Resultater - afsluttede turneringer år
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2011
Onsdags EMT nov./dec. 2011
Mester 1
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 09/11
1
16/11
2
23/11
3
30/11
4
07/12
5
14/12
6
21/12
7
Po. Pl.
1 Graham Christopher Taylor
SK1968
1985 3,55

½ 8

½ 2

3 1

½ 4

5 0

1 6

7 0

1984
4.
2 Bjarne Pedersen
SK1968
2031 4,05

0 7

1 ½

½ 8

1 3

4 ½

½ 5

6 ½

2020
3.
3 Johnny Jensen
Aros
1894 2,60

½ 6

7 0

0 1

2 0

0 8

0 4

5 ½

1846
1
8.
4 Aage Dalstrup Olsen
Randers
1951 3,20

1 5

6 1

0 7

1 ½

½ 2

3 1

1 8

2003
5
2.
5 Lars Noe
Nordre
2009 3,85

4 0

8 ½

½ 6

7 0

1 1

2 ½

½ 3

1988
3
5.
6 Oluf Øe
Randers
1954 3,20

3 ½

0 4

5 ½

8 1

0 7

1 0

½ 2

1933
6.
7 Lars René Andersen
SK1968
2102 4,80

2 1

1 3

4 1

1 5

6 1

8 1

1 1

2150
7
1.
8 Benny Lauridsen
Viby
1909 2,75

1 ½

½ 5

2 ½

0 6

3 1

0 7

4 0

1902
7.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling.

Onsdags EMT nov./dec. 2011
Basis 1
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 09/11
1
16/11
2
23/11
3
30/11
4
07/12
5
14/12
6
21/12
7
Po. Pl.
1 Flemming Pagh Iversen
SK1968
1705 4,50

2 1

5 0

½ 3

9 1

110

111

4 1

1735
2.
2 Jens A. L. Jørgensen
Viby
1345 2,20

0 1

110

141

110

0 3

4 0

131

1381
3
9.
3 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1600 3,45

4 ½

114

1 ½

½12

2 1

0 5

6 0

1602
6.
4 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1670 3,75

½ 3

9 1

8 1

0 5

12½

1 2

0 1

1678
4
4.
5 Carsten Brølling
Skødstrup
1872 5,50

6 1

1 1

112

4 1

111

3 1

1 8

1917
7
1.
6 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1619 4,50

0 5

131

110

114

9 0

0 7

1 3

1561
3
10.
7 Jørgen Frank
Vejlby-Risskov
1446 3,10

8 0

011

010

113

140

6 1

1 9

1442
3
11.
8 Anton David
SK1968
1691 4,60

1 7

120

0 4

10½

131

114

5 0

1658
7.
9 Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov
1555 3,05

10½

0 4

131

0 1

1 6

-12

7 0

1530
12.
10 Johnny Sparvang
Aros
1582 3,95

½ 9

2 0

7 1

½ 8

1 0

113

½12

1562
8.
11 Arunn Ananthan
Evans
1511 3,10

120

7 1

1 6

1 2

0 5

1 0

141

1552
4
5.
12 Allan Westenborg
SK1968
1698 3,35

111

1 8

5 0

3 ½

½ 4

9 +

10½

1703
3.
13 Christopher Magnusson
Tjele
1200 1,20

140

0 6

0 9

7 0

0 8

100

0 2

1146
0
14.
14 Alexander Torp Jørgensen
Næstved
1263 1,75

113

3 0

0 2

6 0

1 7

8 0

011

1274
2
13.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
1. præmie: kr. 600, 2. præmie: kr. 400
Bedst u. 1650: kr. 300 (gavekort), Bedst u. 1350: kr. 100 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling.

 

