Resultater - afsluttede turneringer r
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2009
Onsdags EMT 2009 November/December
Mester 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 4/11
1
11/11
2
18/11
3
25/11
4
2/12
5
9/12
6
16/12
7
Po. Pl.
1 Lars Ren Andersen
Nordre Skakklub
2044 4,65

1 8

0 2

3 0

1 4

5 1

1 6

7 1

2051
5
2.
2 Kai S. Munk
Skanderborg Skakklub
2040 4,60

0 7

1 1

0 8

3

4 1

0 5

6 1

2018
3
4.
3 Oluf e
Randers Skakklub
1907 3,25

0 6

7 1

1 1

2

8

1 4

5 0

1930
4
3.
4 Benny Lauridsen
Viby Skakklub
1839 2,55

1 5

6 1

7

1 0

0 2

3 0

0 8

1838
2
7.
5 Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
1942 3,60

4 0

8 0

6

7

0 1

2 1

1 3

1924
3
5.
6 Philip David Dolan Mller
Enkeltmedlem
1751 1,70

3 1

0 4

5

8 0

1 7

1 0

0 2

1775
2
6.
7 Graham C. Taylor
Skakklubben Af 1968
1903 3,20

2 1

0 3

4

5

6 0

8 0

0 1

1867
2
8.
8 Bjarne Pedersen
Skakklubben Af 1968
2021 4,45

1 0

1 5

2 1

1 6

3

1 7

4 1

2042
5
1.
1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 250 (gavekort). 3. Prmie: kr. 150 (gavekort).
Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16.

Onsdags EMT 2009 November/December
Basis 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 4/11
1
11/11
2
18/11
3
25/11
4
2/12
5
9/12
6
16/12
7
Po. Pl.
1 Allan Westenborg
Skdstrup Skakklub
1713 4,65

1 8

1 2

3 1

1 4

5 1

1 6

7 1

1794
7
1.
2 Carl-Evald Nielsen
Randers Skakklub
1501 2,45

1 7

1 0

1 8

0 3

4 1

1 5

6

1596
4
2.
3 Asbjrn Christensen
Enkeltmedlemmer
1589 3,35

1 6

7 1

0 1

2 1

0 8

1 4

5 0

1612
4
3.
4 Leif Nrholm
rhus Skakklub-Skolerne
1583 3,30

5

6

0 7

1 0

0 2

3 0

1 8

1525
2
7.
5 Kaj Nielsen
Randers Skakklub
1502 2,45

4

8

0 6

7

0 1

2 0

1 3

1504
2
5.-6.
6 Jrgen Rudbeck
Nordre Skakklub
1688 4,40

3 0

4

5 1

8 1

7

1 0

2

1661
3
4.
7 Finn Andersson
Randers Skakklub
1543 2,90

2 0

0 3

4 1

5

6

8 0

0 1

1503
2
8.
8 David Bille Maagaard
Randers Skakklub
1704 4,55

1 0

5

2 0

0 6

3 1

1 7

4 0

1643
2
5.-6.
1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 250 (gavekort). 3. Prmie: kr. 150 (gavekort).
Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16.

 

Skak i Dagtimerne EMT 2009 November
Basis 1
Alle dage kl. 13:00
Nr Navn Rating Fv. 6/11
1
13/11
2
20/11
3
27/11
4
4/12
5
Po. Pl.
1 Kurt Frede Nissen Aalbk
Viby Skakklub
1604 1,50

0 6

1 2

3 0

1 4

5 0

1619
2
4.-5.
2 Peter Wheadon
Skanderborg Skakklub
1659 1,90

5

1 0

1 6

- 3

4 0

1653
1,5
6.
3 Frode Sby
Nordre Skakklub
1932 3,85

4

5

1 1

2 1

1 6

1932
4
1.
4 Graham C. Taylor
Skakklubben Af 1968
1903 3,65

3

6

5

1 0

1 2

1869
2,5
3.
5 Allan Westenborg
Skdstrup Skakklub
1713 2,30

2

3

4

6

1 1

1734
3
2.
6 Jens Rasmussen
Lseforeningens Skakklub
1648 1,80

1 1

4

2 0

5

3 -

1659
2
4.-5.
1. Prmie: kr. 150. 2. Prmie: kr. 100 (gavekort).
Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Thomas Vestergrd: 24 64 28 62.

Skak i Dagtimerne EMT 2009 November
Basis 2
Alle dage kl. 13:00
Nr Navn Rating Fv. 6/11
1
13/11
2
20/11
3
27/11
4
4/12
5
Po. Pl.
1 Brian Kristensen
Viby Skakklub
1530 3,60

2 1

3 1

0 9

8 0

1 5

1503
3
4.-6.
2 Egon Christensen
Vejlby-Risskov Skakklub
1303 0,90

0 1

9 0

0 8

6 0

110

1263
1
8.-9.
3 Jens Jrgensen
Viby Skakklub
1273 1,60

4 1

0 1

1 6

5 1

1 7

1422
4
1.-2.
4 Rudolph Werk
Viby Skakklub
1238 1,20

0 3

5 1

0 7

101

1 6

1274
3
4.-6.
5 Erik Foged
Enkeltmedlem
1200 1,05

6 0

0 4

110

0 3

1 0

1153
1
8.-9.
6 Leif Nrholm
Enkeltmedlem
1583 4,00

1 5

7

3 0

1 2

4 0

1516
2,5
7.
7 Asbjrn Christensen
Enkeltmedlem
1589 3,50

8 1

6

4 1

1 9

3 0

1589
3,5
3.
8 Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
1600 2,75

0 7

101

2 1

1 1

9 1

1608
4
1.-2.
9 Izzat Abusinni
Hrning Skakklub
1390 1,40

101

1 2

1 1

7 0

0 8

1417
3
4.-6.
10 Dig? Kontakt Thomas 24642862
Enkeltmedlem
1000 0,00

- 9

- 8

5 -

- 4

2 -

1000
0
10.
1. Prmie: kr. 150. 2. Prmie: kr. 100 (gavekort).
Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Thomas Vestergrd: 24 64 28 62.

