Resultater - afsluttede turneringer år
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2007

 

Fredagslyn

Grand Prix efterår 2007

 

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

31
08
07
09
14
09
21
09
28
09
05
10
12
10
19
10
26
10
02
11
09
11
16
11
23
11
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
A Andreas Wiwe 17 17 17 17   12 17   14 17 17     MAX!
A Martin Matthiesen     12           17 12   17   58
A Johnni Veng   12   12 17     14           55
A Poul Erik Nielsen       14   14   10   14       52
A Bjarne Hansen           17   17           34
A Arne Matthiesen               12           12
                               
B Bjarne Pedersen   11 14 11 14 11 14 11       12 17 93
B Lars Andersen   14         11     14   14   53
B Søren T Sørensen                 12 12       24
B Janus Christensen             12     11       23
B Niels Skou     8   10                 18
B Henrik Christensen                         14 14
B Thomas Vestergaard                   11       11
B Hans Tanggard       7                   7
                               
C Hans Rasmussen 9 10 10 9 11 10 10 6           69
C Steen F Christensen   9 11 8 12 9   7     10     66
C Mads Borup       10     9 9           28
C Jens Martin Hansen 14                         14
C Christian Karstensen                 11         11
C Christian Karstensen         9                 9
C Claes Scherwin               8           8
                               
D Benny Weibel 12   9   4 7               32
D Gert M Madsen 11       8             11   30
D Johnny Sparvang   8             10         18
D Johnny Jensen           8               8
D Leif Nørholm         7                 7
                               
E Philip Møller     6 6                 12 24
E Anton David     7   5 6   4           22
E Kurt Simonsen             7             7
                               
F Simon Vestergaard 10 7   5 3     5 8     10 11 56
F Bo Juul Pedersen 8 6 5     5 6 3 7 10 9 9   55
F Romualdas Burneika                   9 8     17
F Teis Tapdrup         6       9         15
F Egon Christensen             8             8
                               

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

Chess House Oktober/December 2007 Onsdags EMT
Mester
 1

Spilles: 31/10, 7/11, 14/11, 21/11, 28/11, 5/12 og 12/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Kresten S Hagen, Århus/Sk. 2055 3,50  ½ 8 0 2 1 ½ 4 1 ½ 6 1   4½   2
2 Lars Andersen, Nordre 2097/2073 4,00 ½ 7 1 ½ 8 0 3 0 0 5 ½   2½  
3 Oluf Øe, Randers 2026/2063 3,20  ½ 6 0 0 1 1 1 8 0 4 ½ 3  
4 Steffen Cordes, Sk1968 2002/2072 2,95 ½ 5 1 ½ 7 ½ 1 2 1  ½ 8  5  1
5 Henrik Christensen, Sk1968 1990/1999 2,80 ½ 1 0 6 1 0 1 1 ½ 3  4  
6 Claus Rossen, Viborg 2181/2206 4,85 3 ½ 0 4 1 8 0 1 7 ½ ½ 2  3½  
7 Bjarne Pedersen, Sk1968 2098/2133 4,00 ½ 1 3 ½ 0 5 0 1 0 1  3  
8 Henning Matzen, Viby 1978/2047  2,70 ½ 0 5 ½ 1 6 0 0 7 ½   2½  

1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Søren T Sørensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergård: 24 64 28 62

Chess House Oktober/December 2007 Onsdags EMT
Mester
 2

Spilles: 31/10, 7/11, 14/11, 21/11, 28/11, 5/12 og 12/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Jørn Bach Sørensen, Randers 1939/1997 4,75 ½8 1 2 1 ½ 4 ½ ½ 6 ½   4½ 1-3
2 Mads Jensen, Tjele 1692/1855 2,20 0 7 0 0 8 0 3 1 1 5 0   2  
3 Benjamin Jacobsen, Århus/Sk. 1793 3,20 0 6 0 0 1 1 1 8 1 4 ½   3½  
4 Esben Nicolajsen, Nordre 1681/1838 2,10 ½5 1 1 7 ½ 0 2 0 0 8  3  
5 Søren T Sørensen, SK1968 1815/1886 3,45 ½ 0 ½ 6 0 ½ 1 0 ½ 3  2  
6 Tobias R. Bøje, Viby 1936/1961 4,70 1 0 4 ½ ½ ½ 7 ½ 1 2  4  
7 Nicolai K B Petersen Tjele 1898/1807 4,30 1 1 3 0 1 5 ½ ½ ½ 1   4½ 1-3
8 Eivind Simonsen, Viby 1797  3,25 ½ 1 5 1 ½ 6 0 ½ 7 1   4½ 1-3

1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Søren T Sørensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergård: 24 64 28 62

Chess House Oktober/December 2007 Onsdags EMT
Basis 1

Spilles: 31/10, 7/11, 14/11, 21/11, 28/11, 5/12 og 12/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Carl Evald Nielsen, Randers 1631 4,00 ½8 1 2 ½ 0 4 ½ 0 6 0   2½  
2 Kjeld Ehlers, VRS 1583 3,40 0 7 0 1 8 0 3 1 1 5 0   3  
3 Kurt F N Aalbæk, Viby 1461 2,15 0 6 1 ½ 1 1 0 8 0 4 0   2½  
4 Torben Hansen, VRS 1581 3,00/6 0 5 0 0 7 1 0 2 1 1* 8  3  
5 Frederik Jessin Jensen, Tjele 1495 2,15 1 ½ 1 6 ½ ½ 1 0 1 3  4½  2-3
6 Philip D D Møller, Nordre 1639 4,05 1 1 4 0 0 ½ 7 1 1 2  2-3
7 Alvin Moustgaard, Tjele 1658/1956 4,30 1 0 3 4 1 ½ 5 ½ 1  1 1 5
8 Asbjørn Christensen, EM 1652 3,60/6 ½ ½ 5 0 1 6 1 0 7 Ø 3  

*: Partiet tæller med i stillingen, men rates ikke.
1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).

Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Søren T Sørensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergård: 24 64 28 62

Chess House Oktober/December 2007 Onsdags EMT
Basis 2

Spilles: 31/10, 7/11, 14/11, 21/11, 28/11, 5/12 og 12/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Simon Vestergaard, Åbyhøj 1160 3,60 ½ 8 ½ 2 1 ½ 4 ½ ½ 6 0   3½  
2 Lisa Tejlgaard Havshøj, Tjele 1241 2,40/4 1 7 ½ 0 8 1 3 4ud 5 6et   
3 Nicolaj Lade Lausten, Åbyhøj 1000 2,05 0 6 0 0 1 0 0 8 1 4 0   1  
4 Adam Blatchley Hansen, VRS 1000 1,85/6 0 5 0 1 7 ½ 1* 2 0 0 8  2½  
5 Anders Trust, Tjele 1000 1,85/6 1 1 0 6 0 ½ 1 1* 1 3  4½  
6 Christian Hartvigsen, Tjele 1308 4,50/6 1 1 4 1 ½ 0 7 ½ 1* 2 5  1-2
7 Jakob Mortensen, SK1968 1275 4,75 0 1 3 0 1 5 1 0 1 1  4  
8 Romualdas Burneika 1200  4,05 ½ 0 5 1 ½ 6 1 1 7 1  5   1-2

*: Partierne tæller med i stillingen, men rates ikke.
1. Præmie: kr. 450. 2. Præmie: kr. 250 (gavekort).

Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Søren T Sørensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergård: 24 64 28 62

 

Åm i Lynskak,
fredag den 30. november 2007

 
  1. IM Karsten Rasmussen
2. Allan Stig Rasmussen
3. IM Christian Kyndel Pedersen
4. Jesper Skjoldborg
5. Bjarne Pedersen (Præmie for bedst under 2100)
6. Janus Christensen
7. Martin Matthiesen
8. Marie Frank
9. Andreas Wiwe
10. Tom Petri
11. Kresten Hagen
12. Aage Olsen
13. Kristian Seegert
14. Søren Holst Nielsen
15. Mikkel Nørgaard (Præmie for bedst under 1900)
16. Peter Grønborg
17. Anton David
18. Boe Jul Pedersen

 

Skak i dagtimerne på Chess House, November 2007
Basis
 1

Spilles: 1/11, 8/11, 15/11, 22/11 og 29/11: kl. 13.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Rudolph Werk, Viby 1317  

2 ½

1 3 6 0 0 7 4 1  
2 Kaj Nielsen, Randers 1521   ½ 1 5 ½

3 0

1 4

0 6

2  
3 Aksel Madsen, Hørning 1434  

4 1

1 0 1 2

0 5

0 8 2  
4 Jørgen Johansen, Skanderborg 1207   0 3

0 8

7 0

2 0 0 1 0  
5 Søren Bennedsen, SK1968 1207   6 0

½ 2

½ 8 3 1 0 7 2  
6 Jørgen Christensen, Hørning 1336  

1 5

7 ½

1 1

8 0

2 1

2-3
7 Asbjørn Christensen, EM 1652   8 0 ½ 6

1 4

1 1

5 1 2-3
8 Johnny Jensen, SK1968 1631  

1 7

4 1

5 ½ 1 6 3 1 1

1. præmie: kr. 235,-. 2. præmie:  kr. 150,-
Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Thomas Vestergård, 24 64 28 62

Skak i dagtimerne, september 2007 EMT
Mester Match over 4 runder

Spilletidspunkter: 18/9, 25/9, 2/10, 9/10 og 16/10 (Hvis omkamp): kl. 13.00

Nr Navn Rating/ELO Fv. 1 2 3 4 Evt Po. Pl.
1 Hans Rasmussen, Nordre 1889/2031 1,45 ½ 2 2 1 2 2 0   1
2 Frode Søby, Nordre 1988/1940 2,55 1 ½ 1 1 0 1 1   2

1. præmie: kr. 110 - Ved ligestilling spilles hurtigskak omkamp.
Evt. afbud: Thomas Vestergård, 24 64 28 62

Skak i dagtimerne, september 2007 EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 18/9, 25/9, 2/10, 9/10 og 16/10: kl. 13.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Kurt Aalbæk, Viby 1519 2,55

-

½ 2 3 1 4 5 0  
2 Kjeld Ehlers, EM 1330 1,30 ½ 5 1 ½

-

3 4 0 1  
3 Rudolf Werk, Viby 1321 1,25 4 5 0 0 1 2 1

-

2  
4 Asbjørn Christensen, EM 1624 3,15 3 Ø

-

1 5 1 1 2 3 1
5 Aksel Madsen, Hørning 1400 1,75 2 ½ 1 3 4 0

-

1 1 2
6                    

1. præmie: kr. 210,-. 2. præmie:  kr. 120,-
Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Thomas Vestergård, 24 64 28 62

Skak i dagtimerne, september 2007 EMT
Basis 2

Spilletidspunkter: 18/9, 25/9, 2/10, 9/10 og 16/10: kl. 13.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren Bennedsen, SK1968 1173 2,75 ½ 6 ½ 2 3 ½ 4 5 1 2
2 Egon Christensen, VRS 1232 3,20 5 1 ½ ½ 6 3 4 1 4 1
3 Egon Welling, Rokaden 1078 1,95 4 5 0 ½ 1 2 0 6  
4 Ole Boye-Hansen, Silkeborg 1160 2,70 3 0 6 0 5 1 0 2 0  
5 Hans Nørregaard, Rokaden 1107 2,20 2 0 1 3 4 1 6 0 1 2  
6 Simon Vestergaard, EM 1097 2,15 1 ½ 4 2 ½ 5 3 Ø 3  

1. præmie: kr. 210,-. 2. præmie:  kr. 120,-
Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Thomas Vestergård, 24 64 28 62

