Resultater - afsluttede turneringer r
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Afsluttede turneringer 2014
Onsdags EMT November/December

6. Sren Bennedsen mindeturnering

Onsdags-EMT Oktober/November

Dag-EMT September/Oktober

Festugeturnering 2014

Onsdags-EMT August/September

Sommer Open 2014

Dags-EMT Juni

Juniorer vs. Seniorer 15/6

Dags-EMT Maj/Juni

Onsdags-EMT Apr/Maj

Onsdags-EMT Apr/Maj

Hurtigskak 26. mar + 2. apr 2014

Onsdags-emt jan-feb 2014
Basis 1
Nr Navn Rating Fv. 15/1
1
22/1
2
29/1
3
5/2
4
26/2
5
Po. Pl.
1 Jørgen Overgaard
Vejlby-Risskov
1532 1,45

0 6

2

3

0 4

5 0

1512
1
6.
2 Gert Medom Madsen
SK1968
1682 2,65

1 5

1

6

3

4

1693
3
2.
3 Allan Toftegaard Christensen
Hobro
1736 3,05

1 4

5 0

1

2

6

1720
2
3.
4 Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem
1592 1,95

3 0

6 0

1 5

1 1

2

1611
2
4.
5 Søren Graugaard Christensen
Viby
1670 2,55

2 0

1 3

4 0

6 0

1 1

1654
2
5.
6 Philip David Dolan Møller
SK1968
1771 3,35

1 1

1 4

2

1 5

3

1791
4
1.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Al indskud minus emt-afg. går til præmier

Onsdags-emt jan-feb 2014
Basis 2
Nr Navn Rating Fv. 15/1
1
22/1
2
29/1
3
5/2
4
26/2
5
Po. Pl.
1 Niels Jrgensen
Aarhus/Skolerne
1309 2,40

1 6

1 2

3 0

1 4

5

1359
3
1.-4.
2 Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov
1401 3,10

1 5

1 0

1 6

3

4 1

1419
3
1.-4.
3 Jakob Mortensen
SK1968
1304 2,40

1 4

5 0

1 1

2

1 6

1354
3
1.-4.
4 Brian Kristensen
Viby
1476 3,65

3 0

6 1

0 5

1 0

0 2

1357
1
5.
5 Kurt Frede Nissen Aalbæk
Viby
1371 2,90

2 0

1 3

4 1

6 1

1

1398
3
1.-4.
6 Carsten Ørum Hansen
SK1968
1011 0,55

1 0

0 4

2 0

0 5

3 0

1000
0
6.
Turneringsleder: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28
Al indskud minus emt-afg. går til præmier

 

GM-turnering 2014
 
Runde 1-8: kl. 15.00, sidste runde kl. 10.00
Ratinggennemsnit: 2462, GM-norm: 6,5 points

 

Nr Navn Rating Fv. 17/2
1
18/2
2
19/2
3
20/2
4
21/2
5
22/2
6
23/2
7
24/2
8
25/2
9
Po. Pl.
1 IM Jose Cuenca Jimenez
Spanien
2481 4,80

0 10

2

3 1

1 4

5 1

1 6

7 0

1 8

9 1

6 1.-2.
2 IM Mads Andersen
Danmark
2504 5,10

9

1

10

0 3

4 1

0 5

6

7

8

4 6.-7.
3 IM Jens Ove F. Nielsen
Danmark
2416 3,90

0 8

9 0

0 1

2 1

10

0 4

5 1

0 6

7 0

2 10.
4 IM Nicolai V. Pedersen
Danmark
2390 3,50

7

8 0

1 9

1 0

0 2

3 1

10

5

6

4 6.-7.
5 GM Stellan Brynell
Sverige
2470 4,60

1 6

7 0

0 8

9 0

0 1

2 1

0 3

4

10

3 8.-9.
6 IM David Eggleston
England
2423 4,00

5 0

10 0

0 7

8 0

1 9

1 0

2

3 1

4

3 8.-9.
7 GM Davor Palo
Danmark
2550 5,70

4

1 5

6 1

10

8

9

1 1

2

1 3

6 1.-2.
8 IM Rasmus Skytte
Danmark
2416 3,90

3 1

1 4

5 1

1 6

7

10 1

0 9

1 0

2

6 3.
9 IM Lawrence Trent
England
2424 4,00

2

1 3

4 0

1 5

6 0

7

8 1

10 1

0 1

5 4.
10 GM Andrei Maksimenko
Ukraine
2548 5,70

1 1

1 6

2

7

3

0 8

4

0 9

5

4 5.