Søren Bennedsens Mindeturnering 2011


Deltager Ro Elo We 1 2 3 4 5 6 7 8 Po. Pl. Pr Korr.
1. Bjarne Pedersen
2031 0 6.00
2  
½
7  
0
  4
1
  15
0
5  
1
  13
½
9  
1
  6
0
4.0 8-10   25.50
2. Gert Medom
1718 0 3.35
  1
½
8  
0
5  
1
  13
0
  16
1
12  
0
  4
½
3  
1
4.0 8-10 50 kr 25.00
3. Filip Boe Olsen
1459 0 1.60
4  
1
  6
½
7  
½
  10
0
  15
0
9  
0
  5
0
  2
0
2.0 16   27.50
4. Ole Gasbjerg
1478 0 2.50
  3
0
5  
½
1  
0
  16
0
  9
½
  11
1
2  
½
13  
0
2.5 12-15   20.00
5. Leif Nørholm
1656 0 3.25
6  
0
  4
½
  2
0
9  
0
  1
0
  16
1
3  
1
  14
0
2.5 12-15   22.50
6. Mads Boe
2341 0 6.80
  5
1
3  
½
  8
0
11  
1
  12
1
14  
1
  10
0
1  
1
5.5 3-4   28.50
7. Graham Taylor
1968 0 4.10
8  
½
  1
1
  3
½
12  
½
  14
1
10  
0
15  
0
  9
1
4.5 5-7 150 kr 30.50
8. Lars Rene Andersen
2102 0 4.75
  7
½
  2
1
6  
1
  14
1
10  
½
15  
1
13  
1
12  
0
6.0 2 50 kr 31.00
9. Ole Sørensen
1382 0 1.05
10  
0
  12
0
16  
0
  5
1
4  
½
  3
1
  1
0
7  
0
2.5 12-15 50 kr 25.50
10. Tom Petri Petersen
2313 0 6.95
  9
1
11  
1
14  
0
3  
1
  8
½
  7
1
6  
1
  15
1
6.5 1 150 kr 27.00
11. Kurt Simonsen
1474 0 1.00
12  
1
  10
0
15  
½
  6
0
  13
0
4  
0
  16
1
16  
ø
2,5 11 150 kr 29.00
12. Poul Erik Nielsen
2183 0 6.30
  11
0
9  
1
13  
1
  7
½
6  
0
  2
1
14  
1
  8
1
5.5 3-4   28.50
13. Jonas Udmark
1743 0 3.15
14  
0
  16
1
  12
0
2  
1
11  
1
1  
½
  8
0
  4
1
4.5 5-7 150 kr 26.00
14. Steen Farup Christensen
1987 0 3.70
  13
1
15  
1
  10
1
8  
0
7  
0
  6
0
  12
0
5  
1
4.0 8-10   32.50
15. Niels Bøye
1871 0 3.70
16  
1
  14
0
  11
½
1  
1
3  
1
  8
0
  7
1
10  
0
4.5 5-7 50 kr 27.50
16. Tobias Dreisler
1795 0 5.80
  15
0
13  
0
  9
1
4  
1
2  
ø
5  
ø
11  
ø
  11
ø
2 12-15   20.50

 

DM i hurtigskak for kvinder 2011
Mester 1
Nr Navn Rating Fv. 19/11
1
19/11
2
19/11
3
19/11
4
19/11
5
19/11
6
19/11
7
Po. Pl.
1 Oksana Vovk
Brønshøj
2207 5,85

111

½ 6

101

½ 4

2 0

½ 9

14½

4 9.
2 Esmat Susanne Guindy
Viborg
2139 4,75

112

7 1

1 5

8 ½

1 1

3 0

1 6

3.
3 Sandra de Blecourt Dalsberg
Seksløberen
2073 4,55

131

0 8

6 1

1 9

7 1

1 2

5 1

6 1.
4 Louise Winther Fredericia
K41
2067 5,20

114

9 1

0 8

1 ½

0 6

111

110

5.
5 Elena Gerassimovich Steffensen
Skørping
2023 4,75

151

110

2 0

112

8 1

6 ½

0 3

4.
6 Sietske Greeuw
Øbro
2011 3,90

116

1 ½

0 3

201

4 1

½ 5

2 0

4 7.
7 Marie Frank-Nielsen
Jetsmark
2000 5,10

171

0 2

131

114

0 3

121

8 0

4 8.
8 Thomine Stolberg-Rohr
Evans
1952 3,65

118

3 1

4 1

½ 2

0 5

101

1 7

2.
9 Julia Almer
Frem
1863 4,25

191

0 4

151

3 0

113

1 ½

111

6.
10 Amalie Heiring Lindestrøm
Esbjerg
1601 2,70

120

5 0

0 1

151

141

0 8

4 0

3 12.
11 Lene Kuntz
Frem
1598 3,25

0 1

161

014

118

12½

0 4

9 0

16.
12 Emma Le Besq
Frem
1565 3,00

2 0

117

191

5 0

½11

0 7

130

15.
13 Thea Nicolajsen
Århus
1554 3,35

0 3

181

0 7

161

9 0

115

112

4 10.
14 Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov
1521 2,80

4 0

119

111

7 0

010

201

½ 1

11.
15 Sif Tylvad Linde
Horsens
1309 2,85

0 5

201

0 9

010

171

130

119

3 13.
16 Aase Morling
Arbejdernes
1258 3,40

6 0

011

180

013

119

171

120

3 14.
17 Lissi Sønderskov
Allerød
1119 2,55

0 7

120

020

191

015

016

181

2 19.
18 Ellen Fredericia
K41
1036 1,75

8 0

013

116

110

020

191

017

2 17.
19 Kathrine Fredenslund
1000 1,15

0 9

140

012

017

160

018

150

0 20.
20 Maja Østergaard
1000 1,15

100

015

171

0 6

181

014

160

2 18.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
1. pr.: 1.000 kr., 2. pr.: 500 kr.
Bedst ml. 1500-1700: 250 kr.: Thea Nicolajsen
Bedst under 1500: 250 kr.: Sif Tylvad Linde