 

Sren Bennedsens 1. mindeturnering
Hurtigskak

1. Bjarne Pedersen 4 (vinder af gruppe 1)
2. Anton David 3 (vinder af gruppe 2)
3.-4. Sren Srensen 3
3.-4. Graham Taylor 3
5. Anders Nielsen 1
6. Bent Mller Hansen 0

 

Chess House Onsdags EMT 2009
Basis 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 23/9
1
30/9
2
7/10
3
21/10
4
28/10
5
Po. Pl.
1 Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
1643 2,95

0 6

0 2

3 0

1 4

5


1,5
5.
2 Philip David Dolan Mller
Enkeltmedlem
1740 3,65

5

1 1

1 6

3

4 1


4
2.
3 Jrgen Rudbeck
Nordre Skakklub
1640 2,95

1 4

5 1

1 1

2

1 6


4,5
1.
4 Jens Jrgensen
Viby Skakklub
1302 0,65

3 0

6 0

0 5

1 0

0 2


0
6.
5 Leif Nrholm
rhus Skakklub-Skolerne
1556 2,30

2

0 3

4 1

6

1


2,5
3.-4.
6 Asbjrn Christensen
Enkeltmedlemmer
1591 2,55

1 1

1 4

2 0

5

3 0


2,5
3.-4.
1. Prmie: kr. 400. 2. prmie: kr. 200 (gavekort).
Prmier deles ved ligestilling. A Afbud, U Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16.

 

TORSDAGS Grand Prix Sommer 2009

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

02
07
09
07
16
07
23
07
30
07
06
08
13
08
20
08
27
08
03
09
10
09
17
09
24
09
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
A Lynrating 2100 - ∞                   ? ? ?    
  Bjarne Pedersen 11 10 12   12 14 12   14       14 99
  Lars Andersen 14 12 14 17     14   17         88
  Martin Matthiesen 17 14 17                   17 65
  Poul Erik Nielsen 10       17                 27
  Kristine Srensen 12                         12
                               
B Lynrating 1900 - 2099                            
  Steen F. Christensen 9     14 14 17   14           68
  Ahmet Kilic     10                     10
Hans Henrik Grand 8                         8
                               
C Lynrating 1700 - 1899                            
  Thomas H. Vestergaard     11 12                   23
  Sren T Srensen   17         17 17           51
  Lars Noe   11                       11
  Mikkel Stephensen 7                         7
  Johnny Sparvang             11     17       28
  Steen Larsen (rating ?!)                   14       14
                               
D Lynrating 1500 - 1699                            
  Anton David       10                   10
  Johnny Jensen             10             10
                               
E Lynrating 1300 - 1499                            
  Jacob Mortensen       10                   10
                               
F Lynrating 1000 - 1299                            
  Rohde Fischer             9             9
  Matthias Mikkelsen             8     12       20
  Sidsel Steffensen                   11       11
                               

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 8 bedste resultater regnes med i stillingen.

 

Chess House Torsdags EMT 2009
Mester 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 20/8
1
27/8
2
3/9
3
10/9
4
17/9
5
Po. Pl.
1 Hans-Henrik Grand
rhus Skakklub-Skolerne
2065 2,70

2

5

1 4

0 8

3


2,5
5.
2 Bjarne Pedersen
Skakklubben Af 1968
2052 2,80

1

6

0 8

3 1

7


2,5
6.
3 Birger Mller
rhus Skakklub-Skolerne
1773 0,95

4 0

7 0

6

0 2

1


1
8.
4 Henrik Svane
Denmark
2033 2,60

1 3

8 1

1 0

5

6


3
2.-3.
5 Peter Grove
Denmark
2079 2,65

6

1

7

4

8


2,5
4.
6 Morten Lyck Hansen
Enkeltmedlem
1950 2,25

5

2

3

7 0

4


2
7.
7 Hans Laurits Tanggaard
Randers Skakklub
2010 2,45

8 0

1 3

5

1 6

2


3
2.-3.
8 Nina Hiberg
Nordre Skakklub
2212 3,60

1 7

0 4

2 1

1 1

5


3,5
1.
1. Prmie: kr. 450. 2. Prmie: kr. 250 (gavekort). 3. Prmie: kr. 150 (gavekort).
Prmier deles ved ligestilling. A Afbud, U Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16.

