Resultater - afsluttede turneringer år
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2006

Chess House Nytår 2006 EMT

Spilletidspunkter: 27/12 12:30, 27/12 18:30, 29/12 18:30, 30/12 12:30 og 30/12 18:30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Lars René Andersen, Nordre 2018/2126 4,05 1 6 1 2 3 ½ 1 4 5 1 1
2 Esben Nicolajsen, Nordre 1745 2,00 0 5 1 0 1 6 ½ 3 4 0  
3 Benjamin H Jacobsen, Århus 1750 2,05 0 4 5 0 ½ 1 2 ½ ½ 6  
4 Tobias R. Bøje, Viby 1723 1,85 3 1 6 ½ ½ 5 1 0 1 2 3 2
5 Søren G Christensen, Nordre 1826/1919 2,65 2 1 1 3 4 ½ 6 0 0 1  
6 Bjørn Møller Ochsner, Skolerne 1790 2,35 1 0 ½ 4 2 0 1 5 3 ½ 2  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.

 

 

Fredagslyn

Grand Prix efterår 2006

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt *

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
A Johnni Veng 12 17 17 14 14 12 17   17 17 11 14 12 113
A Martin Matthiesen       17   11   17   12 17 11 17 102
A Bjarne Hansen           14   12     14 17 14 71
A Bjarne Pedersen   14   10 10         10 12 10   66
A Lars Andersen 14       12         11     11 48
A Arne Matthiesen         17   14 12           43
A Poul Erik Nielsen        12           14   12   38
A Klaus Berg           17               17
A Hans Tanggard 11                         11
A Niels Bindzus                   8       8
                               
B Hans Rasmussen 17 12 12 11 11   11           9 83
B Steen F Christensen 10     9 9 7   11 14 9   9 10 72
B Mads Borup     14 8   9     12   10   8 61
B Anders Nielsen                         7 7
B Gert Medom Madsen                   6       6
                               
C Benny Weibel       7   8 12 10 11   9     57
C Anton David     11   8       10 7   8   44
C Phillip Møller       6       9           15
C Peter Grønborg           10               10
C Johnny Jensen 9                         9
C Jens Riis       5                   5
                               

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

 

Chess House November/december 2006 Onsdags EMT
klasse: Mester gruppe: 1

Spilletidspunkter: 15/11, 22/11, 29/11, 6/12 og 12/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Steffen Cordes, Sk1968     1 6 ½ 2 3 0 4 5 ½ 2  
2 Niels Bøye, SK1938     0 5 ½ 6 0 3 4 ½ 1  
3 Henning Matzen, SK1968     ½ 4 5 0 1 2 1 ½ 6 3 2-3
4 Bjarne Pedersen, SK1968     ½ 6 ½ 1 5 1 1 ½ 2 1
5 Peter grove, Viby     2 1 1 3 4 0 6 0 ½ 1  
6 Oluf Øe, Randers     1 0 ½ 4 2 1 5 3 ½ 3 2-3

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.

 

Chess House November/december 2006 Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 1, monrad

Spilletidspunkter: 15/11, 22/11, 29/11, 6/12 og 12/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Kjeld Ehlers, Århus

1614

2,10

2 0

0 5

010

9 0

0 4

0  
2 Ole Lynge Sørensen, Sk1968 1675 2,50 1 1

3 0

6 0

½ 7

101

 
3 Jørn Bach Sørensen, Randers 1862/2020 3,35

4 1

1 2

7 1

5 ½

0 8

 
4 Kasper Bek Aagaard, Skødstrup 1805/1947 3,05

0 3

½ 6

8 0

½10

1 1

2  
5 Nicolai K B Petersen, Tjele 1666/1637 2,50 6 ½

1 1

1 9

½ 3

7 1

4 1-2
6 Philip D D Møller, Nordre 1599 1,75

½ 5

4 ½

1 2

8 0

½ 9

 
7 Mikkel Motzkus, Tjele 1681 2,15 8 1

9 ½

0 3

2 ½

0 5

2  
8 Jens Olaf Svanholm Fogh, Viby 1862/2043 3,45

0 7

101

1 4

1 6

3 1

4 1-2
9 Gert Medom Madsen, EM 1600 2,20 101

½ 7

5 0

1 1

6 ½

3 r
10 Carl Evald Nielsen, Randers 1636 2,00

0 9

0 8

1 1

4 ½

0 2

 

1. præmie: kr. 450,-. 2. præmie: 250,- (gavekort). Præstationspræmie: kr. 300,- Præmier deles ved ligestilling.