GM-turn., undergr. o. 1800
 
Alle runder starter kl. 15.00

 

Nr Navn Rating Fv. 17/2
1
18/2
2
19/2
3
20/2
4
21/2
5
22/2
6
23/2
7
Po. Pl.
1 Filip Boe Olsen
Viby
1940 3,00

0 8

0 2

3 0

1 4

5 0

- 6

7

1 7.
2 Graham Taylor
Sk 1968
1810 1,80

1 7

1 1

0 8

3

4 0

5

6 -

3 3.-4.
3 Niels Bøye
Sk 1968
1910 3,15

(0)6

7 0

1 1

2

0 8

1 4

5 0

2 5.-6.
4 Tobias R. Bøje
Sk 1968
2008 4,20

5

6(0)

1 7

1 0

1 2

3 0

8

3 3.-4.
5 Benny Lauridsen
Viby
1973 3,30

4

8

- 6

7

1 1

2

1 3

4 2.
6 Tobias Dreisler
Sk 1968
1966 1,05

3(1)

(1)4

5 -

8 -

- 7

1 -

- 2

- -
7 Johnny Holler Johansen
Frem Odense
1899 2,60

2 0

1 3

4 0

5

6 -

8

1

2 5.-6.
8 Jens Ramsdal
Sk 1968
2054 4,05

1 1

5

2 1

- 6

3 1

7

4

4 1.

Partier i parantes rates, men tæller ikke med i slutstillingen.

 

GM-turn., undergr. u. 1800
basis 1
Alle dage kl. 15.00
Nr Navn Rating Fv. 19/2
1
20/2
2
21/2
3
22/2
4
23/2
5
Po. Pl.
1 Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov
1453 1,35

0 6

2

3 0

1 4

5 0

1460
1
5.-6.
2 Torben Hansen
Vejlby-Risskov
1641 2,75

1 5

1

0 6

0 3

4 0

1604
1
5.-6.
3 Johan Hardlei
SK1968
1793 3,80

1 4

5 0

1 1

2 1

1 6

1799
4
1.
4 Mikkel Ramsdal
Åbyhøj
1425 1,20

3 0

6

1 5

1 0

1 2

1484
2
4.
5 Leif Nørholm Jensen
Nordre
1727 3,35

2 0

1 3

4 0

6

1 1

1702
2
3.
6 Søren Graugaard Christensen
Viby
1621 2,55

1 1

4

2 1

5

3 0

1635
3
2.
TL: Tom Petri, tlf. 6133 7128
BEMÆRK: ONSDAG -> SØNDAG

Århusmester i hurtigskak 2014:
 
Jens Ove Fries Nielsen, Viborg
Nr. 2 blev Bo Jacobsen, Århus/Skolerne

 

Århusmester i lynskak 2014:
 
Tom Petri, Nordre
Nr. 2 blev Poul Erik Nielsen, ligeledes Nordre

 

AAM 2014
mester 1
Fredag: 19.00, lør- og søndag: 10.00 og 16.00
Nr Navn Rating Fv. 7/2
1
8/2
2
8/2
3
9/2
4
9/2
5
Po. Pl.
1 Torben Kyhl Sørensen
SK1968
2114 2,20

6

1 2

3

0 4

5 0

2110
2
5.
2 Jesper Søndergård Thybo
Skive
2195 2,85

1 5

1 0

0 6

1 3

4 1

2198
3
2.-3.
3 Rune Egede Andersen
Brønshøj
2098 2,00

0 4

5 0

1

2 0

6

2078
1
6.
4 Pelle Rødkjær Bank
SK1968
2234 3,15

3 1

6 1

5

1 1

0 2

2241
3
1.
5 Lars Ren Andersen
SK1968
2146 2,45

2 0

1 3

4

6 0

1 1

2147
2
4.
6 Kristian Seegert
Skanderborg
2122 2,25

1

0 4

2 1

1 5

3

2137
3
2.-3.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28


AAM 2014
mester 2
Fredag: 19.00, lør- og søndag: 10.00 og 16.00
Nr Navn Rating Fv. 7/2
1
8/2
2
8/2
3
9/2
4
9/2
5
Po. Pl.
1 Martin Knudsen
SK1968
2021 2,20

0 6

2

3 0

1 4

5

2017
2
5.
2 Jens Albert Ramsdal
SK1968
2054 2,50

1 5

1

1 6

0 3

4 0

2054
2
2.
3 Claus Rossen
Viborg
2096 2,85

1 4

5

1 1

2 1

1 6

2132
4
1.
4 Søren Mikkel Andersen
Aalborg
2095 2,85

3 0

6

5

1 0

1 2

2078
2
4.
5 Janus Christensen
Sdr.
2089 2,80

2 0

3

4

6 0

1

2063
1
6.
6 Lasse Holst
SK1968
1973 1,85

1 1

4

2 0

1 5

3 0

1993
2
3.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28


AAM 2014
mester 3
Fredag: 19.00, lør- og søndag: 10.00 og 16.00
Nr Navn Rating Fv. 7/2
1
8/2
2
8/2
3
9/2
4
9/2
5
Po. Pl.
1 Claus Vangsgaard
Vejlby-Risskov
1869 2,10

