen Christensen 11 11         9 9   40
B Henrik Christensen 14     12       7   33
B Jens Martin Hansen     9         10   19
B Morten Rasmussen   10               10
B Dennis Hemdorff         10         10
B Anders Nielsen               8   8
                       
C Anton David 10 7 8   6 7   5 10 48
C Ole Lynge Sørensen   5 7 8 5 8   6   39
C Johnny Jensen   8 6   7       12 33
C Benny Weibel   6         8     14
C Philip Møller                 11 11
C Asbjørn Christensen                 9 9
                       

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op.
* Kun de 6 bedste resultater regnes med i stillingen

Chess House Aug/Sep 2005 Torsdags EMT
Klasse: Basis  Gruppe: 1

Spilletidspunkter: Torsdage 4/8, 18/8, 25/8, 1/9, 8/9 og 15/9 kl. 18.30
Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Henrik Christensen, SK1968 1853 4,05 ½ 4 1 2 3 ½

2 ½

½ 3

4 ½

1-3
2 Gert Medom, SK1968 1665 1,95 0 3 1 0 ½ 4 ½ 1

4 0

3 ½

 
3 Mikkel Nørgaard, Nordre 1752 2,92

2 1

4 ½ ½ 1

½ 4

1 ½

½ 2

1-3
4 Morten Rasmussen, Skanderb 1766 3,10

1 ½

 ½ 3

2 ½

3 ½

1 2

½ 1

1-3
 1. Præmie: kr. 250. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort).
 

Chess House Aug/Sep 2005 Torsdags EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

Spilletidspunkter: Torsdage 4/8, 11/8, 18/8, 25/8, 1/9, 8/9 og 15/9 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Martin Ryberg, Hadsten 1255 2,35 - 8 1 2 3½ 1 4 5 1 1 6 7 0 1-2
2 Søren Karlberg, Skolerne 1335 3,15 ½ 7 1 0 - 8 0 3 4 1 1 5 6 0  
3 Bjørn M Ochsner, Skolerne 1347 3,20 1 6 7 0 ½1 2 1 - 8 1 4 5½ 4  
4 Christian Jørgensen, SK1968 1285 2,65 0 5 6 0 0 7 1 0 0 2 3 0 - 8 0  
5 Mads Andersen, Skanderborg 1385 3,65 4 1 8 - ½6 7½ 0 1 2 0 ½3  
6 Asbjørn Christensen, EM 1371 3,50 3 0 1 4 5½ 8 - ½7 1 0 1 2 3  
7 Anton David, Nordre 1274 2,50 2 ½ 1 3 4 1 ½5 6½ 8 - 1 1 1-2
8  

 

  1 - - 5 2 - - 6 3 - - 7 4 -    
 1. Præmie: kr. 450. 2. Præmie: kr. 250 (gavekort).

 

Chess House Sommer 2005 EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 18/7, 19/7, 20/7, 21/7 og 22/7 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating

Fv.

1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Peter Grove, Viby 1887  

2 1

5 0

1 4

0 8

1 6

3 2.
2 Kurt F N Aalbæk, Viby 1488   0 1

0 4

7 0

6 0

0 3

0  
3 Gert M Madsen, SK1968 1696  

4 ½

0 8

0 6

½ 7

2 1

2  
4 Johnny Jensen, SK1968 1719   ½ 3

2 1

1 0

½ 5

1 8

3 4.
5 Carsten Brølling, SK1968 1878   6 1

1 1

8 1

4 ½

½ 7

4 1.
6 Birger Møller, Århus 1686  

0 5

7 1

3 1

1 2

1 0

3 5.
7 Peter Grønborg, SK1968 1502   8 0

0 6

1 2

3 ½

5 ½ 2  
8 Flemming Pagh, SK1968 1643  

1 7

3 1

0 5

1 1

4 0

3 3.
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: Kr. 250 (gavekort). 3. Præmie: Kr. 150 (gavekort).

