Resultater - afsluttede turneringer r
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2013
Chess House Onsdags EMT nov/dec 2013
Mester 1
Alle 5 runder starter kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 20/11
1
29/11
2
4/12
3
11/12
4
18/12
5
Po. Pl.
1 Oluf Øe
Randers
1876 1,95

6

0 2

3

4

5

1878
2
4.-5.
2 Vagn Jensen
Aarhus/Skolerne
2070 3,45

1 5

1 1

1 6

1 3

4

2091
4
1.
3 Bjarne Lysgaard/Egebjerg
SK1968
1917 2,30

4

5 1

1

2 0

6

1923
2
3.
4 Svend Aage Madsen
Randers
2071 3,45

3

6

1 5

1

2

2062
3
2.
5 Graham Christopher Taylor
SK1968
1809 1,45

2 0

0 3

4 0

6

1

1796
1
6.
6 Benny Lauridsen
Viby
1929 2,35

1

4

2 0

5

3

1919
2
4.-5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28

Chess House Onsdags EMT nov/dec 2013
Basis 1
Alle 5 runder starter kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 20/11
1
29/11
2
4/12
3
11/12
4
18/12
5
Po. Pl.
1 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1654 2,05

6

0 2

3 0

1 4

5 0

1638
1
5.
2 Flemming Pagh Iversen
Aros
1806 3,30

1 5

1 1

0 6

0 3

4 0

1767
2
4.
3 Philip David Dolan Møller
SK1968
1687 2,35

4

5 1

1 1

2 1

1 6

1771
4
1.
4 Carl Evald Nielsen
Randers
1755 2,90

3

6 0

1 5

1 0

1 2

1743
2
3.
5 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1596 1,60

2 0

0 3

4 0

6

1 1

1592
1
6.
6 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1746 2,80

1

1 4

2 1

5

3 0

1752
3
2.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28

Chess House Onsdags EMT nov/dec 2013
Basis 2
Alle 5 runder starter kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 20/11
1
29/11
2
4/12
3
11/12
4
18/12
5
Po. Pl.
1 Michael Jensen
Rokaden
1531 3,40

1 6

1 2

3 1

0 4

5 0

1513
3
2.
2 Brian Kristensen
Viby
1381 2,20

1 5

1 0

1 6

1 3

4 1

1476
4
1.
3 Thomas Overgaard Kristensen
Viborg
1454 2,80

1 4

5 1

0 1

2 0

0 6

1418
2
5.-6.
4 Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov
1426 2,55

3 0

6 1

0 5

1 1

0 2

1401
2
3.-4.
5 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1380 2,20

2 0

0 3

4 1

6 0

1 1

1371
2
3.-4.
6 Niels Jrgensen
Aarhus/Skolerne
1344 1,90

1 0

0 4

2 0

1 5

3 1

1349
2
5.-6.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28

Chess House Onsdags EMT nov/dec 2013
Basis 3
Alle 5 runder starter kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 20/11
1
29/11
2
4/12
3
11/12
4
13/12
5
18/12
6
Po. Pl.
1 Christian Jorgensen
Aros
1131 3,95

4

1 2

3 1

4 1

2 1

0 3

1156
4
1.
2 Steen Larsen
Aros
1034 2,85

0 3

1 0

0 4

3 1

0 1

4 1

1000
2
4.
3 Marcus Holm
Nordre
1000 2,50

2 1

4 0

0 1

0 2

1 4

1 1

1023
3
2.
4 Carsten Ørum Hansen
SK1968
1020 2,70

1

1 3

2 1

0 1

3 0

0 2

1011
2
3.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28

 

SB's mindeturnering
Mester 1
Onsdag d. 13/11 kl. 19.00
Nr Navn Rating Fv. 13/11
1
13/11
2
13/11
3
Po. Pl.
1 Klaus Berg
Skanderborg
2380 1,80

4

2

3 1

2384
2
1.
2 Martin Matthiesen
af
2301 1,35

1 3

1

0 4

2304
1
2.-3.
3 Tom Petri Petersen
Nordre
2293 1,25

2 0

4 1

0 1

2288
1
4.
4 Mads Boe
Skanderborg
2359 1,65

1

0 3

2 1

2356
1
2.-3.
TL: Morten F. Rasmussen, tlf. 22 44 86 51
1. præmie: 100,- 2. præmie: 50,-

SB's mindeturnering
Mester 2
Onsdag d. 13/11 kl. 19.00
Nr Navn Rating Fv. 13/11
1
13/11
2
13/11
3
Po. Pl.
1 Morten Lyck Hansen
SK1968
1908 1,45

1 4

0 2

3

1910
1
2.
2 Tobias Dreisler
SK1968
1929 1,60

1 3

1 1

1 4

1971
3
1.
3 Niels Møllmann Bøye
SK1968
1910 1,45

2 0

4

1

1897
1
3.
4 Bjarne Lysgaard-Egeberg
SK1968
1921 1,55

1 0

3

2 0

1890
4.
TL: Morten F. Rasmussen, tlf. 22 44 86 51
1. præmie: 100,- 2. præmie: 50,-

SB's mindeturnering
Basis 1
Onsdag d. 13/11 kl. 19.00
Nr Navn Rating Fv. 13/11
1
13/11
2
13/11
3
Po. Pl.
1 Kaspar Jon Dreiberg
Rokaden
1773 1,40

