Resultater - afsluttede turneringer r
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2012

Slutstilling i Jule Grand Prix 2012:

1. Martin Matthiesen: 40 points
2. Bjarne Pedersen: 28 points
3. Lars Ren Andersen: 25 points
4. Tom Petri: 24 points
5. Graham Taylor: 20 points
6. Jakob Mortensen: 19 points
7. Thomas Vestergård: 18 points
8. Morten Lyck Hansen: 16 points
9. Mads Boe: 14 points
10. Filip Boe: 10 point
11. Per Oehlerich: 9 points
12. Thure: 8 point

 

Onsdags-EMT okt. - nov. 2012
Mester 1
kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 24/10
1
31/10
2
07/11
3
14/11
4
21/11
5
Po. Pl.
1 Oluf Øe
Randers
1944 2,45

6

1 2

3

4

5 0

1946
2
3.
2 Carl Evald Nielsen
Randers
1820 1,50

0 5

1 0

1 6

0 3

4 1

1835
2
5.
3 Bjarne Pedersen
SK1968
2042 3,20

4

5

1

2 1

6

2038
3
2.
4 Benny Lauridsen
Viby
1977 2,70

3

6 0

5

1

0 2

1941
1
6.
5 Svend Aage Madsen
Randers
2054 3,30

2 1

3

4

6 1

1 1

2068
4
1.
6 Per Oehlerich
Nordre
1873 1,85

1

1 4

2 0

0 5

3

1878
2
4.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Præmier: 1. pr.: 300 kr., 2. pr.: 120 kr.
Ved ligestilling anvendes korrektion

Onsdags-EMT okt. - nov. 2012
Basis 1
kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 24/10
1
31/10
2
07/11
3
14/11
4
21/11
5
Po. Pl.
1 Gert Medom Madsen
SK1968
1731 3,10

6

2

3

0 4

5 0

1683
1
4.
2 Kim Hansen
SK1968
1574 1,80

0 5

1

1 6

3

4 1

1619
3
2.
3 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1647 2,40

1 4

5 0

1

2

6

1650
2
3.
4 Flemming Pagh Iversen
Aros
1650 2,40

3 0

6

0 5

1 1

0 2

1623
1
6.
5 Morten Lyck Hansen
SK1968
1760 3,30

2 1

1 3

4 1

6 1

1 1

1817
5
1.
6 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1608 2,00

1

4

2 0

0 5

3

1590
1
5.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Præmier: 1. pr.: 300 kr., 2. pr.: 120 kr.
Ved ligestilling anvendes korrektion

Onsdags-EMT okt. - nov. 2012
Basis 2
kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 24/10
1
31/10
2
07/11
3
14/11
4
21/11
5
Po. Pl.
1 Carsten Ørum Hansen
SK1968
1047 0,85

0 6

0 2

3 0

0 4

5 0

1009
0
6.
2 Gert Hansen
SK1968
1337 2,45

1 5

1 1

1 6

1 3

4

1454
4
1.
3 Steen Larsen
Aros
1036 0,75

0 4

5 0

1 1

2 0

0 6

1047
1
5.
4 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1573 3,95

3 1

6

1 5

1 1

2

1575
4
2.
5 Mads Nyeland Aaes
SK1968
1436 3,15

2 0

1 3

4 0

6 1

1 1

1429
3
3.
6 Kurt Simonsen
SK1968
1557 3,85

1 1

4

2 0

0 5

3 1

1496
2
4.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Præmier: 1. pr.: 300 kr., 2. pr.: 120 kr.
Ved ligestilling anvendes korrektion

 

Festugeturneringen 2012
Mester 1
1., 3. og 5. rd. kl. 18.00, 2. og 4. rd. kl. 13.00
Nr Navn Rating Fv. 31/08
1
01/09
2
01/09
3
02/09
4
02/09
5
Po. Pl.
1 Vagn Jensen
Århus
2097 2,30

1 6

1 2

3

0 4

5 0


2
4.
2 Lars Ren Andersen
SK1968
2141 2,70

1 5

1 0

0 6

0 3

4 0


1
5.-6.
3 Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS
2117 2,45

1 4

5 1

1

2 1

6


4
1.
4 Torben Kyhl Sørensen
SK1968
2141 2,70

3 0

6

1 5

1 1

1 2


3
2.
5 Bjarne Pedersen
SK1968
2062 2,00

2 0

0 3

4 0

6 0

1 1


1
5.-6.
6 Claus Rossen
Viborg
2165 2,85

1 0

4

2 1

1 5

3


3
3.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 280 kr, 2. præmie: 140 kr.
Placering afgøres efter alm. korrektionsberegning

