Resultater - afsluttede turneringer år
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2008

Chess House November/December 2008 Onsdags EMT
Mester
 1

Spilles: 5/11, 12/11, 19/11, 26/11, 3/12, 10/12 og 17/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Henrik Svane, Evans 2034 3,40  ½ 8 ½ 2 ½ 1 4 ½ 1 6 ½  
2 Mads Hansen, Frem 2034 3,40 ½ 7 ½ 1 8 1 3 0 1 5 0 4  
3 Bjørn Møller Ochsner, Århus/Sk. 2043 3,50  ½ 6 0 ½ 1 0 ½ 8 1 4 0  
4 Steffen Cordes, Sk1968 2050 3,60 0 5 0 0 7 0 1 2 0  0 8 1  
5 Lars René Andersen, Nordre 2033 3,35 1 ½ ½ 6 0 ½ 1 0 1 3  
6 Kresten Skytte Hagen, Århus/Sk 2014 3,20 3 ½ 1 4 ½ 8 1 1 7 0 1 2 5 1-2
7 Claus Rossen, Viborg 2061 3,65 ½ 1 3 1 1 5 0 1 ½ 1 5 1-2
8 Bjarne Pedersen, Sk1968 2085 4,00 ½ ½ 5 0 0 6 ½ 0 7 1  

1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Søren T Sørensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergård: 24 64 28 62

 

Chess House November/December 2008 Onsdags EMT
Mester
 2

Spilles: 5/11, 12/11, 19/11, 26/11, 3/12, 10/12 og 17/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Morten Rasmussen, Skanderborg 1867 2,85  0 8 ½ 2 0 1 4 ½ 1 6 ½  
2 Jørn Bach Sørensen, Rokaden 1970 4,00 0 7 ½ ½ 8 ½ 3 1 ½ 5 ½  
3 Nicolai Brondt Pedersen, Mårslet 1947 3,75  ½ 6 1 1 1 ½ ½ 8 1 4 0 2
4 Niels Møllmann Bøye, SK1968 1945 3,75 0 5 1 0 7 0 0 2 0  ½ 8  
5 Tobias Valentin Rostgaard, Tjele 1999 4,30 1 1 1 6 1 ½1 ½ 1 3 6 1
6 Johnny Holler Johansen, Læsefor. 1882 3,00 3 ½ 0 4 0 8 ½ 1 7 0 ½ 2  
7 Søren Thomas Sørensen, SK1968 1849 2,70 1 0 3 1 0 5 0 0 ½ 1  
8 Oluf Øe, Randers 1936 3,65 1 0 5 ½ ½ 6 ½ 1 7 ½ 4  

1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Søren T Sørensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergård: 24 64 28 62

 

Chess House November/December 2008 Onsdags EMT
Basis 1

Spilles: 5/11, 12/11, 19/11, 26/11, 3/12, 10/12 og 17/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Anders R. Andreasen, Viborg 1654 3,50  1 8 0 2 ½ 1 4 0 0 6 1  
2 Birger Møller, Århus/Skolerne 1758 4,60 1 7 1 1 8 1 3 0 ½ 5 1 1
3 Carl Evald Nielsen, Randers 1614 3,05  ½ 6 0 ½ 1 0 ½ 8 0 4 ½ 2  
4 Asbjørn Christensen, EM 1554 2,45 0 5 1 1 7 0 1 2 1  1 8 5 2
5 Peter Wheadon, Skanderborg 1671 3,70 1 0 ½ 6 0 1 1 ½ ½ 3  
6 Jeppe Hallgreen Petersen, Tjele 1707 4,05 3 ½ 0 4 ½ 8 1 0 7 1 0 2 3  
7 Philip DD Møller, EM 1659 3,55 0 1 3 0 1 5 1 1 0 1 4  
8 Peter Have Jørgensen, SK1968 1620 3,10 0 1 5 0 0 6 ½ 0 7 0  

1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Søren T Sørensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergård: 24 64 28 62

 

Chess House November/December 2008 Onsdags EMT
Basis 2

Spilles: 5/11, 12/11, 19/11, 26/11, 3/12, 10/12 og 17/12: kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Adam Blatchley Hansen, VRS 1348 3,35

2 1

0 6  ½ 9 ½ 8 7 1

4 0

0 5

3  
2 Jakob Mortensen, SK1968 1322 2,95 0 1 3 0 0 10 0 7 5 1

8 0

9 0 1  
3 Kurt F.Nissen Aalbæk, Viby 1316 3,00

4 0

1 2

5 1

1 6

10 0

1 9 7 1 5 1-4
4 Kjeld Ehlers, VRS 1446 4,40 1 3 5 1

7 1

0 9

0 8

1 1

6 1

5 1-4
5 Leon Askov, SK1968 1200 1,95 6 0

0 4

0 3 10 0 0 2

½ 7

1 1

 
6 Jens Jørgensen, Viby 1282 2,45

1 5

1 1

8 1

3 0

9 0

110

0 4 4  
7 Kurt Simonsen, Sk1968 1356 3.30 8 0 ½ 10

0 4

2 1

0 1

5 ½

0 3 2  
8 Kaj Nielsen, Randers 1484 4,35

1 7

9 ½

0 6

1 ½

4 1 1 2 10 1 5 1-4
9 Torben Hansen, VRS 1467 4,20 101 ½ 8 1 ½

4 1

1 6

3 0

1 2

5 1-4
10 Niels Bommersholdt, Tjele 1525 5,05

0 9

7 ½

2 1 1 5

1 3

6 0

0 8

 

1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Bedst under 1400: 200 kr. Man kan kun vinde en præmie.