Chess House November/december 2006 Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 2

Spilletidspunkter: 15/11, 22/11, 29/11, 6/12 og 12/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren Bennedsen, SK1968

1324

1,50  0 6 1 2 3 0 Ø 4 5 0 1  
2 Kristian Seegert, Viby 1591 3,50 ½ 5 0 6 1 3 4 0  
3 Esben Nicolajsen, Nordre 1442 2,35 0 4 5 1 1 2 0 6 3 1-3
4 Sebastian M Nielsen, Skødstrup 1327 1,50 1 6 0 0 5 1 1 2 3 1-3
5 Kurt F N Aalbæk, Viby 1559 3,25 2 ½ 0 3 4 1 6 0 1  
6 Torben Hansen, VRS 1521 2,95 1 1 1 4 2 0 5 3 0 3 1-3

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.

Chess House November/december 2006 Onsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 3

Spilletidspunkter: 15/11, 22/11, 29/11, 6/12 og 12/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren David Hafstrøm, Århus

1047

2,80 1 6 0 2 3 0 4 5 Ø 2  
2 Lukas P Thillemann,  1000 2,45 1 5 1 6 0 3 4 ½ 2
3 Kurt Ohlsen, Mårslet 1000 2,45 1 4 5 ½ 1 2 1 ½ 6 4 1
4 Asbjørn Juul Petersen, Mårslet 1000 2,45 0 6 ½ ½ 5 1 0 ½ 2  
5 Frederik O Svendsen, Mårslet 1000 2,45 2 0 ½ 3 4 ½ 6 ½ 1  
6 Adam B Hansen, 1000 2,45 1 0 ½ 4 2 0 ½ 5 3 ½  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.

 

Chess House Oktober/November 2006 EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 4/10, 11/10, 18/10, 25/10 og 30/11: kl. 18.30

Nr Navn Rating

Fv.

1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Steffen Cordes, SK1968 1965/2074 2,50 1 6 0 2 3 ½ ½ 4 5 1 3 2-3
2 Mads Borup, Nordre 1884/1876 1,85 ½ 5 1 ½ 6 1 3 4 0 3 2-3
3 Henrik Christensen, SK1968 1970/2013 2,55 ½ 4 5 0 ½ 1 2 0 0 6 1  
4 Henning Matzen, Viby 1894/2036 1,90 ½ 6 0 ½ 5 1 ½ 2  
5 Bjarne Pedersen, SK1968 2022/2062 3,00 2 ½ 1 3 4 ½ 6 0 0 1 2  
6 Lars Andersen, Nordre 2047/2126 3,15 1 0 1 4 2 ½ 5 3 1 1

 1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: kr. 200,- (gavekort)

 

Chess House Oktober/November 2006 EMT
klasse: Monrad  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 4/10, 11/10, 18/10, 25/10 og 30/11: kl. 18.30

Nr Navn Rating

Fv.

1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Torben Hansen, VRS 1478 1,05

2 ½

010

3 ½

0 5

1 6

2  
2 Jesper Karup, SK1968 1688 3,35 ½ 1

5 0

9 0

½ 8

½ 3

 
3 Johnny Jensen, SK1968 1650/1706 2,75

4 0

½ 6

½ 1

9 0

2 ½

 
4 Carl Evald, Randers 1613 1,75 1 3

7 0

1 6

010

9 ½

 
5 Philip Møller, Nordre 1602 2,10 6 0

1 2

8 0

1 1

0 7 2  
6 Søren T Sørensen, Århus 1773/1907 3,35

1 5

3 ½

4 0

1 7

1 0

 
7 Jørn Bach Sørensen, Randers 1866/2020 3,65 8 1

1 4

10½

6 0

5 1

2
8 Leo Christiansen, Skødstrup 1547 1,55

Ø 7

9 1

1 5

2 ½

010

 
9 Kurt F N Aalbæk, Viby 1514 1,50 100

0 8

1 2

1 3

½ 4

 P
10 Mikkel Hansen, Nordre 1858 3,95

1 9

1 1

½ 7

4 1

8 1

1

 1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie: kr. 200,- (gavekort). Præstationspræmie: 300,- (gavekort)

 