 

Chess House Maj-Juni 2005 Onsdags EMT
klasse:
Basis gruppe: 1

Spilletidspunkter: 25/5, 1/6, 8/6, 15/6 og 22/6 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Johnny Jensen, SK1968

1756

2,80 ½ 6 ½ 2 3 0 1 4 5 0 2  
2 Berno Hansen, Viby 1621 1,75 ½ 5 1 ½ 1 6 0 3 4 1 3 2.
3 Peter Grove, Viby 1879 3,75 1 4 5 1 1 1 2 1 0 6 4 1.
4 Hasse Hjortsberg, SK1968 1633 1,85 3 0 6 0 1 5 1 0 0 2 1  
5 Morten Rasmussen, Skander. 1782 3,05 2 ½ 0 3 4 0 6 1 1 1  
6 Flemming Pagh, SK1968 1620 1,75 1 ½ 1 4 2 0 0 5 3 1  
 1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort). Bedst under 1700: Kr. 150 (gavekort).

Chess House Maj-Juni 2005 Onsdags EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

Spilletidspunkter: 25/5, 1/6, 8/6, 15/6 og 22/6 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating

Fv.

1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen, EM 1396 1,30/3

2 1

3 0

0 7

1 8

0 5

2  
2 Thomas O Kristensen 1426 1,10/3 0 1 4 0

1 8

Ø 6

3 0 1  
3 Philip DD Møller, Nordre 1348 1,05/3

4 1

1 1

5 ½

7 1

1 2 1
4 Lasse Friis, Nordre 1367 1,40/3 0 3

1 2

6 1

5 ½

8 1

1.r
5 Torben Hansen, VRS 1618 2,20/3 6 1

7 1

½ 3

½ 4

1 1

4  2
6 Henning Stougaard, Gudenå. 1389 0,75/3

0 5

8 1

0 4

2 1 1 7 3  
7 Kurt FN Aalbæk, Viby 1562 1,15/3 8 1

0 5

1 1

0 3 6 0 2  
8        

 0 7

0 6

2 0

1 0

0 4

 0  
1. Præmie: kr. 300. 2. Præmie: kr. 150 (gavekort). Bedst under 1400: Kr. 150 (gavekort).
Points scoret mod nr. 8 tæller med i slutstillingen, men partierne rates ikke.

 

 

Fredagslyn
Grand Prix forår 2005

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt *

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
A Lars Andersen 8 17     10   11 14 12 17 89
A Poul Erik Nielsen 12     17 17   12   14 11 83
A Martin Matthiesen   14           17 17 12 60
A Johnni Veng 17   17     11 14       59
A Bjarne Hansen         14 12     11   37
A Arne Matthiesen           17 17       34
A Tom Petri 14     14             28
A Jens Ove Friis Nielsen                   14 14
A Bjarne Pedersen         12           12
A Jacob Bjerre                 10   10
                         
B Hans Tanggaard 11   14   11 14 10 12 6 10 82
B Steen Christensen 10 11 12 12 7 9 9   4 8 71
B Mads Borup 9 9 11 7 8   8   8 9 62
B Kasper M Jørgensen 7 10 9               26
B Benny Weibel 3   8 5   10         26
B Hans-Henrik Grand       11             11
B Jacob Buris                 9   9
B Thomas C Thomsen   8                 8
B Jens Martin Hansen       8             8
B Henrik Christensen                 7   7
                         
C Anton Strunge   12 10 10 9     11   7 59
C Anton David 6 7 7   6 7   9 2 6 48
C Johnny Jensen 5     6   8 9 10 5   43
C Morten Bjørn       9             9
C Lars Sørensen         5           5
C Jesper Karup 4                   4
C Lars Larsen                 3   3
                         

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op.
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen

 