Efterårsferie 2007 EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 16/10, 17/10, 18/10, 19/10: kl. 18.30 og 20/10, 21/10: kl. 14.00

Nr. Navn Ratitg Fv. 1 2 3 4 5 6 I alt Pl.
1  Hans Henrik Grand, Århus/Sk. 1999 1,80

-

½ 2 3 ½

½ 3

2 1

-

1-2

2  Niels Bøye, SK1968 1965 1,55 ½ 3 1 ½

-

-

0 1

3 0

1  
3  Bjarne Pedersen, SK1968 2098  2,65

2 ½

-

½ 1

1 ½

- 1 2 1-2 
4                      

 1. Præmie: kr. 175,-. 2. Præmie: kr. 125,- (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Efterårsferie 2007 EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 17/10, 18/10, 19/10: kl. 18.30 og 20/10, 21/10: kl. 14.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen, EM 1624 1,90

-

2 3 0 4 5 0 2  
2 Harris Petersen, Rokaden 1497 1,15 5 1 0

-

3 4 0 0  
3 Ejvind Simonsen, Viby 1795 2,95 4 5 0 1 2 1

-

3 2
4 Kurt F N Aalbæk, Viby 1519 1,25 3 0

-

5 1 0 2 1  
5 Benjamin Jacobsen, Århus/Sk. 1755 2,75 2 1 3 4 1

-

1 4 1
6                    

1. præmie: kr. 325,-. 2. præmie:  Gavekort på kr. 175,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

September/Oktober 2007 Onsdags EMT  

Spilletidspunkter:19/9, 26/9, 3/10, 10/10 og 24/10: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen, EM 1624 2,45 0 6 2 3 ½ 1 4 5 1  
2 Leif Nørholm, Århus/Skolerne 1615 2,35 ½ 5 1 1 6 3 4 ½ 2  
3 Carl Evald Nielsen, Randers 1670 2,80 4 5 0 ½ 1 2 1 6  
4 Kaj Nielsen, Randers 1530 1,70 3 1 6 0 5 1 0 ½ 2  
5 Benjamin Jacobsen, Århus/Sk. 1755 3,50 2 ½ 1 3 4 1 6 1 0 1 2
6 Johnny Sparvang, Viby 1595 2,20 1 1 1 4 2 1 5 3 1 4 1

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Festugeturneringen 2007 EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 30/8 og 31/8 kl. 18.30, 1/9 kl. 12.00 og 18.00 og 2/9: kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Claus Nis Andersen, Rokaden 1783 1,30 6 2 3 0 0 4 5 0 0  
2 Bjørn  Ochsner, Århus/Skolerne 1940/1841 2,50 5 1 1 1 6 0 3 4 ½  
3 Lars René Andersen, Nordre 2055/2081 3,35 1 4 5 0 1 1 2 1 1 6 4 1-2
4 Henning Matzen, Viby 1990/2066 2,90 3 0 6 1 5 1 1 ½ 2  
5 Bjarne Pedersen, SK1968 2067/2100 3,45 2 1 3 4 1 6 0 1 4 1-2
6 Rinor Salihu, Rokaden 1803 1,50 1 1 0 4 2 0 1 5 3 0 2  

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie:  kr. 300,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Festugeturneringen 2007 EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 30/8 og 31/8 kl. 18.30, 1/9 kl. 12.00 og 18.00 og 2/9: kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen, EM 1550 2,30 6 1 2 3 0 1 4 5 1 4 1-2
2 Berno Hansen, Viby 1616 2,80 ½ 5 1 0 1 6 ½ 3 4 0 2  
3 Leif Nørholm, Århus/Skolerne 1671 3,25 4 5 0 1 1 2 ½ 1 6  
4 Johnny Jensen, SK1968 1582/1700 2,55 3 1 6 1 1 5 1 0 1 2 4 1-2
5 Torben Hansen, VRS 1638 3,00 2 ½ 3 4 0 6 ½ 0 1 2  
6 Rasmus Herlo, EM 1400 1,15 1 0 0 4 2 0 ½ 5 3 Ø ½  

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie:  kr. 300,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Festugeturneringen 2007 EMT
Basis 2

Spilletidspunkter: 30/8 og 31/8 kl. 18.30, 1/9 kl. 12.00 og 18.00 og 2/9: kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Ehsan Sarhaddi, Viby 1155 1,10/3 - 6 2 3 0 1*4 5 1 2  
2 Lars H-Rasmussen, Århus/Skole 1305 1,85/3 1 5 1 1 - 6 0 3 4 1*

3

2
3 Kjeld Ehlers, EM 1377 2,95/4 1 4 5 ½ 1 1 2 1 - 6

1
4 Søren Bennedsen, SK1968 1206 0,30/1 3 0 6 - ud 5 1 et 2

-

 
5 Simon Vestergaard, EM 1113 0,85/3 2 0 ½ 3 4 1* 6 - 0 1  
6       1  4 2  5 3

-

 

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie:  kr. 300,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16
* Partierne rates ikke

Fredagslyn

Grand Prix Sommer 2007

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

01
06
08
06
15
06
22
06
29
06
06
07
13
07
20
07
27
07
03
08
10
08
17
08
24
08
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
A Arne Matthiesen 14         17 17 17   17 17 14   113
A Bjarne Hansen             12     12 14 17 14 69
A Johnni Veng             14     10   12 12 48
A Martin Matthiesen 17     17       11           45
A Poul Erik Nielsen     12                 10   22
A Andrea Wiwe                         17 17
A Tom Petri                   14       14
A Igor Teplyi       11                   11
                               
B Bjarne Pedersen   17 14 14 11 11 10 14   11 12 11 8 93
B Steen F Christensen 11   11   14 7   10 12 9       74
B Lars Andersen     17 12 17     12         11 69
B Søren T Sørensen         10 10 9   14         43
B Morten Bjørn           14 11             25
B Niels Binzus                 17         17
B Søren Holst Nielsen           12               12
B Hans Tanggard     10                     10
B Jacob Buris           9               9
B Janus Christensen                         9 9
B Henrik Christensen           8               8
                               