Festugeturneringen 2006
gruppe: Schweizer

Spilletidspunkter: 1/9, 2/9, 3/9, 7/9, 8/9, 9/9, 10/9 - Lørdag/søndag kl. 13:00 og hverdage kl. 18:30

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 I alt Pl.
1 Claus Støvring, Skive 2049/2087 2,55/3 1 9 101

½ 3

Ø 4

UD

E

T  
2 Stefan Wiecker, Nakskov 1972/2052 0,00/0

10Ø

Ø 7

U

D

G

Å

E

T

 
3 Jørn Bach Sørensen, Randers 1880/2036  4,65/7 111 16½

1 ½

½ 6

5 ½

4 ½

114

2-4
4 Henning Matzen, Viby 1870/2036 4,30/6

121

½ 5

116

1 1*

7 1

½ 3

1 8

6 1
5 Jesper Riis Larsen, Skolernes 1864 4,80/7 ½13 4 ½ ½ 9

111

½ 3

101

½ 7

2-4
6 Søren T Sørensen, Århus 1829/1907 5,15/7

14½

115

7 ½

3 ½

016

8 ½

1 9

4  
7 Kasper B Aagaard, Skødstrup 1816/1972 4,00/6 ½15 2 1* ½ 6

101

0 4

161

5 ½

2-4
8 Christopher Munck-P, Århus 1669 4,30/7

160

011

151

112

131

½ 6

4 0

 
9 Berno Hansen, Viby 1659 3,30/7

1 0

112

5 ½

140

½11

113

6 0

3  
10 Johnny Jensen, SK1968 1627/1709 2,75/6 1*2

0 1

131

0 7

141

0 5

161

4 1/1800
11 Carl Evald Nielsen, Randers 1556 2,80/7

3 0

8 1

½14

0 5

9 ½

½12

151

 
12 Torben Hansen, VRS 1541 2,50/6 0 4 9 0

1

8 0

015

11½

013

 
13 Kurt F N Aalbæk, Viby 1525 2,95/7

5 ½

114

010

160

0 8

9 0

121

 
14 Leo Christiansen, Skødstrup 1502 2,40/7 ½ 6 130

11½

1 9

010

151

3 0

3  
15 Lars Holm-Rasmussen, Århus 1388 1,25/6

7 ½

6 0

0 8

1*

121

014

011

 
16 Esben Nicolajsen, Nordre 1253 0,40/7 1 8

½ 3

4 0

113

6 1

0 7

010

præs.

* Point'et tæller med i stillingen, men ikke i præstationsberegningen.

1. præmie:  kr. 500,-  
2. præmie:  kr. 300.- (gavekort)   
Bedst under 1800:  kr. 400,-   
Bedste præstation:   kr. 400,- (gavekort)
Man kan kun vinde én præmie og ved ligestilling deles præmierne.
Præmielisten er prioriteret og man vinde den højeste præmie man er kvalificeret til; 
men får udbetalt den største af dem.

 

Chess House September/Oktober 2006 Torsdags EMT
klasse:
Mester gruppe: 1

Spilletidspunkter: 17/8, 24/8, 31/8, 14/9 og 21/9 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Bjarne Pedersen, SK1968 1993/2067 1,55 0 6 0 2 3 ½ 1 4 5 0  
2 Nina Høiberg, Nordre 2224/2250 3,35 ½ 5 1 1 0 6 1 3 4 0  
3 Steffen Cordes, SK1968 1980/2081 1,50 0 4 5 ½ ½ 1 2 0 0 6 1  
4 Martin Bækgaard, Skolerne 2211/2230 3,25 3 1 6 ½ 1 5 1 0 1 2 2
5 Johnni Veng, Nordre 2214/2239 3,25 2 ½ ½ 3 4 0 6 0 1 1 2  
6 Igor Teplyi, Åbyhøj 2065/2114 2,10 1 1 ½ 4 2 1 1 5 3 1 1

 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House September/Oktober 2006 Torsdags EMT
klasse: Basis gruppe: 1