Chess House April-Maj 2005 Onsdags EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 6/4, 13/4, 20/4, 27/4, 4/5, 11/5 og 18/5 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating/ELO Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Mads Borup, Nordre 1910 2,60 1 8 1 2 3 0 ½ 4 5 0 ½ 6 7 1 4  
2 Hans Tanggaard, Randers 2011/2093 3,65 0 7 1 0 ½ 8 ½ 3 4 0 0 5 6 0 1  
3 Anders Nielsen, VRS 1932/2103 2,80 ½ 6 7 ½ 1 1 2 ½ Ø 8 Ø 4 5 0  
4 Niels Bøye, SK1968 2044 4,00 ½ 5 6 ½ 1 7 1 ½ 1 2 3 1 ½ 8 5 1-2
5 Martin Skov Jakobsen, Århus 2114/2176 4,75 4 ½ 8 1 ½ 6 7 0 1 1 2 1 1 3 5 1-2
6 Bjarne Pedersen, SK1968 1991/2071 3,45 3 ½ ½ 4 5 ½ 8 ½ ½ 7 1 ½ 1 2 4  
7 Per Rasmussen, SK1968 2022 3,75 2 1 ½ 3 4 0 1 5 6 ½ 8 1 0 1 4  
8 Jørn Bach Sørensen, Randers

1948

2,95 1 0 0 5 2 ½ ½ 6 3 1 0 7 4 ½  
 1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).

 

Chess House April-Maj 2005 Onsdags EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 6/4, 13/4, 20/4, 27/4, 4/5, 11/5 og 18/5 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Berno Hansen, Viby 1673 3,75 0 8 0 2 3 1  0 4 5 ½ ½ 6 7 0 2  
2 Peter Grove, Viby 1829 5,30 0 7 1 1 1 8 1 3 4 1 1 5 6 1 6 1-2
3 Jesper Karup, SK1968 1566 2,65 ½ 6 7 0 0 1 2 0 1 8 ½ 4 5 ½  
4 Carl Evald Nielsen, Randers 1527 2,25 1 5 6 ½ 0 7 1 1 0 2 3 ½ 1 8 4  
5 Torben Hansen, VRS 1646 3,45 4 0 8 0 1 6 7 ½ ½ 1 2 0 ½ 3  
6 Johnny Jensen, SK1968 1626 3,25 3 ½ ½ 4 5 0 8 1 ½ 7 1 ½ 0 2 3  
7 Kasper M Jørgensen, SK1968 1694 4,00 2 1 1 3 4 1 ½ 5 6 ½ 8 1 1 1 6 1-2
8 Kurt F N Aalbæk, Viby 1634 3,35 1 1 1 5 2 0 0 6 3 0 0 7 4 0 2  
 1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).

 

Chess House April-Maj 2005 Onsdags EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

Spilletidspunkter: 6/4, 13/4, 20/4, 27/4, 4/5, 11/5 og 18/5 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Thomas Overgaard, Nordre 1385  

2 ½

1 7

0 3

9 1

5 1

0 6 101 2
2 Bjørn Møller Ochsner, Skolerne 1194   ½ 1 9 1

6 ½

½ 3 4 1 110 8 0 r
3 Hasse Hjortsberg, SK1968 1494  

4 1

1 6

1 1

2 ½ 1 9 1 5 7 1 1
4 Asbjørn Christensen, EM 1470   0 3

110

5 0

8 1 0 2 7 0 1 6 3  
5 Søren Karlberg. Skolerne 1360   6 0

1 8

1 4

7 0 0 1 3 0 1 9 3  
6 Kjeld Ehlers, Århus 1468  

1 5

3 0

½ 2

101 1 8 1 1

4 0

 
7 Lasse Friis, Nordre 1392   8 1

1 0

0 9

1 5 100

1 4

0 3

3  
8 Kurt Simonsen, SK1968 1299  

 0 7

5 0

110

0 4 6 0

9 0

1 2

2  
9 Henning Stougård, Gudenå 1524   101 0 2 7 1 0 1 3 0 1 8 5 0 3  
10 Hans S Kristoffersen, SK1968 1150  

0 9

4 0

8 0

0 6

1 7

2 0

0 1

1  
 1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort). Bedst under 1400: kr. 200 (gavekort).
   Placeringspræmier går forud for ratingpræmier!