Præmier deles ved ligestilling.
Evt. afbud: Søren T Sørensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergård: 24 64 28 62

 


Grand Prix Efterår 2008

 

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

22
08
29
08
05
09
12
09
19
09
26
09
03
10
10
10
24
10
31
10
07
11
14
11
21
11
28
11
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
A Martin Matthiesen 14 17 17 14 14 17 12 17 11   17 14 17   158
A Lars Andersen 11     11   12       11     9 11 65
A Bjarne Hansen 12     17         17         14 60
A Arne Matthiesen   12         14   12   14       52
A Poul Erik Nielsen         17 14           17     48
A Johnni Veng   14     11     14             39
A Nicolai V Pedersen           11 17               28
A Andreas Hagen                       10     10
                                 
B Kresten Hagen 17 10 12   12 10 10 11 8 14 11 11 14 12 124
B Bjarne Pedersen 9 11 10 12 10   11 8   12 10 9 11 17 113
B Kristine Sørensen 10   14         10 14   12   12 10 82
B Aage Olsen               12 10     12 10   44
B Steen F Christensen         9   6     17       9 41
B Hans Henrik Grand                   10     8   18
B Søren T Sørensen                 9           9
B Niels Skou             8               8
                                 
C Anders Nielsen   8 11 9 7 9 9 7 6 9 8 8 7 8 86
C Mads Borup 7     10 6     9             42
C Thomas Vestergaard 8                           8
C Henrik Andersen     8                       8
                                 
D Hans Rasmussen 6   9   8 8 5       9 7     52
D Johnny Sparvang 5 9         7   7           28
D Morten Rasmussen       8                     8
D Gert Medom 4                           4
                                 
E Asbjørn Christensen                   8         8
E Sigurd Sørensen       7                     7
E Anton David                           7 7
                                 
F Steen Larsen   7       7                 14
F Leon Askov               6   7         13
F Egon Christensen     7                       7
F Søren Bennedsen         5                   5
F Kasper               5             5
                                 

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 10 bedste resultater regnes med i stillingen.

Chess House Skak i Dagtimerne 2008 Vinter EMT
5 fredage

Spilletidspunkter: 31/10, 7/11, 14/11, 21/11 og 28/11 kl. 13.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1  Asbjørn Christensen, EM 1554 3.00 0 6 1 2 3 1 1 4 5 0 3  
2  Kjeld Ehlers, VRS 1446 2,20 0 5 1 0 0 6  1 3 4 ½  
3  Jens Jørgensen, Viby 1282 1,10 1 4 5 0 0 1 2 0 0 6 1  
4  Rudolph Werk, Viby 1301 1,25 3 0 6 0 0 5 1 0 ½ 2 ½  
5  Peter Wheadon, Skanderborg 1671 3,75 2 1 1 3 4 1 6 0 1 1 4 2
6  Johnny Sparvang, SK1968 1658 3,70 1 1 1 4 2 1 1 5 3 1 5 1 !

1. præmie: kr. 125,-. 2. præmie: 75,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder:  Thomas Vestergård: 24 64 28 62 (Søren T Sørensen, 21 42 52 16)

   

Chess House Efterårsferie EMT
 

Spilletidspunkter: 15/10, 16/10, 17/10 kl. 18.30 18/10 og 19/10 kl. 14.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren Bennedsen, SK1968 1303 0,95** 0 6 1 2 3 0 ø 4 5 ø 1  
2 Torben Hansen, VRS 1617 3,85 ½ 5 1 0 0 6  0 3 4 1  
3 Kjeld Ehlers, VRS 1284 1,45 1 4 5 1 1 1 2 1 0 6 4 1-2
4 Kurt F.N. Aalbæk, Viby 1325 1.20* 3 0 6 1 0 5 1 1 0 2 2  
5 Asbjørn Christensen, EM 1544 2.60* 2 ½ 0 3 4 1 6 0 1 1  
6 Anton David, Nordre 1487 2.95 1 1 0 4 2 1 1 5 3 1 4 1-2

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergård: 24 64 28 62)
* Forventet for 4 partier **Forventet for 3 partier

Chess House Efterår 2008 Onsdags EMT
Mester

Spilletidspunkter: 24/9, 1/10, 8/10, 22/10 og 29/10 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Bjarne Pedersen, Sk1968 2123 3,40 1 6 ½ 2 3 0 0 4 5 0  
2 Nicolai Brondt Pedersen, Tjele 2002 2,45 0 5 1 ½ 1 6  1 3 4 1 1-3
3 Lars René Andersen, Nordre 2064 2,95 0 4 5 0 1 1 2 0 1 6 2  
4 Thomas Vestergård, SK1968 1911 1,75 3 1 6 1 ½ 5 1 1 0 2 1-3
5 Claus Rossen, Viborg 2090 3,15 2 1 1 3 4 ½ 6 0 1 1 1-3
6 Søren T. Sørensen, SK1968 1859 1,35 1 0 0 4 2 0 1 5 3 0 1  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergård: 24 64 28 62)

Chess House Efterår 2008 Onsdags EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 24/9, 1/10, 8/10, 22/10 og 29/10 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Mads Borup, Nordre 1837 3,40 1 6 ½ 2 3 ½ ½ 4 5 1 2
2 Torben Hansen, VRS 1617 1,70 0 5 1 ½ 0 6  0 3 4 0 ½  
3 Jeppe Hallgreen Petersen, Allerød 1634 1,85 0 4 5 0 ½ 1 2 1 1 6  
4 Morten Rasmussen, Skanderborg 1852 3,50 3 1 6 1 ½ 5 1 ½ 1 2 4 1
5 Philip D.D. Møller, EM 1641 1,90 2 1 1 3 4 ½ 6 0 0 1  
6 Esben Nicolajsen, Tjele 1739 2,65 1 0 0 4 2 1 1 5 3 0 2  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergård: 24 64 28 62)

Chess House Efterår 2008 Onsdags EMT
Basis 2

Spilletidspunkter: 24/9, 1/10, 8/10, 22/10 og 29/10 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren Bennedsen, SK1968 1303 1,85 ½ 6 0 2 3 0 Ø 4 5 Ø ½  
2 Kurt F.N. Aalbæk, Viby 1325 2,00 1 5 1 1 0 6  0 3 4 0 2  
3 Asbjørn Christensen, EM 1544 3,70 1 4 5 1 1 1 2 1 1 6 5 1
4 Jens Jørgensen, Viby 1295 1,80 3 0 6 0 0 5 1 1 1 2 2  
5 Adam B. Hansen, VRS 1388 2,50 2 0 0 3 4 1 6 0 1 1 2  
6 Kaj Nielsen, Randers 1468 3,15 1 ½ 1 4 2 1 1 5 3 0 2

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergård: 24 64 28 62)

Festugeturneringen 2008
 

Spilletidspunkter: 4/9 & 5/9: kl. 18.30, 6/9 kl. 12.00 og 18.00, 7/9 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Anders Nielsen, Skødstrup 1787 2,50 0 6 ½ 2 3 0 14

5 0

 
2 Henrik Andersen, EM 1854 2,95 0 5 1 ½ 6 3

4 1

 
3 Asbjørn Christensen, EM 1515 0,75 4 5 0 1 2 0

1 6

2 B
4 Berno Hansen, Viby 1666 1,65 3 1 6 0  0 5 1 0

2

1  
5 Bjørn Ochsner, Århus/Skol. 1961 3,70 2 1 4 1 6 1

 1 1

5 1
6 Thomas Vestergård, SK1968 1926 3,50 1 1 4  2 1 0 5

3 0

3 2

1. præmie: kr. 300,-. 2. præmie:  kr. 175,-
Bedst under 1700: kr. 125,- (B)
Ratingpræmie - mest over forventet: Gavekort kr. 75,-
Præmier deles ved ligestilling. Man kan kun vinde 1 præmie.