Onsdags EMT okt./nov. 2011
Basis 1
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 5/10
1
12/10
2
19/10
3
26/10
4
02/11
5
Po. Pl.
1 Lars Noe
Nordre
2009 4,20

1 6

4 1

0 5

7 1

1 2

2009
4
1.
2 Benny Lauridsen
Viby
1925 4,05

7 ½

1 9

101

1 5

1 0

1909
2.
3 Allan Westenborg
SK1968
1713 3,50

1 8

5 ½

½ 7

4 0

110

1698
3
5.
4 Flemming Pagh Iversen
SK1968
1694 2,65

9 1

0 1

6 0

1 3

5 1

1705
3
3.
5 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1656 2,05

110

½ 3

1 1

2 0

0 4

1670
6.
6 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1604 2,50

1 0

0 7

1 4

8 1

9 1

1619
3
4.
7 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1584 1,65

½ 2

6 1

3 ½

0 1

0 8

1600
2
7.
8 Jørgen Frank
Vejlby-Risskov
1448 2,05

3 0

010

9 1

0 6

7 1

1446
2
8.
9 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1387 1,40

0 4

2 0

0 8

10½

0 6

1347
½
10.
10 Jens A. L. Jørgensen
Viby
1320 0,95

5 0

8 1

0 2

½ 9

3 0

1345
9.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36


Torsdags EMT, august/september 2011
Basis 1
Alle runder kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 18/8
1
25/8
2
1/9
3
8/9
4
15/9
5
Po. Pl.
1 Anton David
SK1968
1721 2,00

½ 6

0 2

3 0

0 4

5 ½


1
6.
2 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1528 0,75

1 5

1 1

0 6

0 3

4 0


2
4.
3 Benny Lauridsen
Viby
1907 3,40

1 4

5 0

1 1

2 1

1 6


4
1.
4 Niels Møllmann Bøye
SK1968
1856 3,00

3 0

6 1

½ 5

1 1

1 2


3,5
2.
5 Johnny Jensen
SK1968
1762 2,30

2 0

1 3

4 ½

6 1

½ 1


3
3.
6 Per Oehlerich
Nordre
1923 3,50

1 ½

0 4

2 1

0 5

3 0


1,5
5.
1. Præmie: kr. 400. 2. Præmie: kr. 200 (gavekort).
A=Afbud, U=Udsat kamp.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36

September Junior EMT 2011
Junior 1
Lørdag kl. 10, frokost og ca. kl. 18, søndag kl. 10 og ca. kl. 14
Nr Navn Rating Fv. 24/9
1
24/9
2
24/9
3
25/9
4
25/9
5
Po. Pl.
1 Kasper Langhoff Timmermann
Hinnerup
1149 2,25

½ 6

0 2

3 1

1 4

5 +


2,5
2.-3.
2 Filip Holm
Hinnerup
1106 2,45

1 5

1 1

0 6

1 3

4 0


3
4.
3 Kasper Nissen
Skødstrup
1100 2,40

0 4

5 ½

0 1

2 0

0 6


0,5
5.-6.
4 Jacob Kryger Dyekjaer
Hinnerup
1100 1,90

3 1

6 1

+ 5

1 0

1 2


3
1.
5 Daniel Dreisler
Hinnerup
1100 1,00

2 0

½ 3

4 -

6 -

- 1


0,5
5.-6.
6 Albert Emil Lyng Petersen
Caissa
1116 2,00

1 ½

0 4

2 1

+ 5

3 1


2,5
2.-3.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36


September Junior EMT 2011
Junior 2
Lørdag kl. 10, frokost og ca. kl. 18, søndag kl. 10 og ca. kl. 14
Nr Navn Rating Fv. 24/9
1
24/9
2
24/9
3
25/9
4
25/9
5
Po. Pl.
1 Johan Hardlei
Århus
1085 2,50