0 4

0 2

3 1

1761
1
3.-4.
2 Jan Han Nam Petersen
Rokaden
1752 1,25

1 3

1 1

0 4

1775
2
1.-2.
3 Graham Christopher Taylor
SK1968
1837 1,75

2 0

4 1

0 1

1815
1
3.-4.
4 Filip Boe Olsen
Viby
1819 1,60

1 1

0 3

2 1

1831
2
1.-2.
TL: Morten F. Rasmussen, tlf. 22 44 86 51
1. præmie: 100,- 2. præmie: 50,-

SB's mindeturnering
Basis 2
Onsdag d. 13/11 kl. 19.00
Nr Navn Rating Fv. 13/11
1
13/11
2
13/11
3
Po. Pl.
1 Benno Ørvad Markussen
Viby
1659 1,55

0 4

0 2

3 1

1643
1
3.-4.
2 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1697 1,75

3

1 1

1 4

1720
2
1.
3 Philip David Dolan Møller
SK1968
1661 1,55

2

4 1

0 1

1660
1
2.
4 Kim Hansen
SK1968
1604 1,20

1 1

0 3

2 0

1597
1
3.-4.
TL: Morten F. Rasmussen, tlf. 22 44 86 51
1. præmie: 100,- 2. præmie: 50,-

SB's mindeturnering
Basis 3
Onsdag d. 13/11 kl. 19.00
Nr Navn Rating Fv. 13/11
1
13/11
2
13/11
3
Po. Pl.
1 Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov
1444 1,35

4 0

0 6

3


0
5.-6.
2 Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov
1478 1,50

1 3

4

0 6

1478
1
3.-4.
3 Erik Carsten Pedersen
Rokaden
1509 2,00

2 0

5 0

1


0
5.-6.
4 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1521 2,05

1 1

2

5 0

1496
1
3.-4.
5 Christian Jørgensen
SK1968
1180 0,45

6 0

1 3

1 4

1252
2
2.
6 Jørgen Frank
Vejlby-Risskov
1423 1,70

1 5

1 1

2 1

1482
3
1.
TL: Morten F. Rasmussen, tlf. 22 44 86 51
1. præmie: 100,- 2. præmie: 50,-

 

Onsdags-EMT oktober/november 2013
Mester 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 2/10
1
9/10
2
16/10
3
23/10
4
6/11
5
Po. Pl.
1 Dennis Hemdorff
Nordre
1942 2,30

1 6

1 2

3 0

4

5 0

1948
2
3.
2 Graham Christopher Taylor
SK1968
1844 1,55

5

1 0

0 6

0 3

4 0

1813
6.
3 Vagn Jensen
Aarhus/Skolerne
2042 3,10

1 4

5 1

1 1

2 1

6

2070
4
1.
4 Benny Lauridsen
Viby
1936 2,25

3 0

6 0

5

1

1 2

1929
2
5.
5 Bjarne Lysgaard-Egeberg
SK1968
1921 2,15

2

0 3

4

6 0

1 1

1917
2
4.
6 Kristian Seegert
Skanderborg
2126 3,70

1 0

1 4

2 1

1 5

3

2122
3
2.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Onsdags-EMT oktober/november 2013
Basis 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 2/10
1
9/10
2
16/10
3
23/10
4
6/11
5
Po. Pl.
1 Kurt Simonsen
SK1968
1625 2,40

0 6

0 2

3

4

5 0

1575
1
5.
2 Benno Ørvad Markussen
Viby
1659 2,15

5

1 1

- 6

3

4 0

1655
2
4.
3 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1659 2,70

0 4

5 0

1

2

0 6

1608
1
6.
4 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1521 1,55

3 1

6 1

5

1

1 2

1649
4
1.
5 Frank Gjerning Petersen
Kjellerup
1721 3,15

2

1 3

4

6 0

1 1

1717
3
3.
6 Philip David Dolan Møller
SK1968
1661 2,15

1 1

0 4

2 +

1 5

3 1

1687
4
2.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Onsdags-EMT oktober/november 2013
Basis 2
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 2/10
1
9/10
2
16/10
3
23/10
4
6/11
5
Po. Pl.
1 Niels Jrgensen
Aarhus/Skolerne
1407 3,40

0 6

2

3

0 4

5 1

1344
2
4.
2 Jacob Qazizada
SK1968
1266 2,15

1 5

1

+ 6

1 3

4

1304
4
1.
3 Christian Jørgensen
SK1968
1180 1,60

0 4

5 0

1

2 0

+ 6

1131
1
5.
4 Brian Kristensen
Viby
1329 2,85

3 1

6

1 5

1 1

2

1381
4
2.
5 Steen Larsen
Aros
1025 0,80

2 0

1 3

4 0

6 0

0 1

1034
1
6.
6 Johnny Sparvang
Aros
1473 2,20

1 1

4

2 -

1 5

3 -

1487
2
3.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

 

Weekend EMT, november 2013
Basis 1
Fredag kl. 18:30 lør. og søndag kl. 10:00 og kl. 16:00
Nr Navn Rating Fv. 1/11
1
2/11
2
2/11
3
3/11
4
3/11
5
Po. Pl.
1 Jens Albert Ramsdal
SK1968
2054 4,00