C Per Oehlerich   14     12                 26
C Hans Rasmussen                   7   9 10 26
C Mads Borup 12     10                   22
                               
D Benny Weibel 10 11     9   8         8 7 53
D Johnny Sparvang           6         11     17
D Johnny Jensen                 11         11
D Steen Quorning                       6   6
D Anders Nielsen                         6 6
                               
E Anton David     8 9       9           26
E Ehsan Sarhaddi     7         7 9         23
E Mogens Gårdmann 9 10                       19
E Søren Bennedsen 8                         8
E Philip D D Møller         8                 8
E Lars Larsen               8           8
E Kristian Vestergård                       7   7
                               
F Simon Vestergaard 7 9     7       10 8   5 5 51
F Emil Poulsen   12 9                     21
                               

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

Chess House Sensommer 2007 EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 6/8, 7/8, 10/8, 11/8 og 12/8: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henning Matzen, Viby 2001/2066   ½ 6 1 2 3 0 ½ 4 5 0 2  
2 Peter Grove, Viby 1988/2036   ½ 5 1 0 1 6 1 3 4 ½ 3 1-3
3 Niels Bøye, Sk1968 1969/2021   0 4 5 ½ 1 1 2 0 ½ 6 2  
4 Bjarne Pedersen, SK1968 2067/2100   3 1 6 ½ ½ 5 1 ½ ½ 2 3 1-3
5 Henrik Svane, Evans 2082/2141   2 ½ ½ 3 4 ½ 6 ½ 1 1 3 1-3
6 Hans Tanggaard, Randers     1 ½ ½ 4 2 0 ½ 5 3 ½ 2  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Sensommer 2007 EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 6/8, 7/8, 10/8, 11/8 og 12/8: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen, EM 1482/   1* 6 1 2 3 1 0 4 5 1 3 1-3
2 Johnny Jensen, SK1968 1649/1700   ½ 5 1 0 - 6 0 3 4 0 ½  
3 Peter H Jørgensen, SK1968 1441/   1 4 5 1 0 1 2 1 - 6 3 1-3
4 Johnny Sparvang 1543/   3 0 6 - 1 5 1 1 1 2 3 1-3
5 Simon Vestergaard, Viby 1052/   2 ½ 0 3 4 0 6 - Ø 1 ½  
6 Anders H Sørensen 1678/   1 0* U 4 2 D G 5 3 Å E T

*Partiet rates men resultatet tæller ikke med i stillingen.
1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Aarhus Chess Summer 2007 EMT
gruppe: Schweizer

Spilletidspunkter: 1/7, 2/7, 3/7, 4/7, 5/7, 6/7, 7/7 - Alle dage kl. 16:00

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 I alt Pl.
1 Igor Teplyi, Nordre 2213 2170 5,75 111 6 ½

1 5

3 1

½ 2

8 ½

½ 4

5  
2 Bjarne Pedersen, SK1968 2043 2086 4,65

121

½ 7

6 1

1 4

1 ½

110

1 8

6 a)
3 Niels Bøye, SK1968 1985 2018 4,55 113 8 1 ½ 4

0 1

6 0

½14

101

4  
4 Hans Tanggaard 1979 2079 4,25

141

1 9

3 ½

2 0

112

0 6

1 ½

4  
5 Torben R Jensen, Esbjerg 1969 2028 5,00 115 101

1 0

0 8

130

½ 7

171

 
6 Henrik Christensen, SK1968 1949 1979 4,15

161

½ 1

0 2

151

1 3

4 1

141

c)
7 Jacob Buris, Haderslev 1940 4,95 117 2 ½ 0 8

11½

½15

5 ½

113

4  
8 Jørn Bach, Randers 1873 1990 3,20

181

0 3

7 1

5 1

110

½ 1

2 0

 
9 Esben Nicolajsen, Nordre 1735 1887 4,80 119 4 0 010

120

018

201

116

3  
10 Anders H Sørensen, VRS 1690 2,70

201

0 5

9 1

113

8 0

2 0

0 3

3  
11 Gert M Madsen, EM 1680 3,50

1 0

116

12½

½ 7

140

015

119

3  
12 Leif Nørholm, Århus 1636 2,85 0 2 171 ½11

1 9

4 0

131

15½

4 d)
13 Torben Hansen, VRS 1624 2,45

3 0

118

141

100

1 5

012

7 0

3  
14 Carl Evald Nielsen, Randers 1621 2,65 0 4 191 013

181

111

3 ½

0 6

 
15 Berno Hansen, Viby 1552 2,40

5 0

120

161

0 6

7 ½

111

½12

4 b)
16 Erik M Bøye, VRS 1540 3,20 0 6 110 015

201

19½

017

9 0

 
17 Per Madsen, Evans 1477 2,70

7 0

012

180

119

120

161

0 5

3 e)
18 Asbjørn Christensen, EM 1466 2,65 0 8 130 117

014

9 1

190

120

3 e)
19 Kjeld Ehlers, EM 1465 2,90

9 0

014

200

170

½16

118

110

 
20 Christian Jensen, SK1968 1164 0,65 010 150 119

016

170

0 9

180

1  
1. præmie:  kr. 1.000,- a)
Bedste ratingpræstation: kr.    500,- b)
2. præmie:  kr.    400,- c)
Bedst under 1800:  kr.    400,- d)
Bedst under 1600:   kr.    400,- e)
Man kan kun vinde én præmie og ved ligestilling deles præmierne.
Præmielisten er prioriteret og man vinde den højeste præmie man er kvalificeret til.