Festugeturneringen 2012
Mester 2
1., 3. og 5. rd. kl. 18.00, 2. og 4. rd. kl. 13.00
Nr Navn Rating Fv. 31/08
1
01/09
2
01/09
3
02/09
4
02/09
5
Po. Pl.
1 Lasse Holst
SK1968
1963 2,60

() 6

- 2

3 -

- 4

5 -


-
-
2 Johnny Holler Johansen
Frem
1918 2,25

5

1 -

0 6

1 3

4 1


2
1.-2.
3 Jens Albert Ramsdal
Åbyhøj
1915 2,20

4

5 0

- 1

2 0

1 6


1
4.-5.
4 Lars Noe
Nordre
2019 3,10

3

6 0

1 5

1 -

0 2


1
4.-5.
5 Benny Lauridsen
Viby
1981 2,80

2

1 3

4 0

6

- 1


2
3.
6 Graham Christopher Taylor
SK1968
1891 2,00

1 ()

1 4

2 1

5

3 0


2
1.-2.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 280 kr, 2. præmie: 140 kr.
Placering afgøres efter alm. korrektionsberegning

Festugeturneringen 2012
Basis 1
1., 3. og 5. rd. kl. 18.00, 2. og 4. rd. kl. 13.00
Nr Navn Rating Fv. 31/08
1
01/09
2
01/09
3
02/09
4
02/09
5
Po. Pl.
1 Daniel Munksgaard
Jerne
1850 2,60

0 6

1 2

3 0

0 4

5 1


2
3.-5.
2 Philip David Dolan Møller
SK1968
1747 1,80

0 5

1 0

1 6

0 3

4 0


1
6.
3 Benjamin Christensen
SK1968
1868 2,75

1 4

5 1

1 1

2 1

1 6


5
1.
4 Tobias Dreisler
SK1968
1879 2,85

3 0

6 0

1 5

1 1

1 2


3
2.
5 Johnny Jensen
Aros
1847 2,55

2 1

0 3

4 0

6 1

0 1


2
3.-5.
6 Jonas Rune K. Udmark
SK1968
1838 2,50

1 1

1 4

2 0

0 5

3 0


2
3.-5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 280 kr, 2. præmie: 140 kr.
Placering afgøres efter alm. korrektionsberegning

Festugeturneringen 2012
Basis 2
1., 3. og 5. rd. kl. 18.00, 2. og 4. rd. kl. 13.00
Nr Navn Rating Fv. 31/08
1
01/09
2
01/09
3
02/09
4
02/09
5
Po. Pl.
1 Morten Lyck Hansen
Enkeltmedlem
1716 2,55

1 6

2

3

1 4

5 1


4
1.
2 Thomas Bauder Jensen
Randers
1708 2,50

1 5

1

0 6

1 3

4 1


3
2.-3.
3 Søren Graugaard Christensen
Viby
1692 2,40

1 4

5

1

2 0

6


2
4.
4 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1705 2,45

3 0

6 0

5

1 0

0 2


6.
5 Flemming Pagh Iversen
Aros
1689 2,30

2 0

3

4

6 0

0 1


1
5.
6 Allan Westenborg
SK1968
1743 2,80

1 0

1 4

2 1

1 5

3


3
2.-3.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 280 kr, 2. præmie: 140 kr.
Placering afgøres efter alm. korrektionsberegning

Festugeturneringen 2012
Basis 3
1., 3. og 5. rd. kl. 18.00, 2. og 4. rd. kl. 13.00
Nr Navn Rating Fv. 31/08
1
01/09
2
01/09
3
02/09
4
02/09
5
Po. Pl.
1 Anders Gad Lauridsen
Silkeborg
1538 2,40

1 6

1 2

3 1

1 4

5


4
1.
2 Holger Henninger
Randers
1570 2,70

1 5

1 0

0 6

0 3

4 0


1
6.
3 Kristian Martinez Vestergaard
1500 2,10

0 4

5 1

0 1

2 1

1 6


3
2.
4 Lasse Ramsdal
Åbyhøj
1469 1,85

3 1

6 0

0 5

1 0

1 2


2
4.-5.
5 Jens Rasmussen
Frem
1646 3,30

2 0

0 3

4 1

6 1

1


2
3.
6 Erkan Bayhan
Hvidovre
1571 2,70

1 0

1 4

2 1

0 5

3 0


2
4.-5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 280 kr, 2. præmie: 140 kr.
Placering afgøres efter alm. korrektionsberegning