Chess House Torsdags EMT 2009
Basis 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 20/8
1
27/8
2
3/9
3
10/9
4
17/9
5
Po. Pl.
1 Rohde Fischer
rhus Skakklub-Skolerne
1120 0,75

1 6

0 2

3 0

0 4

5 0


1
6.
2 Leif Nrholm
rhus Skakklub-Skolerne
1585 3,65

1 5

1 1

0 6

0 3

4 1


3
4.
3 Jrgen Rudbeck
Nordre Skakklub
1656 4,05

4

5 0

1 1

2 1

1 6


3,5
2.
4 Jens Jrgensen
Viby Skakklub
1255 1,05

3

6 +

0 5

1 1

0 2


1,5
3.
5 Kurt Frede Nissen Aalbk
Viby Skakklub
1534 3,30

2 0

1 3

4 1

6 1

1 1


4
1.
6 Esben Mller
Skakklubben Evans
1305 1,20

1 0

- 4

2 1

0 5

3 -


1
5.
1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).
Prmier deles ved ligestilling. A Afbud, U Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16.

 

Aarhus Chess Summer, IM group 2009
IM 1
Every day at 11am
Nr Navn Rating Fv. 8/7
1
9/7
2
10/7
3
11/7
4
12/7
5
13/7
6
14/7
7
15/7
8
16/7
9
Po. Pl.
1 IM Klaus Berg
Denmark
2432 5,55

110

0 2

3

4

5

1 6

7

8

9 1

2432
5
4.
2 IM Eva Repkova
Slovakia
2428 4,85

1 9

1 1

110

+ 3

4

5

6 1

1 7

8 0

2440
7
1.
3 FM Mads Andersen
Denmark
2336 3,90

0 8

9 0

1

2 -

110

4

5

0 6

7

2318
3
8.
4 FM Eric Peterson
Slovakia
2248 3,15

0 7

8 0

9

1

2

3

10

0 5

6 0

2235
2
9.
5 IM Rasmus Skytte
Denmark
2396 5,10

6

7

8

9 1

1

2

3

4 1

10

2402
5
3.
6 IM Jens Kristiansen
Denmark
2435 5,60

5

100

1 7

8

1 9

1 0

0 2

3 1

1 4

2429
5
5.
7 WGM Bella Igla
Israel
2235 3,00

4 1

5

6 0

10

1 8

9

1

2 0

3

2265
4
6.
8 IM Jacob Vang Glud
Denmark
2462 5,95

3 1

1 4

5

6

7 0

101

9

1

1 2

2463
6
2.
9 Jackie Andersen
Denmark
2292 3,70

2 0

1 3

4

0 5

6 0

7

8

100

0 1

2268
2
10.
10 WIM Ellen Hagesaether
Norway
2249 3,15

1 0

1 6

2 0

7

3 0

0 8

4

1 9

5

2256
3
7.
Now with July ELO
6/9 = IM-norm
5/9 = WGM-norm

 

Aarhus Chess Summer, Candidate group 2009
Candidat 1
Every day at 11am
Nr Navn Rating Fv. 8/7
1
9/7
2
10/7
3
11/7
4
12/7
5
13/7
6
14/7
7
15/7
8
16/7
9
Po. Pl.
1 Peter Grove
Denmark
2149 4,70

010

2

3 0

1 4

5 0

6

7 1

0 8

9 0

2115
3
9.
2 Henrik Svane
Denmark
2113 4,25

0 9

1

10

0 3

4 0

0 5

6

1 7

8

2088
3
8.
3 Poul Rewitz
Denmark
2234 5,80

0 8

9 1

1 1

2 1

110

1 4

5 1

1 6

7 1

2278
8
1.
4 Louise W. Fredericia
Denmark
2090 3,95

1 7

8 1

0 9

1 0

1 2

3 0

10

5

6 0

2091
4
6.
5 Ole Bnnelykke
Denmark
2081 3,85

0 6

7 1

0 8

9 0

1 1

2 1

0 3

4

110

2094
4
5.
6 Claus Rossen
Denmark
2188 5,20

5 1

10

1 7

8 0

9

1

2

3 0

1 4

2184
5
4.
7 Christopher Repka
Slovakia
1860 1,40

4 0

0 5

6 0

100

0 8

9 1

0 1

2 0

0 3

1848
1
10.
8 Lars Aaes Nielsen
Denmark
2233 5,80

3 1

0 4

5 1

1 6

7 1

10

1 9

1 1

2

2257
7
2.
9 Alf R. Andersen
Norway
2238 5,85

2 1

0 3

4 1

1 5

6

0 7

8 0

101

1 1

2231
5
3.
10 Lars Ren Andersen
Nordre Skakklub
2117 4,30

1 1

6

2

1 7

3 0

8

4

0 9

5 0

2111
4
7.
Now with July ELO


 

Chess House Sommerskak 2009
Gruppe 1
Hverdage kl. 16-21. Lr- og sndag kl. 12-17.
Nr Navn Rating Fv. 29/6
1
30/6
2
1/7
3
2/7
4
3/7
5
4/7
6
5/7
7
Po. Pl.
1 Lars Ren Andersen
Nordre Skakklub
2103 6,10