Skak i Dagtimerne Høst 2008 EMT

Spilletidspunkter: 14/8, 21/8, 28/8, 4/9 & 11/9: kl. 13.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen, EM 1515 3,10

2 1

½4 5 0 0 9

1 6

2½   
2 Aksel Madsen, Hørning 1389 3,18

1 

9 1

3 0

110

1 7

3  
3 Kaj Nielsen, Randers 1403 2,60

4 0

7 ½ 1 2

1 8

½ 5 3 B
4 Johnny Sparvang, SK1968 1658 4,12

3 

1 ½

8 1

½ 5

9 1

4 1
5 Brian Kristensen, Viby 1394 2,15

6 1

½ 8

1 1

4 ½

3 ½

2
6 Kurt F. N. Aalbæk, Viby 1397 3,41

5 

10 9 0 0 7 1 0 1  
7 Izzat Abusini, Hørning 1223 2,23

8 0

½ 3

110

6 1

2 0 2  
8 Rudolph Werk, Viby 1296 2,42

7 

5 ½

0 4

3 0

110

2,5  
9 Søren Bennedsen, SK1968 1266 1,84

10 1

2

1 6

1 1

0 4

3 A
10 Dig?   0,00

ø 9 

6 ø

7 ø

2 ø

8 ø    

1. præmie: kr. 200,-. 2. præmie:  kr. 100,- 
A:
Bedst under 1300: kr. 100,-
B: Ratingpræmie (Størst ratingfremgang uden for præmierækken): Gavekort 50 kr.
Præmier deles ved ligestilling. Man kan kun få 1 præmie.
Turneringsleder: Thomas Vestergård, 24 64 28 62 (Søren T Sørensen, 21 42 52 16)

Skak i Dagtimerne Høst 2008 EMT
Match over 4 runder

Spilletidspunkter: 21/8, 28/8, 4/9 & 11/9: kl. 13.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 Evt Po. Pl.
1 Hans Rasmussen, Nordre 1994 2,60 2 2 ½ 2 2 ½   1  
2 Frode Søby, Nordre 1884 1,40 1 1 ½ 1 1 1 ½ 1   3  

1. præmie: kr. 110 - Ved ligestilling spilles hurtigskak omkamp.
Evt. afbud: Thomas Vestergård, 24 64 28 62

 Chess House Yatzy-Mesterskab 2008

1. Thomas Vestergård, 9 point
2 - 4. Per Oehlerich, Anton David og Bjarne Pedersen, 3 point

Sommerferielyn
Fredagene 4/7,11/7, 18/7, 25/7, 1/8, 8/8 og 15/8.  - kl. 20.00

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

04
07
11
07
18
07
25
07
01
08
08
08
15
08
1 2 3 4 5 6 7
A Martin Matthiesen   12       17 17 46
A Lars Andersen   17         14 31
A Andreas Hagen       17       17
A Arne Matthiesen           14   14
A Bjarne Hansen           10   10
                   
B Kresten Hagen 17 14 17 11 14     73
B Bjarne Pedersen 10     12 17   11 50
B Kristine T. Sørensen 11     14 11 9   45
B Søren Holst Nielsen 14             14
B Aage Olsen           12   12
B Morten Bjørn           11   11
B Søren T. Sørensen           8   8
                   
C Mads Borup         12     12
C Steen F. Christensen             12 12
C Thomas Vestergård       10       10
C Anders Nielsen             10 10
                   
D Johnny Sparvang 12 11 14 8 10 7 8 55
D Hans Rasmussen 9   12 9 9 6 9 48
D Phillip Møller             7 5
                   
E Anton David     11         11
E Steen Qvorning           5   5
                   
F Steen Larsen   10 10     4   24
                   

Kombineret Lyn- og Hurtigskak
 

Spilletidspunkter: 9/7 & 16/7: kl. 19.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Steen Larsen, Aros 1030 0,10 0 6 2 3 1 4 5 0 1 R
2 Bjarne Pedersen, SK1968 2123 8,10 5 1 2 0 6 ½ 3 4 1  
3 Asbjørn Christensen, EM 1551 2,80 4 5 0 1 2 0 6  
4 Johnny Sparvang, SK1968 1658 3,70 3 1 6 ½  0 5 1 2 2 1B
5 Niels Danstrup, Nordre 2087 7,80 2 1 2 3 4 2 6 ½  2 1 2
6 Hans Henrik Grand, Århus/Sk 2057 7,50 1 2 1½ 4  2 2 1½ 5 3 2 9 1

1. præmie: kr. 100,-. 2. præmie: Gavekort kr. 50,-
Bedst under 1700: 100 kr. (B)
Ratingpræmie - mest over forventet: Gavekort kr. 50,-
Præmier deles ved ligestilling.

Chess House Sommerskak 2008 EMT
Gruppe: Schweizer

Spilletidspunkter: 30/6, 1/7, 2/7, 3/7, 4/7 kl. 16:00 5/7, 6/7 kl. 12:00

Nr. Navn Rating Fv.* 1 2 3 4 5 6 7 I alt Pl.
1 Ole Bønnelykke, Esbjerg 2117/2140 5,45 110 6 ½