Festugeturneringen 2012
Basis 4
1., 3. og 5. rd. kl. 18.00, 2. og 4. rd. kl. 13.00
Nr Navn Rating Fv. 31/08
1
01/09
2
01/09
3
02/09
4
02/09
5
Po. Pl.
1 Leo Starup
Rokaden
1364 1,90

2

3

0 4

5 1


2
3.-4.
2 Mads Henneberg Hasager
Hinnerup
1383 2,05

1 5

1

3

4 0


2
3.-4.
3 Jonas Bjerre
Skanderborg
1401 2,15

4

5 1

1

2


2
2.
4 Mads Nyeland Aaes
SK1968
1355 1,85

3

1 5

1 1

1 2


3
1.
5 Johan Hardlei
SK1968
1380 2,00

2 0

0 3

4 0

0 1


0
5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 280 kr, 2. præmie: 140 kr.
Placering afgøres efter alm. korrektionsberegning

Festugeturneringen 2012
Basis 5
1., 3. og 5. rd. kl. 18.00, 2. og 4. rd. kl. 13.00
Nr Navn Rating Fv. 31/08
1
01/09
2
01/09
3
02/09
4
02/09
5
Po. Pl.
1 Tommy Nguyen
SK1968
1055 1,70

(1) 6

2

3 0

1 4

5 1


2
2.-3.
2 Kasper Nissen
Skødstrup
1102 2,05

0 5

1

- 6

0 3

4 0


5.
3 Khang Nguyen
SK1968
1127 2,25

4

5 1

1 1

2 1

- 6


3
1.
4 Mikkel Ramsdal
Åbyhøj
1308 3,65

3

6 (1)

1 5

1 0

1 2


2
2.-3.
5 Jacob Qazizada
SK1968
1108 2,10

2 1

0 3

4 0

6 -

0 1


1
4.
6 Bent Corneliussen
Aros
1253 3,25

1 (0)

(0) 4

2 -

- 5

3 -


-
-
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 280 kr, 2. præmie: 140 kr.
Placering afgøres efter alm. korrektionsberegning

 

Onsdags-EMT juli-august 2012
basis 1
kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 25/07
1
01/08
2
08/08
3
15/08
4
22/08
5
Po. Pl.
1 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1735 3,00

2 0

0 6

1 7

3 0

1 4

1705
2
7.
2 Graham Christopher Taylor
SK1968
1867 3,70

1 1

4 1

1 8

6 1

5

1891
4
1.
3 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1609 2,55

4 0

7

0 5

1 1

1 8

1608
2
5.
4 Flemming Pagh Iversen
Aros
1687 2,45

1 3

0 2

6

8 1

1 0

1689
2
4.
5 Morten Lyck Hansen
Enkeltmedlem
1702 3,05

6 1

0 8

3 1

7 1

2

1716
3
2.
6 Bendt Uffe Rabjerg
SK1968
1718 2,75

0 5

1 1

4

0 2

7 1

1711
2
3.
7 Kurt Videbæk
Enkeltmedlem
1305 0,55

8 0

3

1 0

0 5

0 6

1303
8.
8 Anders Gad Lauridsen
Silkeborg
1531 1,85

1 7

5 1

2 0

0 4

3 0

1538
2
6.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Præmier: 1. pr.: 300 kr., 2. pr.: 150 kr., 3. pr.: 110 kr.
Ved ligestilling anvendes korrektion

 

Sommerskak 2012:

IM-turnering

WIM-turnering

Kandidatturnering

 

Hurtigturnering juni/juli 2012

 

Onsdags-EMT maj-juni 2012
Mester 1
kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 16/05
1
23/05
2
30/05
3
06/06
4
13/06
5
Po. Pl.
1 Johnny Jensen
Aros
1768 1,40