111

113

8 1

0 2

171

101

1 3

2101
6
2 Bjarne Pedersen
Skakklubben Af 1968
2017 5,70

112

141

1 9

1 1

110

7 1

113

2043
7
3 Benny Lauridsen
Viby Skakklub
1882 4,95

130

17

114

151

5

8

1 0

1839
3
4 Johnny Holler Johansen
Lseforeningens Skakklub
1874 5,80

014

181

100

0 7

11

201

121

1805
3
5 Niels Bye
Skakklubben Af 1968
1873 5,75

150

019

201

114

3

112

101

1836
4
6 Christian Furrer
Nsby Skakklub
1815 0,00

-16


0
7 Morten Dreisler
Hinnerup Skakklub
1776 4,15

17

10

15

4 1

131

0 2

1 8

1787
4
8 Allan Westenborg
Skdstrup Skakklub
1770 4,10

118

151

0 1

010

161

3

7 0

1752
3
9 Mikkel Stephensen
Viby Skakklub
1727 4,95

191

116

2 0

017

120

118

111

1699
4
10 Gert Medom Madsen
Enkeltmedlemmer
1695 2,50

120

7

1 4

8 1

2 0

0 1

0 5

1725
3
11 Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
1625 3,95

0 1

201

160

18

4

119

0 9

1596
3
12 Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
1624 2,50

2 0

+99

170

191

1 9

5 0

0 4

1609
3
13 Berno Hansen
Viby Skakklub
1585 2,75

1 3

1 0

119

161

0 7

171

2 0

1627
4
14 Asbjrn Christensen
Enkeltmedlemmer
1564 2,00

4 1

0 2

3 0

5 0

120

016

+99

1564
3
15 Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
1521 2,10

1 5

0 8

7

0 3

180

+99

191

1539
3
16 Erik Mllmann Bye
Vejlby-Risskov Skakklub
1501 2,15

6 +

9 0

111

013

0 8

141

017

1494
3
17 Thomas Bauder Jensen
Hadsten Skakklub
1384 1,00

7

3

112

9 1

0 1

013

161

1564
4
18 Erik Bremer
Blindes Skakklub
1366 1,50

8 0

0 4

+99

11

115

9 0

20

1389
3
19 Per Lykke Porsgaard
Kolding Skakklub
1287 0,70

0 9

5 1

130

012

+99

110

015

1301
2
20 Thomas Nielsen
Skakklubben Evans
1136 0,35

100

011

0 5

+99

140

0 4

18

1143
1
Prmie: flger snarest.

Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16 eller Chess House: 86 19 76 47.

 

Skak i Dagtimerne EMT 2009 Juni
Basis 1
Alle dage kl. 13:00
Nr Navn Rating Fv. 2/6
1
9/6
2
16/6
3
23/6
4
30/6
5
Po. Pl.
1 Johnny Jensen
Skakklubben Af 1968
1652 2,30

6

2

3 0

4

5 0


1,5
-
2 Allan Westenborg
Skdstrup Skakklub
1770 3,30

5

1

0 6

3

4 1


2,5
-
3 Asbjrn Christensen
Enkeltmedlemmer
1606 1,90

0 4

5 0

1 1

2

1 6


2,5
-
4 Gert Medom Madsen
Enkeltmedlemmer
1695 2,70

3 1

6

1 5

1

0 2


3
1.-2.
5 Peter Wheadon
Skanderborg Skakklub
1654 2,30

2

1 3

4 0

6 0

1 1


2,5
-
6 Jens Rasmussen
Lseforeningens Skakklub
1683 2,55

1

4

2 1

1 5

3 0


3
1.-2.
1. Prmie: kr. 150. 2. Prmie: kr. 100.
Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergrd: 24 64 28 62.

Skak i Dagtimerne EMT 2009 Juni
Basis 2
Alle dage kl. 13:00
Nr Navn Rating Fv. 2/6
1
9/6
2
16/6
3
23/6
4
30/6
5
Po. Pl.
1 Jens Jrgensen
Viby Skakklub
1376 2,75

0 6

0 2

3 0

0 4

5 0


0
-
2 Jakob Mortensen
Skakklubben Af 1968
1198 1,35

0 5

1 1

1 6

0 3

4 0


2
-
3 Kurt Frede Nissen Aalbk
Viby Skakklub
1412 3,00

1 4

5 0

1 1

2 1

1 6


4
2.
4 Izzat Abusinni
Hrning Skakklub
1381 2,80

3 0

6 1

0 5

1 1

1 2


3
-
5 Brian Kristensen
Viby Skakklub
1426 3,15

2 1

1 3

4 1

6 1

1 1


5
1.
6 Rudolph Werk
Viby Skakklub
1283 2,00

1 1

0 4

2 0

0 5

3 0


1
-
1. Prmie: kr. 150. 2. Prmie: kr. 100.
Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergrd: 24 64 28 62.

 

TORSDAGS Grand Prix Forr 2009

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

16
04
23
04
30
04
07
05
14
05
21
05
28
05
04
06
11
06
18
06
25
06
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A Lynrating 2100 - ∞                        
  Martin Matthiesen 12   17 17 17 17   U 17 17 17 Max!
  Lars Andersen 14 14 14       14 D   11 14 81
  Arne Matthiesen   17       12   G   14   43
  Poul Erik Nielsen 17 12                 29
  Kresten Hagen       12       E   10   22
                  T        
B Lynrating 1900 - 2099                        
  Bjarne Pedersen   11   14   11 17   14 12 11 90
  Kristine Srensen           14 12       10 36
  Lars Noe 10     10               20
Casper Busk       11               11
  Sren T. Srensen 9                     9
  Mads Borup                     9 9
                           
C Lynrating 1700 - 1899                        
  Anders K. Nielsen 8     9 14   9         40
  Steen F. Christensen     12       11       12 35
  Gert Medom 7                   7 14
  Dennis Hemdorff   10                   10
  Thomas H. Vestergaard       8               8
                           
D Lynrating 1500 - 1699                        
   Morten Rasmussen 11   11   12   10         44
   Lars Christiansen   9                   9
   Leif Nrholm Jensen 6                     6
                           
E Lynrating 1300 - 1499                        
  Ole Bro Pedersen         11             11
  Simon Iversen                     8 8
  Kurt Simonsen 5                     5
                           

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

 

Chess House Onsdags Juni Hurtigskak 2009
Mester
 1

Spilles: 10/6 og 17/6 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Henrik Svane, Evans 2051   1 8 2 3   1 4 5 1  1 6 1  5

2.

