Filip Boe vandt spændende december Superlyn


Filip Boe vandt december Superlyn med 6 af 7

Indledende: Der var 16 til start, og der  blev spillet i 2 indledende 8-mandsgrupper, hvorfra de 4 bedste gik til A-finalen.  I den ene vandt Mds Boe og Lars Andersen med 6½ af 7! I den anden gruppe var Filip Boe bedst med 6 af 7, mens Kasper Hansen – han har ikke spillet seriøs skak i 5-6 år! – blev toer med 5.

Læs videre “Filip Boe vandt spændende december Superlyn”

Onsdags-EMT nov-dec: Nicolai Brondt suveræn!

Nicolai Kvist Brondt Pedersen var suveræn

Mester 1: Martin-ratingfavoritterne Matthiesen (SK68) og Bækgaard (Nordre) fik begge en rædderlig start på turneringen med hhv. ½ og 1 af 3, og samtidig kunne man se Nicolai Brondt (Skanderborg) lave lutre sejre! Herefter var løbet reelt kørt, og Nicolai kunne glide stille i mål med to halve til scoren 4 af 5, han var endda sikker på førstepladsen før sidste runde!  Bækgaard nåede med sejre i de sidste to op på en delt andenplads sammen med Jens Ramsdal, begge fik 3 points. Læs videre “Onsdags-EMT nov-dec: Nicolai Brondt suveræn!”

Præmietagere ved Aarhus Festugeturnering 2018

Aarhus Festugeturnering 2018 – SK1968s 50 års jubilæumsturnering
Præmietagerne

Stort tillykke!

1. IM Jonas Buhl Bjerre
2. FM Tobias Valentin Rostgaard

Gruppe 1
1.-2. Klaus Berg
1.-2. Mads Boe

Gruppe 2
1. Nicolai Kvist Brondt Pedersen
2.-4. WFM Esmat Susanne Guindy
2.-4. Bjarke Hautop Kristensen
2.-4. Jakob Bjerre Jensen

Gruppe 3
1.–3. Alexander Le Besq
1.-3. Nicolai Kistrup
1.-3. FM John Filip Rendboe

Gruppe 4
1. Thomas Søndergaard Thybo
2.–3. Niels Kristian Almtoft
2.-3. Peter Graves

Gruppe 5
1.–4. Jakob Kjær Glibstrup
1.–4. Steffen Cordes
1.–4. Morten Lyck Hansen
1.-4. Sebastian Sterup

Gruppe 6
1.–2. Claus Vangsgård
1.–2. Flemming Pagh

Gruppe 7
1. Phong van Nguyen
2.–4. Jenith Easwaralingam
2.–4. valdemar Mandrup Frank
2.–4. Frank Gjerning Petersen

Gruppe 8
1.–5. Jacob Bjørnskov
1.-5. Preben Justesen
1.-5. Anders Haarup
1.-5. Lasse Lukas Herskind
1.-5. Mikael Horslund

Gruppe 9
1. Svante Juul Ellemand
2. Jacob Gravers

Gruppe 10
1. Philip Uhre Knudsen
2.-4. Ture Jungberg Nielsen
2.-4. Sune Bang Ingemann
2.-4. Vitus Bondo Medhus

Gruppe 11
1. Johan Lauritsen
2. Kent Uhre Knudsen

Se alle resultater her