½ 2

7 ½

0 4

181

0 15

 
2 Thomas Klitgård, Nordre 2096/2134 5,15

111

0 5

1 ½

0 4 131 116 3 ½ 4  
3 Henrik Svane, Evans 2060/2149 4,60 112 8 1

½ 7

5 ½ 1 6 4 0 ½ 2  
4 Janus Christensen, SK1968 2056/2133 4,15

131

0 7

½ 6

2 1 1 1 1 3 5 1 1-2
5 Hans Tanggaard, Randers 1987/2032 4,45 114 2 1

9 1

½ 3 7 ½ 151 0 4 5  
6 Niels Bøye, SK1968 1987/1986 4,40

151

½ 1

4 ½

1 9 3 0 0 7 12 0 3  
7 Jørn Bach Sørensen, Randers 1960/2005 3,85 116 4 1

3 ½

½ 1 ½ 5 6 1 1 14 1-2
8 Gert Medom Madsen, Århus/Sk 1743 4,35

171

0 3

15½

0 11 12 0 0 9 1 10  
9 Leif Nørholm, Århus/Skolerne 1661/1924 3,40 118 101

0 5

6 0 015 8 1 1 11 4 A
10 Torben Hansen, VRS 1657 3,95

1 0

0 9

171

012 118 013 8 0 2  
11 Jens Rasmussen, Læsefore. 1635/1886 4,00 0 2 160 181 8 1 014 117 9 0 3  
12 Thomas Overgaard, Viborg 1612 2,85

3 0

015

116

101 1 8 140 1 6 4 A
13 Asbjørn Christensen, EM 1551 3,30 0 4

181

014

16½ 0 2 101 17 0  
14 Carl Evald Nielsen, Randers 1547 2,65

5 0

117

131

015 111 112 7 0 4 AB
15 Berno Hansen, Viby 1514 1,45 0 6 121

½ 8

14 1 9 1 0 5 1 1 R
16 Per Madsen, Evans 1447 2,50

7 0

111

120

½13 117 2 0 118 B
17 Kjeld Ehlers, VRS  1399 2,50 0 8 140

010

1 18 160 110 113 2  
18 Mr. X 0 0

9 ø

ø 13

ø 11

17ø

10ø

ø 1

16ø 0  
1. præmie:  kr. 1.000,-
Ratingpræmie - mest over forventede score: kr.    450,- R
2. præmie:  kr.    400,- 
Bedst under 1800:  kr.    350,- A
Bedst under 1600:   kr.    350,- B
Man kan kun vinde én præmie og ved ligestilling deles præmierne.
Præmielisten er prioriteret og man vinder den højeste præmie man er kvalificeret til.

Turneringsleder: Thomas Vestergård, 24 64 28 62

*  Mr. X tæller som et helt point i forventede score

Kombineret lyn- og hurtigskak den 28. maj og 4. juni kl. 19.00 - 6 runder.
Bjarne Pedersen vandt med 10½/12.
Se turneringsskema og billeder fra turneringen her


Skak i Dagtimerne forår 2008 EMT
Mester

Spilletidspunkter: 20/5, 27/5, 3/6, 10/6, 17/6 & 24/6: kl. 13.00

Nr. Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 I alt Pl.
1 Jørn Bach Sørensen, Randers 1967/2005 2,30 ½ 4 ½ 2 3 0

½ 3

2 0

4 1  
2 Peter Grove, Viby

2052/2073

3,20 ½ 3 1 ½

4 ½

0 4

1 1

3 1

1-2
3 Bjarne Pedersen, SK1968 2123/2120 4,00

2 ½

1 4

1 1

1 ½

4 ½ 

0 2 1-2
4 Hans Tanggaard, Randers 1982/2032 2,50

1 ½

 3 0  ½ 2 

 2 1

 ½ 3

0 1   

1. Præmie: kr. 150,-. 2. Præmie: kr. 75,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Thomas Vestergård, 24 64 28 62 (Søren T Sørensen, 21 42 52 16)

 

Skak i Dagtimerne forår 2008 EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 20/5, 27/5, 3/6, 10/6 & 17/6: kl. 13.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen, EM 1519 1,70 0 6 2 3 1 4 5 0 2  
2 Leif Nørholm, Århus/Skolerne 1628 2,55 ½ 5 1 0 ½ 6 ½ 3 4 1  
3 Carl Evald Nielsen, Randers 1572 2,10 4 5 ½ 1 2 ½ ½ 6  
4 Johnny Sparvang, SK1968 1689 3,05 3 1 6 0  0 5 1 1 2 2  
5 Peter Fisker, VRS 1727 3,35 2 ½ ½ 3 4 1 6 ½  1 1 1-2
6 Torben Hansen, VRS  1599 2,30 1 1 4  2 ½ ½ 5 3 ½ 1-2

1. præmie: kr. 200,-. 2. præmie:  kr. 100,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Thomas Vestergård, 24 64 28 62 (Søren T Sørensen, 21 42 52 16)

 

Skak i Dagtimerne forår 2008 EMT
Basis 2

Spilletidspunkter: 20/5, 27/5, 3/6, 10/6 & 17/6: kl. 13.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Jakob Mortensen, SK1968 1277 2,00

2 1

3 1

1 9

8 0

0 6

3 A
2 Kurt F. N. Aalbæk, Viby 1462 3,35

1 

5 1

4

6 0

9 ½  
3 Brian Kristensen, Viby 1360 3,25

4 1

0 1

7 1

1 9

8 1

4 1
4 Christian I. Jensen, SK1968 1216 2,15

3 

1 6

2 0

7 ½ 1 10  
5 Kaj Nielsen, Randers 1489 3,80

6 ½

0 2

½ 8

10 1

7 0

2  
6 Aksel Madsen, Hørning 1360 2,85

½ 5 

4 0

110

1 2 1 1 2
7 Ehsan Sarhaddi, Viby 1151 1,40

8 1

9 0

0 3

½ 4

1 5

B
8 Søren Bennedsen, SK1968 1264 2,50

7 

10 1

5 ½ 1 1

0 3

 
9 Rudolph Werk, Viby 1309 2,80

10 1

7 1 0

3 0

½ 2

 
10 Steen Larsen, Aros 1030 0,80

9 

0 8 7 0 0 5 4 0 0  

1. præmie: kr. 200,-. 2. præmie:  kr. 100,- 
A:
Bedst under 1300: kr. 125,-
B: Ratingpræmie (Størst ratingfremgang uden for præmierækken): 50 kr
Præmier deles ved ligestilling. Man kan kun få 1 præmie.
Turneringsleder: Thomas Vestergård, 24 64 28 62 (Søren T Sørensen, 21 42 52 16)