2 Lars Andersen, Nordre 2103   1 7 1 0 8 0 3 1 1 5 6 1  5  
3 Bjarne Pedersen, SK1968 2023    1 6 7 1   1 1 0 8  4 5 1  5  
4 Anton David, Nordre  1628   0 5 0 1 7 0 0 2 0 8 1 R1
5 Anders Nielsen, Skdstrup 1910   1 0  6 0 0 1 0 0 3 1 R1
6 Hans Henrik Grand, rhus/Skolerne 2065   0 1 4 8 0 1 7 0 0 2 2  
7 Philip Mller, EM 1651   2 0  0 3 0 1 5 0 0 0 1 1  
8 Martin Matthiesen, SK1968 2281   0 1 5 1 1 6 1 1 7 1 6 1.

1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).
Bedst under 2000: kr. 200. Man kan kun vinde 1 prmie. 

Prmier deles ved ligestilling.

 

Chess House Onsdags EMT 2009
Mester
 1

Spilles: 22/4, 29/4, 6/5, 13/5, 20/5, 27/5 og 3/6 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Mads Hansen, Frem 2044 4.55 8  2 3 1 1 4 1 1 6 7 1  6 1.
2 Hans Tanggaard, Randers 2003 4.15 1 7  8 0 3 1 5 6 1 4 2-3
3 Philip D. D. Mller, EM 1651 1.05  1 6 7 1 0 1 1 0 8 0 4 5 0 3  
4 Per Oehlerich, Nordre 1875 2.90  5 1 7 0  2 1   8 4 R1
5 Tobias V. Rostgaard, Mrslet 2046 4.55 1 1 6 1 0 1 0 1 3 4 2-3
6 Nicolai B. Pedersen, Mrslet 2076 4.85 0  4 0 8  1 7 0 0 2 2  
7 Jrgen Rudbeck, Nordre 1735 1.65 2 0  0 3 0 0 5 0 0 0 1 0  
8 Bjarne Pedersen, Sk1968 2015 4.30 0 5  6 1 1 7 4  

1. Prmie: kr. 400. 2. Prmie: kr. 200 (gavekort).
Bedst under 1900: kr. 200. Man kan kun vinde 1 prmie. 

Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergrd: 24 64 28 62

 

Chess House Onsdags EMT 2009
Mester
 1

Spilles: 22/4, 29/4, 6/5, 13/5, 20/5, 27/5 og 3/6 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Asbjrn Christensen, EM 1616 4.25

2 0

0 9

1 7

5 1

110

3 0

1 6

4  
2 Emil Deleuran, Tjele 1637 4.20 1 1 3 0

9

8 4 U D 5

G10

2  
3 Mikkel G. stergaard, Sk1968 1594 3.69

4 1

1 2

1 8 9

6 0

1 1 7 1 5 1
4 Frants C. B. Stentzer, Tjele 1082 1.17 0 3 5 1 0 6 100 1*2 7 0

9 0

2  
5 Anders Brygger, Prst 1186 1.86 6 0

0 4

100

0 1

0 7 2 1* 0 8 1  
6 Kurt F. N. Aalbk, Viby 1412 3.37

 1 5

8 0

4 1 7 1 1 3

9

1 0

4  
7 Jens Erik N. Andersen, Tjele 1122 1.46 8 0 110 1 0 0 6 5 1

1 4

0 3 3 R1
8 Jonas Nielsen, Viborg 1538 3.56

 1 7

1 6 3 0

2

9

101

5 1 5 2-3
9 Leif N.Jensen, rhus/Skolerne 1591 3.52 101

1 1

2

3 8

6

1 4

5 2-3
10 Jens A. L. Jrgensen, Viby 1344 2.92

0 9

7 0

1 5

1 4 1 0 0 8 2 1* 3 R1

1. Prmie: kr. 500. 2. Prmie: kr. 300 (gavekort).
Bedst under 1400: 200 kr. Man kan kun vinde en prmie.

Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergrd: 24 64 28 62

 

Skak i Dagtimerne EMT 2009 April/Maj
Basis 1
Alle dage kl. 13:00
Nr Navn Rating Fv. 23/4
1
30/4
2
7/5
3
14/5
4
28/5
5
Po. Pl.
1 Jens Jrgensen
Viby Skakklub
1344 1,30

06

02

31

04

51


2
2 Aksel Madsen
Hrning Skakklub
1382 1,60

05

11

16

03

40


2
3 Asbjrn Christensen
Enkeltmedlemmer
1616 3,30

04

50

01

21

16


2
4 Allan Westenborg
Skdstrup Skakklub
1696 3,85

31

61

5

11

12


4,5
5 Leif Nrholm
rhus Skakklub-Skolerne
1591 3,15

21

13

4

61

01


3,5
6 Izzat Abusinni
Hrning Skakklub
1417 1,80

11

04

20

05

30


1
1. Prmie: kr. 150. 2. Prmie: kr. 100 (gavekort).
Prmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
Evt. afbud: Sren T Srensen: 21 42 52 16 eller Thomas Vestergrd: 24 64 28 62.