0 6

0 2

3 0

1 4

5 0

1756
1
6.
2 Tobias Dreisler
Hinnerup
1772 1,40

0 5

1 1

6

1 3

4 1

1853
3
3.
3 Jens Albert Ramsdal
Åbyhøj
2002 3,05

4

5 0

1 1

2 0

6

1972
2
4.
4 Benjamin Christensen
SK1968
1821 1,75

3

6

5

1 0

0 2

1814
1
5.
5 Torben Kyhl Sørensen
SK1968
2172 4,15

2 1

1 3

4

6 0

1 1

2172
3
2.
6 Bjarne Pedersen
SK1968
2036 3,30

1 1

4

2

1 5

3

2040
3
1.
Kontakt: Per Oehlerich, tlf. 61 40 62 31
Præmier: 1. pr.: 280 kr., 2. pr.: 140 kr.
Ved ligestilling anvendes korrektion

Onsdags-EMT maj-juni 2012
Basis 1
kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 16/05
1
23/05
2
30/05
3
06/06
4
13/06
5
Po. Pl.
1 Morten Lyck Hansen
Enkeltmedlem
1703 3,05

1 6

2

3

4

5

1702
3
2.
2 Buster Krog Westh
Åbyhøj
1568 1,90

5

1

1 6

0 3

4 1

1612
3
3.
3 Bendt Uffe Rabjerg
SK1968
1634 2,45

1 4

5 1

1

2 1

1 6

1712
4
1.
4 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1688 2,90

3 0

6

0 5

1

0 2

1631
1
6.
5 Flemming Pagh Iversen
Aros
1695 2,25

2

0 3

4 1

6 -

1

1688
2
4.
6 Kurt Simonsen
SK1968
1544 1,45

1 0

4

2 0

+ 5

3 0

1501
1
5.
Kontakt: Per Oehlerich, tlf. 61 40 62 31
Præmier: 1. pr.: 280 kr., 2. pr.: 140 kr.
Ved ligestilling anvendes korrektion

Onsdags-EMT maj-juni 2012
Basis 2
kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 16/05
1
23/05
2
30/05
3
06/06
4
13/06
5
Po. Pl.
1 Lasse Ramsdal
Åbyhøj
1536 3,00

0 6

0 2

3 1

+ 4

5

1469
1
4.
2 Niels Gissel
SK1968
1447 2,45

0 5

1 1

1 6

1 3

4 +

1472
3
2.
3 Christian Indahl Jensen
SK1968
1269 1,70

4

5 0

0 1

2 0

0 6

1193
5.
4 Jens A. L. Jørgensen
Viby
1371 0,65

3

6 -

- 5

1 -

- 2

-
-
5 Johan Hardlei
SK1968
1341 1,80

2 1

1 3

4 +

6 1

1

1427
3
1.
6 Mikkel Ramsdal
Åbyhøj
1281 1,40

1 1

+ 4

2 0

0 5

3 1

1308
2
3.
Kontakt: Per Oehlerich, tlf. 61 40 62 31
Præmier: 1. pr.: 280 kr., 2. pr.: 140 kr.
Ved ligestilling anvendes korrektion

Onsdags-EMT maj-juni 2012
Basis 3
kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 16/05
1
23/05
2
30/05
3
06/06
4
13/06
5
Po. Pl.
1 Ethan Ara
SK1968
1141 2,10

1 6

0 2

3

0 4

5 1

1159
2
4.
2 Jacob Kryger Dyekjær
Hinnerup
1224 2,30

1 5

1 1

1 6

+ 3

4 1

1310
5
1.
3 Ebbe B. Christensen
Aros
1237 1,80

1 4

5 1

1

2 -

- 6

1269
2
3.
4 Khang Nguyen
SK1968
1150 2,15

3 0

6 1

1 5

1 1

0 2

1188
3
2.
5 Morten Overgaard Eriksen
SK1968
1197 2,55

2 0

0 3

4 0

6 0

0 1

1082
0
6.
6 Jacob Qazizada
SK1968
1200 2,15

1 0

0 4

2 0

1 5

3 +

1148
2
5.
Kontakt: Per Oehlerich, tlf. 61 40 62 31
Præmier: 1. pr.: 280 kr., 2. pr.: 140 kr.
Ved ligestilling anvendes korrektion

 