1 6

1 2

3 1

1 4

5 0

2054
4
1.
2 Allan Westenborg
Syddjurs
1789 0,80

0 5

1 0

- 6

- 3

4 -

1765
0
6.
3 Frank Gjerning Petersen
Kjellerup
1739 1,30

0 4

5 0

0 1

2 +

6

1715
1
5.
4 Tobias Dreisler
SK1968
1929 2,50

3 1

6 0

1 5

1 0

+ 2

1914
3
4.
5 Jonas Bjerre
Skanderborg
1720 1,55

2 1

1 3

4 0

6

1 1

1792
3
2.
6 Graham Christopher Taylor
SK1968
1837 1,90

1 0

1 4

2 +

5

3

1840
3
3.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28


Weekend EMT, november 2013
Basis 2
Fredag kl. 18:30 lør. og søndag kl. 10:00 og kl. 16:00
Nr Navn Rating Fv. 1/11
1
2/11
2
2/11
3
3/11
4
3/11
5
Po. Pl.
1 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1659 2,85

1 2

3 0

1 4

5 0

1634
2
2.
2 Bent Bjørn Møller Hansen
Aros
1332 1,05

5

1 0

3

4 0

1330
1
5.
3 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1697 3,05

1 4

5 1

1 1

2

1711
3
1.
4 Jakob Mortensen
SK1968
1243 0,65

3 0

1 5

1 0

1 2

1304
2
3.
5 Michael Jensen
Rokaden
1571 2,40

2

0 3

4 0

1 1

1531
1
4.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28


 

Onsdags-EMT august/september 2013
Mester 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 21/8
1
28/8
2
4/9
3
11/9
4
18/9
5
Po. Pl.
1 Svend Aage Madsen
Randers
2057 2,80

1 6

1 2

3 1

0 4

5

2071
3
1.
2 Kristian Seegert
Skanderborg
2107 3,20

1 5

1 0

1 6

3

4 1

2113
3
2.
3 Benny Lauridsen
Viby
1930 1,80

1 4

5 0

0 1

2

6

1936
2
4.-5.
4 Kai S. Munk
Skanderborg
1999 2,30

3 0

6 0

1 5

1 1

0 2

1990
2
3.
5 Tobias Dreisler
SK1968
1967 2,10

2 0

1 3

4 0

6

1

1964
2
4.-5.
6 Vagn Jensen
Aarhus/Skolerne
2058 2,80

1 0

1 4

2 0

5

3

2042
2
6.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Onsdags-EMT august/september 2013
Basis 1
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 21/8
1
28/8
2
4/9
3
11/9
4
18/9
5
Po. Pl.
1 Dennis Hemdorff
Holstebro
1921 3,30

0 6

1 2

3 1

1 4

5 1

1942
4
1.
2 Morten Lyck Hansen
SK1968
1853 2,75

1 5

1 0

6

3

4 1

1861
3
2.
3 Carl Evald Nielsen
Randers
1791 2,20

0 4

5 0

0 1

2

6

1755
1
6.
4 Finn Andersson
Randers
1747 1,85

3 1

6

0 5

1 0

0 2

1737
1
5.
5 Oluf Øe
Randers
1871 2,85

2 0

1 3

4 1

6 1

0 1

1876
3
3.
6 Flemming Pagh Iversen
Aros
1764 2,00

1 1

4

2

0 5

3

1779
2
4.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Onsdags-EMT august/september 2013
Basis 2
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 21/8
1
28/8
2
4/9
3
11/9
4
18/9
5
Po. Pl.
1 Mads Henneberg Hasager
Hinnerup
1526 1,65

0 6

1 2

3 0

1 4

5 0

1542
2
6.
2 Philip David Dolan Møller
SK1968
1691 3,00

0 5

1 0

6

3

4 1

1661
2
5.
3 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1698 3,05

0 4

5 1

1 1

2

6

1697
3
2.
4 Kasper Skaarup
SK1968
1626 2,45

3 1

6 1

0 5

1 0

0 2

1613
2
4.
5 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1629 2,50

2 1

0 3

4 1

6

1 1

1659
3
1.
6 Kurt Simonsen
SK1968
1623 2,45

1 1

0 4

2

5

3

1625
2
3.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Onsdags-EMT august/september 2013
Basis 3
Alle dage kl. 18:30
Nr Navn Rating Fv. 21/8
1
28/8
2
4/9
3
11/9
4
18/9
5
Po. Pl.
1 Joshua Kehlet Hansen
SK1968
1092 1,80

2 1

3 0

7

1 5

0 8

1124
2
5.
2 Jakob Mortensen
SK1968
1243 2,50

0 1

4

1 6

1 8

5 0

1243
2
4.
3 Mikkel Ramsdal
Åbyhøj
1373 3,25

4 1

1 1

5 0

7 1

0 6

1362
3
2.
4 Jacob Qazizada
SK1968
1239 2,55

0 3

2

8 1

6 0

1 7

1237
2
6.
5 Phong van Nguyen
SK1968
1382 3,30

6 1

7 1

1 3

1 0

1 2

1414
4
1.
6 Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov
1482 3,85

0 5

8 1

2 0

1 4

3 1

1444
3
3.
7 Steen Larsen
Aros
1020 1,30

8 1

0 5

1

0 3

4 0

1029
1
7.
8 Carsten Ørum Hansen
SK1968
1042 1,50

0 7

0 6

0 4

2 0

1 1

1020
1
8.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

 

Aarhus Festuge EMT 2013
Mester 1
Fredag kl. 18:30, lør- og søndag kl. 10:00 og 16:00
Nr Navn Rating Fv. 6/9
1
7/9
2
7/9
3
8/9
4
8/9
5
Po. Pl.
1 Martin Percivaldi
Hillerød
2167 2,30