Chess House Pinse 2005 EMT
Klasse: Mester  Gruppe: 1

   Spilletidspunkter: 13/5 18.30, 14/5 10.00 + 16.00, 15/5 10.00 +16.00 og 16/5 12.00
Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 Po. Pl.
1 Niels Bøye, SK1968     - 4 ½ 2 3 ½

2 0

½ 3

4 -

 
2 Hans-Henrik Grand, Skolerne     ½ 3 1 ½ - 4 1 1

4 -

3 ½

1
3 Per Oehlerich, Nordre    

2 ½

4 - ½ 1

- 4

1 ½

½ 2

2 2
4      

1

 3

2

3

2

1

   
 1. Præmie: kr. 200. 2. Præmie: kr. 100 (gavekort).

 

Chess House Pinse 2005 EMT
klasse: Basis gruppe: 1
   Spilletidspunkter: 13/5 18.30, 14/5 10.00 + 16.00, 15/5 12.00 og 16/5 12.00
Nr Navn Rating 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jan Han Petersen, Rokaden

 

Ø 6 Ø 2 3ud 4 5et    
2 Peter Grove, Viby   1 5 1 1 ½ 6 1 3 4 1 1-2
3 Henning Stougaard, Gudenådalen   0 4 5 0 - 1 2 0 0 6 0  
4 Jan Oehmichen, Bov   3 1 6 0 0 5 1 - 0 2 1  
5 Jens Olaf Fogh, Viby   2 0 1 3 4 1 6 0 - 1 2  
6 Johnny Jensen, SK1968   1 1 1 4 2 ½ 1 5 3 1 1-2
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).
  Partier spillet mod Jan Han Petersen rates, men tæller ikke med i stillingen.

 

Chess House Påske 2005 EMT
 
klasse: Basis     gruppe:  1

   Spilletidspunkter: 24/3, 25/3, 26/3, 27/3 og 28/3 alle dage kl. 13.00

Nr

Navn

Rating

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Philip Møller, Nordre 1406 1,95

0 6

0 2

3 ½

0 4

5 1

 

2

 Claus Nis Andersen, Rokaden 1666 3,85

1 5

1 1

0 6

1 3

4 1

4 1-2

3

 Thomas O Kristensen, Nordre 1344 1,50

0 4

5 ½

½ 1

2 0

0 6

1  

4

 Johnny Jensen, SK1968 1636 3,65

3 1

6 ½

1 5

1 1

0 2

 

5

 Søren Bennedsen, SK1968 1408 2,00

2 0

½ 3

4 0

6 ½

0 1

1  

6

 Henning Staugaard, Gudenådalen 1411 2,00

1 1

½ 4

2 1

½ 5

3 1

4 1-2

 1. præmie: 400 kr.,  Bedst under 1500: CH-gavekort på 200 kr.

 

Fredagslyn
Grand Prix vinter 2005

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt

1 2 3 4 5 6 7 8
A Johnni Veng   14     17 12 14 14 71
A Martin Matthiesen 14 11 17 12 12       66
A Poul Erik Nielsen   17     14    17 17 65
A Bjarne Hansen 12 12   14   14   10 62
A Lars Andersen 11 10       11 11 12 55
A Bjarne Pedersen 9 8 14 9 11       51
A Aage Olsen       17 10       27
A Tom Petri           17     17
A Søren Holst Nielsen 8       8       16
A Claus Rossen           10     10
A Janus Christensen             10   10
                     