Hurtigskak april/maj 2012, Mester


Deltager Ro Elo We 1 2 3 4 5 6 Po. Pl. Rn Korr.
1. Bjarne Pedersen
2036 0 3.85
2  
0
  10
7  
1
  8
0
  9
1
3  
1
3.5 4 2029 7.50
2. Bazhan Vitali
2188 0 4.50
  1
1
3  
0
  10
0
9  
1
  6
0
7  
0
2.0 7-9 2138 14.00
3. Lars Ren Andersen
2133 0 3.80
4  
1
  2
1
6  
0
  5
1
10  
1
  1
0
4.0 2-3 2137 13.50
4. Niels Møllmann Bøye
1852 0 2.40
  3
0
5  
0
9  
1
  7
1
  8
1
6  
0
3.0 5 1870 10.00
5. Jens Albert Ramsdal
1947 0 2.90
6  
0
  4
1
  8
1
3  
0
7  
1
  10
1
4.0 2-3 1980 14.00
6. Tom Petri Petersen
2323 0 5.10
  5
1
8  
1
  3
1
10  
1
2  
1
  4
1
6.0 1 2341 11.50
7. Morten Lyck Hansen
1703 0 1.50
8  
0
9  
1
  1
0
4  
0
  5
0
  2
1
2.0 7-9 1718 10.50
8. Kai S. Munk
2028 0 3.80
  7
1
  6
0
5  
0
1  
1
4  
0
  9
0
2.0 7-9 1988 13.50
9. Filip Boe Olsen
1531 0 0.70
10  
0
  7
0
  4
0
  2
0
1  
0
8  
1
1.0 10 1545 10.00
10. Tobias Dreisler
1760 0 1.40
  9
1
1  
2  
1
  6
0
  3
0
5  
0
2.5 6 1793 13.50
Ro=Start rating. Rn=ny rating. We=forventet score

 

Hurtigskak april/maj 2012, Basis


Deltager Ro Elo We 1 2 3 4 5 6 Po. Pl. Rn Korr.
1. Phong Nguyen
1209 0 2.65
2  
0
3  
1
  10
1
8  
1
  4
1
  11
1
5.0 2 1331 12.00
2. Buster Westh
1550 0 5.10
  1
1
4  
1
5  
  11
1
  9
1
8  
1
5.5 1 1568 13.00
3. Jakob Mortensen
1322 0 3.70
4  
0
  1
0
6  
0
  10
0
  7
1
5  
1
2.0 10-11 1246 10.50
4. Khang Nguyen
1150 0 1.45
  3
1
  2
0
9  
1
5  
1
1  
0
12  
0
3.0 5-6 1220 13.00
5. Lasse Ramsdal
1428 0 3.95
6  
1
9  
1
  2
  4
0
11  
0
  3
0
2.5 7-9 1363 13.00
6. Ertogrul Ayhan
1209 0 2.25
  5
0
10  
0
  3
1
7  
0
  12
0
  9
0
1.0 12 1153 8.50
7. Tommy Nguyen
1100 0 1.95
8  
11  
0
  12
0
  6
1
3  
0
  10
1
2.5 7-9 1125 9.50
8. Kasper Nissen
1025 0 1.25
  7
12  
1
11  
0
  1
0
  10
1
  2
0
2.5 7-9 1081 12.00
9. Kasper Skaarup
1343 0 3.10
10  
1
  5
0
  4
0
  12
1
2  
0
6  
1
3.0 5-6 1339 12.50
10. Johan Hardlei
1303 0 3.75
  9
0
  6
1
1  
0
3  
1
8  
0
7  
0
2.0 10-11 1224 9.50
11. Mads Henneberg Hasager
1228 0 2.70
12  
  7
1
  8
1
2  
0
  5
1
1  
0
3.5 3-4 1264 12.00
12. Mikkel Ramsdal
1335 0 4.20
  11
  8
0
7  
1
9  
0
6  
1
  4
1
3.5 3-4 1304 9.50
Ro=Start rating. Rn=ny rating. We=forventet score

 

Onsdags EMT jan./marts 2012
basis 1
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 18/01
1
25/01
2
15/02
3
22/02
4
29/02
5
07/03
6
14/03
7
21/03
8
28/03
9
Po. Pl.
1 Gert Medom Madsen
SK1968
1718 5,90

