Resultater - afsluttede turneringer r
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Ser nogle gamle resultater underlige ud, henviser vi til den gamle hjemmeside
Chess House turneringer 2018 (afsluttede og igangvrende)
Chess House Onsdags-EMT september/oktober 2018 (26/9 - 31/10)
 
Chess House Onsdags-EMT august/september 2018 (22/8 - 19/9)
 
Aarhus Festugeturnering 2018 (14/9 - 16/9)
 
Aarhus Festuge GM (8/9 - 16/9)
 
Chess House Summer Open 2018 (1-7/7)
Vinder af turneringen blev FM Mikkel Manosri Jacobsen (BMS Skak) med aldeles overbevisende 6 point af 7, nr. 2 blev Vagn Jensen (Århus Skakklub/Skolerne) med 5½ og trediepladsen deltes mellem Lars René Andersen (Skakklubben af 1968) og FM John Filip Rendboe (Århus Skakklub/Skolerne), begge med 5/7.

 
Chess House Summer IM 2018 (1-7/7)
IM-turneringen blev utroligt stærkt vundet af hollandske IM David Miedema med severæne 8½ af 9, hele 2 point foran nr. 2, IM Jens Ove Fries Nielsen (Fredericia Skakforening) med 6½. Trediepladsen blev delt mellem FM Tobias Valentin Rostgaard (BMS Skak) og FM Rao S.V. Srinath fra indien, begge med 6 point.

 
Chess House Onsdags-EMT maj/juni 2018 (16/5 - 13/6)
Vinder af turneringen - uden tab - blev Flemming Pagh Iversen (Aros Skakklub) med 4/5, mens Jakob Hundal Sandholm (Sk68) fulgte lige efter med 3½.

 
Chess House Onsdags-EMT april/maj 2018 (4/4 - 2/5)
I Mesterklassen delte Mikkel Hansen (Nordre Skakklub), Søren Korshøj Laursen (Sk68) og Allan Westenborg (Syddjurs Skakklub) Førstepladsen, alle med 3½/5.
Basis 1 blev vundet af Jakob Hundal Sandholm (Sk68) med 5/5, på andenpladsen Flemming Pagh Iversen (Aros Skakklub) med 4/5.
Basis 2 blev vundet af Hans Jørgen Mikkelsen (Vejlby-Risskov Skakklub) med 4/5 foran Jonas Nielsen (nordre) med 3½.

 
Chess House Onsdags-EMT februar/marts 2018 (28/2 - 14/3)
Basis 1: Utroligt, alle deltagere delte førstepladsen - med 1½/3.
Basis 2 blev vundet af Asbjørn Christensen (EM) med 3/3, andenpladsen tog Stig Nørregaard (Silkeborg Skakklub Af 1930) med 2/3.

 
Aarhusmesterskabet 2018 (16-18/2)
Aarhusmesterskabet 2018 blev vundet af IM Jens Ove Fries (Fredericia Skakforening), der som der første får sit navn på den nye, store vandrepokal, der er udstillet i Chess House. Jens Ove fik 4 af 5, mens IM Tobias Bent Christensen (Å/S) med 3/5 fik andenpladsen.
I Mesterklasse 2 deltes førstepladsen mellem WFM Esmat Susanne Guindy (Viborg Skakklub) og Jean-Philippe Mique (Sk68), begge fik 4/5.
I Mesterklasse 3 deltes førstepladsen mellem Johan Hardlei (Sk68) og CM Martin Strandby Hansen (Sydøsfyn), begge fik 3½/5.
I Mesterklasse 4 vandt Kasper Skaarup (Sk68) med 4/5, mens Morten Lyck Hansen (Sk68) og Christian Emil Frambøl (skanderborg) delte andenpladsen med 3½/5.
I Basis 1 delte Jørgen Overgaard (Syddjurs Skakklub), Guido Heinemann (Bov Skakklub) og Allan Westenborg (Syddjurs Skakklub) førstepladsen, alle med 3½/5.
Basis 2 blev vundet af Simon Ehrenreich (Sk68) med 4/5 over John Christopher Højstrup Christensen (Silkeborg Skakklub Af 1930) og Anna Hedelykke Jensen (Nordre Skakklub), der begge fik 3/5.
Basis 3 blev vundet af Jesper Bønløkke Andersen (Sk68) med 4½/5 over Valdemar Mandrup (Sk68) og Jørgen Frank (VRS), der begge fik 3½/5.
I Basis 4 delte Mikkel Strandby Hansen (Sydøstfyn), Finn Jensen (Grenå Skakklub) og Niels Christian Vrou Offersen (EM) førstepladsen, alle med 3/5.

 
Chess House GM-turnering 2018 (9-18/2)
Vores GM-turnering i foråret blev vundet overbevisende uden tabspoint af GM Dmitrij Kollars (tyskland) med 7½ af 9, et helt point foran GM Evgeny E. Vorobiov (rusland) og vores egen stærkt spillende IM Jesper Søndergård Thybo (Jetsmark Skakklub), der begge fik 6½/9.
Læs mere og se billeder HER og HER.

 
Chess House Onsdags-EMT januar/februar 2018 (10/1 - 7/2)
I årets første EMT blev mesterklassen vundet af Vagn Jensen (Å/S) og Peter Grove (Skanderborg) i fællesskab med 4/5, mens Kasper Skaarup (SK68) tog trediepladsen med 3/5.
I Basis 1 delte Jørgen Overgaard (Syddjurs Skakklub) og Philip D. D. Møller førstepladsen, begge med 4/5.
Basis 2 blev vundet af Jakob Mortensen (SK68) med 5/5, mens Hans Jørgen Mikkelsen (VRS) fik andenpladsen med 4/5.

 
Foreningen
Chess House

Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
Tlf. 86 19 76 47
Kontonr. 2273-3484193486 CVR-nr. 20985941



Åbningstider i CH:
Hver onsdag
kl. 18:00 - 23:30
Juniortræning hver lørdag
kl. 12:30 - 17:00
Superlyn første fredag
i måneden kl. 19:00
Nordres klubaften er
torsdage.
Aarhus/Skolernes aften er tirsdage.
Tjek kalenderen for andre arrangementer, ændringer, ferie mm.