B Steen Farup Christensen 6 9 10 10   9 9 8 47
B Mads Borup 7 6 9 7 7 7 12 11 46
B Hans Tanggaard       11 9       20
B Henrik Christensen 2   11   6       19
B Leif Møller 17                17
B Jens Martin Hansen 10               10
B Morten Rasmussen               9 9
B Michael Anderson   7             7
B Natalie Pedersen   3             3
                     
C Benny Weibel 5 5 12 8 4 5 6 7 38
C Anton David 4 4 8 5 3 6 4 4 27
C Johnny Jensen         5 8 7 5 25
C Asbjørn Christensen 2 2 7   2 4 3 6 22
C Ole Madsen             8   8
C Søren Bennedsen       6         6
C Phillip Møller 3 2             5
C Jacob Johnsen             5   5
C Christian Jørgensen 2               2
C Jesper Billeskov   2             2
C Bjørn Jensen             2   2
                     

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op.

 

Chess House Februar-Marts onsdags EMT
 
klasse: Mester     gruppe:  1

   alle dage kl. 18.30

Nr

Navn

Rating  

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Mads Borup, Nordre  1862  1.90

1 6

1 2

3 0

½ 4

5 ½

3 2-3

2

 Søren G Christensen, Skødstrup 1878  2.00

1 5

0

1 6

½ 3

1

1

3

 Jørn Bach Sørensen, Randers 1922  2.40

½ 4

½

1 1

2 ½

½ 6

3 2-3

4

 Bjarne Pedersen SK1968  2027  3.30

3 ½

1

½ 5

1 ½

2

 

5

 Per Rasmussen, SK1968 1896  2.20

0

½ 3

4 ½

6 0

½ 1

 

6

 Oluf Øe, Randers  2019  3.20

1 0

0 4

2 0

1 5

3 ½

 

 1. præmie 400 kr.,  2 præmie CH-gavekort på 200 kr.

 

Chess House Februar-Marts onsdags EMT
 
klasse: Basis    gruppe:  1

   alle dage kl. 18.30

Nr

Navn

Rating  

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Leo Christiansen, Skødstrup

 1645

 2.95

0 6

½ 2

3 0

0 4

5 0

½  

2

 Hasse Hjortsberg, SK1968  1451  1.45

0 5

½

½ 6

1 3

½

 

3

 Carl Evald Nielsen, Randers  1683  3.20

½ 4

0

1 1

2 0

0 6

 

4

 Torben Hansen, VRS  1577  2.40

½

0

1 5

1 1

½ 2

3 2-3

5

 Kjeld Ehlers, Århus  1504  1.85

1

1 3

4 0

6 0

1 1

3 2-3

6

 Jans Olav Svanholm, Viby  1676  3.20

1 1

1 4

2 ½

1 5

3 1

1

 1. præmie 400 kr.,  2 præmie CH-gavekort på 200 kr.

 

Chess House Februar-Marts onsdags EMT
 
klasse: Basis    gruppe:
2

   alle dage kl. 18.30

Nr

Navn

Rating  

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Egon Christensen, VRS  1279  2.30

6

0 2

3 0

1 4

5 0

1  

2

 Thomas O. Kristensen, Nordre  1364  3.00

0 5

1

1 6

0 3

0

2  

3

 Jørgen Lysholm, Hinnerup  1322  2.70

a 4

0

1 1

2 1

1 6

? 2

4

 Lasse Friis, Nordre   1291  2.40

u

0

Ø 5

1 Ø

2

?  

5

 Asbjørn Christensen, EM  1263  2.15

1

1 3

4 1

6 1

1 1

5 1

6

 Philip Møller, Århus  1306  2.50

1 1

1 4

2 0

0 5

3 0

2  

 1. præmie 400 kr.,  2 præmie CH-gavekort på 200 kr.