 

Chess House Maj/Juni 2007 Onsdags EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 30/5, 6/6, 13/6, 20/6 og 27/5: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Per Oehlerich, Nordre 1923 2,15 1 6 1 2 3 0 1 4 5 0 3 2-3
2 Jørn B Sørensen, Randers 1903/1990 1,95 ½ 5 1 0 ½ 6 ½ 3 4 ½ 2  
3 Bjarne Pedersen, SK1968 2035/2086 3,10 1 4 5 ½ 1 1 2 ½ ½ 6 1
4 Mads Borup, Nordre 1942/1909 2,30 3 0 6 0 1 5 1 0 ½ 2  
5 Hans Tanggard, Randers 2007/2079 2,85 2 ½ ½ 3 4 0 6 0 1 1 2  
6 Henning Matzen, Viby 1987/2051 2,70 1 0 1 4 2 ½ 1 5 3 ½ 3 2-3

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Maj/Juni 2007 Onsdags EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 30/5, 6/6, 13/6, 20/6 og 27/5: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren G Christensen, Nordre 1810/1898 2,65 ½ 6 ½ 2 3 1 ½ 4 5 ½ 3  
2 Esben Nicolajsen, Nordre 1738/1887 2,10 0 5 1 ½ ½ 6 1 3 4 0 2  
3 Carl-Evald Nielsen, Randers 1652 1,45 0 4 5 ½ 0 1 2 0 ½ 6 1  
4 Bjørn M Ochsner, Skolerne 1839 2,90 3 1 6 ½ ½ 5 1 ½ 1 2 1-2
5 Tobias Bøje, Viby 1886/1908 3,25 2 1 ½ 3 4 ½ 6 1 ½ 1 1-2
6 Peter Wheadon, Skanderborg 1814 2,70 1 ½ ½ 4 2 ½ 0 5 3 ½ 2  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Maj/Juni 2007 Onsdags EMT
Basis 2

Spilletidspunkter: 30/5, 6/6, 13/6, 20/6 og 27/5: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Torben Hansen, VRS 1631 2,85 0 6 0 2 3 1 1 4 5 0 2  
2 Erik M Bøye, VRS 1548 2,20 0 5 1 1 0 6 1 3 4 ½  
3 Kjeld Ehlers, Århus 1494 1,70 1 4 5 0 0 1 2 0 0 6 1  
4 Philip D D Møller, Nordre 1646 3,00 3 0 6 1 0 5 1 0 ½ 2  
5 Leif Nørholm, VRS 1582 2,45 2 1 1 3 4 1 6 0 1 1 4 1-2
6 Johnny Jensen, SK1968 1615/1700 2,75 1 1 0 4 2 1 1 5 3 1 4 1-2

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Maj/Juni 2007 Onsdags EMT
Basis 3

Spilletidspunkter: 30/5, 6/6, 13/6, 20/6 og 27/5: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Anton David, Nordre 1376 1,90/3

2 ½

½ 7 6 1 1 4

3 0

3  
2 Asbjørn Christensen, EM 1416 1,50/3 ½ 1 4 1 1 5

3 1

1*8

1
3 Emil Poulsen, Viby 1060 0,35/3

4 1

5 ½

7 1

0 2

1 1 R
4 Kurt F N Aalbæk, Viby 1456 2,40/3

0 3

0 2

8 1

1 0 1 6 2  
5 Kurt Simonsen, SK1968 1416 2,30/3 6 1 ½ 3 2 0

1 8

7 1

2
6 Simon Vestergaard, Viby 1000 0,55/3

0 5

8 1

0 1

7 Ø*

4 0 1  
7 Søren Bennedsen, SK1968 1332 2,00/3 8 1

1 ½

0 3

1*6

0 5  
8 Roberto Gonzales, SK1968 1088 0,90/3

0 7

0 6

0 4

5 0

2 Ø* 0  

* De to ikke spillede partier rates ikke, men resultatet tæller med i den samlede stilling.
1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200,-. Bedst under 1200: Gavekort på kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16



Grand Prix Forår 2007

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

09
03
16
03
23
03
30
03
06
04
13
04
20
04
27
04
04
05
11
05
18
05
25
05
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
A Johnni Veng 12   17 14 17 14 14     17     105
A Bjarne Hansen   17       17 12   17   17 17 97
A Bjarne Pedersen 11 9 12 11 14   10           67
A Poul Erik Nielsen 17   14       17           48
A Tom Petri   11       12 11           34
A Lars Andersen   14         9     10     33
A Andreas Wiwe                   12 14   26
A Arne Matthiesen       17                 17
A Niels Binzus 14                       14
A Martin Matthiesen                 14       14
A Janus Christensen                   14     14
A Peter Grove                       14 14
                             
B Steen F Christensen 9 8   12   10 8 17   11 10 9 78
B Hans Rasmussen   7   10   9 7 11         44
B Søren T Sørensen           11     10   12   33
B Mads Borup 10     8         12       30
B Per Oehlerich                 11   11   22
B Benny Weibel       9             8 4 21
B Anders Nielsen             5         10 15
B Philip Møller 8 4                     12
B Henrik Christensen   12                     12
B Jacob Buris         12               12
B Kristine Sørensen         11               11
B Hans Tanggaard   10                     10
B Thomas Vestergaaard             6           6
                             
C Anton David   6   6     4 14 8 7 9 8 58
C Asbjørn Christensen       7   8 3 10 9 8 7   52
C Emil Poulsen               12     6 7 25
C Boe Jul Pedersen 7 3   5   7             22
C Simon Vestergaard               9       5 14
C Henrik Bjerregaard                       12 12
C Jens Riis     11                   11
C Johnny Jensen                       11 11
C Kurt Simonsen                   9     9
C Mogens Gårdmann                       6 6
C Steen Quorning   5                     5
C Søren Poulsen                     5   5
C Roberto Gonzales                     4   4
C Poul Nielsen                       3 3
C John Kristensen             2           2
                             