110

2

3 1

1 4

5

1 6

7 0

0 8

9 0

1691
5
5.
2 Benno Ørvad Markussen
Viby
1624 4,85

0 9

1

10

3

4 0

1 5

6 1

7

8 0

1599
4
6.
3 Morten Overgaard Eriksen
Viby
1156 0,60

0 8

9 0

0 1

2

010

0 4

5 0

1 6

7 0

1197
1
9.
4 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1614 4,75

0 7

8 0

1 9

1 0

1 2

3 1

110

0 5

6 1

1622
5
4.
5 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1565 4,15

1 6

7 0

0 8

9 0

1

2 0

1 3

4 1

010

1536
3
7.
6 Jens A. L. Jørgensen
Viby
1381 2,20

5 0

100

0 7

8 0

0 9

1 0

0 2

3 0

0 4

1282
0
10.
7 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1699 5,70

4 1

1 5

6 1

101

0 8

9

1 1

2

1 3

1738
7
2.
8 Benny Lauridsen
Viby
1902 7,70

3 1

1 4

5 1

1 6

7 1

101

1 9

1 1

1 2

1941
9
1.
9 Allan Westenborg
SK1968
1703 5,75

2 1

1 3

4 0

1 5

6 1

7

8 0

101

1 1

1726
6
3.
10 Jørgen Frank
Vejlby-Risskov
1503 3,45

1 0

1 6

2

0 7

3 1

0 8

4 0

0 9

5 1

1505
3
8.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
1. præmie: 400 kr., 2. præmie: 300 kr.
Bedst u. 1650: 150 kr., bedst u. 1550: 150 kr.

 

Skak i dagtimerne, marts 2012
Basis 1
Fredage kl. 13 - 17
Nr Navn Rating Fv. 2/3
1
9/3
2
16/3
3
23/3
4
30/3
5
Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1614 1,65

1 6

1 2

3

1 4

5 +

1680
4
1.
2 Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov
1537 1,65

0 5

1 0

0 6

0 3

4 0

1463
0
6.
3 Johnny Jensen
Aros
1804 3,60

0 4

5 1

1

2 1

0 6

1771
2
3.
4 Kurt Simonsen
SK1968
1524 1,55

3 1

6 0

0 5

1 0

1 2

1544
2
4.
5 Johnny Sparvang
Aros
1562 1,40

2 1

0 3

4 1

6 0

- 1

1589
2
5.
6 Morten Rasmussen
Skanderborg
1889 4,10

1 0

1 4

2 1

1 5

3 1

1886
4
2.
TL: Thomas Vestergård, tlf. 24 64 28 62
1. præmie: 100 kr., 2. præmie: 50 kr.

Skak i dagtimerne, marts 2012
Basis 2
Fredage kl. 13 - 17
Nr Navn Rating Fv. 2/3
1
9/3
2
16/3
3
23/3
4
30/3
5
Po. Pl.
1 Niels Jrgensen
Århus
1415 3,25

2 0

3 1

0 7

0 8

0 5

1314
1
7.
2 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1406 2,50

1 1

4 0

5 0

+ 3

8

1361
2
6.
3 Erik Jeppesen
Aros
1000 0,20

4 0

0 1

- 8

2 -

- 6

1000
0
8.
4 Jens A. L. Jørgensen
Viby
1314 2,35

1 3

1 2

6 1

5 1

7 0

1395
4
1.
5 Jakob Mortensen
SK1968
1293 1,70

6

7

1 2

0 4

1 1

1352
3
4.
6 Brian Kristensen
Viby
1447 2,60

5

8 1

0 4

7

3 +

1420
3
3.
7 Kaj Nielsen
Randers
1481 3,40

8

5

1 1

6

1 4

1486
3
2.
8 Bent B. M. Hansen
Aros
1225 0,90

7

0 6

3 +

1 1

2

1275
3
5.
TL: Thomas Vestergård, tlf. 24 64 28 62
1. præmie: 100 kr., 2. præmie: 50 kr.
Bedst u. 1300: 50 kr.

 

Århus-mesterskabet 2012
Mester 1
Torsd. og fred. kl. 18.30, lørd. kl. 10 og kl. 16, sønd. kl. 12
Nr Navn Rating Fv. 09/02
1
10/02
2
11/02
3
11/02
4
12/02
5
Po. Pl.
1 Torben Kyhl Sørensen
SK1968
2157 2,20

1 6

1 2

3

1 4

5

2199
4
1.
2 Poul Rewitz
SK1968
2282 3,20

5

1 0

1 6

3

4 0

2258
2
4.
3 Janus Christensen
SK1968
2153 2,20

4

5 0

1

2

1 6

2159
2
3.
4 Lars Ren Andersen
SK1968
2150 2,15

3

6 0

0 5

1 0

1 2

2137
1
5.-6.
5 Martin Matthiesen
SK1968
2276 3,20

2

1 3

4 1

6

1

2282
3
2.
6 Hans Henrik Grand
SK1968
2125 1,95

1 0

1 4

2 0

5

3 0

2116
1
5.-6.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
Ved ligestilling anvendes korrektion