Chess House April/Maj 2008 Torsdags EMT

Spilletidspunkter: 17/4, 24/4, 8/5, 15/5 og 22/5 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Mads Sørensen, SK1968 1581 3,50 1 6 0 2 3 ½ 1 4 5 0  
2 Jacob Bardino, SK1968 1216 1,00 0 5 1 1 0 6  0 3 4 ½  
3 Kurt F. N. Aalbæk, Viby 1462 2,65 1 4 5 ½ ½ 1 2 1 0 6 3 2-3
4 Søren Bennedsen, SK1968 1228 1,10 3 0 6 1 0 5 1 0 ½ 2  
5 Asbjørn Christensen, EM 1523 3,10 2 1 ½ 3 4 1 6 0 1 1 1
6 Philip DD Møller, Nordre 1612 3,70 1 0 0 4 2 1 1 5 3 1 3 2-3

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergaard: 24 64 28 62)


Grand Prix forår 2008

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

07
03
14
03
21
03
28
03
04
04
11
04
18
04
25
04
02
05
09
05
16
05
23
05
30
05
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
A Bjarne Hansen 17 14       12 12   17   17     89
A Martin Matthiesen 14       14 17   17   14       76
A Arne Matthiesen       17 17                 34
A Poul Erik Nielsen       14   14               28
A Lars Andersen       12       14           26
A Johnni Veng             10             10
A Peter Grove                 14         14
                               
B Bjarne Pedersen 12 17 17 10 11 11 9 12   17 14 17   117
B Kristine Sørensen       11 8 9 14       12     54
B Kresten Hagen       9   7   11 12 12       51
B Niels Schou         12   7     11       30
B Aage Olsen             17             17
B Søren T Sørensen         5 10               12
B Nicolaj Brondt Petersen                 10         10
                               
C Hans Rasmussen 10 7     4     7     9 12   49
C Per Oehlerich   12   8       8 11         39
C Steen F Christensen       7       10   10 11     38
C Mads Borup         10   8             18
C Thomas Vestergaard 11                 7       18
C Henrik Christensen     14                     14
C Morten Rasmussen           4               4
                               
D Johnny Sparvang   11     9         9 10 10   49
D Benny Weibel   10     7 8           11   36
D Phillip Møller                       14   14
D Anders Nielsen             11             11
D Gert Medom 9                         9
D Johnny Jensen 7                         7
                               
E Anton David 8 9 12 6   5           9   49
E Asbjørn Christensen   8     2 6 6             22
E Bjørn M Ochsner               9   8       17
E Steen Quorning       5                   5
E Simon Vestergaard         3                 3
E Egon Christensen         2                 2
                               
F Jens Ramsdal         6                 6
F Romouldas Burneika               6           6
F Mikkel Ramsdal         2                 2
F Lasse Ramsdal         2                 2
                               

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 8 bedste resultater regnes med i stillingen.

Chess House Kr. Himmelfarts 2008 EMT Mester 1

Spilletidspunkter: 30/4, 1/5, 2/5 kl. 18.30, 3/5 og 4/5 kl. 14.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Mikkel V. Motzkus, Haderslev 2045/1983 2,30 1 6 0 2 3 ½ 0 4 5 0  
2 Peter Grove, Viby 2061/2073 2,45 0 5 1 1 ½ 6  0 3 4 ½ 2  
3 Bjarne Pedersen, SK1968 2088/2120 2,70 0 4 5 ½ ½ 1 2 1 1 6 3  
4 Claus Rossen, Viborg 2123/2186 3,00 3 1 6 ½ ½ 5 1 1 ½ 2 2
5 Lars René Andersen, Nordre 2023/2083 2,15 2 1 ½ 3 4 ½ 6 1 1 1 4 1
6 Nicolai Brondt Pedersen, Tjele 2058/1933 2,45 1 0 ½ 4 2 ½ 0 5 3 0 1  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergaard: 24 64 28 62)

Chess House Kr. Himmelfarts 2008 EMT Mester 2

Spilletidspunkter: 30/4, 1/5, 2/5 kl. 18.30, 3/5 og 4/5 kl. 14.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Flemming P. Iversen, SK1968 1703 1,70

2 1

0 4 5 0

8 0

0 7

1  
2 Mads Jensen, Tjele 1853/1836 2,85 0 1

1 8

7 ½

0 6 4 ½ 2  
3 Jens O. S. Fogh, Viby 2009/2064 3,60

4 0

5 0 1 8

1 7

0 6 2  
4 Bjørn M. Ochsner, Århus/Skole 1919/1924 2,85

1 3

1 1

6 1

1 5

½ 2 1
5 Martin Knudsen, Århus/Skole  1876 2,65 6 0 1 3

1 1

4 0

8 1

3  
6 Niels M. Bøye, SK1968 1902/1986 2,65

1 5

7 1

0 4

2 1

3 1 4 2
7 Gert Medom Madsen, Århus/Sk 1738 1,85 8 ½ 0 6

½ 2

3 0

1 1 2 R
8 Peter Chr. Fisker, VRS 1739 1,90

½ 7

2 0

3 0 1 1

0 5

 

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort) - Bedst under 1800:  kr. 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergaard: 24 64 28 62)

Chess House Kr. Himmelfarts 2008 EMT Basis

Spilletidspunkter: 30/4, 1/5, 2/5 kl. 18.30, 3/5 og 4/5 kl. 14.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Rene Hougaard, Tjele 1429 2,65   ½ 2 3 1 0 4 5 0  
2 Berno Hansen, Viby 1489 2,95 1 5 1 ½    1 3 4 1 1
3 Sif Tylvad Linde, Mårslet 1000 0,65 0 4 5 0 0 1 2 0   0  
4 Asbjørn Christensen, EM 1523 3,10 3 1   1 5 1 1 0 2 3 2
5 Aske Lynge Stubsgaard, EM 1000 0,65 2 0 1 3 4 0   1 1 2  
6                    

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergaard: 24 64 28 62)

Fotos fra 1. runde  Fotos fra sidste runde NY!