Spilletidspunkter: 17/8, 24/8, 31/8, 14/9 og 21/9 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Anton David, Nordre 1299 0,65 ½ 6 ½ 2 3 ½ ½ 4 5 1 3 1-2
2 Gert M Madsen, SK1968 1607 2,75 1 5 1 ½ 0 6 0 3 4 1  
3 Leo Christiansen, Skødstrup 1502 1,95 0 4 5 1 ½ 1 2 1 0 6  
4 Johnny Jensen, SK1968 1627/1709 2,90 3 1 6 1 0 5 1 ½ 0 2  
5 Jan Oehmichen, Bov 1711/1876 3,50 2 0 0 3 4 1 6 ½ 0 1  
6 Ole Lynge Sørensen, SK1968 1675 3,25 1 ½ 0 4 2 1 ½ 5 3 1 3 1-2

 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

 

Fredagslyn

Grand Prix Sommer 2006

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt *

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A Johnni Veng 17     17   17 17 12 17 10 17 114
A Martin Matthiesen 12   17 14       17 14 12   86
A Lars Andersen         12 10   11 12 14 14 73
A Bjarne Hansen 14 17       14           45
A Arne Matthiesen         17         17   34
A Søren Holst     14                 14
A Bjarne Pedersen               14       14
A Janus Christensen   12                   12
A Hans Henrik Grand     12                 12
A Hans Tanggard 11                     11
                           
B Mads Borup 10 14 10   11   12 8   11 12 80
B Steen Christensen 7 11 9 12 14 9     11 8   74
B Hans Rasmussen 6   11   10 11   9 10   11 68
B Jacob Buris       11   12           23
B Søren T Sørensen 9             10       19
B Johnny Jensen         9           10 19
B Kristine Sørensen             14         14
B Simon Thougaard             11         11
B Gert M Madsen       10               10
B Jonathan       9               9
B Morten Rasmussen                   9   9
B Heinrick Almind 8                     8
                           
C Asbjørn Christensen                 9 8 11 28
C Anton David                   7   7
C Benny Weibel 5                     5
                           

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

 

Aarhus Chess Summer 2006
klasse: Basis  gruppe: Schweizer

Spilletidspunkter: 25/6, 26/6, 27/6, 28/6, 29/6, 30/6 og 1/7: kl. 18.30

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 I alt Pl.
1 Johnni Veng, Nordre 2227/2200 5,55

110

7 1

½ 5

0 8

3 1 4 ½

1 6

1.-2.
2 Igor Teplyi, Åbyhøj 2072 4,85

110

1 6

121

0 3

7 1

9 1

½ 8

 
3 Janus Christensen, Skolerne 2052/2112 4,20

112

8 0 1 9

2 1

0 1

101

½ 4

 
4 Hans Tanggaard, Randers 2038/2078 3,95

131

½ 9

8 ½

5 ½

½ 6

½ 1

3 ½

4  
5 Lars Andersen, Nordre 2017/2102 2,55

114

111

1 ½

½ 4

Ø Ø Ø 3  
6 Bjarne Pedersen, SK1968 2006/2062 4,05

151

2 0 ½ 7

114

4 ½

½ 8

1 0

 
7 Steffen Cordes, SK1968 1999/2100 4,65

116

0 1

6 ½

111

0 2

114

10½

4  
8 Hans Henrik Grand, Skolerne 1980/2015 3,55

171

1 3

½ 4

1 1

½10

6 ½

2 ½

5 1.-2.
9 Niels Bøye, SK1968 1949 4,50

118

4 ½

3 0

½10

121

0 2

151

4  
10 Jørn Bach Sørensen, Randers 1810/2041 2,65

1 0

115

111

9½

8 ½

0 3

½ 7

R1
11 Claus Andersen, Rokaden 1665 2,80

1 2

0 5

100

0 7

131

181

½14

1.-2.
12 Johnny Jensen, SK1968 1656/1666 3,25

3 0

116

0 2

171

0 9

150

013 2  
13 Torben Hansen, VRS 1541 2,75

0 4

170

18½

116

011

1

121

1.-2.
14 Carl Evald Nielsen, Randers 1540 2,40

5 0

½18

117

6 0

115

7 0

11½

3 R2
15 Leo Christiansen, Skødstrup 1522 2,40

Ø 6

100

161

118

140

112

0 9

3 R2
16 Asbjørn Christensen, EM 1418 1,95

7 0

120 015

130

1

117

181

3  
17 Henning Staugaard, Gudenå 1415 1,90

0 8

113

140

012

180

160

1 2  
18 Søren Bennedsen, SK1968 1393 2,05

9 0

14½ ½13

150

117

011

016

2  

 