 

Chess House Onsdags EMT 2009 Marts/April
Mester

Spilletidspunkter: 4/3, 11/3, 18/3, 25/3 og 1/4 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Nicolai K. Brondt Pedersen. Mrslet 2020 3,10 1 6 1 2 3 1 4 5 4 1
2 Bjarne Pedersen, SK1968 2040 3,25 1 5 1 0 6   3 4 2 2-3
3 Sren T. Srensen, SK1968 1812 1,45 4 5 1 2 6 2 2-3
4 Oluf e, Randers 1947 2,50 3 6 0 1 5 1 0 2 2  
5 Niels M. Bye, SK1968 1878 1,95 2 0 3 4 0 6 1 1 2  
6 Thomas H. Vestergrd, SK1968 1971 2,70 1 0 1 4 2 0 5 3 2  

1. prmie: kr. 400,-. 2. prmie: 200,- (gavekort)
Prmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Sren T Srensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergrd: 24 64 28 62)

 

Chess House Onsdags EMT 2009 Marts/April
Basis

Spilletidspunkter: 4/3, 11/3, 18/3, 25/3 og 1/4 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Torben Hansen, VRS 1542 2,45

2

8

6

9 0

5 0 1 R1
2 David Bille Maagaard, Randers 1607 2,80 1 9 0

101

0 4 7 1 2  
3 Asbjrn Christensen, EM 1635 3,15

4 0

10

5 1

1 7

0 8 2  
4 Esben Nicolajsen, Tjele 1678 3,15

1 3

6 1

8 1

2 1 1 9 5 1.
5 Kaj Nielsen, Randers 1513 2,60

6 0

7 0

0 3

010

1 1 1  
6 Kurt F. N. Aalbk, Viby 1402 1,35

1 5

0 4 1 0 8 100 1 R1
7 Jens Jrgensen, Viby 1317 0,85

8 0

1 5

0 9

3 0

0 2

1  
8 Carl Evald Nielsen, Randers 1575 2,90

1 7

1

0 4

6 1

3 1 3 2.-3.
9 Philip DD Mller, EM 1657 3,20

10 0

1 2 7 1 1 1 4 0 3  
10 Anton David, Nordre 1577 2,60

1 9

3

0 2

5 1

1 6

3 2.-3.

1. prmie: kr. 400,-. 2. prmie: 200,- (gavekort)
Bedst under 1600: 150,- Mest over forventet 175,- Prmier deles ved ligestilling (er ikke udbetalt endnu!).
Turneringsleder: Sren T Srensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergrd: 24 64 28 62)

 

Chess House 1. Pool Mesterskab
Efter de indledende puljekampe, blev der spillet semifinaler.

Semifinaler:

Tom "The Rocket" Petri - Sren Blankholm  0 - 1

Jrn Oehlerich - Per Oehlerich  1 - 0

Finale:
Jrn Oehlerich - Sren Blankholm  0 - 1

1. prmien var et kombineret Skak- og Vinst med proptrkker, vintermometer, ekstraprop med mere.


Sren Blankholm
foto: Gert Medom Madsen

 


Grand Prix Vinter 2008/9

  
Gr.

Navn

Points pr. runde

Points
I alt*

05
12
12
12
19
12
02
01
09
01
16
01
23
01
30
01
06
02
20
02
27
02
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A Rating 2100 - ∞                        
   Kresten Hagen   11   14 10 14 17 14 9 14 11 95
   Martin Matthiesen   17 17 12   17   17       80
   Arne Matthiesen     14 17             17 58
   Lars Andersen 12       17     11       40
   Ejner Borgbjerg           12 14 12       38
   Tom Petri                   17   27
   Poul Erik Nielsen         12     10       22
   Jacob Vang Glud                 17     17
   Bo Jacobsen                 14     14
   Karsten Rasmussen                 12     12
   Mads Boe                 11     11
   Allan Stig Rasmussen                 10     10
                           
B Rating 1900 - 2099                        
   Bjarne Pedersen 17 14 11 11 14 11 11 9 7 12 14 93
   Hans Henrik Grand 14       7             21
   Sren T Srensen 9         9     3     21
   Kristine Srensen     12                 12
   Sren Holst 11                     11
   Jens Olaf Fogh                 8     8
   Sven Judas                 5     7
   Carsten Srensen                 2     2
                           
C Rating 1700 - 1899                        
   Anders Nielsen 6 12 10   9     7 2 11   57
   Steen F Christensen       9     12   6   12 39
   Mads Borup         11 10   8       29
   Johnny Sparvang   10   7         2     19
   Jacob Buris       10               10
   Per Oehlerich     9                 9
   Mikkel Nrgaard 8                     8
   Jacob Arnbjerg       8               8
   Torill Skytte 7                     7
   Kasper Larsen                 4     4
   Claes Scherwin                 2     2
   Thomas C Thomsen                 2     2
   Allan Corneliussen                 2     2
   Lars Christiansen                 2     2
                           
D Rating 1500 - 1699                        
   Bjrn M Ochsner 10                     10
   Benny Weibel         8             8
   Esben Nicolaisen                 2     2
   Gerd M Madsen                 2     2
                           
E Rating 1300 - 1499                        
   Anton David             10         10
   Asbjrn Christensen 5                     5
   Torben Hansen                 2     2
                           
F Rating 1000 - 1299                        
   Jakob Mortensen             9 6   10 10 35
   Leon Askov           8 8         16
   Sren Shoel       6               6
   Steen Larsen                 2     2
                           

Points: 15-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, + 2 points for at stille op. 
* Kun de 7 bedste resultater regnes med i stillingen.