 

Chess House Februar Weekend EMT 2005

   Spilletidspunkter: 25/2: kl. 18.30, 26/1 samt 27/1: kl. 10.00 og 16.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Leo Christiansen, Skødstrup 1645  1.90 (+1) 0

1 4

5 0

7 1

0 6

2  
2 Johnny Jensen, SK1968 1527  2.30 1 1 3 ½

½ 6

5 0

8 1 3  
3 Philip D Møller, Nordre 1306  1.00 (+1) 1

½ 2

1 8

6 ½

7 1

4

 1-3
4 Jesper Karup, SK1968 1586  2.30 (+1) 0 3 0

7 1

1 8

0 5

2  
5 Erik Pedersen, Horsens 1883  3.30 (+1) 0

7 1

1 1

1 2

4 1

4 1-3
6 Kasper M Jørgensen, SK1968 1692  3.40 1 5

8 1

2 ½

½ 3

1 1

4 1-3
7 Anders Christensen, Varde 1908  ---- Ø

Ø 5

Ø 4

Ø 1

Ø 3

0

 
8 Mike L Griebel, EM 1269  0.85 (+1) 1 7

0 6

3 0

4 0

0 2

1  

 1. præmie 400 kr.
Bedst under 1700: CH-gavekort på 200 kr.
Bedst under 1400: CH-gavekort på  200 kr.

 

Chess House Januar-Februar EMT
 
klasse: Mester     gruppe:  1

   Spilletidspunkter: 12/1, 19/1, 26/1, 2/2 og 9/2 alle dage kl. 18.30

Nr

Navn

Rating /ELO

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Hans Tanggaard, Randers  2013/2093  2.30

½ 6

½ 2

3 ½

0 4

5 ½

2  

2

 Bjarne Hansen, Sk 1968  2221/2251  3.85

1 5

½

1 6

1 3

4 0

1-2

3

 Jørn Bach, Randers  1887  1.25

½ 4

1

½ 1

2 0

½ 6

 

4

 Claus Rossen, Viborg  2134/2172  3.20

½

6 0

1 5

1 1

1 2

1-2

5

 Søren Christensen, Skødstrup  1908  1.50

0

0 3

4 0

6 0

 ½ 1

½  

6

 Steffen Cordes, Sk 1968  2073/2136  2.85

1 ½

1 4

2 0

1 5

3 ½

3  

 1. præmie 400 kr.,  2 præmie CH-gavekort på 200 kr.

 

Chess House Januar-Februar EMT
 
klasse: Basis     gruppe:  1

   Spilletidspunkter: 12/1, 19/1, 26/1, 2/2 og 9/2 alle dage kl. 18.30

Nr

Navn

Rating

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Kevin Leutenberger, Struer  1746  2.25

6

1 2

3 ½

½ 4

5 ½

2-4

2

 Carsten Brølling, Sk 1968  1832  3.00

1 5

0

0 6

1 3

4 0

2  

3

 Carl Evald Nielsen, Randers  1711  1.95

0 4

0

½ 1

2 0

½ 6

1  

4

 Søren T. Sørensen, Århus  1774  2.50

1

6 0

0 5

1 ½

1 2

2-4

5

 Peter Grove, Viby  1805  2.75

0

1 3

4 1

6 0

½ 1

2-4

6

 Mads Borup, Nordre  1793  2.60

1 1

1 4

2 1

1 5

3 ½

1

 1. præmie 400 kr.,  2 præmie CH-gavekort på 200 kr.

 

Chess House Januar-Februar EMT
 
klasse: Basis     gruppe: 
2

   Spilletidspunkter: 12/1, 19/1, 26/1, 2/2 og 9/2 alle dage kl. 18.30

Nr

Navn

Rating

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Torben Hansen, VRS  1581  2.10

½ 6

½ 2

3 0

½ 4

5 ½

2  

2

 Flemming Pagh, Sk 1968  1658  2.75

0 5

½

1 6

½ 3

4 1

3 2-3

3

 Thomas Astrup, Struer  1655  2.70

0 4

½

1 1

2 ½

1 6

3 2-3

4

 Ib Damgaard, Hørning  1660  2.75

1

6 0

0 5

1 ½

0 2

 

5

 Kasper Jørgensen, Sk 1968  1653  2.70

1

½ 3

4 1

6 1

½ 1

4 1

6

 Kurt Aalbæk, Viby  1572  2.00

1 ½

1 4

2 0

0 5

3 0

 

 1. præmie 400 kr.,  2 præmie CH-gavekort på 200 kr.