Chess House April/Juni 2006 Onsdags EMT
klasse:
Mester gruppe: 1

Spilletidspunkter: 26/4, 3/5, 10/5, 17/5, og 24/5: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren T Sørensen, Århus 1854/1983 1,35 0 6 ½ 2 3 0 0 4 5 0 ½  
2 Johnni Veng, Nordre 2215/2200 4,00 1 5 1 ½ 1 6 1 3 4 ½ 4 2
3 Steffen Cordes, SK1968 2010/2100 2,55 0 4 5 1 1 1 2 0 0 6 2  
4 Igor Teplyi, Åbyhøj 2030 2,70 3 1 6 1 1 5 1 1 ½ 2 1
5 Niels Bøye, SK1968 1971 2,25 2 0 0 3 4 0 6 ½ 1 1  
6 Henrik Christensen, SK1968 1959/1974 2,15 1 1 0 4 2 0 ½ 5 3 1  

1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House April/Juni 2006 Onsdags EMT
klasse: Basis  gruppe: Monrad

Spilletidspunkter: 26/4, 3/5, 10/5, 17/5, 24/5, 31/5 og 7/6: kl. 18.30

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 I alt Pl.
1 Bjørn M Ochsner Skolerne 1617 4,75

2 1

7 0

1 4

010

112

5 1

½ 9

 
2 Christian Jørgensen, SK1968 1247 1,50 0 1

8 0

011

5 1

0 6

0 4

3 0

1  
3 Torben Hansen, VRS 1455 4,10

4 0

5 1 012

111

½ 8

7 ½

1 2

4 1/1500
4 Leo Christiansen, Skødstrup 1323 1,70 1 3

6 ½

1 0

0 8

010

2 1

5 ½

3  
5 Henning Staugaard, Gudenå 1563 4,30

6 ½

0 3

9 0

0 2

110

0 1

½ 4

1  
6 Philip Møller, Nordre 1578 3,80/6 ½ 5

½ 4

8 ½

9 0

2 1

110

Ø 7

 
7 Henrik Bjerregaard, SK1968 1241 0,80/6

8 1

1 1

100

112

9 ½

½ 3

6 1*

5 2
8 Gert M Madsen, SK1968 1627 5,15 7

1 2

½ 6

4 1

3 ½

10½

121

 
9 Ole L Sørensen, SK1968 1723 5,30

100

11½ 1 5

1 6

½ 7

121

1 ½

 
10 Jakob Sandholm, Århus 1693 5,20 1 9 12½ 1 7

1 1

4 1

½ 8

111

6 1
11 Søren Karlberg, Skolerne 1309 1,75

120

½ 9

2 1

3 0

1 5

1 6

010

2/1500
12 Asbjørn Christensen, EM 1427 2,70 111

½10

3 1

7 0

1 0

0 9

0 8

 

1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 250 (gavekort). Bedste under 1500: kr. 250 2. under 1500: kr. 200
*: Partiet rates ikke.



Grand Prix forår 2006

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt *

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
A Johnni Veng 17   14 14     14 14 17 14 104
A Hans Tanggard 11   12 12     10 10 11 9 74
A Poul Erik Nielsen     17 11 17   12       57
A Lars Andersen 14         17     14 8 53
A Martin Matthiesen             17 11   17 45
A Bjarne Hansen           11   17 12   40
A Bjarne Pedersen       17           12 29
A Søren Holst           14         14
A Niels Bindzus           10         10
A Niels Skov                 10   10
B Mads Borup 8   10 10 10 9   12 8 11 70
B Steen Christensen 10   11 8 14 8 9 8 9   69
B Hans Rasmussen 12     9 8   11 9 6   55
B Søren T Sørensen 9         12       10 31
B Benny Weibel     9       7 7     23
B Karsten Hansen         12           12
B Henning Reiths         11           11
B Johnny Jensen 7                   7
B Heinrick Almind           7         7
B Anders Nielsen           5         5
B Jakob Sandholm                 7   7
C Asbjørn Christensen     7 7 9 6 8   5 7 49
C Ehsan Sarhaddi       6 7           13
C Anton David     8               8

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

 

Hurtigskak
Lørdag den 17. juni 2006

8 mand deltog og blev opdelt i 2 ratinggrupper. Præmietagerne blev:
  
1a Martin Matthiesen og Erik Søbjerg
1b Bjarne Pedersen
2b* Søren T Sørensen, Århus