 

rhusmesterskabet 2009
Mester

Spilletidspunkter: 12/2 & 13/2 kl. 18.30, 14/2 kl.10.00 & 16.00, 15/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Lars Andersen, Nordre 2021 2,00 1 6 0 2 3 4 5 0 2  
2 Sren Andersen, lborg 2018 2,00 5 1 1 6  0 3 4 1 2 2-3
3 Claus Rossen, Viborg 2068 2,40 0 4 5 0 1 2 1 1 6 2 2-3
4 Bjarne Pedersen, SK1968 2055 2,25 3 1 6 0 0 5 1 0 2 1  
5 Andreas Hagen, rhus/Skolerne 2247 3,75 2 1 3 4 1 6 1 1 1 4 1
6 Jens Olaf Fogh, Mrslet 2095 2,60 1 0 1 4 2 1 0 5 3 0 2  

1. prmie: kr. 400,-. 2. prmie: kr. 200,-
Prmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Thomas Vestergrd: 24 64 28 62  (Sren T Srensen, 21 42 52 16)

 

rhusmesterskabet 2009
Basis 1

Spilletidspunkter: 12/2 & 13/2 kl. 18.30, 14/2 kl.10.00 & 16.00, 15/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Anders Nielsen, Skdstrup 1757 2,35 1 6 1 2 3 1 1 4 5 4 1
2 Bo Rossen, rhus/Skolerne 1808 2,75 1 5 1 0 0 6  0 3 4 0 1  
3 Rinor Salihu, Rokaden 1793 2,65 1 4 5 0 0 1 2 1 1 6 3 2
4 Sren T. Srensen, SK1968 1843 3,05 3 0 6 0 1 5 1 0 1 2 2  
5 Johan Holmstrm, lborg 1722 2,05 2 0 1 3 4 0 6 1 2  
6 Gert Medom Madsen, rhus/Skol. 1729 2,10 1 0 1 4 2 1 5 3 0 2  

1. prmie: kr. 400,-. 2. prmie: kr. 200,-
Prmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Thomas Vestergrd: 24 64 28 62  (Sren T Srensen, 21 42 52 16)

 

rhusmesterskabet 2009
Basis 2

Spilletidspunkter: 12/2 & 13/2 kl. 18.30, 14/2 kl.10.00 & 16.00, 15/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Berno Hansen, Viby 1647 2,50 0 6 0 2 3 1 0 4 5 0 1  
2 Anton David, Nordre 1577 1,95 0 5 1 1 0 6  0 3 4 1 2  
3 Flemming Pagh Iversen, SK1968 1682 2,80 0 4 5 0 0 1 2 1 1 6 2  
4 Claus Nis Andersen, Rokaden 1660 2,60 3 1 6 0 5 1 1 0 2 2 2-3
5 Allan Westenborg, Skdstrup 1682 2,80 2 1 1 3 4 1 6 1 1 1 5 1
6 Sren Jensen, Viby 1624 2,35 1 1 4 2 1 0 5 3 0 2 2-3

1. prmie: kr. 400,-. 2. prmie: kr. 200,-
Prmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Thomas Vestergrd: 24 64 28 62  (Sren T Srensen, 21 42 52 16)

 

rhusmesterskabet 2009
Basis 3

Spilletidspunkter: 12/2 & 13/2 kl. 18.30, 14/2 kl.10.00 & 16.00, 15/2 kl. 12.00

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Egon Christensen, VRS 1217 1,25

2 1

3 1

0 8

7 9 0 2 R
2 Bent Faust Andersen, Skdstrup 1291 2,80 0 1

9 1

4 0

110 6 0 2  
3 Erik M. Bye, VRS 1473 3,40

4 1

0 1

5 1

0 8

7 2  
4 Lars Holm-Rasmussen, rhus/Skol. 1269 2,20 0 3

6

1 2 5

8 0

2  
5 Jens Finnerup Madsen, byhj 1239 2,15

6 1

0 8

0 3

4

10 0

1  
6 Leon Askov, SK1968 1180 1,90

0 5

4

10 0 9 0 1 2 1  
7 Bjarne Tornbjerg, Skanderborg 1509 3,55 8 0

110

1 9 1

3

3 2-3
8 Mikkel G. stergaard, SK1968 1402 2,90

1 7

5 1

1 1 3 1 1 4 5 1
9 Kurt F. N. Aalbk, Viby 1422 3,45 10 1 0 2 7 0

1 6

1 1 3 2-3
10 Jens Ramsdal, byhj 1144 1,40

0 9

7 0

1 6

2 0

1 5

2  

1. prmie: kr. 400,-. 2. prmie: kr. 250,-  3. prmie kr. 150,-
Ratingprmie: mest over forventede scorer kr. 200,-
Prmier deles ved ligestilling. Man kan kun vinde 1. prmie.
Turneringsleder: Thomas Vestergrd: 24 64 28 62  (Sren T Srensen, 21 42 52 16)