½ 6

1 2

3 1

+ 4

5 1


3,5
1.
2 Jonathan S. Krogsgaard
Århus
1000 1,90

0 5

1 0

½ 6

1 3

4 +


1,5
4.
3 Jonathan Dreisler
Århus
1000 1,90

+ 4

5 1

0 1

2 0

0 6


1
5,
4 Mr. X
Enkeltmedlem
- -

3 -

6 -

- 5

1 -

- 2

2799
0
-
5 Oliver Møller
Århus
1000 1,90

2 1

0 3

4 +

6 1

0 1


2
2.-3.
6 Joshua Kehlet
Århus
1000 1,90

1 ½

+ 4

2 ½

0 5

3 1


2
2.-3.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36


Chess House Weekend EMT September 2011
Basis 1
Fredag kl. 18:30. Lør- og søndag kl. 10:00 og 16:00.
Nr Navn Rating Fv. 23/9
1
24/9
2
24/9
3
25/9
4
25/9
5
Po. Pl.
1 Johnny Jensen
Aros
1781 3,85

1 6

1 2

3 ½

1 4

5 1


4,5
1.
2 Jakob Mortensen
SK1968
1252 0,60

1 5

1 0

½ 6

0 3

4 0


1,5
5.
3 Allan Westenborg
SK1968
1717 3,45

1 4

5 1

½ 1

2 1

0 6


3,5
2.
4 Tobias Dreisler
Hinnerup
1662 3,10

3 0

6 1

1 5

1 0

1 2


3
3.
5 Sif Tylvad Linde
Horsens
1358 1,10

2 0

0 3

4 0

6 0

0 1


0
6.
6 Benno Ørvad Markussen
Viby
1636 2,90

1 0

0 4

2 ½

1 5

3 1


2,5
4.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36


Chess House Open 2011
CH Open 11 1
Hverdage kl. 17:00. Lør-/Søndag kl. 12:00
Nr Navn Rating Fv. 11/7
1
12/7
2
13/7
3
14/7
4
15/7
5
16/7
6
17/7
7
18/7
8
19/7
9
Po. Pl.
1 Igor Teplyi
Skanderborg Skakklub
2393 7,55

9 1

½ 4

7 1

3 1

1 2

1 6

8 1

5 1

110


8,5
1.
2 Poul Rewitz
Århus/Skolerne
2309 6,85

110

6 1

0 3

111

1 0

1 4

1 9

121

1 5


7
3
3 Torben Kyhl Sørensen
Skødstrup Skakklub
2213 6,05

111

1 8

2 1

0 1

½ 4

9 ½

113

6 1

112


7
2
4 Hans Henrik Grand
Århus/Skolerne
2131 4,80

112

1 ½

½ 5

1 7

3 ½

2 0

1 6

½ 8

11½


5,5
5 Bjarne Pedersen
SK 1968
2121 5,35

13½

½15

4 ½

½ 6

8 ½

112

10½

0 1

2 0


4
6 Oluf Øe
Randers Skakklub
2071 4,70

114

0 2

13½

5 ½

111

1 0

4 0

0 3

116


4
7 Morten Lyck Hansen
Enkeltmedlem
2010 5,10

15½

116

0 1

4 0

10½

0 8

111

014

9 ½


3,5
8 Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
1998 4,45

½16

3 0

112

13½

½ 5

7 1

0 1

4 ½

½15


4,5
9 Graham Christopher Taylor
SK 1968
1993 4,45

0 1

120

114

161

115

½ 3

2 0

10½

½ 7


4,5
1 R
10 Niels Møllmann Bøye
SK 1968
1987 4,60

2 0

½13

16½

15½

½ 7

14½

½ 5

½ 9

1 0


3,5
11 Benny Lauridsen
Viby Skakklub
1927 4,05

0 3

141

115

0 2

6 0

130

0 7

161

½ 4


3,5
12 Peter Thomsen
Præstø Skakklub
1924 3,65

4 0

1 9

8 0

114

½13

5 0

161

0 2

3 0


3,5
13 Steen Dahlgård Jensen
Maribo Skakklub
1840 3,00

½ 5

10½

½ 6

½ 8

12½

111

3 0

015

140


3,5
14 Thomas Bauder Jensen
Randers Skakklub
1819 3,50

6 0

011

9 0

120

½16

½10

151

7 1

113


4
2 R
15 Gert Medom Madsen
SK 1968
1739 2,45

½ 7

5 ½

110

½10

9 0

½16

014

131

8 ½


3,5
16 Thea Nicolajsen
Århus/Skolerne
1640 1,45

8 ½

7 0

½10

0 9

14½

15½

012

011

6 0


2
Ved ligestilling benyttes alm. korrektion. A=Afbud, U=Udsat kamp
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36

Chess House Sommerskak 2011
Schweizer 1
Mandag den 27. juni 2011 - Søndag den 3. juli 2011: Hverdage kl. 18.30-23.30. Lørdag og søndag kl. 12.00-17.00
Nr Navn Rating Fv. 27/6
1
28/6
2
29/6
3
30/6
4
1/7
5
2/7
6
3/7
7
Po. Pl.
1 Torben Kyhl Sørensen
Skødstrup Skakklub
2179 5,25