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

Chess House Pinse 2007 EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 25/5 18.30, 26/5 10.00 + 16.00, 27/5 og 28/5 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Bjarne Pedersen, SK1968 2042/2086 3,35 ½ 6 ½ 2 3 ½ ½ 4 5 1 3  
2 Niels Bøye, SK1968 1961/2018 2,70 1 5 1 ½ 1 6 1 3 4 0 2
3 Jakob Glibstrup, Skive 2014/1924 3,10 0 4 5 1 ½ 1 2 0 1 6  
4 Lars Andersen, Nordre 2024/2097 3,20 3 1 6 1 1 5 1 ½ 1 2 1
5 Benjamin H Jacobsen, Århus 1759/ 1,25 2 0 0 3 4 0 6 0 0 1 0  
6 Søren T Sørensen, Århus 1783/1897 1,40 1 ½  0 4 2 0 1 5 3 0  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Pinse 2007 EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 25/5 18.30, 26/5 10.00 + 16.00, 27/5 og 28/5 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen, EM 1434 1,90/4

-

½ 2 3 ½ ½ 4 5 0  
2 Søren Bennedsen, SK1968 1285 0,95/4 1 5 1 ½

-

½ 3 4 0 2 2-4
3 Kjeld Ehlers, Århus 1512 2,40/4 0 4 5 1 ½ 1 2 ½

-

2 2-4
4 Henrik Bjerregaard, SK1968 1548 2,65/4 3 1

-

0 5 1 ½ 1 2 1
5 Kurt F N Aalbæk, Viby 1460 2,10/4 2 0 0 3 4 1

-

1 1 2 2-4
6 - -                

1. præmie: kr. 325,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 175,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House April/Maj 2007 Onsdags EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 18/4, 25/4, 2/5, 9/5 og 16/5 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henrik Christensen, SK1968 1967/1979 2,60 0 6 0 2 3 1 1 4 5 0 2  
2 Henning Matzen, Viby 1936/2051 2,40 ½ 5 1 1 1 6 ½ 3 4 1 4 1-2
3 Peter Grove, Viby 1995/2008 2,85 1 4 5 0 0 1 2 ½ 0 6  
4 Mikkel Hansen, Nordre 1865/1715 1,80 3 0 6 ½ ½ 5 1 0 0 2 1  
5 Bjarne Pedersen, SK1968 2024/2086 3,10 2 ½ 1 3 4 ½ 6 1 1 1 4 1-2
6 Niels Bøye, SK1968 1923/2018 2,25 1 1 ½ 4 2 0 0 5 3 1  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House April/Maj 2007 Onsdags EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 18/4, 25/4, 2/5, 9/5 og 16/5 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren Karlberg, Skolerne 1385 1,85 0 6 0 2 3 0 0 4 5 1 1  
2 Asbjørn Christensen, EM 1382 1,85 0 5 1 1 1 6 1 3 4 0 3 2-4
3 Anton David, Nordre 1432 2,25 0 4 5 0 1 1 2 0 0 6 1  
4 Kurt F N Aalbæk, Viby 1404 2,00 3 1 6 0 0 5 1 1 1 2 3 2-4
5 Henrik Bjerregård, SK1968 1559 3,25 2 1 1 3 4 1 6 0 0 1 3 2-4
6 Philip Møller, Nordre 1630 3,75 1 1 1 4 2 Ø 1 5 3 1 4 1

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Februar/Marts 2007 Onsdags EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 28/2, 7/3, 14/3, 21/3 og 28/3 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Oluf Øe Randers, Skakklub 1980 2053   ½ 6 ½ 2 3 1 ½ 4 5 ½ 3  
2 Hans Tanggard, Randers     0 5 1 ½ 0 6 1 3 4 ½ 2  
3 Martin Knudsen, Århus 1809   0 4 5 0 0 1 2 0 0 6 0  
4 Jørn Bach Sørensen, Randers 1872 2018   3 1 6 ½ ½ 5 1 ½ ½ 2 3  
5 Jan Rewitz, Nordre 2047 2125   2 1 1 3 4 ½ 6 ½ ½ 1 1-2
6 Bjarne Pedersen SK1968 2001 2070   1 ½ ½ 4 2 1 ½ 5 3 1 1-2

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Februar/Marts 2007 Onsdags EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 28/2, 7/3, 14/3, 21/3 og 28/3 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Philip D D Møller, Nordre 1616   ½ 6 1 2 3 0 1 4 5 1 1-2
2 Asbjørn Christensen,  EM 1431   0 5 1 0 0 6 ½ 3 4 0 ½  
3 Carl Evald Nielsen, Randers 1603   ½ 4 5 0 1 1 2 ½ 1 6 3  
4 Torben Hansen, VRS 1592   3 ½ 6 1 1 5 1 0 1 2 1-2
5 Kjeld Ehlers, Århus 1482   2 1 1 3 4 0 6 1  0 1 3  
6 Anton David, Nordre 1506   1 ½ 0 4 2 1 0 5 3 0  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: Gavekort på kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16



Grand Prix Vinter 2006/07

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
i alt *

          26
01
02
02
09
02
16
02
afl
yst
02
03
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A Johnni Veng 14   17 14 14 12 17 11     17 105
A Lars Andersen 17 11     10   9 14     12 73
A Arne Matthiesen     12 17   17 14         60
A Poul Erik Nielsen         17 14           31
A Niels Bindzus                 14   14 28
A Martin Matthiesen   14         12         26
A Aage Olsen             10   11     21
A Bjarne Hansen   10   10               20
A J O F N   17                   17
A Peter Grove                 17     17
A Hans Tanggard         7           9 16
A Allan Stig   12                   12
A Kristine T Sørensen       12               12
                           