0 6

1 2

3 1

4

5 0

2171
2
2.-5.
2 Poul Rewitz
SK1968
2212 2,70

1 5

1 0

6

1 3

4 0

2208
2
2.-5.
3 Torben Kyhl Sørensen
SK1968
2148 2,20

0 4

5 0

0 1

2 0

6

2114
6.
4 Jesper Søndergård Thybo
Skive
2143 2,15

3 1

6 1

1 5

1

1 2

2207
4
1.
5 Thomas Klitgård Andersen
Nordre
2149 2,20

2 0

1 3

4 0

6

1 1

2155
2
2.-5.
6 Niels Jørgen Fries Nielsen
Esbjerg
2304 3,45

1 1

0 4

2

5

3

2285
2
2.-5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Aarhus Festuge EMT 2013
Mester 2
Fredag kl. 18:30, lør- og søndag kl. 10:00 og 16:00
Nr Navn Rating Fv. 6/9
1
7/9
2
7/9
3
8/9
4
8/9
5
Po. Pl.
1 Morten Lyck Hansen
SK1968
1916 1,55

0 6

+ 2

3 0

1 4

5 0

1900
2
5.
2 Hassan Kolyaie
Enkeltmedlem
1973 0,00

- 5

1 -

- 6

- 3

4 -

1973
0
6.
3 Claes Løfgren
Rokaden
2045 2,45

1 4

5 1

1 1

2 +

6

2066
4
1.
4 Claus Rossen
Viborg
2115 2,90

3 0

6 1

5

1 0

+ 2

2087
2
4.
5 Johnny Holler Johansen
Frem
1919 1,55

2 +

0 3

4

6

1 1

1933
3
3.
6 Tobias Dreisler
SK1968
1916 1,55

1 1

0 4

2 +

5

3

1930
3
2.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Aarhus Festuge EMT 2013
Basis 1
Fredag kl. 18:30, lør- og søndag kl. 10:00 og 16:00
Nr Navn Rating Fv. 6/9
1
7/9
2
7/9
3
8/9
4
8/9
5
Po. Pl.
1 Claus Vangsgaard
Vejlby-Risskov
1831 2,50

6

1 2

3 0

1 4

5 1

1861
3
1.
2 Mikkel Manosri Jacobsen
BMS
1873 2,85

1 5

1 0

0 6

1 3

4

1863
2
3.
3 Søren Graugaard Christensen
Viby
1798 2,25

0 4

5 0

1 1

2 0

6

1776
1
6.
4 Sophus Mechlenburg Møller
Frem
1797 2,20

3 1

6 0

5

1 0

2

1791
2
5.
5 Graham Christopher Taylor
SK1968
1868 2,80

2 0

1 3

4

6

0 1

1844
2
4.
6 Thea Nicolajsen
Vejlby-Risskov
1811 2,30

1

1 4

2 1

5

3

1847
3
2.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Aarhus Festuge EMT 2013
Basis 2
Fredag kl. 18:30, lør- og søndag kl. 10:00 og 16:00
Nr Navn Rating Fv. 6/9
1
7/9
2
7/9
3
8/9
4
8/9
5
Po. Pl.
1 Jonas Bjerre
Skanderborg
1763 2,50

6

1 2

3 1

4

5

1793
3
2.
2 Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov
1743 2,30

1 5

1 0

0 6

0 3

4 0

1704
1
6.
3 Bjarke Vangsgård
Vejlby-Risskov
1715 2,10

1 4

5 1

0 1

2 1

1 6

1784
4
1.
4 Filip Boe Olsen
Viby
1767 2,55

3 0

6 1

1 5

1

1 2

1796
3
3.
5 Kristian M. Vestergaard
Greve
1788 2,75

2 0

0 3

4 0

6

1

1736
1
5.
6 Morten Thor Rasmussen
Tårnet
1796 2,80

1

0 4

2 1

5

3 0

1772
2
4.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Aarhus Festuge EMT 2013
Basis 3
Fredag kl. 18:30, lør- og søndag kl. 10:00 og 16:00
Nr Navn Rating Fv. 6/9
1
7/9
2
7/9
3
8/9
4
8/9
5
Po. Pl.
1 Lasse Ramsdal
Åbyhøj
1645 2,30

1 2

3

4

5

1651
2
2.
2 Claus Nis Andersen
Rokaden
1646 2,30

1 5

1 0

1 3

4

1652
2
3.
3 Johnny Sparvang
Aros
1511 1,35

0 4

5 0

1

2 0

1473
5.
4 Kasper Skaarup
SK1968
1626 2,15

3 1

1 5

1

2

1652
3
1.
5 Michael Jensen
Rokaden
1589 1,90

2 0

1 3

4 0

1

1571
1
4.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

Aarhus Festuge EMT 2013
Basis 4
Fredag kl. 18:30, lør- og søndag kl. 10:00 og 16:00
Nr Navn Rating Fv. 6/9
1
7/9
2
7/9
3
8/9
4
8/9
5
Po. Pl.
1 Phong van Nguyen
SK1968
1382 3,00