Chess House Februar/April 2008 Onsdags EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 27/2, 5/3, 12/3, 26/3 og 2/4 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Lars Andersen, Nordre 2053/2107 2.75 1 6 1 2 3 0 ½ 4 5 0  
2 Hans Henrik Grand, Årh/Skol 2030/2063 2,60 1 5 1 0 ½ 6  ½ 3 4 0 2  
3 Bjarne Pedersen, SK1968 2072/2149 2,95 1 4 5 ½ 1 1 2 ½ ½ 6 1
4 Peter Grove, Viby 1994/2073 2,30 3 0 6 0 ½ 5 1 ½ 1 2 2  
5 Oluf Øe, Randers 2014/2078 2,45 2 0 ½ 3 4 ½ 6 0 1 1 2  
6 Jørn Bach Sørensen, Randers 1960/2007 2,00 1 0 1 4 2 ½ 1 5 3 ½ 3 2

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Februar/April 2008 Onsdags EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 27/2, 5/3, 12/3, 26/3 og 2/4 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Leif Nørholm, Århus/Skolerne 1656 2,35 ½ 6 ½ 2 3 1 0 4 5 1 3  
2 Gert Medom Madsen, Årh/Skol 1771 3,30 1 5 1 ½ 1 6  1 3 4 ½ 4 1-2
3 Asbjørn Christensen, EM 1579 1,75 0 4 5 0 0 1 2 0 1 6 1  
4 Mads Jensen, Tjele 1760 3,20 3 1 6 1 ½ 5 1 1  ½ 2 4 1-2
5 Philip D.D. Møller, Nordre 1667 2,45 2 0 1 3 4 ½ 6 0 0 1  
6 Frederik J. Jensen, Tjele 1615 2,00 1 ½ 0 4 2 0 1 5 3 Ø  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Februar/April 2008 Onsdags EMT
Basis 2

Spilletidspunkter: 27/2, 5/3, 12/3, 26/3 og 2/4 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Carl Evald Nielsen, Randers 1560 3,05 1 6 1 2 3 1 1 4 5 0 4 1
2 Christian Hartvigsen, Tjele 1256 0,85 ½ 5 1 0 0 6 ½ 3 4 1 2  
3 Kurt F. N. Aalbæk, Viby 1482 2,45 1 4 5 ½ 0 1 2 ½ 1 6 3 2-3
4 Kjeld Ehlers, VRS 1579 3,20 3 0 6 ½ 1 5 1 Ø Ø 2  
5 Kaj Nielsen, Randers 1488 2,50 2 ½ ½ 3 4 0 6 1 1 1 3 2-3
6 Torben Hansen, VRS 1539 2,90 1 0 ½ 4 2 1 0 5 3 0  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Februar/April 2008 Onsdags EMT
Basis 3

Spilletidspunkter: 27/2, 5/3, 12/3, 26/3 og 2/4 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Christina Jensen, Tjele 1000 2,05 ½ 6 1 2 3 0  0 4 5 0  
2 Jens Erik N. Andersen, Tjele 1000 2,05 0 5 1 0 0 6 ½ 3 4 0 ½  
3 Anders Trust, Tjele 1000 2,05 0 4 5 0 1 1 2 ½ 0 6  
4 Rene Hougaard, Tjele 1147 3,20 3 1 6 0 1 5 1 1 1 2 4 1-2
5 Søren Bennedsen, SK1968 1212 3,65 2 1 1 3 4 0 6 1  1 1 4 1-2
6 Nicolaj Lade Lausten, Åbyhøj 1000 2,05 1 ½ 1 4 2 1 0 5 3 1  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

 


Grand Prix vinter 2008

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

07
12
21
12
28
12
04
01
11
01
18
01
25
01
01
02
08
02
22
02
29
02
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A Martin Matthiesen 12   17 12   14 11         66
A Lars Andersen   17     11 17 12         57
A Poul Erik Nielsen 14     11     17     12   54
A Bjarne Hansen 11         10     17     38
A Arne Matthiesen         14 12           26
A Johnni Veng             14 11       25
A Jens Ove Fries Nielsen 17                     17
A Søren Bech Hansen             10         10
                           
B Bjarne Pedersen   12   17 17 9 7 17 14 14 17 108
B Kristine Sørensen         12 11 9 14 12 11 12 81
B Søren T Sørensen   14 14             10   38
B Niels Skou                   17   17
B Claus Rossen 10                     10
B Aage Olsen                 10     10
                           
C Steen FC Christensen     11 14 10 8 5 10   9 11 73
C Mads Borup 9   10       4 9       32
C Henrik Christensen       10       12       22
C Thomas Vestergård   10             11     21
C Jacob Buris     12       6         18
C Claes Scherwin     9       8         17
C Morten Rasmussen         9     7       16
                           
D Johnny Jensen     8       3       14 25
D Benny Weibel     8         8       16
D Johnny Sparvang                     10 10
                           
E Egon Christensen               6   8 9 23
E Anton David 8                 7   15
E Simon Vestergaard       9               9
                           
F Boe Jul Pedersen 7         7 2 5   6   27
F Matthias Olsen                   9   9
F Romualdas Burneika     7                 7
F Morten Rørbæk                   5   5
                           

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

 

Fotos fra 1. runde  Fotos fra 2. runde  Præmietagere

Århusmesterskabet 2008
Mester 1

Spilletidspunkter: 14/2 og 15/2 kl. 18.30, 16/2 kl. 10.00 & kl. 16.00, 17/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Thomas Klitgård Andersen, Nordre 2112/2132 1,90 0 6 0 2 3 1 ½ 4 5 ½ 2  
2 Jackie Andersen, Århus/Skolerne 2258/2276 3,05 1 5 1 1 1 6 1 3 4 0 4 ÅM
3 Niels Bindzus, Evans 2095/2085 1,75 0 4 5 0 0 1 2 0 ½ 6 ½  
4 Arne Matthiesen, SK1968 2305/2327 3,40 3 1 6 ½ ½ 5 1 ½ 1 2 2
5 Claus Rossen, Viborg 2157/2215 2,25 2 0 1 3 4 ½ 6 0 ½ 1 2  
6 Igor Teplyi, Nordre 2209/2256 2,65 1 1 ½ 4 2 0 5 3 ½ 3  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

 

Århusmesterskabet 2008
Mester 2

Spilletidspunkter: 14/2 og 15/2 kl. 18.30, 16/2 kl. 10.00 & kl. 16.00, 17/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Lars René Andersen, Nordre 2063/2107 2,50 ½ 6 1 2 3 ½ 0 4 5 0 2  
2 Alexander Rosenkilde, Tåstrup 2049/2064 2,40 1 5 1 0 1 6 ½ 3 4 ½ 3 1-4
3 Bjarne Pedersen, SK1968 2062/2149 2,50 ½ 4 5 ½ ½ 1 2 ½ 1 6 3 1-4
4 Ole Bønnelykke, Esbjerg  2069/2080 2,55 3 ½ 6 1 0 5 1 1 ½ 2 3 1-4
5 Sjurdur Thorsteinsson, Årh/Skol  2066/2066 2,55 2 0 ½ 3 4 1 6 ½ 1 1 3 1-4
6 Kresten Hagen, Århus/Skolerne  2059 2,50 1 ½ 0 4 2 0 ½ 5 3 0 1  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