1 6

2

3 0

4

5

1881
2
4.
2 Peter Stein Holst
Holbæk
1858 2,00

5

1

6

3

4

1873
2
3.
3 Tobias Dreisler
SK1968
1963 2,90

0 4

5 1

1 1

2

6

1966
3
2.
4 Benny Lauridsen
Viby
1952 2,80

3 1

6

1 5

1

2

1973
3
1.
5 Alexander Jessen
Herning
1905 2,40

2

0 3

4 0

6 0

1

1863
1
6.
6 Jonas Bjerre
Skanderborg
1948 2,75

1 0

4

2

1 5

3

1941
2
5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28


AAM 2014
basis 1
Fredag: 19.00, lør- og søndag: 10.00 og 16.00
Nr Navn Rating Fv. 7/2
1
8/2
2
8/2
3
9/2
4
9/2
5
Po. Pl.
1 Bjarke Vangsgård
Vejlby-Risskov
1745 2,15

6

2

3 1

1 4

5 0

1771
3
2.-3.
2 Graham Christopher Taylor
SK1968
1796 2,55

0 5

1

6

1 3

4 1

1810
3
2.-3.
3 Lasse Ramsdal
Åbyhøj
1777 2,40

4

5

0 1

2 0

0 6

1735
1
6.
4 Emma Le Besq
Frem
1788 2,50

3

6 1

1 5

1 0

0 2

1788
2
4.
5 Henrik Ochsner
Aarhus/Skolerne
1855 3,05

2 1

3

4 0

6 1

1 1

1869
3
1.
6 Flemming Pagh Iversen
Aros
1764 2,30

1

0 4

2

0 5

3 1

1755
2
5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28


AAM 2014
basis 2
Fredag: 19.00, lør- og søndag: 10.00 og 16.00
Nr Navn Rating Fv. 7/2
1
8/2
2
8/2
3
9/2
4
9/2
5
Po. Pl.
1 Thomas Hansen
Fredericia
1630 2,15

1 6

1 2

3

1 4

5 0

1671
3
2.
2 Jan Han Nam Petersen
Rokaden
1721 2,90

0 5

1 0

1 6

1 3

4 1

1724
3
3.
3 Benno Ørvad Markussen
Viby
1655 2,30

4

5 1

1

2 0

6

1661
2
4.
4 Claus Nis Andersen
Rokaden
1663 2,40

3

6

0 5

1 0

0 2

1621
1
6.
5 Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov
1731 3,00

2 1

0 3

4 1

6

1 1

1746
3
1.
6 Søren Graugaard Christensen
Viby
1643 2,25

1 0

4

2 0

5

3

1621
1
5.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28


AAM 2014
basis 3
Fredag: 19.00, lør- og søndag: 10.00 og 16.00
Nr Navn Rating Fv. 7/2
1
8/2
2
8/2
3
9/2
4
9/2
5
Po. Pl.
1 Samuel Peter Heine May
ØBRO
1598 3,20

2

1 9

5

4 0

101

1589
3
3.
2 Brian Kristensen
Viby
1476 2,65

1

7

9 1

0 5

4

1469
2
4.
3 Bent Bjørn Møller Hansen
Aros
1330 1,80

4 0

0 8

6

7

0 9

1294
1
10.
4 Jørgen Overgaard
Vejlby-Risskov
1600 3,15

1 3

5 0

1 8

1 1

2

1611
3
2.
5 Johan Møller Ochsner
Aarhus/Skolerne
1498 2,05

6 1

1 4

1

2 1

1 8

1634
4
1.
6 Michael Jensen
Rokaden
1550 3,60

0 5

100

3

9

1 7

1478
2
7.
7 Sebastian Edin
SK1968
1000 0,25

8

2

10

3

6 0

1090
2
8.
8 Adam Vergara
ØBRO
1588 3,55

7

3 1

4 0

110

5 0

1541
2
5.
9 Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov
1439 2,20

101

1 0

0 2

6

3 1

1453
2
6.
10 Mikkel Ramsdal
Åbyhøj
1472 2,55

0 9

1 6

7

8 0

0 1

1425
1
9.
TL: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28


Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486



Åbningstider:
Hver onsdag og fredag
kl. 18:00 - 23:30
Obs. Hold øje med eventuelle ændringer i kalenderen