2 1

0 6

0 4

101

0 9

1337
2
7.
2 Brian Kristensen
Viby
1360 2,70

0 1

3 1

0 9

8 1

+ 5

1329
3
5.
3 Joshua Kehlet Hansen
SK1968
1092 1,45

4

0 2

010

5 +

1 8

1094
2
6.
4 Jacob Qazizada
SK1968
1239 2,35

3

8 1

1 1

7

6 0

1268
3
4.
5 Steen Larsen
Aros
1020 0,10

6 0

-10

- 8

- 3

2 -

1016
0
10.
6 Mikkel Ramsdal
Åbyhøj
1373 3,00

1 5

1 1

7 0

9 1

1 4

1418
4
2.
7 Ellen Kakulidis
Aalborg
1446 3,75

8 1

9 1

1 6

4

110

1480
4
1.
8 Elisabeth Mechlenburg Møller
Frem
1000 0,75

0 7

0 4

5 +

0 2

3 0

1000
1
9.
9 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1360 2,55

101

0 7

2 1

0 6

1 1

1380
3
3.
10 Jan Hedegaard Skov
Enkeltmedlem
1185 1,35

0 9

5 +

3 1

0 1

7 0

1169
2
8.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
A=Afbud, U=Udsat kamp

 

Chess House Sommer Open 2013
Open 1
Første 5 runder starter kl. 18.00, lørdag kl. 14.00 og søndag kl. 10.00
Nr Navn Rating Fv. 1/7
1
2/7
2
3/7
3
4/7
4
5/7
5
6/7
6
7/7
7
Po. Pl.
1 Poul Rewitz
SK1968
2193 5,30

211

11

8 1

1 4

7 1

112

3

2207
6
1.
2 Torben Kyhl Sørensen
SK1968
2189 6,35

122

13

12

18

017

26

023

2122
3
23.
3 Lars Ren Andersen
SK1968
2125 4,80

231

12

111

1 6

9

1 7

1

2139
5
2.
4 Claus Rossen
Viborg
2098 5,25

124

15

113

1 0

126

100

114

2083
4
9.
5 Vagn Jensen
Aarhus/Skolerne
2089 5,55

251

116

9 0

119

120

0 6

321

2058
4
13.
6 Jens Albert Ramsdal
Åbyhøj
2057 5,05

26

271

115

3 0

118

5 1

117

2066
5
3.
7 Christian Furrer
Sydøstfyn
2053 4,65

201

117

191

9

0 1

3 0

118

2050
4
6.
8 Benny Lauridsen
Viby
1964 4,85

27

331

0 1

17

122

119

12

1954
4
10.
9 Peer Ole Pedersen
Nordre
1964 3,90

281

118

1 5

7

3

170

10

1982
4
8.
10 Johnny Holler Johansen
Frem
1931 4,90

129

190

124

26

128

1 4

9

1934
5
5.
11 Hjalti Toftum Jogvansson
Enkeltmedlem
1915 4,10

301

1

0 3

15

123

132

131

1942
5
4.
12 Torill Skytte
Aarhus/Skolerne
1899 2,85

131

3

2

123

1 5

1 0

8

1949
4
7.
13 Niels Møllmann Bøye
SK1968
1898 3,60

321

2

4 0

21

141

116

011

1910
4
14.
14 Claus Vangsgaard
Vejlby-Risskov
1893 5,05

33

26

125

28

013

311

4 0

1847
3
21.
15 Morten Lyck Hansen
SK1968
1889 3,70

341

4

6 0

11

320

27

28+

1853
3
16.
16 Peter Berg
Horsens
1853 4,85

135

5 0

026

29

120

130

31

1798
3
27.-28.
17 Graham Christopher Taylor
SK1968
1824 3,05

361

7 0

129

8

2 1

1 9

6 0

1868
4
11.
18 Filip Boe Olsen
Viby
1780 3,30

137

9 0

130

2

6 0

128

7 0

1786
3
19.
19 Allan Westenborg
Enkeltmedlem
1773 3,05

381

110

0 7

5 0

125

8 0

24

1787
3
17.
20 Bjarke Vangsgård
Vejlby-Risskov
1761 4,85

0 7

300

131

35

160

138

270

1691
2
32.
21 Flemming Pagh Iversen
Aros
1742 3,85

0 1

31

133

13

27

230

25

1717
3
24.
22 Frank Gjerning Petersen
Kjellerup
1734 4,15

2 0

132

280

130

8 0

129

26

1715
3
22.
23 Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov
1730 2,65

0 3

341

127

120

110

121

2 1

1771
4
12.
24 Arunn Ananthan
Evans
1704 4,45

4 0

136

100

032

381

134

19

1676
3
20.
25 Gert Medom Madsen
SK1968
1687 3,75

0 5

351

140

134

190

30

21

1665
3
27.-28.
26 Morten Thor Rasmussen
Tårnet
1679 1,30

6

14

161

10

4 0

2

22

1751
3
15.
27 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1668 2,50

8

0 6

230

133

21

15

120

1698
3
18.
28 Allan Toftegaard Christensen
Hobro
1593 1,90

0 9

371

122

14

100

180

-15

1613
2
31.
29 Erik Hjorth
Enkeltmedlem
1441 2,45

100

138

170

16

30

220

034

1421
2
34.
30 Leo Starup
Rokaden
1431 1,90

011

120

180

220

29

25

036

1436
2
35.
31 Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov
1430 1,85

120

21

200

136

351

014

16

1482
3
26.
32 Ebbe B. Christensen
Aros
1358 1,10

013

220

137

241

115

110

0 5

1444
3
25.
33 Thomas Nielsen
Frederiksberg
1343 2,55

14

0 8

210

270

036

371

038

1296
1
37.
34 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1315 2,00

015

023

361

250

137

240

291

1360
3
29.
35 Bent Bjørn Møller Hansen
Aros
1314 2,10

160

025

381

20

031

36-

137

1332
2
33.
36 Jakob Mortensen
SK1968
1205 1,15

017

240

034

310

331

+35

301

1243
3
30.
37 Carsten Ørum Hansen
SK1968
1109 1,50

180

028

320

038

340

033

350

1042
0
38.
38 Claus Gamberg
Randers
1056 0,90

019

290

035

371

024

200

331

1106
2
36.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. 1500,- 2. 800,- (u.2000: 1. 850,- 2. 530,- 3. 310,-)
u.1800: 1. 840,- 2. 520,- 3. 300,- (u.1500: 1. 700,- 2. 410,-) u.1300: 1. 350,-
Der kan kun vindes en præmie. Præmierne fordeles efter almindelig korrektion.