 

Chess House Januar-Februar EMT
 
klasse: Basis     gruppe:  3

   Spilletidspunkter: 12/1, 19/1, 26/1, 2/2 og 9/2 alle dage kl. 18.30

Nr

Navn

Rating

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Hasse Hjortsberg, Aros  1467  2.85

6

0 2

3 1

½ 4

5 1

 

2

 Kristan Nymann, Skanderborg  1359  2.00

0 5

1

½ 6

0 3

4 ½

2  

3

 Thomas Kristensen, Nordre  1330  1.75

½ 4

0

0 1

2 1

1 6

 

4

 Jesper Karup, Sk 1968  1561  3.55

½

6 ½

1 5

1 ½

½ 2

3 1-2

5

 Henning Staugaard, Gudenå.  1498  3.10

1

1 3

4 0

6 0

0 1

2  

6

 Søren Bennedsen, Sk 1968  1332  1.75

1 1

½ 4

2 ½

1 5

3 0

3 1-2

 1. præmie 400 kr.,  2 præmie CH-gavekort på 200 kr.

 

Chess House Januar-Februar EMT
 
klasse: Basis     gruppe:  4

   Spilletidspunkter: 12/1, 19/1, 26/1, 2/2 og 9/2 alle dage kl. 18.30

Nr

Navn

Rating

Fv.

1

2

3

4

5

Po.

Pl.

1

 Christian Jørgensen, Sk 1968  1113  1.70

Ø 6

Ø 2

3 Ø

Ø 4

5 Ø

  Udgået

2

 Anders Knudsen, Tjele  1325  3.35

0 5

1

1 6

1 3

4 ½

2-3

3

 Philip Møller, Århus  1270  2.95

1 4

1

1 1

2 0

1 6

4 1

4

 Mads Andersen, Skanderborg  1162  2.05

0

6 1

1 5

1 1

½ 2

2-3

5

 Asbjørn Christensen, EM  1308  3.20

1

0 3

4 0

6 ½

1 1

 

6

 Samuel Stougaard, Nyborg  1118  1.75

1 1

0 4

2 0

½ 5

3 0

 

 1. præmie 400 kr.,  2 præmie CH-gavekort på 200 kr.

 

Chess House Januar Weekend EMT 2005

   Spilletidspunkter: 28/1: kl. 18.30, 29/1 samt 30/1: kl. 10.00 og 16.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ib Damgaard, Hørning  1660   ½

1 4

3 ½

0 7

9 0 2   
2 Jens Olaf Fogh, Viby  1665   ½ 1 6 1 9 1

0 5

7 ½ 3   
3 Thomas Astrup, Struer  1655   1 5 0

½ 1

8 0

110

 
4 Lasse Friis, Nordre  1300   0 3 1 0

½ 8

110

6 0  
5 Thomas Thomsen, Enkeltmedlem 1666   1

1 3

7 1 2 1

0 8

4 1
6 Johnny Jensen, SK.68 1579   0 5

0 2

101

0 9

1 4

2   
7 Kevin Leutenberger, Struer  1746   1 9 1

0 5

1 1

½ 2

2
8 Torben Black, Haderslev  1418    0 7 101 4 ½

1 3

5 1 1/1600
9 Jesper Karup, SK.68  1561   101

0 7

0 2

6 1

1 1

3  
10        0 9

0 8

0 6

4 0 3 0 0     

 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 250 (gavekort). Bedst under 1600: kr. 250 (gavekort).

Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486 CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Juniortræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften er tirsdage.
Tjek kalenderen for andre arrangementer, ændringer, ferie mm.