B Bjarne Pedersen   7 14 9 11   8 17     11 77
B Steen F Christensen     10 11 8 9 7       10 55
B Mads Borup 12 5       10 5       8 40
B Hans Rasmussen 8 6           12       26
B Anders Nielsen 10           6       7 23
B Søren T Sørensen   8     12             20
B Claus Scherwin     11   9             20
B Jacob Buris                 12     12
B Henning Reiths 11                     11
B Dennis Hemdorf           11           11
B Claus Rossen             11         11
B Izet Salihu                 10     10
B Mikkel Hansen 9                     9
B Morten Bjørn   9                   9
B Kaspar Dreiberg                 9     9
                           
C Anton David         6 8           14
C Benny Weibel     9       4         13
C Lars Hansen       8               8
C Boe Jul Pedersen         5       3     8
                           

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

ÅM 2007
Mester 1

Spilletidspunkter: 15/2 og 16/2, Kl.18.30; 17/2 kl. 10:00 og 16.00; 18/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jan Rode Pedersen, Århus 2243 2266 2,55 ½ 6 ½ 2 3 ½ ½ 4 5 ½  
2 Steffen S Nielsen, Aalborg 2218 2234 2,30 1 5 ½ ½ 6 1 3 4 0 3  
3 Jakob Rathlev, Jetsmark 2177 2198 2,00  0 4 5 ½ ½ 1 2 0 1 6 2  
4 Arne Matthiesen, SK1968 2338 2346 3,35 3 1 6 0 1 5 1 ½ 1 2 ÅM
5 Viggo B Quist, Springeren K 2196 2227 2,15 2 0 ½ 3 4 0 6 0 ½ 1 1  
6 ÅM Bjarne Hansen, SK1968 2243 2263 2,55 1 ½ 1 4 2 ½ 1 5 3 0 3 1

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie: 300,-
Præmier deles ved ligestilling.

ÅM 2007
Mester 2

Spilletidspunkter: 15/2 og 16/2, Kl.18.30; 17/2 kl. 10:00 og 16.00; 18/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Thomas Klitgård, Nordre 2034 2099 2,25 1 6 1 2 3 ½ ½ 4 5 1 4 1-2
2 Hans Rasmussen, Nordre 2035 2084 2,25 ½ 5 0 0 6 0 3 4 0 ½  
3 Henrik Svane, Evans 2094 2144 2,75 ½ 4 5 1 ½ 1 2 1 6 3  
4 Igor Teplyi, Nordre 2109 2204 2,85 ½ 6 1 1 5 1 ½ 1 2 4 1-2
5 Peter Grove, Viby 2041 1982 2,30 2 ½ 0 3 4 0 6 0 1 ½  
6 Janus Christensen, EM 2077 2101 2,60 1 0 0 4 2 1 1 5 3 1 3  

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie: 300,-
Præmier deles ved ligestilling.

ÅM 2007
Mester 3

Spilletidspunkter: 15/2 og 16/2, Kl.18.30; 17/2 kl. 10:00 og 16.00; 18/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Henning Matzen, Viby 1935 2042 1,80 ½ 6 - 2 3 1 ½ 4 5 0 2  
2 Christine Jensen, Solrød 1946 2029  

U

D

G

Å

E

T  
3 Steffen Cordes, SK1968 1980 2064 2,10 ½ 4 5 ½ 1 2 - 6 1  
4 Bjarne Pedersen, SK1968 1992 2070 2,20 ½ 6 ½ 1 5 1 ½ 2 1-2
5 Torill Hagesæther, Århus 1970 2013 2,05 2 - ½ 3 4 0 6 ½ 1 1 2  
6 Marie Frank-Nielsen, Nr.Åby 1942 1963 1,85 1 ½ ½ 4 2  ½ 5 3 1 1-2

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie: 300,-
Præmier deles ved ligestilling.

ÅM 2007
Mester 4

Spilletidspunkter: 15/2 og 16/2, Kl.18.30; 17/2 kl. 10:00 og 16.00; 18/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren T Sørensen, Århus 1748 2,10 ½ 6 0 2 3 1 ½ 4 5 0 2  
2 Jens Olaf Fogh, Viby 1932 1977 3,60 1 5 1 1 6 ½ 3 4 1 1
3 Mikkel Stephensen, Viby 1740 2,00 0 4 5 0 1 2 ½ ½ 6 1  
4 Claes Scherwin, Fredensborg 1803 1830 2,55 1 6 ½ 1 5 1 ½ 2 3 2
5 Ib Lynæs Hansen, Grenå 1746 1960 2,10 2 0 1 3 4 0 6 0 1 1 2  
6 Martin Knudsen, Århus 1815 2,70 1 ½ ½ 4 2 0 1 5 3 ½  

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie: 300,-
Præmier deles ved ligestilling.

ÅM 2007
Basis 1

Spilletidspunkter: 15/2 og 16/2, Kl.18.30; 17/2 kl. 10:00 og 16.00; 18/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Berno Hansen, Viby 1650 2,45 0 6 1 2 3 0 0 4 5 0 1  
2 René Andreasen, Frem 1620 2,20 0 5 0 1 6 1 3 4 ½  
3 Esben Nicolajsen, Nordre 1699 1921 2,85 0 4 5 0 1 1 2 0 6 1  
4 Gert M Madsen, EM 1620 2,20 1 6 1 ½ 5 1 1 ½ 2 4 1
5 Kristen Hedelykke, Nordre 1609 2,15 2 1 1 3 4 ½ 6 0 1 1 2
6 Benjamin H Jacobsen, Århus 1734 3,15 1 1 0 4 2 0 1 5 3 1 3  

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie: 300,-
Præmier deles ved ligestilling.