M i hurtigskak 2009
Prmier Navn Points kor.
1. pr. M Jacob Vang Glud 6,0
1. pr. gr. 1 Poul Rewitz 5,5
2. pr. gr. 1 Bo Jacobsen 5,0 25
3. pr. gr. 1 Karsten Rasmussen 5,0 24
1. pr. gr. 2 Bjarne Pedersen 4,0 20,5
2. pr. gr. 2 Sren T Srensen 4,0 19,5
3. pr. gr. 2 Niels Danstrup 4,0 18,5
1. pr. gr. 3 Sren Jensen 3,0
2. pr. gr. 3 Birger Mller 2,5 19
3. pr. gr. 3 Tobias Juul Madsen 2,5 15,5
Jens Ove Fries Nielsen 4,5
Tom Petri 4,5
Niels Jrgen Fries Nielsen 4
Jes Harholm 3,5
Jens Olaf Fogh 3,5
Claus Rossen 3,0
Mikkel Nrgaard 3,0
Johnni Veng 2,0
Morten Lyck Hansen 2,0
Simon Thougaard 2,0
Toni Hyttel 2,0
Peter Askou Jakobseb 1,0

M i lyn 2009
# Navn Points Prmie
  Finale    
  M Jacob Vang Glud 2 1. pr.
  Bo Jacobsen 1 2. pr.
  Finalgruppe 1    
1 Jacob Vang Glud 6,0  
2 Bo Jacobsen 4,5  
3 Karsten Rasmussen 4,5 3. pr.
4 Mads Boe 4,0  
5 Allan Stig Rasmussen 3,5  
6 Kresten Hagen 2,5  
7 Jens Olaf Fogh 2,0  
8 Bjarne Pedersen 1,0  
  Finalegruppe 2    
9 Steen F Christensen 5,5 1. pr.
10 Sven Judas 5,5 2. pr.
11 Kasper Larsen 4,0 3. pr.
12 Sren T Srensen 3,5  
13 Claus Scwerwin 3,0  
  Thomas C Thomsen 3,0  
15 Niklas Corneliussen 2,5  
16 Johnny Sparvang 2,0  
  Finalegruppe 3    
17 Anders Nielsen 5,5 1. pr.
18 Gert Medom Madsen 5,5 2. pr.
19 Carsten Srensen 5,0 3. pr.
20 Allan Corneliussen 4,5  
21 Esben Nocolaisen 3,0  
22 Lars Christiansen 2,5  
23 Torben Hansen 2,0  
24 Steen Larsen 0,0  

Chess House Onsdags EMT 2009
Gruppe 1

Spilletidspunkter: 7/1, 14/1, 21/1, 28/1 og 4/2 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Torben Hansen, VRS 1465 1.40 1 6 0 2 3 1 4 5 3 2
2 Asbjrn Christensen, EM 1663 2.95 0 5 1 1 1 6  0 3 4 0 2  
3 Kjeld Ehlers, VRS 1516 1.80 0 4 5 0 0 1 2 1 0 6 1  
4 Gert Medom Madsen, rhus/Sk. 1688 3.15 3 1 6 1 1 5 1 1 2 4 1
5 Philip D.D. Mller, EM 1673 3.05 2 1 1 3 4 0 6 0 1 2  
6 David Bille Maagaard, Randers 1628 2.70 1 0 0 4 2 0 1 5 3 1 2  

1. prmie: kr. 400,-. 2. prmie: 200,- (gavekort)
Prmier deles ved ligestilling.
Turneringsleder: Sren T Srensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergrd: 24 64 28 62)

 

Chess House Onsdags EMT 2009
Gruppe 2

Spilletidspunkter: 7/1, 14/1, 21/1, 28/1 og 4/2 kl. 18.30

Nr Navn Rating Fv. 1 2 3 4 5 Po. Pl.
1 Joen Lesner, EM 1450 3.30

2 1

1 4 5 0 7 6 1 3 2-4
2 Mikkel stergaard ,SK1968 1366 2.70 0 1

1 8

4 1

3 1

5 3 2-4
3 Egon Christensen, VRS 1338 2.70

4 0

0 6

0 8

0 2

7 0 0  
4 Jens Jrgensen, Viby 1348 2.70 1 3 1 0 0 2

6 1

8 0 2  
5 Adam B. Hansen,VRS 1314 2.40 6 1

7 1

1

8 1

2 4 1
6 Frederik Bak Immersen, EM 1200 1.40

0 5

3 1

7 0 0 4 0 1 1  
7 Kurt F.N. Aalbk, Viby 1406 3.15 8 0 5

1 6

1 1

1 3 3 2-4
8 Jrgen Frank, VRS 1220 1.60

 7

2 0

3 1 0 5 1 4 2 R

1. prmie: kr. 400,-. 2. prmie: 200,- (gavekort), Mest over forventet score: 210,- kr
Prmier deles ved ligestilling. Man kan kun f en prmie.
Turneringsleder: Sren T Srensen, 21 42 52 16 (Thomas Vestergrd: 24 64 28 62)

Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486 CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Juniortræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften er tirsdage.
Tjek kalenderen for andre arrangementer, ændringer, ferie mm.