 

Onsdags EMT maj/juni 2013
Mester 1
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 29/5
1
5/6
2
12/6
3
19/6
4
26/6
5
Po. Pl.
1 Claus Rossen
Viborg
2096 2,85

6

1 2

3 1

0 4

5 0


2,5
4
2 Jens Albert Ramsdal
Åbyhøj
2040 2,40

5

1 0

6

3

4


2
5
3 Benny Lauridsen
Viby
2008 2,10

0 4

5 0

0 1

2

0 6


0,5
6
4 Martin Knudsen
SK1968
1996 2,00

3 1

6 0

1 5

1 1

2


3,5
1.-2
5 Vagn Jensen
Aarhus/Skolerne
2071 2,60

2

1 3

4 0

6 1

1 1


3,5
1.-2
6 Lars Ren Andersen
SK1968
2127 3,10

1

1 4

2

0 5

3 1


3
3
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 480,- 2. præmie: 240,-
Turneringskomiteen: Claus Rossen, Leif Nørholm, Martin Knudsen

Onsdags EMT maj/juni 2013
Basis 1
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 29/5
1
5/6
2
12/6
3
19/6
4
26/6
5
Po. Pl.
1 Bjarne Pedersen
SK1968
1960 3,30

0 6

2

3 0

4

5 1


2
4-5
2 Mikkel Hansen
Nordre
1876 2,55

5

1

6

3

4 1


3
3
3 Tobias Dreisler
SK1968
1961 3,30

1 4

5 1

1 1

2

0 6


3,5
2
4 Frank Gjerning Petersen
Kjellerup
1770 1,70

3 0

6 0

0 5

1

0 2


0,5
6
5 Graham Christopher Taylor
SK1968
1828 2,15

2

0 3

4 1

6

0 1


2
4-5
6 Morten Lyck Hansen
SK1968
1814 2,00

1 1

1 4

2

5

3 1


4
1
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 480,- 2. præmie: 240,-
Turneringskomiteen: Claus Rossen, Leif Nørholm, Martin Knudsen

Onsdags EMT maj/juni 2013
Basis 2
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 29/5
1
5/6
2
12/6
3
19/6
4
26/6
5
Po. Pl.
1 Philip David Dolan Møller
SK1968
1661 3,00

1 6

0 2

3 1

1 4

5 1


4
1
2 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1612 2,55

5

1 1

0 6

1 3

4 0


2,5
3-4
3 Niels Gissel
SK1968
1510 1,70

0 4

5 0

0 1

2 0

0 6


0
6
4 Lasse Ramsdal
Åbyhøj
1618 2,60

3 1

6 1

5

1 0

1 2


3,5
3-4
5 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1695 3,30

2

1 3

4

6 1

0 1


3
2
6 Mads Henneberg Hasager
Hinnerup
1517 1,80

1 0

0 4

2 1

0 5

3 1


2
5
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 480,- 2. præmie: 240,-
Turneringskomiteen: Claus Rossen, Leif Nørholm, Martin Knudsen

Onsdags EMT maj/juni 2013
Basis 3
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 29/5
1
5/6
2
12/6
3
19/6
4
26/6
5
Po. Pl.
1 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1288 1,90

2

7 1

1 5

0 6

+ 8

1315
2,5
1-3
2 Mikkel Ramsdal
Åbyhøj
1395 2,50

1

8 +

4 1

5 0

6


2
4
3 Bent Bjørn Møller Hansen
Aros
1212 1,75

4 0

0 6

+ 8

7 1

5


1,5
5
4 Jakob Mortensen
SK1968
1230 1,75

1 3

5 0

0 2

8 +

7 0


1
6-7
5 Thomas Nielsen
Frederiksberg
1385 3,15

6 1

1 4

1 0

1 2

3


3,5
1-3
6 Ebbe B. Christensen
Aros
1313 2,70

0 5

3 1

1 7

1 1

2


3,5
1-3
7 Carsten Ørum Hansen
SK1968
1111 1,20

8 +

0 1

6 0

0 3

1 4


1
6-7
8 Mr. X
Enkeltmedlem
1000 0,00

- 7

- 2

3 -

- 4

1 -

1000
0
8.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 480,- 2. præmie: 240,- 3. præmie: 120,-
Turneringskomiteen: Claus Rossen, Leif Nørholm, Martin Knudsen

 

Chess House FREDAGSLYN, 5. APRIL 2013 blev vundet af:

Pelle Bank (gruppe 1) og Tobias Dreisler (gruppe 2)

Se hele skemaet HER

 

ÅM 2013 i hurtigskak blev vundet af:

Jakob Vang Glud, Philidor
Jens Ove Fries Nielsen, Viborg fik andenpladsen.