111

1 6

4 ½

1 5

3 1

2 ½

½ 8

2184
1.
2 Vagn Jensen
Århus Skakklub-Skolerne
2116 4,90

112

5 ½

½ 3

9 ½

4 ½

½ 1

11½

2098
4
6.
3 Lars René Andersen
Skakklubben Af 1968
2112 4,70

131

1 8

2 ½

½ 4

0 1

5 1

1 6

2118
5
3.
4 Henrik Svane
Skakklubben Evans
2061 4,55

114

9 1

½ 1

3 ½

½ 2

6 1

110

2080
2.
5 Hans Laurits Tanggaard
Randers Skakklub
1985 3,55

151

½ 2

101

1 0

½13

0 3


3
13.
6 Martin Knudsen
Århus Skakklub-Skolerne
1901 3,90

116

1 0

112

13½

1 9

0 4

3 0

1889
8.
7 Morten Lyck Hansen
Enkeltmedlem
1867 5,30

17½

½10

130

111

8 ½

012

115

1813
10.
8 Benny Lauridsen
Viby Skakklub
1857 3,90

118

3 0

114

10½

½ 7

9 1

1 ½

1875
4.
9 Anders Nielsen
Skødstrup Skakklub
1790 3,85

191

0 4

151

½ 2

6 0

0 8

201

1780
9.
10 Johnny Jensen
Skakklubben Af 1968
1745 3,45

120

7 ½

0 5

½ 8

141

113

4 0

1762
4
7.
11 Claus Nis Andersen
Skakklubben Rokaden
1693 3,70

0 1

161

½17

7 0

118

15½

½ 2

1687
11.
12 Gert Medom Madsen
Århus Skakklub-Skolerne
1685 3,60

2 0

117

6 0

116

15½

7 1

113

1712
5.
13 David Bille Maagaard
Randers Skakklub
1615 2,00

0 3

181

1 7

½ 6

5 ½

100

120

1645
3
12.
14 Jens Rasmussen
Frem Skakklub
1536 3,50

4 0

119

8 0

171

010

200

016

1469
2
18.
15 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1501 2,40

0 5

201

0 9

181

½12

½11

7 0

1528
3
14.
16 Thomas Overgaard Kristensen
Viborg Skakklub
1409 2,75

6 0

011

191

120

020

½17

141

1398
17.
17 Bjarne Kristensen Jessen
Skakklubben Af 1968
1382 2,25

½ 7

120

11½

014

019

16½

018

1348
20.
18 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby Skakklub
1359 2,50

8 0

013

201

015

110

019

171

1337
2
19.
19 Jens A. L. Jørgensen
Viby Skakklub
1255 1,80

0 9

140

016

020

171

181

+99

1264
3
16.
20 Jakob Mortensen
Skakklubben Af 1968
1166 1,10

100

015

018

191

161

114

0 9

1252
3
15.
Præmie: 1. Torben. 2. Henrik. R1 Benny. R2 Gert. R3 Jakob
Ved ligestilling benyttes alm. korrektion. A=Afbud, U=Udsat kamp
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36

Onsdags EMT, maj/juni 2011
Basis 1
Alle runder kl. 13:00
Nr Navn Rating Fv. 4/5
1
11/5
2
18/5
3
25/5
4
1/6
5
8/6
6
15/6
7
Po. Pl.
1 Lars Noe
Nordre Skakklub
2009 6,00

½ 8

2

3 0

4

5 1

6

7 1


4,5
1.-2.
2 Flemming Pagh Iversen
Skakklubben Af 1968
1709 3,40

7

1 0

8

3

4 1

5

6 1


3
7.
3 Leif Nørholm
Nordre Skakklub
1673 3,05

6

7 1

1

2 1

8

½ 4

5 0


3,5
4.-6.
4 Benny Lauridsen
Viby Skakklub
1909 5,25

5

6 0

7

1 1

2

3 ½

8


3,5
4.-6.
5 Philip David Dolan Møller
Enkeltmedlem
1654 2,85

4 0

8 1

6

7 ½

1

2 1

3


4,5
1.-2.
6 Micha Pudlo
Viby Skakklub
1722 3,50

3 1

4

5 0

8 1

7

1 0

2


4
3.
7 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1499 1,45

2 0

3

4 0

½ 5

6 0

8 1

1


1,5
8.
8 Allan Westenborg
Skakklubben Af 1968
1616 2,50

1 ½

5

2 1

6

3 1

7

4 1


3,5
4.-6.
1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36

 

Februar-April Onsdag EMT 2011
Basis 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 23/2
1
2/3
2
9/3
3
16/3
4
23/3
5
30/3
6
6/4
7
Po. Pl.
1 Philip David Dolan Møller
Enkeltmedlem
1726 3,90