ÅM 2007
Basis 2

Spilletidspunkter: 15/2 og 16/2, Kl.18.30; 17/2 kl. 10:00 og 16.00; 18/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren Bennedsen, SK1968 1365 1,95

2 0

3 Ø

1 5

1 8

0 6

2

 
2 Kjeld Ehlers, Århus 1421 2,15 1 1 4 1

7 1

0 6 3 ½

R

3 Torben Hansen, VRS 1500 2,50

4 0

1 1

8 1

1 7

½ 2

2

4 Erik M Bøye,  EM 1563 3,25

1 3

0 2

6 0

5 ½

8 0

 
5 Kurt F N Aalbæk, Viby 1440 2,20 6 0 0 8 1 0

½ 4

1 7

 
6 Rinor Salihu, Rokaden 1334 1,60

1 5

7 0

1 4

2 1

1 1

4

1

7 Johnny Sparvang, Viby 1596 3,45 8 1 1 6

0 2

3 0

5 0

2

 
8 Alexander Eeg Jensen, EM 1545 2,85

0 7

5 1

0 3

1 0

1 4

2

 

1. præmie: kr. 500,-. 2. præmie: 300,-. Bedst under 1500: 300,-.
Præmier deles ved ligestilling.

 

Chess House Januar/Februar 2007 Onsdags EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 10/1, 17/1, 24/1, 31/12 og 7/2 kl. 18:30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Bjarne Hansen, SK1968 2241/2263 3,40 ½ 6 1 2 3 0 1 4 5 1 1-2
2 Hans Tanggaard, Randers 2039/2093 1,80 0 5 1 0 ½ 6 ½ 3 4 0 1  
3 Claus Rossen, Viborg 2179/2195 2,95 ½ 4 5 1 1 1 2 ½ 0 6 3  
4 Igor Teplyi, Nordre 2117/2204 2,40 3 ½ 6 ½ 0 5 1 0 1 2 2  
5 Peter Grove , Viby 2011/1982 1,60 2 1 0 3 4 1 6 0 0 1 2  
6 Johnni Veng, Nordre 2168/2209 2,85 1 ½ ½ 4 2 ½ 1 5 3 1 1-2

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.

Chess House Januar/Februar 2007 Onsdags EMT
Mester 2

Spilletidspunkter: 10/1, 17/1, 24/1, 31/12 og 7/2 kl. 18:30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jens Olaf Svanholm Fogh, Viby 1879/1977 2,70  0 6 1 2 3 1 1 4 5 ½  
2 Henrik Petersen 1716 1,45 0 5 1 0 0 6 1 3 4 1 2  
3 Jørn Bach Sørensen, Randers 1897/2018 2,85 1 4 5 1 0 1 2 0 0 6 2  
4 Esben Nicolajsen, Nordre 1730/1921 1,55 3 0 6 ½ 0 5 1 0 0 2 ½  
5 Henning Matzen, Viby 1939/2042 3,15 2 1 0 3 4 1 6 ½ ½ 1 3  
6 Steffen Cordes, SK1968 1959/2064 3,30 1 1 ½ 4 2 1 ½ 5 3 1 4 1

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.

Chess House Januar/Februar 2007 Onsdags EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 10/1, 17/1, 24/1, 31/12 og 7/2 kl. 18:30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Mikkel Motzkus, Tjele 1707 2,75 0 6 1 2 3 ½ ½ 4 5 0 2  
2 Mads Tudvad, Haslev 1715 2,80 1 5 1 0 1 6 0 3 4 0 2  
3 Ole Lynge Sørensen, SK1968 1675 2,50 0 4 5 ½ ½ 1 2 1 ½ 6 2
4 Nicolai K B Petersen, Tjele 1711 1637 2,80 3 1 6 1 1 5 1 ½ 1 2 1
5 Kristian Seegert, Viby 1627 2,10 2 0 ½ 3 4 0 6 ½ 1 1 2  
6 Gert M Madsen, EM 1623 2,10 1 1 0 4 2 0 ½ 5 3 ½ 2  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.

Chess House Januar/Februar 2007 Onsdags EMT
Basis 2

Spilletidspunkter: 10/1, 17/1, 24/1, 31/12 og 7/2 kl. 18:30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Anders Trust, Tjele 1000 0,80/4 2 0 013 4 0 1*12

0 9

1  
2 Bjarke Larsen, Tjele 1386 2,70

1 1

3 ½

130

0 8

0 4

 
3 Torben Hansen, VRS 1525 3,05 4 1

½ 2

1 8 6 0 011  
4 Jonas Raun, Esbjerg 1159 1,70

0 3

5 0 1 1 9 1

2 1

3 1/1500
5 Philip D D Møller, Nordre 1622 3,70 6 0 1 4

110

14½

8 1

 
6 Johnny Jensen, SK1968 1613/1699 2,90

1 5

8 1

110 1 3

113

4 2
7 Kurt F N Aalbæk, Viby 1525 2,90/4 8 0

9 1

014

010

121* 2  
8 Asbjørn Christensen, EM 1420 1,75

1 7

0 6

3 0

2 1

0 5

2  
9 Rasmus Drægert Nielsen, Tjele 1063 1,90 100

0 7

121

0 4

1 1

2  
10 Johannes August Meyer, Tjele 1133 0,80

1 9

110

5 0

7 1

½14 1/1200
11 Mads Jensen, Tjele 1585/1851 3,40 121 110

1 6

131

3 1

5 1
12 Jon Brogaard Pøhl, Tjele 1086 0,60/3

011

140

0 9

1 Ø

Ø

0

 
13 Leo Christiansen, Skødstrup 1604 3,25 141

1 1

1 2

011

6 0 3  
14 Carl Evald Nielsen, Randers 1621 3,60

013

112 7 1 ½ 5 10½ 3  

* Partierne rates ikke, men resultatet tæller med i stillingen.

1. præmie: 500,-
2. præmie: 300,-
Bedst under 1500: 300,-
Bedst under 1200: 300,-
Man kan kun vinde én præmie. Er man kvalificeret til flere vinder man den højeste efter
ovenstående liste (og er dermed ikke kvalificeret til andre præmier!).
Præmier deles ved ligestilling.

Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486
CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Børnetræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften
er tirsdage.
Tjek kalenderen for
undtagelser
(ferie mm)