Se hele skemaet HER

 

ÅM 2013 i lynskak blev vundet af:

Mads Boe, Skanderborg
Martin Bækgaard, Jetsmark fik andenpladsen.

 

AAM 2013
mester 1
Fredag kl. 19.00 lør. og søndag kl. 10.00 og kl.16.00
Nr Navn Rating Fv. 8/2
1
9/2
2
9/2
3
10/2
4
10/2
5
Po. Pl.
1 Sjurdur Mortan Thorsteinsson
Århus
2148 1,80

1 6

0 2

3

1 4

5 0

2162
2
4.
2 Jens Ove Fries Nielsen
Viborg
2377 3,60

0 5

1 1

6

1 3

4 1

2375
3
2.
3 Torben Kyhl Sørensen
SK1968
2157 1,85

4

5 1

1

2 0

6

2170
2
3.
4 Claus Rossen
Viborg
2148 1,80

3

6 0

0 5

1 0

0 2

2122
6.
5 Bjørn Møller Ochsner
Jetsmark
2328 3,20

2 1

0 3

4 1

6 1

1 1

2344
4
1.
6 Martin Matthiesen
SK1968
2268 2,75

1 0

1 4

2

0 5

3

2253
2
5.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Al indskud minus emt-afg. går til præmier
Ved ligestilling anvendes korrektion

AAM 2013
mester 2
Fredag kl. 19.00 lør. og søndag kl. 10.00 og kl.16.00
Nr Navn Rating Fv. 8/2
1
9/2
2
9/2
3
10/2
4
10/2
5
Po. Pl.
1 Thomas Klitgård Andersen
Nordre
2146 3,15

0 6

1 2

3 1

1 4

5

2153
3
1.
2 Rune Egede Andersen
Brønshøj
2030 2,20

0 5

1 0

6

3

4 1

2026
2
5.
3 Lasse Holst
SK1968
1988 1,85

1 4

5 1

0 1

2

6

2015
3
3.
4 Christian Karstensen
Tønder
1997 1,90

3 0

6 0

1 5

1 0

0 2

1970
1
6.
5 Janus Christensen
Sdr.
2145 3,15

2 1

0 3

4 0

6 1

1

2132
2
4.
6 Morten Swayne Storgaard
SK1968
2096 2,75

1 1

1 4

2

0 5

3

2101
3
2.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Al indskud minus emt-afg. går til præmier
Ved ligestilling anvendes korrektion

AAM 2013
mester 3
Fredag kl. 19.00 lør. og søndag kl. 10.00 og kl.16.00
Nr Navn Rating Fv. 8/2
1
9/2
2
9/2
3
10/2
4
10/2
5
Po. Pl.
1 Graham Christopher Taylor
SK1968
1884 2,60

6

2

3

4

5

1881
2
3.
2 Benny Lauridsen
Viby
1941 3,05

0 5

1

1 6

1 3

4

1941
3
1.
3 Farzam Firooznia
Evans
1854 2,30

4

5 1

1

2 0

6

1860
2
4.
4 Thomas Bauder Jensen
Randers
1860 2,40

3

6 0

5

1

2

1848
2
6.
5 Morten Lyck Hansen
SK1968
1849 2,30

2 1

0 3

4

6 0

1

1840
2
5.
6 Peter Stein Holst
Holbæk
1851 2,30

1

1 4

2 0

1 5

3

1872
3
2.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Al indskud minus emt-afg. går til præmier
Ved ligestilling anvendes korrektion

AAM 2013
basis 1
Fredag kl. 19.00 lør. og søndag kl. 10.00 og kl.16.00
Nr Navn Rating Fv. 8/2
1
9/2
2
9/2
3
10/2
4
10/2
5
Po. Pl.
1 Jonas Rune K. Udmark
SK1968
1823 2,40

0 6

1 2

3 1

0 4

5 +

1811
3
2.
2 Henrik Petersen
Rokaden
1719 2,10

1 5

1 0

6

3

4

1731
2
3.
3 Allan Westenborg
Enkeltmedlem
1778 2,55

1 4

5 1

0 1

2

0 6

1777
2
5.
4 Søren Graugaard Christensen
Viby
1742 2,25

3 0

6 0

1 5

1 1

2

1750
2
4.
5 Ricardo De La Calle Aramburu
Rokaden
1801 1,75

2 0

0 3

4 0

6 -

- 1

1749
0
6.
6 Thea Nicolajsen
Vejlby-Risskov
1764 2,00

1 1

1 4

2

+ 5

3 1

1809
4
1.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Al indskud minus emt-afg. går til præmier
Ved ligestilling anvendes korrektion

AAM 2013
basis 2
Fredag kl. 19.00 lør. og søndag kl. 10.00 og kl.16.00
Nr Navn Rating Fv. 8/2
1
9/2
2
9/2
3
10/2
4
10/2
5
Po. Pl.
1 Jan Han Nam Petersen
Rokaden
1673 2,75

2 1

6

8

1 3

5 0

1681
3
2.
2 Michael Jensen
Rokaden
1439 1,05

0 1

1 4

5 0

7 0

0 8

1437
1
8.
3 Flemming Pagh Iversen
Aros
1664 2,45

4

8

0 6

1 0

7

1636
1
7.
4 Leif Egholm
Holbæk
1694 2,85

3

2 0

7

1 5

0 6

1669
2
5.
5 Claus Marcussen
Fredericia
1712 3,00

6 0

7 1

1 2

4 0

1 1

1712
3
3.
6 Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov
1713 2,80

1 5

1

3 1

1 8

4 1

1770
4
1.
7 Claus Nis Andersen
Rokaden
1661 2,70

8 0

0 5

4

1 2

3

1640
2
6.
8 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1623 2,45

1 7

3

1

6 0

2 1

1640
3
4.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Al indskud minus emt-afg. går til præmier
Ved ligestilling anvendes korrektion