 

Århusmesterskabet 2008
Mester
3

Spilletidspunkter: 14/2 og 15/2 kl. 18.30, 16/2 kl. 10.00 & kl. 16.00, 17/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Søren G. Christensen, Nordre 1784/1887 1,95 1 6 ½ 2 3 ½ 0 4 5 0 2  
2 Niels Bøye, SK1968 1957/2007 3,35 ½ 5 1 ½ 0 6 ½ 3 4 0  
3 Marie Frank-Nielsen, Århus/Skol.  1928/1969 3,10 1 4 5 ½ ½ 1 2 ½ 0 6  
4 Aage S. Nielsen, Springeren 1827/1961 2,25 3 0 6 0 0 5 1 1 1 2 2  
5 Christian Karstensen, Tønder 1814/1948 2,15 2 ½ ½ 3 4 1 6 ½ 1 1 1-2
6 Benjamin Jacobsen, Århus/Skol.  1819 2,20 1 0 1 4 2 1 ½ 5 3 1 1-2

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

 

Århusmesterskabet 2008
Basis 1

Spilletidspunkter: 14/2 og 15/2 kl. 18.30, 16/2 kl. 10.00 & kl. 16.00, 17/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Leif Nørholm, Århus/Skolerne 1632 2,20 1 6 0 2 3 1 0 4 5 1 3 2-3
2 Steen Farup Christensen, Nordre  1775 3,35 0 5 1 1 6 1 3 4 ½  
3 Kjeld Ehlers, VRS 1626 2,15 0 4 5 0 0 1 2 ø ø 6 0  
4 René Andreasen, Frem 1714/1752 2,90 3 1 6 1 ½ 5 1 1 ½ 2 4 1
5 Ole L. Sørensen, SK1968  1649 2,35 2 1 1 3 4 ½ 6 0 0 1  
6 Kristen Hedelykke, Nordre 1611 2,05 1 0 0 4 2 1 5 3 1 3 2-3

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,-
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

 

Århusmesterskabet 2008
Basis
2

Spilletidspunkter: 14/2 og 15/2 kl. 18.30, 16/2 kl. 10.00 & kl. 16.00, 17/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Torben Hansen, VRS  1541 4,05

2 ½

1 4

3 1

½ 6 7 1 4 2
2 Teis Tapdrup, Nordre 1282 1,30/4 ½ 1

5 1

9 1*

1 8 6 0 R
3 Rene Hougaard , Tjele  1052 0,70

4 1

 0 6

0 1

7 ½ 110  
4 Jens Finnerup Madsen, Åbyhøj  1202 1,80 0 3

1 0

0 7

10 ½ ½ 9 1  
5 Berno Hansen, Viby  1588 4,15 6 0

 0 2

10 1

1 9

1 8 3 3
6 Kurt F. Aalbæk, Viby  1414 3,00

5

3 1

8 1

1 ½ 1 2 1
7 Leo Starup, Rokaden  1369 3,10 8 0

110

4 1

½ 3

0 1

 
8 Søren Bennedsen, SK1968 1178 1,25

1 7

9 1

0 6

2 0

5 0 2  
9 Egon Christensen, VRS  1268 1,70/4 101

0 8

Ø 2

5 0

4 ½  
10 Torben Kristensen, Esbjerg  1372 2,95

9

7 0

0 5

½ 4 3 0 ½  

* Partiet rates ikke.
1. præmie: kr. 400,-, 2. præmie: kr. 200,- 3. præmie: kr. 100,-
Bedst under 1300 i rating:  300,- kr. Ved ligestilling anvendes korrektion.

Man kan kun vinde en præmie. Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

 


ÅM i Hurtigskak 2008  
Deltager Ro 1 2 3 4 5 6 7 8 Po. Pl.  
1. Steen Farup Christensen
1775
2  
0
  17
0
  14
1
9  
0
15  
1
  10
1
12  
½
  13
½
4.0 6-10  
2. Johnni Veng
2163
  1
1
4  
1
10  
1
  5
0
13  
1
  17
1
8  
1
  6
½
6.5 1 1. pr
3. Henrik Christensen
2017
4  
0
  18
0
6  
0
15  
1
  14
1
  12
0
16  
1
  10
1
4.0 6-10  
4. Bjarne Jensen
1902
  3
1
  2
0
18  
½
7  
1
  8
0
  6
0
9  
0
15  
1
3.5 11-14  
5. Jesper Skjoldborg
2289
6  
1
  8
½
  13
1
2  
1
17  
½
  11
1
7  
0
12  
1
6.0 2-3 2. pr
6. Jes Harholm
2136
  5
0
7  
0
  3
1
14  
1
  12
1
4  
1
  17
1
2  
½
5.5 4-5 2.Rating
præmie
7. Poul Erik Nielsen
2163
8  
0
  6
1
11  
1
  4
0
  10
½
9  
1
  5
1
17  
1
5.5 4-5  
8. Claus Rossen
2157
  7
1
5  
½
17  
½
  18
1
4  
1
  13
1
  2
0
11  
1
6.0 2-3 3. pr
9. Nicolaj Lautsen
1000
10  
0
11  
0
  15
1
  1
1
16  
½
  7
0
  4
1
14  
½
4.0 6-10 Bedst u/ 1500
10. Claes Scherwin
1865
  9
1
12  
1
  2
0
13  
0
7  
½
1  
0
  15
1
3  
0
3.5 11-14  
11. Bjarne Pedersen
2078
12  
0
  9
1
  7
0
  16
1
18  
1
5  
0
  13
½
  8
0
3.5 11-14  
12. Mads Andersen
2043
  11
1
  10
0
16  
1
17  
0
6  
0
3  
1
  1
½
  5
0
3.5 11-14  
13. Søren T. Sørensen
1772
14  
1
  16
1
5  
0
  10
1
  2
0
8  
0
11  
½
1  
½
4.0 6-10 Bedst u/ 2000
14. Kristian Seegert
2001
  13
0
15  
1
1  
0
  6
0
3  
0
  16
½
  18
1
  9
½
3.0 15-16  
15. Søren Bennedsen
1261
16  
0
  14
0
9  
0
  3
0
  1
0
  18
0
10  
0
  4
0
0.0 18  
16. Toni Hyttel
1358
  15
1
13  
0
  12
0
11  
0
  9
½
14  
½
  3
0
18  
1
3.0 15-16 1.Rating
præmie
17. Kresten Hagen
2059
18  
1
1  
1
  8
½
  12
1
  5
½
2  
0
6  
0
  7
0
4.0 6-10  
18. Anton David
1469
  17
0
3  
1
  4
½
8  
0
  11
0
15  
1
14  
0
  16
0
2.5 17 2.Rating
præmie