 * Bedste ratingpræstation.
1. Præmier: kr. 150. 2. Præmier: kr. 150

 

Gigantlyn
Lørdag den 29. april 2006

20 mand deltog og blev opdelt i 4 ratinggrupper. Præmietagerne blev:
  
1a Mads Boe, Århus og
Tobias Christensen,Skolerne
1b Hans-Henrik Grand, Skolerne
2b Søren T Sørensen, Århus
1c Heine Skov Jensen, EM
2c Mads Borup, Nordre
1d Kristian Seegert, Viby
2d Bjørn Ochsner, Skolerne

 1. Præmier: kr. 400. 2. Præmier: kr. 200

Preview Image
Grand Prix vinter 2006

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt *

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
A Martin Matthiesen 17 17 17 14       14   17   17 17 130
A Johnni Veng 9 11 12 17 17 10 17 12 17 14 14 11 120
A Lars Andersen   10 11       8   12     12 12 65
A Arne Matthiesen 12     12   12             14 50
A Bjarne Pedersen   12 10 9   9             9 49
A Tom Petri       10   17   17           44
A Klaus Berg 14         14     14         42
A Poul Erik Nielsen   14         14 11           39
A Niels Skou 10     11                   21
A Jacob Bjerre     14                     14
A Bjarne Hansen                         10 10
A Peer Ole Pedersen                 9         9
A Claus Rossen       6                   6
                               
B Steen Christensen 7   7 8 14   10   8 12 12   8 79
B Hans Tanggaard 11           12   10 11 17 11   72
B Mads Borup 8 9   5 10 8 6     10   9   65
B Heinrick Almind     8 7 12 11         11 8   57
B Johnny Jensen 6 8 5               9   7 35
B Søren T Sørensen             9 10 7         26
B Henrik Christensen     9                 14   23
B Benny Weibel             5 8       7   20
B Hans Rasmussen                   9   10   19
B Morten Bjørn             11             11
B Kristine Sørensen                 11         11
B Anders Nielsen                     10     10
B Jacob Buris               9           9
B Anders Nielsen   7                       7
B Christopher Munck-Peders.               4           4
                               
C Asbjørn Christensen        4 11 7 4 7   6 7 6 6 54
C Anton David 5   6 2 9 6 3 5 4 8 48
C Torben Hansen             7 6 6 7   4   30
C Phillip Møller                 5   8 5 5 23
C Mikkel Motzkus       3                   3
C Bjarke Larsen       2                   2
C Søren Andersen             2             2
                               
                                

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 8 bedste resultater regnes med i stillingen.

 

Chess House Februar/April 2006 EMT
klasse: Mester  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 22/2, 1/3, 8/3, 15/3, 22/3, 29/3, 5/4: kl. 18.30

Nr Navn Rating

Fv.

1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Casper D Rasmussen, Skolerne 2315/2296   1 7

4 0

0 6

8 1

101 1 2

111

5

1-3

2 Nina Høiberg, Nordre 2257/2251  

8 1

1 5

4½

1 6

½3

1 0

0 7

4

 
3 Johnni Veng, Nordre 2202/2200   1 9 6 0 1 5

½4

2½

110

121

5

1-3

4 Martin Bækgaard, Skolerne 2175/2192  

101

1 1

½2 3½

6 1

0 7

1 8

5

1-3

5 Per Rasmussen, SK1968 2096  

111

2 0

3 0

010

12½

½9

6 0

2

 
6 Thomas Klitgård, Skolerne 1999/2071   12½ 1 3 1 1 2 0 0 4 111

1 5

1/u

7 Lars Andersen, Nordre 1997/2094   1 0 112 8 0

½ 9

111

41

2 1

1/u

8 Bjarne Pedersen, SK1968

1988/2061

 

0 2

10½

1 7

0 1 9½ ½12

4 0

 
9 Hans Tanggard, Randers

1977/2071

  3 0

½11

12½

7 ½

½8

5½

110

 
10 Oluf Øe, Randers

1947/2054

 

0 4

½8 111

5 1

0 1

3 0

9 0

 
11 Søren T Sørensen, Århus

1892/2054

  5 0

9½

010

112 7 0 0 6

1 0

 
12 Mikkel Hansen, Nordre

1874

 

½6

7 0

½9

110

½ 5

8½

0 3

2

 

 1. Præmie: kr. 600. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort). Bedst under 2000: kr. 300 (gavekort).

Chess House Februar/April 2006 EMT
klasse: Basis  gruppe: 1

Spilletidspunkter: 22/2, 1/3, 8/3, 15/3, 22/3, 29/3, 5/4: kl. 18.30

Nr Navn

Rating

Fv.