AAM 2013
basis 3
Fredag kl. 19.00 lør. og søndag kl. 10.00 og kl.16.00
Nr Navn Rating Fv. 8/2
1
9/2
2
9/2
3
10/2
4
10/2
5
Po. Pl.
1 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1434 4,05

1 6

1 2

3 1

1 4

5 1

1477
5
1.
2 Leo Starup
Rokaden
1369 3,65

1 5

1 0

6

1 3

4 1

1362
3
2.
3 Carsten Ørum Hansen
SK1968
1009 1,20

0 4

5 1

0 1

2 0

6

1023
1
4.
4 Ebbe B. Christensen
Aros
1285 3,10

3 1

6 1

1 5

1 0

0 2

1281
3
3.
5 Claus Gamborg
Rokaden
1087 1,70

2 0

0 3

4 0

6 1

0 1

1056
1
6.
6 Steen Larsen
Aros
1013 1,25

1 0

0 4

2

0 5

3

1002
1
5.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Al indskud minus emt-afg. går til præmier
Ved ligestilling anvendes korrektion

 

Onsdags-EMT jan/feb 2013
Mester 1
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 09/01
1
16/01
2
23/01
3
30/01
4
06/02
5
Po. Pl.
1 Per Oehlerich
Nordre
1866 2,10

6

2

3 0

4

5

1863
2
5.
2 Benjamin Christensen
SK1968
1934 2,60

5

1

6

1 3

4

1946
3
1.-2.
3 Morten Lyck Hansen
SK1968
1849 1,90

4

5 0

1 1

2 0

6

1852
2
6.
4 Graham Christopher Taylor
SK1968
1884 2,20

3

6

5

1

2

1893
2
3.-4.
5 Benny Lauridsen
Viby
1941 2,70

2

1 3

4

6

1

1950
3
1.-2.
6 Bjarne Pedersen
SK1968
2036 3,45

1

4

2

5

3

2017
2
3.-4.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 480 kr, 2. præmie: 240 kr.
Placering afgøres efter Sonneborn-Berger korrektion

Onsdags-EMT jan/feb 2013
Basis 1
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 09/01
1
16/01
2
23/01
3
30/01
4
06/02
5
Po. Pl.
1 Allan Toftegaard Christensen
Hobro
1646 1,90

1 6

0 2

3 0

4

5

1649
2
4.
2 Flemming Pagh Iversen
Aros
1664 2,10

0 5

1 1

1 6

0 3

4 1

1691
3
3.
3 Jonas Rune K. Udmark
SK1968
1823 3,40

1 4

5

1 1

2 1

1 6

1856
4
1.
4 Philip David Dolan Møller
SK1968
1723 2,55

3 0

6 0

0 5

1

0 2

1662
6.
5 Christian Iversen
Evans
1812 3,30

2 1

3

4 1

6 1

1

1833
4
2.
6 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1623 1,70

1 0

1 4

2 0

0 5

3 0

1602
1
5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 480 kr, 2. præmie: 240 kr.
Placering afgøres efter Sonneborn-Berger korrektion

Onsdags-EMT jan/feb 2013
Basis 2
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 09/01
1
16/01
2
23/01
3
30/01
4
06/02
5
Po. Pl.
1 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1524 2,95

0 6

2

3 1

1 4

5 1

1549
3
2.
2 Niels Jrgensen
Århus
1379 1,80

5

1

6

0 3

4 0

1366
1
5.
3 Jørgen Frank
Vejlby-Risskov
1410 2,00

1 4

5 1

0 1

2 1

0 6

1455
3
3.
4 Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov
1499 2,75

3 0

6 0

0 5

1 0

1 2

1420
1
6.
5 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1591 3,45

2

0 3

4 1

6 1

0 1

1548
2
4.
6 Mads Henneberg Hasager
Hinnerup
1419 2,10

1 1

1 4

2

0 5

3 1

1482
3
1.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 480 kr, 2. præmie: 240 kr.
Placering afgøres efter Sonneborn-Berger korrektion

Onsdags-EMT jan/feb 2013
Basis 3
Alle runder kl. 18.30
Nr Navn Rating Fv. 09/01
1
16/01
2
23/01
3
30/01
4
06/02
5
Po. Pl.
1 Jakob Mortensen
SK1968
1322 2,95

1 2

3 0

1 4

5 1

1324
3
2.
2 Eldis Mahmutovic
Evans
1126 1,10

1 5

1 0

3

4 -

1144
1
3.
3 Per Rasch
SK1968
1352 3,10

1 4

5 1

1 1

2

1370
3
1.
4 Steen Larsen
Aros
1013 0,75

3 0

5

1 0

+ 2

1002
1
4.
5 Carsten Ørum Hansen
SK1968
1009 1,10

2 0

0 3

4

0 1

1000
5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
1. præmie: 400 kr, 2. præmie: 200 kr.
Placering afgøres efter Sonneborn-Berger korrektion
Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486 CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Juniortræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften er tirsdage.
Tjek kalenderen for andre arrangementer, ændringer, ferie mm.