8

2

3 0

½ 4

5 0

6

7 0

1654
8.
2 Johnny Jensen
Skakklubben Af 1968
1691 3,60

7

1 1

8

3

4 ½

½ 5

6 1

1703
4
2.-3.
3 Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
1637 2,95

6

7 0

1

2 1

½ 8

4

5 1

1654
6.
4 Allan Westenborg
Skakklubben Af 1968
1734 4,05

½ 5

6 ½

½ 7

1 ½

½ 2

3 1

8

1718
5.
5 Leif Nørholm
Nordre Skakklub
1627 2,85

4 ½

8 ½

6

7 1

1

2 ½

3

1677
1.
6 Thomas Bauder Jensen
Randers Skakklub
1697 3,60

3 1

½ 4

5 0

8 ½

½ 7

1 1

2

1694
7.
7 Anton David
Skakklubben Af 1968
1659 3,20

2 1

3

4 ½

5

6 ½

8 0

1

1683
4
2.-3.
8 Peter Kristensen
Tjele Skakklub
1721 3,90

1 0

½ 5

2 0

½ 6

3 ½

7

4 1

1709
4.
1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36

Februar-April Onsdag EMT 2011
Basis 2
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 23/2
1
2/3
2
9/3
3
16/3
4
23/3
5
30/3
6
6/4
7
Po. Pl.
1 Søren Kjær
Aros Skakklub
1251 1,50

2 ½

7

10+

½ 8

5 0

3

6 -

1229
2
8.
2 Peter Sørent
Skakklubben Af 1968
1289 2,75

½ 1

9 0

6 0

010

4

8

7 0

1233
9.
3 Simon Seirup
Jyderup Skakklub
1607 5,60

4 1

5 1

7 1

9

8

1 1

110

1649
7
1.
4 Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
1268 2,45

3

110

8 0

6 1

2 1

9

½ 5

1315
5.
5 Ole Gasbjerg
Aros Skakklub
1300 2,55

6 1

3

9

7 1

1

10½

4 ½

1365
4
3.
6 Jørgen Frank
Vejlby-Risskov Skakklub
1427 3,50

5

8 0

2

4

10½

7 0

1

1337
10.
7 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1548 5,10

8 1

1 1

3

5

9 0

6

2

1499
4
4.
8 Sebastian Gråbæk
Tjele Skakklub
1366 3,35

7

6

4

1 ½

3 0

2 0

9 ½

1350
3
6.-7.
9 Ole Sørensen
Aros Skakklub
1312 2,70

100

2

5 1

3 0

7

4 1

½ 8

1393
2.
10 Egon Christensen
Vejlby-Risskov Skakklub
1434 3,55

9

4 0

1

2 1

½ 6

½ 5

3 0

1409
3
6.-7.
1. Præmie: kr. 500. 2. Præmie: kr. 300 (gavekort).
Præmier deles ved ligestilling. A=Afbud, U=Udsat kamp.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36

 

Aarhusmesterskabet 2011
Mester 1
Tors- og fredag kl. 18:30. Lørdag kl. 10:00 og 16:00. Søndag kl. 12:00
Nr Navn Rating Fv. 10/2
1
11/2
2
12/2
3
12/2
4
13/2
5
Po. Pl.
1 Torben Kyhl Sørensen
Skødstrup Skakklub
2209 2,90

½ 6

2

3 0

4

5 0

2201
2.
2 Hans-Henrik Grand
Århus Skakklub-Skolerne
2041 1,65

5

1 0

6

3

4 ½

2058
3.
3 Poul Rewitz
Denmark
2281 3,45

4

5 1

1

2 1

6

2313
5
1.
4 Lars René Andersen
Skakklubben Af 1968
2175 2,65

3 0

6 0

5

1 0

½ 2

2152
5.
5 Jesper Knudsen
Frem Skakklub
1970 1,15

2 0

3

4 0

6 0

1

1966
1
6.
6 Martin Matthiesen
Skakklubben Af 1968
2250 3,25

1 ½

4

2 0

5

3 0

2235
4.
TL: Anders Nielsen, tlf. 2946 3382


Aarhusmesterskabet 2011
Basis 1
Tors- og fredag kl. 18:30. Lørdag kl. 10:00 og 16:00. Søndag kl. 12:00
Nr Navn Rating Fv. 10/2
1
11/2
2
12/2
3
12/2
4
13/2
5
Po. Pl.
1 Benny Lauridsen
Viby Skakklub
1863 2,60