1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Anders H Sørensen, VRS 1477 1,60 - 8 ½2 3 1 ½4 5 0 1 6 7 1 4 2
2 Jørn Bach, Randers 1788 4,35 1 7 1½ - 8 ½3 4 1 1 5 6 1 5 1
3 Gert M Madsen, SK1968 1642 3,05 0 6 7½ 0 1 2½ - 8 0 4 5 ½  
4 Ole L Sørensen, SK1968 1636 3,00 1 5 6 0 1 7 1½ 0 2 3 1 - 8  
5 Carl Evald Nielsen, Randers 1648 3,15 4 0 8 - 0 6 7½ 1 1 2 0 ½ 3 2  
6 Jesper B Jansen, Århus 1697 3,60 3 1 1 4 5 1 8 - ½7 1 0 0 2  
7 Torben Hansen, VRS 1552 2,25 2 0 ½3 4 0 ½5 6½ 8 - 0 1  
8  

 

  1 - - 5 2 - - 6 3 - - 7 4 -    

 1. Præmie: kr. 450. 2. Præmie: kr. 250 (gavekort).

 

Chess House Februar/April 2006 EMT
klasse: Basis  gruppe: 2

Spilletidspunkter: 22/2, 1/3, 8/3, 15/3, 22/3, 29/3, 5/4: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Henning Staugaard, Gudenådal 1311 3,20 1 8 0 2 3 0 1 4 5 1 0 6 7 1 4  
2 Asbjørn Christensen, EM 1422 4,40 0 7 1 1 1 8 1 3 4½ 0 5 6 1 1-3
3 Kjeld Ehlers, Århus 1287 2,95 1 6 7 0 1 1 2 0   0 8  0 4 5 0 2  
4 Bjørn M Ochsner, Skolerne 1435 4,50 0 5 6 1 1 7 1 0 ½2 3 1 1 8 1-3
5 Søren Bennedsen, SK1968 1249 2,55 4 1 8 0 1 6 7½ 0 1 2 1 1 3 1-3
6 Søren Karlberg, Skolerne 1367 3,80 3 0 0 4 5 Ø 1 ½ 7 1 1 0 2  
7 Henrik Bjerregaard, Sk1698 1200 2,10 2 1 1 3 4 0 ½5 6 ½ 8 0 0 1 3  
8 Leo Christiansen, Skødstrup

1432

4,50 1 0 1 5 2 0 0 6 3 1 1 7 4 0 3  

 1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).

 

Chess House Januar/Februar 2006 Onsdags EMT
klasse:
Mester gruppe: 1

Spilletidspunkter: 11/1, 18/1, 25/1, 1/2 og 8/2 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Per Rasmussen, Sk1968 2084 3,40 ½ 6 1 2 3 1 1 4 5 ½ 4 1
2 Søren T Sørensen, Århus 1907 2,00 ½ 5 1 0 ½ 6 ½ 3 4 0  
3 Hans-Henrik Grand, Skolerne 2003 2,75 ½ 4 5 ½ 0 1 2 ½ ½ 6 2  
4 Søren G Christensen, Nordre 1875 1,75 3 ½ 6 ½ 0 5 1 0 1 2 2  
5 Hans Tanggard, Randers 1959 2,40 2 ½ ½ 3 4 1 6 ½ ½ 1 3 2
6 Bjarne Pedersen, SK1968 1994 2,70 1 ½ ½ 4 2 ½ ½ 5 3 ½  
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

Chess House Januar/Februar 2006 Onsdags EMT
klasse:
Basis gruppe: 1

Spilletidspunkter: 11/1, 18/1, 25/1, 1/2 og 8/2 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Mads Borup, Nordre 1874 3,10 0 6 0 2 3 1 0 4 5 1 2  
2 Allan H Corneliussen, Århus 1734 1,95 1 5 1 1 ½ 6 1 3 4 ½ 4 1
3 Peter Grove, Viby 1866 3,05 1 4 5 0 0 1 2 0 1 6 2  
4 Henrik Christensen, SK1968 1825 2,70 3 0 6 1 1 5 1 1 ½ 2 2
5 Gert M Madsen, SK1968 1652 1,35 2 0 1 3 4 0 6 0 0 1 1  
6 Igor Teplyi, Åbyhøj 1845 2,85 1 1 0 4 2 ½ 1 5 3 0  
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).
 