 

ÅM i lyn 2008
# Navn Rating Points Vundne Remis Tabte Præmier
1 Klaus Berg 2416 13.50 12 3 0 1.
2 Allan Stig Rasmussen 2501 12.00 11 2 2 2.
3 Poul Erik Nielsen 2163 11.50 11 1 3 3.
4 Mads Boe 2350 11.00 10 2 3  
5 Peter Grove 1994 10.50 10 1 4 1. u 2000
6 Jesper Skjoldborg 2289 10.50 10 1 4  
7 Bjarne Hansen 2238 10.50 10 1 4  
8 Martin Matthiesen 2351 10.00 10 0 5  
9 Tommy Clausen 1966 8.00 7 2 6  
10 Mads Borup 1905 7.50 7 1 7  
11 Sjúrdur Thorsteinsson 2066 7.50 7 1 7  
12 Bjarne Pedersen 2062 7.50 6 3 6  
13 Esben Nicolajsen 1705 7.00 7 0 8  
14 Kresten Hagen 2059 7.00 7 0 8  
15 Hans Rasmussen 1941 7.00 7 0 8  
16 Steen Farup Christensen 1775 7.00 7 0 8 1. u 1800
17 Allan Corneliussen 1780 7.00 7 0 8  
18 Mikkel Nørgaard 1820 7.00 6 2 7  
19 Torill Skytte 1822 6.00 6 0 9(7)  
20 Nicklas Corneliussen 1383 6.00 6 0 9 1. u 1600
21 Lars Christiansen 1653 5.50 5 1 9  
22 Minh Nguyen 1100 5.00 5 0 10  
23 Torben Hansen 1541 4.50 4 1 10  
24 Benny Weibel 1617 3.00 3 0 12  
25 Tim Bjerre 1674 2.00 2 0 13  
26 Egon Christensen 1268 1.00 1 0 14  

Chess House Januar/Februar 2008 Onsdags EMT
Mester 1

Spilletidspunkter: 9/1, 16/1, 23/1, 30/1 og 6/2 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1

Lars Andersen, Nordre

2067/2107 3,20 1 6 0 2 3 0 1 4 5 1 3 2
2

Nicolai Brondt, Lyngby-Virum

1904/1795 1,85 1 5 1 1 ½ 6 1 3 4 ½ 4 1
3

Henning Matzen, Viby

1972/2031 2,45 0 4 5 1 1 1 2 0 0 6 2  
4 Niels Bøye, SK1968 1949/2007 2,25 3 1 6 ½ ½ 5 1 0 ½ 2  
5

Tobias Bøje, Viby

1915/1957 1,95 2 0 0 3 4 ½ 6½ 0 1 1  
6

Bjarne Pedersen, SK1968

2078/2149 3,30 1 0 ½ 4 2 ½ ½ 5 3 1  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Januar/Februar 2008 Onsdags EMT
Basis 1

Spilletidspunkter: 9/1, 16/1, 23/1, 30/1 og 6/2 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1

Esben Nicolajsen, Nordre

1705/1828 2,60 0 6 0 2 3 - ½ 4 5 Ø ½  
2

Philip Møller, Nordre

1623 1,95 1 5 1 1 0 6 - 3 4 1 3 1-3
3

Alvin Moustgaard, Tjele

1679/1956 2,45 (1)4 5(0) UD1 2 ET6 0  
4

Kjeld Ehlers, VRS

1686 2,50 3(0) 6 0 0 5 1 ½ 0 2 ½  
5

Mads Jensen, Tjele

1686/1843 2,50 2 0 (1) 3 4 1 6 1 1*1 3 1-3
6

Gert Medom, Aarhus/Skolerne

1754 3,05 1 1 1 4 2 1 0 5 3 - 3 1-3

* Partiet rates ikke
() Partierne rates men tæller ikke med i stillingen
1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Januar/Februar 2008 Onsdags EMT
Basis 2

Spilletidspunkter: 9/1, 16/1, 23/1, 30/1 og 6/2 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1

Torben Hansen, VRS

1442 2,15 1 6 1 2 3 ½ 1 4 5 ½ 4 1-2
2

Asbjørn Christensen, EM

1614 3,45 ½ 5 1 0 1 6 0 3 4 1  
3

Ole Bro Pedersen, Nordre

1491 2,50 1 4 5 0 ½ 1 2 1 1 6  
4

Kurt F N Aalbæk, Viby

1477 2,40 3 0 6 1 0 5 1 0 0 2 1  
5

Frederik Jensen, Tjele

1590 3,30 2 ½ 1 3 4 1 6 1 ½ 1 4 1-2
6

Christian Hartvigsen, Tjele

1308 1,15 1 0 0 4 2 0 0 5 3 0 0  

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Chess House Januar/Februar 2008 Onsdags EMT
Basis 3

Spilletidspunkter: 9/1, 16/1, 23/1, 30/1 og 6/2 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1

Søren Bennedsen, SK1968

1261 3,85 ½ 6 1 2 3 0 0 4 5 ½ 2  
2

Rasmus Bech, Tjele

1000 1,85 1 5 1 0 0 6 0 3 4 0 1  
3

Adam B. Hansen, VRS

1000 1,85 1 4 5 1 1 1 2 1 1 6 5 1
4

René Hougaard, Tjele

1000 1,85 3 0 6 0 1 5 1 1 1 2 3  
5

Anders Trust, Tjele

1074 2,45 2 0 0 3 4 0 6 0 ½ 1 ½  
6

Simon Vestergaard, Aabyhøj

1156 3,10 1 ½ 1 4 2 1 1 5 3 0 2

1. præmie: kr. 400,-. 2. præmie: 200,- (gavekort)
Præmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Søren T Sørensen, 21 42 52 16

Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486
CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Børnetræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften
er tirsdage.
Tjek kalenderen for
undtagelser
(ferie mm)