½ 6

2

3 ½

4

5 ½

1890
2.
2 Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
1871 2,15

5

1 0

6

3

4 ½

1852
3.
3 Dennis Hemdorff
Holstebro Skakklub
1901 2,90

4

5 ½

½ 1

2 1

6

1934
4
1.
4 Thomas Bauder Jensen
Randers Skakklub
1721 1,50

3 0

6 0

5

1 0

½ 2

1691
½
6.
5 Graham Taylor
Skakklubben Af 1968
1841 1,95

2 -

½ 3

4 1

6 0

½ 1

1843
2
5.
6 Arne Øland
Silkeborg Skakklub Af 1930
1904 3,00

1 ½

4

2 0

5

3 0

1889
4.
TL: Anders Nielsen, tlf. 2946 3382


Aarhusmesterskabet 2011
Basis 2
Tors- og fredag kl. 18:30. Lørdag kl. 10:00 og 16:00. Søndag kl. 12:00
Nr Navn Rating Fv. 10/2
1
11/2
2
12/2
3
12/2
4
13/2
5
Po. Pl.
1 Johnny Jensen
Skakklubben Af 1968
1643 2,40

6

2

3 ½

4

5 1

1676
2.
2 Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
1668 2,60

5

1 1

6

3

4 0

1650
2
4.
3 Søren Graugaard Christensen
Aros Skakklub
1590 1,95

4

5 0

½ 1

2 1

6

1641
1.
4 Flemming Pagh Iversen
Skakklubben Af 1968
1690 2,80

3 0

6 1

5

1 0

2

1696
3
3.
5 Leif Nørholm
Nordre Skakklub
1637 2,40

2 0

3

4 0

6 ½

1

1610
5.
6 Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
1696 2,85

1 0

4

2 1

½ 5

3 0

1656
6.
TL: Anders Nielsen, tlf. 2946 3382


Aarhusmesterskabet 2011
Basis 3
Tors- og fredag kl. 18:30. Lørdag kl. 10:00 og 16:00. Søndag kl. 12:00
Nr Navn Rating Fv. 10/2
1
11/2
2
12/2
3
12/2
4
13/2
5
Po. Pl.
1 Jakob Mortensen
Skakklubben Af 1968
1155 1,60

2 0

8

6

3 1

7

1173
2
7.
2 Jesper Thomsen
Nr. Snede Skakklub
1388 3,15

1

7 ½

4 1

5

8 ½

1381
3
2.
3 Rudolph Werk
Viby Skakklub
1263 2,55

4 ½

5 0

8

1

6 1

1261
5.
4 Henrik Andersen
Viby Skakklub
1087 1,15

½ 3

6 1

2

7 1

5 0

1148
4.
5 Egon Christensen
Vejlby-Risskov Skakklub
1490 4,00

6 ½

3

7

2 1

4

1490
1.
6 Tune Revsgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
1171 1,85

½ 5

4

1 1

8 0

3

1155
8.
7 Ehsan Sarhaddi
Aros Skakklub
1250 2,15

8 1

½ 2

5 1

4

1 0

1266
3.
8 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby Skakklub
1400 3,50

7

1 1

3 0

6

½ 2

1355
6.
TL: Anders Nielsen, tlf. 2946 3382


 