Chess House Januar/Februar 2006 Onsdags EMT
klasse:
Basis gruppe: 2

Spilletidspunkter: 11/1, 18/1, 25/1, 1/2 og 8/2 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ole L Sørensen, SK1968 1564 2,25 1 6 1 2 3 1 ½ 4 5 ½ 4 1
2 Johnny Jensen, SK1968 1634 2,85 ½ 5 1 0 1 6 1 3 4 ½ 3  
3 Philip Møller, Nordre 1567 2,25 4 5 ½ 0 1 2 0 1 6  
4 Torben Hansen, VRS 1563 2,25 3 0 6 1 0 5 1 ½ ½ 2 2  
5 Carl-Evald Nielsen, Randers 1627 2,80 2 ½ ½ 3 4 1 6 1 ½ 1 2
6 Leo Christiansen, Skødstrup 1600 2,55 1 0 0 4 2 0 0 5 3 0 0  
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).
 
Chess House Januar/Februar 2006 Onsdags EMT
klasse:
Basis gruppe: 3

Spilletidspunkter: 11/1, 18/1, 25/1, 1/2 og 8/2 alle dage kl. 18.30.

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Bjørn M Ochsner, Skolerne 1444 3,20 ½ 6 1 2 3 0 1 4 5 ½ 3  
2 Asbjørn Christensen, EM 1393 2,85 1 5 1 0 1 6 1 3 4 ½ 2
3 Anders H Sørensen, VRS 1441 3,20 1 4 5 1 1 1 2 0 1 6 4 1
4 Nicklas Corneliussen, Århus 1090 0,75 3 0 6 ½ 0 5 1 0 ½ 2 1  
5 Anton David, Nordre 1389 2,80 2 0 0 3 4 1 6 0 ½ 1  
6 Søren Hørning, Århus 1313 2,20 1 ½ ½ 4 2 0 1 5 3 0  
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

 

Chess House Januar 2006 Weekend EMT
klasse:
Mester gruppe: 1

Spilletidspunkter: 27/1 kl. 18:30, 28/1 og 29/1 kl. 10:00 og 16:00 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Lars Andersen, Nordre 1992/2094 3,35 0 6 ½ 2 3 1 1 4 5 1 2
2 Martin L Lauritsen, Viborg 1912/2072 2,70 0 5 1 ½ 0 6 1 3 4 1  
3 Peter Grove, Viby 1866/1956 2,25 1 4 5 ½ 0 1 2 0 ½ 6 2  
4 Henrik Dahl-Andersen, SK1968 1867/1982 2,30 3 0 6 ½ 1 5 1 0 0 2  
5 Kasper M Jørgensen, Silkeborg 1870 2,30 2 1 ½ 3 4 0 6 0 0 1  
6 Igor Templyi, Åbyhøj 1845 2,10 1 1 ½ 4 2 1 1 5 3 ½ 4 1
 1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).

Chess House Januar 2006 Weekend EMT
klasse:
Basis gruppe: 1

Spilletidspunkter: 27/1 kl. 18:30, 28/1 og 29/1 kl. 10:00 og 16:00 

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jakob Sandholm, Århus 1643 3,95 1 6 1 2 3 1 1 4 5 1 5 1
2 Jesper Karup, SK1968 1525 3,30 1 5 1 0 1 6 1 3 4 ½  
3 Mikkel Motzkus, Tjele 1388 2,40 1 4 5 1 0 1 2 0 ½ 6 1/1400
4 Bjarke Larsen, Tjele 1173 1,20 3 0 6 0 1 5 1 0 ½ 2  
5 Jakob Birksø, Tjele 1000 0,40 2 0 0 3 4 0 6 0 0 1 0  
6 Leo Christiansen. Skødstrup 1600 3,70 1 0 1 4 2 0 1 5 3 ½  
 1. Præmie: kr. 350. Bedst under 1400: kr. 250 (gavekort).
Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486



Åbningstider:
Hver onsdag og fredag
kl. 18:00 - 23:30
Obs. Hold øje med eventuelle ændringer i kalenderen