Århus-mesterskabet 2012
Mester 2
Torsd. og fred. kl. 18.30, lørd. kl. 10 og kl. 16, sønd. kl. 12
Nr Navn Rating Fv. 09/02
1
10/02
2
11/02
3
11/02
4
12/02
5
Po. Pl.
1 Benny Lauridsen
Viby
1902 1,85

6

1 2

3

1 4

5 1

1986
4
1.
2 Thomas Tange Jepsen
Evans
2070 3,20

5

1 0

6

3

4 1

2056
2
3.
3 Graham Christopher Taylor
SK1968
1984 2,55

0 4

5 0

1

2

6

1953
1
5.-6.
4 Lasse Holst
SK1968
1907 1,90

3 1

6 1

5

1 0

0 2

1925
2
4.
5 Bjarne Pedersen
SK1968
2020 2,85

2

1 3

4

6 1

0 1

2023
3
2.
6 Torill Skytte
Århus
1993 2,60

1

0 4

2

0 5

3

1960
1
5.-6.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
Ved ligestilling anvendes korrektion

Århus-mesterskabet 2012
Basis 1
Torsd. og fred. kl. 18.30, lørd. kl. 10 og kl. 16, sønd. kl. 12
Nr Navn Rating Fv. 09/02
1
10/02
2
11/02
3
11/02
4
12/02
5
Po. Pl.
1 Tobias Dreisler
Hinnerup
1836 2,70

1 6

2

3 0

1 4

5

1845
3
2.
2 Benjamin Christensen
SK1968
1872 3,00

5

1

0 6

1 3

4

1857
2
3.
3 Johnny Jensen
Aros
1798 2,30

4

5 0

1 1

2 0

1 6

1804
2
4.
4 Johan Holmstrm
Aalborg
1821 2,55

3

6

5

1 0

2

1805
2
5.
5 Peter Stein Holst
Holbæk
1814 2,50

2

1 3

4

6 1

1

1844
3
1.
6 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1753 1,95

1 0

4

2 1

0 5

3 0

1740
1
6.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
Ved ligestilling anvendes korrektion

Århus-mesterskabet 2012
Basis 2
Torsd. og fred. kl. 18.30, lørd. kl. 10 og kl. 16, sønd. kl. 12
Nr Navn Rating Fv. 09/02
1
10/02
2
11/02
3
11/02
4
12/02
5
Po. Pl.
1 Morten Lyck Hansen
Enkeltmedlem
1680 2,25

6

0 2

3 1

1 4

5

1703
3
3.
2 Jesper Billeskov Jansen
Århus
1698 2,40

5

1 1

1 6

3

4 1

1749
4
1.
3 Flemming Pagh Iversen
Aros
1735 2,70

4

5 0

0 1

2

6

1699
1
5.-6.
4 Allan Westenborg
SK1968
1703 2,45

3

6 1

5

1 0

0 2

1690
2
4.
5 Gert Medom Madsen
SK1968
1718 2,55

2

1 3

4

6

1

1732
3
2.
6 Thomas Bauder Jensen
Randers
1730 2,70

1

0 4

2 0

5

3

1694
1
5.-6.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
Ved ligestilling anvendes korrektion

Århus-mesterskabet 2012
Basis 3
Torsd. og fred. kl. 18.30, lørd. kl. 10 og kl. 16, sønd. kl. 12
Nr Navn Rating Fv. 09/02
1
10/02
2
11/02
3
11/02
4
12/02
5
Po. Pl.
1 Benno Ørvad Markussen
Viby
1624 3,20

2 1

3 1

1 8

6

5 1

1663
4
1.
2 Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov
1499 2,15

0 1

4 1

5 1

8

7

1537
3
3.
3 Ole Sørensen
Aros
1382 1,70

4 1

0 1

6

0 7

0 8

1373
1
7.
4 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1413 2,15

0 3

0 2

7 1

5 0

1 6

1406
2
6.
5 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1610 3,35

6 0

7

0 2

1 4

0 1

1533
1
8.
6 Per Vestergaard
Aros
1396 1,60

1 5

8 0

3

1

4 0

1414
2
4.
7 Filip Boe Olsen
Hinnerup
1457 2,15

8 0

5

0 4

3 1

2

1450
2
5.
8 Søren Graugaard Christensen
Viby
1672 3,75

1 7

1 6

1 0

2

3 1

1665
3
2.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36
Ved ligestilling anvendes korrektion