Aarhusmesterskabet i hurtigskak 2011
Deltager Elo We 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl. Rn Korr.
1. Bjarne Pedersen
1955 3.55
2  
0
3  
1
  8
0
  15
0
  7
1
17  
0
12  
½
2.5 15-17 1924 17.50
2. Jakob Vang Glud
2468 5.50
  1
1
4  
1
6  
1
9  
1
19  
0
  14
0
  8
1
5.0 2-5 2463 24.50
3. Simon Seirup
1577 2.10
4  
0
  1
0
5  
0
  18
0
  12
1
  16
0
  7
0
1.0 20 1528 15.50
4. Niels Danstrup
2082 3.35
  3
1
  2
0
7  
1
  6
0
  14
0
15  
1
17  
½
3.5 9-12 2085 21.50
5. Graham Taylor
1841 3.00
6  
0
  8
0
  3
1
  10
1
16  
1
20  
1
13  
0
4.0 7-8 1871 19.50
6. Martin Matthiesen
2250 4.15
  5
1
7  
1
  2
0
4  
1
8  
1
  19
1
9  
0
5.0 2-5 2267 23.50
7. Simon Thougaard
1645 1.35
8  
1
  6
0
  4
0
  13
0
1  
0
  18
0
3  
1
2.0 18 1665 20.00
8. Claus Rossen
2165 4.30
  7
0
5  
1
1  
1
  17
1
  6
0
11  
1
2  
0
4.0 7-8 2159 21.00
9. Poul Rewitz
2281 4.45
10  
1
15  
1
  19
½
  2
0
11  
1
13  
1
  6
1
5.5 1 2302 23.00
10. Dennis Hemdorf
1901 3.85
  9
0
16  
1
  20
0
5  
0
18  
0
12  
1
  15
½
2.5 15-17 1861 19.00
11. Hans-Henrik Grand
2041 3.30
12  
½
13  
1
  14
1
  19
0
  9
0
  8
0
18  
1
3.5 9-12 2045 24.00
12. Søren Gjedsted
1450 0.75
  11
½
14  
0
13  
0
  16
½
3  
0
  10
0
  1
½
1.5 19 1484 18.00
13. Jesper Korsgaard
1919 3.10
14  
½
  11
0
  12
1
7  
1
17  
1
  9
0
  5
1
4.5 6 1961 21.50
14. Bo Jacobsen
2304 5.00
  13
½
  12
1
11  
0
  20
1
4  
1
2  
1
19  
½
5.0 2-5 2304 21.50
15. Jes Harholm
2100 4.35
16  
1
  9
0
17  
0
1  
1
  20
½
  4
0
10  
½
3.0 13-14 2073 18.50
16. Torben Hansen
1637 2.30
  15
0
  10
0
18  
1
12  
½
  5
0
3  
1
  20
0
2.5 15-17 1643 16.00
17. Lars Rene Andersen
2175 4.45
18  
1
19  
0
  15
1
8  
0
  13
0
  1
1
  4
½
3.5 9-12 2156 20.00
18. Bo Rossen
1748 2.80
  17
0
20  
0
  16
0
3  
1
  10
1
7  
1
  11
0
3.0 13-14 1754 15.50
19. Nicolai V. Pedersen
2441 5.30
20  
1
  17
1
9  
½
11  
1
  2
1
6  
0
  14
½
5.0 2-5 2438 24.00
20. Steen Farup Christensen
1920 3.10
  19
0
  18
1
10  
1
14  
0
15  
½
  5
0
16  
1
3.5 9-12 1932 20.00

 

Chess House Onsdags EMT 2011
Basis 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 5/1
1
19/1
2
26/1
3
2/2
4
9/2
5
Po. Pl.
1 Benny Lauridsen
Viby Skakklub
1863 3,35

2 ½

8

½ 3

7 ½

4 ½

1853
3
3.
2 Graham C. Taylor
Skakklubben Af 1968
1841 3,05

½ 1

4 1

6 1

½ 3

5 1

1870
4
1.
3 Thomas Vang Glud
Viby Skakklub
1693 1,95

4 1

6

1 ½

2 ½

8

1725
3
2.
4 Micha Pudlo
Viby Skakklub
1693 1,95

3

2

7 1

5 0

½ 1

1680
7.
5 Allan Westenborg
Skakklubben Af 1968
1747 2,45

6 0

7 0

8

4

2

1734
2
6.
6 Jonas Rune K. Udmark
Skakklubben Af 1968
1805 2,95

5

3 0

2

8 0

7

1777
2
5.
7 Philip David Dolan Møller
Enkeltmedlem
1739 2,35

8 0

5

4

½ 1

6 0

1714
8.
8 Flemming Pagh Iversen
Skakklubben Af 1968
1690 1,95

7

1 0

5 0

6

3 1

1722
3
4.
Ved ligestilling benyttes alm. korrektion. A=Afbud, U=Udsat kamp
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36

Chess House Onsdags EMT 2011
Basis 2
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 5/1
1
19/1
2
26/1
3
2/2
4
9/2
5
Po. Pl.
1 Leif Nørholm
Nordre Skakklub
1637 2,95

½ 6

½ 2

3 ½

4

5 1

1654
1.
2 Ole Gasbjerg
Aros Skakklub
1223 0,40

5

1 ½

6

½ 3

4 1

1300
2
4.
3 Frank Gjerning Pedersen
Kjellerup Skakklub
1666 3,15

4

5 1

½ 1

2 ½

6

1632
2
5.
4 Søren Graugaard Christensen
Aros Skakklub
1590 2,60

3 1

6 1

5

1 0

2

1605
3
3.
5 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1620 2,85

2 1

3

4 0

6 0

1

1548
1
6.
6 Johnny Jensen
Skakklubben Af 1968
1643 3,00

1 ½

4

2 1

5

3 1

1658
2.
A=Afbud, U=Udsat kamp
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36

 

Aarhusmesterskabet i lynskak
Fredag 4/2 kl. 19:00
Se tavlerne her

IM Rasmus Skytte fra Århus/Skolerne vandt Aarhusmester i Lynskak
ved at slå klubkammeraten FM Mads Boe med 1½-½ i finalen.

Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486



Åbningstider:
Hver onsdag og fredag
kl. 18:00 - 23:30
Obs. Hold øje med eventuelle ændringer i kalenderen