 

ÅM i hurtigskak 2012

Klasse: mester

Nr Navn Rating 1 2 3 4 5 6 7 Po. Pl.
1 Jackie Andersen, Enkeltmedlem 2323 7
1
6
1
9
1
3
2
1
4
11
1
6 1
2 Bo Jacobsen, Århus 2303 8
1
9
0
10
1
7
1
1
0
3
0
5
1
4 4
3 Poul Rewitz, SK1968 2282 9
0
11
1
4
1
1
5
1
2
1
7
5 2
4 Gunnar Pedersen, Esbjerg 2199 10
5
1
3
0
6
0
12
1
1
8
1
4 4
5 Torben Kyhl Sørensen, SK1968 2157 11
1
4
0
6
1
9
0
3
0
8
0
2
0
2 11
6 Janus Christensen, SK1968 2153 12
1
1
0
5
0
4
1
9
1
7
0
10
1
4 6
7 Lars Ren Andersen, SK1968 2150 1
0
10
12
1
2
0
8
1
6
1
3
4 3
8 Niels Danstrup, SK1968 2073 2
0
12
11
0
10
1
7
0
5
1
4
0
2 10
9 Bjarne Pedersen, SK1968 2020 3
1
2
1
1
0
5
1
6
0
11
0
12
0
3 7
10 Benjamin Christensen, SK1968 1872 4
7
2
0
8
0
11
12
6
0
2 12
11 Johnny Jensen, Aros 1798 5
0
3
0
8
1
12
0
10
9
1
1
0
2 9
12 Morten Lyck Hansen, Enkeltmedlem 1680 6
0
8
7
0
11
1
4
0
10
9
1
3 8

 

ÅM i lynskak 2012:

Der deltog 17 spillere fordelt på 2 indledende grupper
De to bedst placerede i hver gruppe gik videre til to semifimaler:

Christian Kyndel Pedersen - Martin Matthiesen:

2 - 0

Mads Boe - Bo Jacobsen

1 -

Finalen fik følgende resultat:

Christian Kyndel Pedersen - Mads Boe:

2 - 1

Altså ny ÅM i lynskak 2012: Christian Kyndel Pedersen

 

Hurtigskak januar 2012
basis 1
Nr Navn Rating Fv. 04/01
1
04/01
2
04/01
3
04/01
4
11/01
5
11/01
6
11/01
7
11/01
8
11/01
9
Po. Pl.
1 Graham Christopher Taylor
SK1968
1985 7,00

10

2

3 0

4

5 1

1 6

7 1

1 8

9 1


6
3.-4.
2 Martin Matthiesen
Af
2276 8,55

1 9

1

110

3

4 1

1 5

6 1

1 7

8 1


8
1.
3 Morten Lyck Hansen
Enkeltmedlem
1680 4,60

1 8

9

1 1

2

010

1 4

5

1 6

7 1


6
3.-4.
4 Johan Hardlei
Enkeltmedlem
1000 0,20

0 7

8

0 9

1

0 2

3 0

010

0 5

6


1
10.
5 Ole Gasbjerg
Aros
1478 2,85

6

7

0 8

9 0

0 1

2 0

3

4 1

10


3
7.
6 Filip Boe Olsen
Hinnerup
1459 2,65

5

100

0 7

8 0

1 9

1 0

0 2

3 0

4


2
9.
7 Gert Medom Madsen
SK1968
1718 4,95

4 1

5

6 1

100

0 8

9 0

0 1

2 0

0 3


2
8.
8 Jørgen Frank
Vejlby-Risskov
1503 3,05

3 0

4

5 1

1 6

7 1

100

0 9

1 0

0 2


3
6.
9 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1565 3,60

2 0

3

4 1

1 5

6 0

1 7

8 1

100

0 1


4
5.
10 Niels Danstrup
SK1968
2073 7,55

1

1 6

2 0

1 7

3 1

1 8

4 1

1 9

5


7
2.
TL: Martin Matthiesen, tlf. 27 21 20 36


 

Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486



Åbningstider:
Hver onsdag og fredag
kl. 18:00 - 23:30
Obs. Hold øje med eventuelle ændringer i kalenderen